علت نارسایی قلبی چیست؟

نارسایی قلب

نارسایی قلبی اغلب پس از شرایط دیگری که به قلب شما آسیب زده و یا تضعیف کرده، گسترش می یابد. با این حال، نیازی به تضعیف شدگی قلب به علت نارسایی قلبی وجود ندارد . همچنین اگر قلب بیش از حد سفت شود، می تواند نارسایی قلبی رخ دهد.

در نارسایی قلبی، محفظه های اصلی پمپاژ قلب شما (بطن) ممکن است سفت شود و به درستی ما بین ضربه ها پر نشود. در برخی از موارد نارسایی قلب، ماهیچه قلب شما ممکن است آسیب دیده و ضعیف شود و کشش بطن ها (گشاد شدگی) در نقطه ای از قلب نمی تواند به طور موثر خون را به سراسر بدن شما پمپاژ کند. با گذشت زمان، قلب دیگر نمی تواند خواسته های طبیعی واقع شده برای پمپاژ کردن خون به سایر نقاط بدن شما را بصورت طولانی تری ادامه دهد .

درصد خروجی اندازه گیری مهمی است که چگونه قلب شما به خوبی پمپاژ می کند و برای کمک به طبقه بندی نارسایی قلبی و درمان راهنما مورد استفاده قرار می گیرد. در یک قلب سالم، کسر جهشی ۵۰ درصد و یا بالاتر است – به این معنی که بیش از نیمی از خون که بطن ها را پر می کند با هر ضربان پمپاژ می شود. اما نارسایی قلبی می تواند حتی با یک کسرخروجی نرمال رخ دهد. اگر عضله قلب شما از شرایطی مانند فشار خون بالا سخت تر شود، این اتفاق می افتد.

اصطلاح “نارسایی احتقانی قلب” از احتباس خون – یا گرفتگی – کبد، شکم، اندام تحتانی و ریه ها می آید. با این حال، تمام نارسایی قلب احتقانی نیست. شما ممکن است تنگی نفس یا ضعف در اثر نارسایی قلب داشته ولی هیچ احتباس مایعی نداشته باشید .

تشخیص انواع نارسایی قلبی

۱- تشخیص نارسایی قلبی سمت چپ

مایع در ریه های شما ممکن است به بالا برگردد ، و ایجاد تنگی نفس کند .

۲- تشخیص نارسایی قلبی سمت راست

مایع ممکن است به درون شکم، ساق پاها و پاهای شما حرکت کند، باعث تورم شود .

۳- تشخیص نارسایی قلبی سیستولیک

بطن چپ نمی تواند بطور قوی منقبض شود، که نشان دهنده یک مشکل پمپاژ است .

۴- تشخیص نارسایی قلبی دیاستولیک

بطن چپ نمی تواند به طور کامل پر و خالی شود ، که نشان دهنده یک مشکل پر کردن است .

علت نارسایی قلبی

هر یک از شرایط زیر می تواند به قلب شما صدمه زده و یا آنرا تضعیف کند و می تواند به نارسایی قلبی منجر شود. برخی از این موارد می تواند بدون شناخت آن وجود داشته باشد:

۱- بیماری عروق کرونر و حمله قلبی

بیماری عروق کرونر شایعترین شکل بیماری قلبی و شایع ترین علت نارسایی قلبی است. با گذشت زمان، شریان که خون را به عضله قلب شما عرضه می کند بعلت رسوب چربی باریکتر می شود – یک فرایندی که تصلب شرایین ( آترواسکلروزیس ) نامیده می شود . ساختن پلاک می تواند جریان خون به قلب شما را کاهش دهد.
اگر پلاک های شکل گرفته توسط رسوب چربی در شریان ها باعث پارگی رگ های شما شوند، حمله قلبی رخ می دهد. که این بعلت لخته خون شکل گرفته است که ممکن است جریان خون به منطقه ای از عضله قلب را مسدود کرده، توانایی پمپاژ قلب تضعیف و اغلب آسیب دائمی ایجاد می شود . اگر آسیب قابل توجه است، آن می تواند به ضعیف شدگی عضلات قلب منجر شود.

۲- فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

فشار خون نیروی است که خون توسط قلب شما از طریق شریان ها پمپاژ میشود .اگر فشار خون شما بالا است، قلب شما کار سخت تری نسبت به آنچه که باید خون را در سرتاسر بدن شما بگردش درآورد ، برعهده دارد.

با گذشت زمان، عضله قلب ممکن است برای جبران کار اضافی ،که باید آن را انجام دهد ضخیم تر شود . در نهایت، عضله قلب شما ممکن است یا بیش از حد سفت و یا خیلی ضعیف برای پمپاژ موثر خون شود.

۳- دریچه های قلب معیوب

دریچه های قلب شما جریان خون در جهت مناسب در میان قلب نگه می دارند. دریچه های آسیب دیده – به دلیل نقص قلبی، بیماری عروق کرونر و یا عفونت قلب – نیروهای قلب شما، برای حفظ جریان خون آن گونه که باید ، سخت ترکار میکنند. با گذشت زمان، این کار اضافی می تواند قلب شما را ضعیف کند . دریچه های معیوب قلب، با این حال، می توانند اگر زمانی یافت شوند ترمیم یا جایگزین گردند.

۴- آسیب به عضله قلب ( کاردیومیوپاتی )

آسیب عضله قلب (کاردیومیوپاتی) می تواند علل بسیاری، از جمله بیماری های مختلف، عفونت، سوء مصرف الکل و اثر سمی مواد مخدر، مانند کوکائین و یا برخی از داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی داشته باشد. عوامل ژنتیکی نقش مهمی در انواع مختلفی از کاردیومیوپاتی، مانند کاردیومیوپاتی اتساعی، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، کاردیومیوپاتی آریتمی بطن راست، فشرده نشدن بطن چپ و کاردیومیوپاتی محدود بازی کند.

۵- میوکاردیت

میوکاردیت التهاب عضله قلب است که معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شود و می تواند به نارسایی سمت چپ قلب منجر شود.

۶- نقایص قلبی شما (نقایص مادرزادی قلب)

اگر قلب شما و محفظه ها و یا دریچه های آن به درستی شکل نگرفته باشد ، بخش های سالم از قلب شما کار سخت تری برای پمپاژ خون در قلب شما برعهده دارند، که به نوبه خود، ممکن است به نارسایی قلبی منجر شود.

۷– تپش غیر طبیعی قلب (آریتمی قلبی)

تپش قلب ممکن است باعث ضربان بیش از حد سریع قلب شما شود ، که برای قلب شما کار اضافی ایجاد میکند . با گذشت زمان، قلب شما ممکن است ضعیف شده و منجر به نارسایی قلبی شود. یک ضربان قلب کند ممکن است قلب شما را از گرفتن خون کافی از خارج بدن گرفته و نیز ممکن است به نارسایی قلبی منجر شود.

۸- بیماری های دیگر

بیماری های مزمن مانند دیابت، HIV، پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، یا تجمع آهن (هموکروماتوز) یا پروتئین (آمیلوئیدوز)، همچنین ممکن است در نارسایی قلبی مشارکت کنند.

علل نارسایی قلبی حاد عبارتند از ویروس هایی که به عضله قلب حمله میکنند ، عفونت های شدید، واکنش های آلرژیک، لخته شدن خون در ریه ها، استفاده از داروهای خاص و یا هر بیماری که به تمام بدن تاثیر می گذارد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر..پدر من متاسفانه دچار سکته قلبی شد که دکتر بعد از آنژیو متوجه شد که بافت رگ اصلی از بین رفته و دچار نارسایی قلبی شد و بعد از اکو به ما گفتن که قلبش ضعیف کار میکنه و نیاز به باطری دارد میخواستم از جنابعالی سوال کنم که با توجه به مخالفت پدرم با باطری گذاشتن قلب آقای دکتر میتونه با این وجود به زندگیش ادامه بده یا خطرناکه در ضمن فرد بازنشسته هستش که کار نمیکنه.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   می تواند به زندگی ادامه بدهد ولی خب خطرناگ تر است و ممکن است طول عمرش را کوتاه تر کند باطری از مرگ ناگهانی حداقل می تواند تا حدی جلوگیری کند
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  جواب اکو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   گزارشش را بفرستید ان قسمت که نوشته دارد
  2. تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   در این گزارش سوراخ را نداده خود دکتر چه گفتند؟
  4. تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   عکس اکو هست بفرستم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   عکس نه گزارش
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای نجفی پدر من 62سالشه اعلان در بیمارستان شهید بهشتی قم بستری هستن دکترش گفته 3تا از رگاش بسته است باید انژو بشه اما با انژو رگاش باز نشد بعد قرار شد عمل باز انجام بدن ولی بازم دکتر میگه معلوم نیست جواب بده 50*50
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام سی دی انژیو رو ببینم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  گرفتگی رگ قلب واحساس سوزش قفسه از علایم لختگی خون در رگ قلب است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باعث سکته و درد قفسه سینه میشه

 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکترنجفی مادراینجانب 70سال سن دارند 8سال قبل به علت گرفتگی یکی ازرگهای اصلی قلب و تشخیص دیرپزشکان سکته کزدند که بعدا با استنت گذاری شکرخدا ازخطر نجات پیدا کردند ودراین چندسال مرتب زیرنظرپزشک بودند اماچند مدتی است که ضربان قلبشان صبح ها به 60تقلیل پیدا میکند ودچاربیحالی میشوند این امر درطول روز بهتر میشود وضربان به70تا80میرسد .داروهای مصرفی .اتورواستاتین.اس ا.انالاپریل5.املوپرس.کلونازپام1.پرفنازین2. اقای دکترنجفی دکتراینجا میگوید با توجه به شرایط سنی واینکه درد ونفس تنگی ندارند مشگل حادی نیست ایا به نظرشما برسی بیشتری لازم است؟مادراینجانب دیابت ندارند.ممنون میشوم مثل همیشه با تشخیص حاذقانه ما را راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   صربان در محدوده نرمال است.تما بهتره هولتر ببندید تا مشخص شود ایا ضربان کمتر از این هم هست یا خیر

   و از نظر کم کاری تیرویید هم بررسی شونر

 • تصویر کاربر پرواز سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام،دچار بیماری قلبی هستم و الان چند روزه دچار آنفولانزا شدم و به شدت تنگی نفس دارم و درد قفسه سینه و خلط خونی،باید برای درمان چیکار کنم؟
  دکتر عمومی رفتم و بهم آمپول پنی سلین و قرص آنتی بیوتیک دادن ولی بدتر شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکته پتومونی یا امبولی ریه باشه

   باید به پزشک ریه و قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر به علت عمل دریچه میترال وارفارین مصرف میکنم میخوام عمل انحراف بینی انجام بدم امکان پذیر هست خطری نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید تحت نظر وارفارین رو به انوکسا تغییر بدید و به هر حال ریسک بالاتر از فرد عادی هست باید حتما مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز، خواستم بدونم من مشکلی دارم یا نه و یا مشکلی تهدیدم میکنه؟ نظر شما راجع به نتیجه نوار و اکو و تست ورزشم چیه؟سالم هستم یا نه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   نوار و اکو نرمال هست

   تست ورزش باید کامل دیده بشه تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام من 24 سالمه و نزدیک ی هفتس بعد از غذا دچار ضربان بالا میشم تو حالت استراحت حسش میکنم مثلا پامیشم ی کاریو بکنم نفس تنگی میگیرم نفسم میگیره و باید بشینم تا ساکت بشه تو هر وعده غذایی اینطوری میشم درست بعد از غذا و بعد از مثلا نیم ساعت یک ساعت درست میشه عصبی هم هستم ولی تو اون حالت اینطوری نمیشم کارای روزمرمم وقتی ضربانم بالا نیست راحت میتونم انجام بدم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید فورا جهت معاینه و اکو مراجعه کنید

   تنگی نفس جدید بویژه در فعالیت مهمه و ممکنه علت جدی داشته باشه

 • تصویر کاربر حق جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم 3 ماهی هست آنژو کرده اما الان درد پشت داره میخواستم بدونم دلیل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بستگی داره گرفتگی عروق داشتن یا نه

   ممکنه قلبی یا غیر قلبی باشه

   باید بیمار معاینه شود و مدارک دیده شوند

درحال دریافت اطلاعات
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
داروی ریواروکسابان که در کشور ما با نام هایی نظیر زالربان، کلات اوور و آکسابین شناخته می شود این روزها کارکردی جدیدتر و پر…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر