آنچه درباره نارسایی قلبی باید بدانید!

نارسایی قلبینارسایی قلبی یا Heart failure که گاهی به عنوان نارسایی احتقانی قلب شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که عضله قلب شما آنطوری که باید خون را پمپاژ نمی کند.

شرایط خاص، مانند تنگ شدگی شریانها در قلب شما (بیماری عروق کرونر) و یا فشار خون بالا، به تدریج قلب شما را بیش از حد ضعیف و یا سفت، برای پرشدن و یا پمپاژ کارآمد می کند.

همه شرایطی که منجر به نارسایی قلبی می شود نمی تواند معکوس گردد، اما درمان می تواند علائم و نشانه های نارسایی قلب را بهبود بخشد و به زندگی طولانی تر شما کمک کند. تغییر در شیوه زندگی – مانند ورزش، کاهش نمک در رژیم غذایی خود، مدیریت استرس و کاهش وزن – می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

یک راه برای جلوگیری از نارسایی شدید قلبی کنترل شرایطی است که منجر به نارسایی قلبی میشود ، مانند بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت یا چاقی.

علایم نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می تواند دائمی (مزمن)، و یا شرایط شما ممکن است به طور ناگهانی شروع شود (حاد).

نشانه نارسایی قلبی و علایم عبارتند از:

 • تنگی نفس (دیس پنه) هنگامی که شما خودتان فعالیتی انجام میدهید و یا زمانی که شما درازمیکشید
 • خستگی و ضعف
 • تورم (ادم) درساق پاها، مچ پا و پا
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • کاهش توانایی فعالیت
 • سرفه مداوم و یا خس خس سینه با خلط سفید یا صورتی آغشته به خون
 • افزایش نیاز به ادرار کردن در شب
 • تورم شکم شما (آسیت)
 • افزایش ناگهانی وزن از احتباس مایعات
 • فقدان اشتها و تهوع
 • مشکل در تمرکز و یا کاهش هوشیاری
 • کاهش ناگهانی و شدید تنفس ، و سرفه صورتی، مخاط کف آلود
 • درد قفسه سینه اگر نارسایی قلبی شما ناشی از یک حمله قلبی باشد.

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنیم؟

اگر شما فکر می کنید که ممکن است شما دچار علائم و نشانه های نارسایی قلبی شده باشید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما هر یک از موارد زیررا تجربه کردید به دنبال درمان اضطراری باشید:

 • درد قفسه سینه
 • غش کردن یا ضعف شدید
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم همراه با تنگی نفس، درد قفسه سینه و غش کردن
 • ناگهانی، تنگی نفس و سرفه صورتی، مخاط کف آلود

اگر چه این علایم و نشانه ها ممکن است به دلیل نارسایی قلبی باشد، بسیاری از علل احتمالی دیگر وجود دارد ، که شامل دیگر شرایط قلبی و ریوی تهدید کننده زندگی میباشد . سعی نکنید تا خودتان تشخیص دهید . با ۱۱۵ یا شماره تلفن اضطراری محلی خود برای کمک فوری تماس بگیرید . ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اورژانس سعی خواهند کرد تا وضعیت شما را پایدار کنند و اگر علائم شما به دلیل نارسایی قلبی و یا چیز دیگری باشد تعیین کنند .

اگربه شما تشخیص نارسایی قلب داده شده و اگر هر یک از علائم به طور ناگهانی بدتر شوند و یا علائم و نشانه های جدیدی را درشما ایجاد کنند ، ممکن است بدین معنی باشد که نارسایی قلبی موجود ، بدترشده و یا به درمان پاسخ نمی دهد. به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

عوامل خطر در نارسایی قلبی

عوامل خطر عبارتند از:

۱- فشار خون بالا

اگر فشار خون شما بالا است قلب شما نسبت به آنچه که دارد سخت تر کار می کند.

۲- بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر قلبی شریانهای تنگ شده ممکن است قلب شما را از عرضه خون غنی از اکسیژن محدود کرده و در نتیجه عضله قلب تضعیف شود.

۳- حمله قلبی

آسیب به عضلات قلب شما از یک حمله قلبی ممکن است بدین معنی که قلب شما دیگر نمی تواند طولانی تر آنگونه که باید پمپاژ کند .

۴- دیابت

ابتلا به بیماری دیابت خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر افزایش می دهد.

۵- برخی از داروهای دیابت

داروهای دیابت رزیگلیتازون (Avandia) و پیوگلیتازون (Actos) برای افزایش خطر نارسایی قلبی در برخی از افراد یافت شده است. مصرف این داروها را خودسرانه متوقف نکنید. اگر شما در حال مصرف آنها هستید ، با پزشک خود در مورد آنچه که شما برای ایجاد هر تغییری نیاز دارید ، صحبت کنید .

۶- آپنه خواب

ناتوانی در نفس کشیدن مناسب در نتیجه پایین بودن سطح اکسیژن خون، در حالی که شما شب هنگام خواب هستید و افزایش احتمال ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب می توانند قلب را تضعیف کنند.

۷- نقص مادرزادی قلب

برخی افراد که نارسایی شدید قلبی دارند با نقایص ساختاری قلب متولد شده اند .

۸- بیماری های دریچه قلب

افراد مبتلا به بیماری های دریچه قلب در معرض خطر بالاتر نارسایی قلبی هستند.

۹- ویروس ها

یک عفونت ویروسی ممکن است به عضله قلب شما آسیب برساند .

۱۰- استفاده از الکل

نوشیدن الکل زیاد می تواند عضله قلب تضعیف و منجر به نارسایی قلبی شود .

۱۱- استفاده از توتون و تنباکو

استفاده از تنباکو می تواند احتمال ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد.

۱۲- چاقی

افرادی که چاق هستند بیشتر در معرض خطر بروز نارسایی قلبی میباشند .

۱۳- ضربان قلب نامنظم

این ریتم غیر طبیعی، به خصوص اگر آنها بسیار مکرر و سریع باشند، می توانند عضله قلب ضعیف کرده و باعث نارسایی قلبی شوند.

عوارض نارسایی قلبی یا Heart failure

اگر شما نارسایی قلبی دارید ، نگرش شما به علت و شدت، سلامت کلی شما، و عوامل دیگر مانند سن شما بستگی دارد. عوارض میتواند شامل :

– آسیب کلیوی یا نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می تواند جریان خون به کلیه ها، که در نهایت می تواند باعث نارسایی کلیه در صورت عدم درمان شود را کاهش دهد. آسیب کلیه ناشی از نارسایی قلب می تواند به دیالیز برای درمان نیاز داشته باشد.

– مشکلات دریچه قلب

دریچه های قلب شما ، که جریان خون در جهت مناسب در میان قلب شما نگه می دارند ، ممکن است به درستی عمل نکنند ، اگر قلب شما بزرگ شده یا اگر فشار در قلب شما بسیار بالا باشد که به علت نارسایی قلبی است.

– مشکلات ریتم قلب

مشکلات ریتم قلب (آریتمی) می تواند یک عارضه بالقوه نارسایی قلبی باشد.

– آسیب کبدی

نارسایی قلبی می تواند منجر به تجمع مایع شود که فشار بیش از حد بر روی کبد وارد میکند . این پشتیبان مایع می تواند منجر به اسکار شود ، که میتواند عملکرد کبدی شما را مشکل تر سازد .

علایم برخی از مردم و عملکرد قلب با درمان مناسب بهبود خواهد یافت. با این حال، نارسایی قلبی می تواند تهدیدکننده زندگی باشد. افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است علایم شدیدی داشته باشند و برخی ممکن است به پیوند قلب و یا حمایت با دستگاه همراه بطنی نیاز داشته باشند.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کتایون سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خاله من حدود سه هفته اس که در بیمارستان قلب تهران عمل قلب باز رو انجام دادن وچون بیماری قند دارن دچار عفونت شده که به تازگی کشت عفونتش منفی شده اما مسئله مهم اینه که چندباره ریه اش آب آورده و باید آب ریه رو بکشن و در تنفسش مشکل ایجاد شده خواستم ببینم مشکل چیه و چه باید کرد؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام
   مشكل اينست كه كارمرد قلب احتمالا مناسب نبوده و اب داخل ريه ها جمع ميشود
   ان شاالله با تمهيدات و دارو بهبود خواهند يافت
 • تصویر کاربر زینب چهارشنبه ۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وتشکر از سایت خوبتون همسرمن 31 سال داردو عمل تعویض دریچه ائورت وعمل بنتال داشتن خواستم بدونم این عمل بنتال هم مثل تعویض دریچه است یامحدویت ومراقبت خاصی دارد وایا ممکن است د ر اینده این لوله دچار اسیب دیدگی شود وایا روی مقدار وارفارین مصرفی تاثیر دارد. ایا عمل خطرناکی است .ایا ایشون میتواند مثل یک فرد عادی زندگی کند؟؟؟؟درضمن ایشون بعد ازعمل تپش قلب زیادی دارد وفشار خون بالا وقرص مصرف می کند ایا ممکن است این قرص ها بعد از مدتی قطع شوند.سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر افشین چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یک مرد 44 ساله هستم. سال هاست که قلبم درد میکنه.. 5 سال قبل بستری شدم اکوم نرمال بود ولی تست ورزشم مثبت شد. لذا آنژو شدم. آنژوم منفی بود و هیچ گرفتگی در عروق اصلی و فرعی نبود.. در طی این 5 سال بارها بخاطر تنگی تنفس ودرد قلب به اورژانس مراجعه کردم که بعلت تغییرات در نوارقلب دستور بستری داده اند. اگرچه بستری نشده ام. سال قبل دی ماه هم به یک متخصص مراجعه کردم و ایشان اکو و تست ورزش گرفتند و گفتند منفی است. ضمنا من دچار آسم خفیف هم هستم که کنترل شده و هنگام تنگی تنفس اسپری های گشاد کننده هیچ تاثیری رو من نداره. به همین جهت دکتر ریه میگه که زیاد بخاطر آسمت نیست. ضمنا من دچار اضطراب شدید هستم و سالیان که پنیک دارم. اگرچه اونم با زاناکس کنترل میکنم. دو هفته قبل دچار تنگی تنفس و خفگی شدید شدم تو اورزانس پس از معاینه گفتند که حمله آسم نیست بلکه دچار استرس شدید شدی. بعلت امتحان دکتری خیلی استرس داشتم وحال که قبول شدم باز استرس دارم که آیا از عهده درسها بر میام.اخیرا باز دچار تنگی تنفس شده و احساس خفگی میکنم گاهی تمامی علائم قلبی پیدا میکنم ( درد پشت، درد دست چپ، سردرد...)و گاهی ریه سمت راستم شدید درد میکنه و گاهی نیشتر های شدیدی اطراف قلبم وارد میشه. گاهی اوقات نیمه شب با تنگی تنفس شدید از خواب بیدار میشم که بعضی مواقع حتی چند ثانیه پس از بیدار شدن هم نفسم باز نمیشه که واقعا وحشتناکه. میترسم که دچار نارسایی قلبی شده باشم. اگرچه همه اینها رو سالیان که تحمل میکنم ولی اینکه احساس خفگی میکنم و حس میکنم که هوا در ریه هام حبس شده و نمیتونم نفس عمیق بکشم و موقع خواب تشدید پیدا میکنه خیلی عذابم میده.نمیدونم که منشا اون قلبی یا ریوی و یا پنیکه و یا ترکیبی از اون سه تا. اخیرا آزمایش خون دادم که همه چیز نرمال بود ولی تری گلیسیردم 25 بود.ببخشید که طولانی نوشتم . لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام
   وقتي آنژيو نرمال است تا پنج سال هيچ اقدامي لازم نميباشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر