آنچه درباره نارسایی قلبی باید بدانید!

نارسایی قلبینارسایی قلبی یا Heart failure که گاهی به عنوان نارسایی احتقانی قلب شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که عضله قلب شما آنطوری که باید خون را پمپاژ نمی کند.

شرایط خاص، مانند تنگ شدگی شریانها در قلب شما (بیماری عروق کرونر) و یا فشار خون بالا، به تدریج قلب شما را بیش از حد ضعیف و یا سفت، برای پرشدن و یا پمپاژ کارآمد می کند.

همه شرایطی که منجر به نارسایی قلبی می شود نمی تواند معکوس گردد، اما درمان می تواند علائم و نشانه های نارسایی قلب را بهبود بخشد و به زندگی طولانی تر شما کمک کند. تغییر در شیوه زندگی – مانند ورزش، کاهش نمک در رژیم غذایی خود، مدیریت استرس و کاهش وزن – می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

یک راه برای جلوگیری از نارسایی شدید قلبی کنترل شرایطی است که منجر به نارسایی قلبی میشود ، مانند بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت یا چاقی.

علایم نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می تواند دائمی (مزمن)، و یا شرایط شما ممکن است به طور ناگهانی شروع شود (حاد).

نشانه نارسایی قلبی و علایم عبارتند از:

 • تنگی نفس (دیس پنه) هنگامی که شما خودتان فعالیتی انجام میدهید و یا زمانی که شما درازمیکشید
 • خستگی و ضعف
 • تورم (ادم) درساق پاها، مچ پا و پا
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • کاهش توانایی فعالیت
 • سرفه مداوم و یا خس خس سینه با خلط سفید یا صورتی آغشته به خون
 • افزایش نیاز به ادرار کردن در شب
 • تورم شکم شما (آسیت)
 • افزایش ناگهانی وزن از احتباس مایعات
 • فقدان اشتها و تهوع
 • مشکل در تمرکز و یا کاهش هوشیاری
 • کاهش ناگهانی و شدید تنفس ، و سرفه صورتی، مخاط کف آلود
 • درد قفسه سینه اگر نارسایی قلبی شما ناشی از یک حمله قلبی باشد.

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنیم؟

اگر شما فکر می کنید که ممکن است شما دچار علائم و نشانه های نارسایی قلبی شده باشید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما هر یک از موارد زیررا تجربه کردید به دنبال درمان اضطراری باشید:

 • درد قفسه سینه
 • غش کردن یا ضعف شدید
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم همراه با تنگی نفس، درد قفسه سینه و غش کردن
 • ناگهانی، تنگی نفس و سرفه صورتی، مخاط کف آلود

اگر چه این علایم و نشانه ها ممکن است به دلیل نارسایی قلبی باشد، بسیاری از علل احتمالی دیگر وجود دارد ، که شامل دیگر شرایط قلبی و ریوی تهدید کننده زندگی میباشد . سعی نکنید تا خودتان تشخیص دهید . با ۱۱۵ یا شماره تلفن اضطراری محلی خود برای کمک فوری تماس بگیرید . ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اورژانس سعی خواهند کرد تا وضعیت شما را پایدار کنند و اگر علائم شما به دلیل نارسایی قلبی و یا چیز دیگری باشد تعیین کنند .

اگربه شما تشخیص نارسایی قلب داده شده و اگر هر یک از علائم به طور ناگهانی بدتر شوند و یا علائم و نشانه های جدیدی را درشما ایجاد کنند ، ممکن است بدین معنی باشد که نارسایی قلبی موجود ، بدترشده و یا به درمان پاسخ نمی دهد. به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

عوامل خطر در نارسایی قلبی

عوامل خطر عبارتند از:

۱- فشار خون بالا

اگر فشار خون شما بالا است قلب شما نسبت به آنچه که دارد سخت تر کار می کند.

۲- بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر قلبی شریانهای تنگ شده ممکن است قلب شما را از عرضه خون غنی از اکسیژن محدود کرده و در نتیجه عضله قلب تضعیف شود.

۳- حمله قلبی

آسیب به عضلات قلب شما از یک حمله قلبی ممکن است بدین معنی که قلب شما دیگر نمی تواند طولانی تر آنگونه که باید پمپاژ کند .

۴- دیابت

ابتلا به بیماری دیابت خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر افزایش می دهد.

۵- برخی از داروهای دیابت

داروهای دیابت رزیگلیتازون (Avandia) و پیوگلیتازون (Actos) برای افزایش خطر نارسایی قلبی در برخی از افراد یافت شده است. مصرف این داروها را خودسرانه متوقف نکنید. اگر شما در حال مصرف آنها هستید ، با پزشک خود در مورد آنچه که شما برای ایجاد هر تغییری نیاز دارید ، صحبت کنید .

۶- آپنه خواب

ناتوانی در نفس کشیدن مناسب در نتیجه پایین بودن سطح اکسیژن خون، در حالی که شما شب هنگام خواب هستید و افزایش احتمال ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب می توانند قلب را تضعیف کنند.

۷- نقص مادرزادی قلب

برخی افراد که نارسایی شدید قلبی دارند با نقایص ساختاری قلب متولد شده اند .

۸- بیماری های دریچه قلب

افراد مبتلا به بیماری های دریچه قلب در معرض خطر بالاتر نارسایی قلبی هستند.

۹- ویروس ها

یک عفونت ویروسی ممکن است به عضله قلب شما آسیب برساند .

۱۰- استفاده از الکل

نوشیدن الکل زیاد می تواند عضله قلب تضعیف و منجر به نارسایی قلبی شود .

۱۱- استفاده از توتون و تنباکو

استفاده از تنباکو می تواند احتمال ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد.

۱۲- چاقی

افرادی که چاق هستند بیشتر در معرض خطر بروز نارسایی قلبی میباشند .

۱۳- ضربان قلب نامنظم

این ریتم غیر طبیعی، به خصوص اگر آنها بسیار مکرر و سریع باشند، می توانند عضله قلب ضعیف کرده و باعث نارسایی قلبی شوند.

عوارض نارسایی قلبی یا Heart failure

اگر شما نارسایی قلبی دارید ، نگرش شما به علت و شدت، سلامت کلی شما، و عوامل دیگر مانند سن شما بستگی دارد. عوارض میتواند شامل :

– آسیب کلیوی یا نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می تواند جریان خون به کلیه ها، که در نهایت می تواند باعث نارسایی کلیه در صورت عدم درمان شود را کاهش دهد. آسیب کلیه ناشی از نارسایی قلب می تواند به دیالیز برای درمان نیاز داشته باشد.

– مشکلات دریچه قلب

دریچه های قلب شما ، که جریان خون در جهت مناسب در میان قلب شما نگه می دارند ، ممکن است به درستی عمل نکنند ، اگر قلب شما بزرگ شده یا اگر فشار در قلب شما بسیار بالا باشد که به علت نارسایی قلبی است.

– مشکلات ریتم قلب

مشکلات ریتم قلب (آریتمی) می تواند یک عارضه بالقوه نارسایی قلبی باشد.

– آسیب کبدی

نارسایی قلبی می تواند منجر به تجمع مایع شود که فشار بیش از حد بر روی کبد وارد میکند . این پشتیبان مایع می تواند منجر به اسکار شود ، که میتواند عملکرد کبدی شما را مشکل تر سازد .

علایم برخی از مردم و عملکرد قلب با درمان مناسب بهبود خواهد یافت. با این حال، نارسایی قلبی می تواند تهدیدکننده زندگی باشد. افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است علایم شدیدی داشته باشند و برخی ممکن است به پیوند قلب و یا حمایت با دستگاه همراه بطنی نیاز داشته باشند.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۵ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  سونوگرافی آنومالی رو در 18 هفته و 1 روز انجام دادم که یکی از مواردش وجود کانون اکوژن در بطن به قطر 2میلیمتر بود. ضمنا فقط غربالگری اول رو انجام داده بودم در 12 هفته که نرمال ریسک با مقدار 1 به 800 محاسبه شده بود. الان به دکترم دسترسی ندارم و واقعا نگران هستم که آیا این مارکر نشانه سندروم داون هست یا نه؟ دیگه اینکه میتونه علامت چه بیماری دیگه ای باشی و بهترین کاری که در حال حاضر میتونم انجام بدم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   من در اين مورد اطلاع ندارم
   با متخصص زنان و اطفال مشورت كنيد
 • تصویر کاربر علیپور سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من یک خانم ۲۵ ساله هستم که دیروز فقط برای چک شدن به یک متخصص قلب مراجعه کردم،در مطب ایشون توسط یکی از پرسنل ازم نوار قلب گرفته شد که وقتی دکتر نوار رو دیدن ازم سابقه بیماری قلبی گرفتن که من هیچ مشکلی نداشتم ،ایشون گفتند: که مشکوکن به وجود سوراخ در قلب وهستن آدمهای هیچگونه مشکلی ندارند ولی نوار قلبشون اینطوریه، ازم اکو گرفتن که همه چیز طبیعی و نرمال بود،در ضمن من در دوران شیردهی به سر میبرم و موقع گرفتن نوار بشدت استرس داشتم آیا به نظر شما این عوامل میتونسته تاثیری داشته باشه؟؟ ممنون میشم نظرتون رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   خير تاثيري نداره
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته باشيد و مرسي كه از وقتي كه ميگذاريد من ٢٧ سالمه چكاپ كامل قلب شدم كه مشكلي نبود اما مشكل اصلي تپش هاي محكم قلب هنگام بلند شدن و وقتي بدنسازي ميرم يه جسم سنگين بر ميدارم ضربانم بسيار كوبندس كه مجبورم از كار دست بكشم همينطور موقع رابطه جنسي اين كوبش خيلي محكمه و مجبورم چند دقيقه دست بكشم به نظرتون مشكل من چيه ايا ممكنه نارسايي قلبي گرفته باشم حتي چندبار همسرم گفت چرا قلبت انقد محكم ميزنه چكاركنم تا خوب شم ببخشيد كلي پيام دادم ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   بعيده ولي بهتره مراجعه كنيد و هولتر ببنديد
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخير خدمت شما جواني هستم ٢٣ ساله داري نوار قلب طبيعي تست ورزش منفي و اكو كه كاركرد قلب خوب بود و mild mr داشتم هنگام برخاستن از زمين تپش قلب كوبنده ميگيرم به گونه اي كه از زير قفسه تپش قلب معلوم ميشود و اگر دراز بكشم شكمم بالا و پايين مي رود خيلي آزار دهندس علت چيست آيا خطرناك است درمان چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه اضطراب پركاري تيروييد و يا چيزهاي ديگه باشه
   ميتونيد پروپرانولول مصرف كنيد
   يك سندرمي هيت به اسم pots
   اين هم ميتونه باشاما خطرناك نيست
 • تصویر کاربر بیژن شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،سی و هشت سال سن دارم وشش سال پیش باتشخیص سندرم حاد کرونری سی سی یوبستری شدم،دوروز ریتم ای اف داشتم که برطرف شد،چکاپ کامل انجام شدودرنهایت با تشخیص اسپاسم عصبی کرونری به متخصص اعصاب معرفی شدم.تشخیص اضطراب فراگیرووسواس فکری گذاشتن،سرترالین ومتورال تجویزکردن که متورالو بعددوماه به مرور قطع کردم اما سرترالینو تا امروز ادامه دادم چون اسپاسم عروقمو کنترل میکنه،یه بارسعی کردم دوزشو کم کنم که مشابه همون حالت شش سال پیش به شکل خفیف بهم دست داد و دوزمو برگردوندم به حالت اول.تواین چندسال مشکلی نداشتم اما چندشبه بین ساعتهای سه تا چهار صبح بیدارمیشم ودوسه دقیقه بعدش دچار تنگی نفس وتپش قلب شدید وبیقراری میشم دقیقا مشابه اولین باری که این حالت بهم دست داد.که مجبور میشم یک یا دومیل آلپرازولام روی زبونم بذارم که نرمالم میکنه.سوالم اینه که برای کنترل پرینزمتال آنژین وراپامیل مصرف کنم خوبه؟چون به بتابلاکر جواب نمیدم.یا اینکه مجددا به متخصص روان مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ميتونيد وراپاميل مصرف كنيد
   ولي مشكل اصلي شما اضطراب و پانيكه
   حتما بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر