علت نارسایی قلبی چیست؟

نارسایی قلبنارسایی قلبی اغلب پس از شرایط دیگری که به قلب شما آسیب زده و یا تضعیف کرده، گسترش می یابد. با این حال، نیازی به تضعیف شدگی قلب به علت نارسایی قلبی وجود ندارد . همچنین اگر قلب بیش از حد سفت شود، می تواند نارسایی قلبی رخ دهد.

در نارسایی قلبی، محفظه های اصلی پمپاژ قلب شما (بطن) ممکن است سفت شود و به درستی ما بین ضربه ها پر نشود. در برخی از موارد نارسایی قلب، ماهیچه قلب شما ممکن است آسیب دیده و ضعیف شود و کشش بطن ها (گشاد شدگی) در نقطه ای از قلب نمی تواند به طور موثر خون را به سراسر بدن شما پمپاژ کند. با گذشت زمان، قلب دیگر نمی تواند خواسته های طبیعی واقع شده برای پمپاژ کردن خون به سایر نقاط بدن شما را بصورت طولانی تری ادامه دهد .

درصد خروجی اندازه گیری مهمی است که چگونه قلب شما به خوبی پمپاژ می کند و برای کمک به طبقه بندی نارسایی قلبی و درمان راهنما مورد استفاده قرار می گیرد. در یک قلب سالم، کسر جهشی ۵۰ درصد و یا بالاتر است – به این معنی که بیش از نیمی از خون که بطن ها را پر می کند با هر ضربان پمپاژ می شود. اما نارسایی قلبی می تواند حتی با یک کسرخروجی نرمال رخ دهد. اگر عضله قلب شما از شرایطی مانند فشار خون بالا سخت تر شود، این اتفاق می افتد.

اصطلاح “نارسایی احتقانی قلب” از احتباس خون – یا گرفتگی – کبد، شکم، اندام تحتانی و ریه ها می آید. با این حال، تمام نارسایی قلب احتقانی نیست. شما ممکن است تنگی نفس یا ضعف در اثر نارسایی قلب داشته ولی هیچ احتباس مایعی نداشته باشید .

تشخیص انواع نارسایی قلبی

۱- تشخیص نارسایی قلبی سمت چپ

مایع در ریه های شما ممکن است به بالا برگردد ، و ایجاد تنگی نفس کند .

۲- تشخیص نارسایی قلبی سمت راست

مایع ممکن است به درون شکم، ساق پاها و پاهای شما حرکت کند، باعث تورم شود .

۳- تشخیص نارسایی قلبی سیستولیک

بطن چپ نمی تواند بطور قوی منقبض شود، که نشان دهنده یک مشکل پمپاژ است .

۴- تشخیص نارسایی قلبی دیاستولیک

بطن چپ نمی تواند به طور کامل پر و خالی شود ، که نشان دهنده یک مشکل پر کردن است .

علت نارسایی قلبی

هر یک از شرایط زیر می تواند به قلب شما صدمه زده و یا آنرا تضعیف کند و می تواند به نارسایی قلبی منجر شود. برخی از این موارد می تواند بدون شناخت آن وجود داشته باشد:

۱- بیماری عروق کرونر و حمله قلبی

بیماری عروق کرونر شایعترین شکل بیماری قلبی و شایع ترین علت نارسایی قلبی است. با گذشت زمان، شریان که خون را به عضله قلب شما عرضه می کند بعلت رسوب چربی باریکتر می شود – یک فرایندی که تصلب شرایین ( آترواسکلروزیس ) نامیده می شود . ساختن پلاک می تواند جریان خون به قلب شما را کاهش دهد.
اگر پلاک های شکل گرفته توسط رسوب چربی در شریان ها باعث پارگی رگ های شما شوند، حمله قلبی رخ می دهد. که این بعلت لخته خون شکل گرفته است که ممکن است جریان خون به منطقه ای از عضله قلب را مسدود کرده، توانایی پمپاژ قلب تضعیف و اغلب آسیب دائمی ایجاد می شود . اگر آسیب قابل توجه است، آن می تواند به ضعیف شدگی عضلات قلب منجر شود.

۲- فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

فشار خون نیروی است که خون توسط قلب شما از طریق شریان ها پمپاژ میشود .اگر فشار خون شما بالا است، قلب شما کار سخت تری نسبت به آنچه که باید خون را در سرتاسر بدن شما بگردش درآورد ، برعهده دارد.

با گذشت زمان، عضله قلب ممکن است برای جبران کار اضافی ،که باید آن را انجام دهد ضخیم تر شود . در نهایت، عضله قلب شما ممکن است یا بیش از حد سفت و یا خیلی ضعیف برای پمپاژ موثر خون شود.

۳- دریچه های قلب معیوب

دریچه های قلب شما جریان خون در جهت مناسب در میان قلب نگه می دارند. دریچه های آسیب دیده – به دلیل نقص قلبی، بیماری عروق کرونر و یا عفونت قلب – نیروهای قلب شما، برای حفظ جریان خون آن گونه که باید ، سخت ترکار میکنند. با گذشت زمان، این کار اضافی می تواند قلب شما را ضعیف کند . دریچه های معیوب قلب، با این حال، می توانند اگر زمانی یافت شوند ترمیم یا جایگزین گردند.

۴- آسیب به عضله قلب ( کاردیومیوپاتی )

آسیب عضله قلب (کاردیومیوپاتی) می تواند علل بسیاری، از جمله بیماری های مختلف، عفونت، سوء مصرف الکل و اثر سمی مواد مخدر، مانند کوکائین و یا برخی از داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی داشته باشد. عوامل ژنتیکی نقش مهمی در انواع مختلفی از کاردیومیوپاتی، مانند کاردیومیوپاتی اتساعی، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، کاردیومیوپاتی آریتمی بطن راست، فشرده نشدن بطن چپ و کاردیومیوپاتی محدود بازی کند.

۵- میوکاردیت

میوکاردیت التهاب عضله قلب است که معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شود و می تواند به نارسایی سمت چپ قلب منجر شود.

۶- نقایص قلبی شما (نقایص مادرزادی قلب)

اگر قلب شما و محفظه ها و یا دریچه های آن به درستی شکل نگرفته باشد ، بخش های سالم از قلب شما کار سخت تری برای پمپاژ خون در قلب شما برعهده دارند، که به نوبه خود، ممکن است به نارسایی قلبی منجر شود.

۷– تپش غیر طبیعی قلب (آریتمی قلبی)

تپش قلب ممکن است باعث ضربان بیش از حد سریع قلب شما شود ، که برای قلب شما کار اضافی ایجاد میکند . با گذشت زمان، قلب شما ممکن است ضعیف شده و منجر به نارسایی قلبی شود. یک ضربان قلب کند ممکن است قلب شما را از گرفتن خون کافی از خارج بدن گرفته و نیز ممکن است به نارسایی قلبی منجر شود.

۸- بیماری های دیگر

بیماری های مزمن مانند دیابت، HIV، پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، یا تجمع آهن (هموکروماتوز) یا پروتئین (آمیلوئیدوز)، همچنین ممکن است در نارسایی قلبی مشارکت کنند.

علل نارسایی قلبی حاد عبارتند از ویروس هایی که به عضله قلب حمله میکنند ، عفونت های شدید، واکنش های آلرژیک، لخته شدن خون در ریه ها، استفاده از داروهای خاص و یا هر بیماری که به تمام بدن تاثیر می گذارد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

علت نارسایی قلبی چیست؟
2 (40%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرصفری شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب پدرم ۷۳ سال سن دارد وچون از کمردرد رنج میبرد دکتر گفته باید عمل جراحی و پلاتین گزاری شود ولی ای اف قلبشان ۳۵ درصد هست ضمنا سه سال پیش هم عمل جراحی کمرانجام دادن ایا الان باتوجه وضعیت قلبشان و اینکه واقعا از کمردرد رنج میرفندرسکی عملش بالاست و اجازه عمل بدیم یا نه سپاسگزارم جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   به هر حال ریسک بالاتر از معموله 

   باید دید که درد قابل تحمل هست یا خیر

 • تصویر کاربرراهله پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید، خانمی هستم 33 ساله، بارداری دوقلو، با نارسایی شدید دریچه پولمونری، آیا ادامه بارداری را توصیه میکنید؟ سابقه مادرزادی بیماری قلبی دارم که در ۲۸سال پیش(۵سالگی) عمل قلب باز انجام داده ام، در ضمن یک پسر ۷ ساله هم دارم و در بارداری وزایمان قبلی هیچ مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   بستگی به فشار ریه و اندازه و کار بطن راست داره

   باید اکو تخصصی دقیق شوید

 • تصویر کاربرپژمان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز
  ۴۰ساله هستم حدود یک سال پیش اکوی قلبی دادم که توی اکو بصورت اتفاقی متوجه شدم عضله قلبم داری ۶میل اضافه ضخامت بود بقیه اکو کاملاسالم وطبیعی بود که پیرو ان استرس اکو دادم که اونم نتیجش عالی بود بامقدار جزی فشار خون
  دکتر قرص متورال دادن ۷ماه استفاده کردم که بخاطر ربنورد ازدیلتازیم ۶۰استفاده کردم
  بعد ازیکسال دوباره اکورو امروز تکرار کردم دکتر گفتن پیشرفت نکرده ویک میلی متر بصورت ناچیز برگشت داشته وبقیه اکو مشکلی نبود
  من وزنم ۹۰کیلو ودارای ۲۰کیلو اضاقه وزن وتو محیط های دربسته باای وزن زیاد خیلی فشار اوردم
  الان دوباره گفتن یکسال قرص متورال استفاده کنم بصورت نصفی صب ونصفی شب وبعد یکسال دوباره اکو بدم
  میخواستم نظرشماروهم بدونم واگه واقعا نیاز به اکوی تخصصی هست انجام بدم خدمت خودتون واگه واقعا ببماری ژنتیکی هست ایا خیلی خطرناکه یا قابل درمان هست ممنون میشم
  1. تصویر کاربرپژماندوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر خواهشا راهنمای کنید یکی دوروزه منتظررجوابتونم
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بهتره همون دیلتیازم رو مصرف کنید و متورال نیاز نیست

   اکو تخصصی از نظر ضخامت و احیانادhcm  انجام دهید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرسامان چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.جناب دکترنجفی.واقعن ممنون اززحماتتون.درمورد مادرم ۶۶ساله وداروهای زالربان ولوزامیکس ونفروییت ولووتیروکسین مصرف میکنند.یک سری ازمایش نوشتن دکترداخلیشون که دادم تصویرش خدمتتون گفتن اترواستاتین جهت چربی هم مصرف کنند.نضرجنابعالی چی هست.وایامنع مصرف داروها هست یاخیر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بر اساس ازنایش نیاز نیست

   اما بهتره با مدارک مراجعه کنند

 • تصویر کاربرمــرشــدے دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقــاے دڪــتــر خــدا خــیــرتــان بــده مــمــنــون پــس قــلــبــم مــشــڪــل نــداره آخــه نــوار و آمــوخــتــن و بــراتــون فــروردیــن مــاه فــرســتــادم گــفــتــیــن مــشــڪــل نــداره بــایــد بــرم پــیــش ارتــوپــد درســتــه؟آخهڪــلــا پــشــتــم مــیــگــیــره نــفــســم مــے ڪــشــم پــشــت شــونــم درد مــیــگــیــره مــیــزنــه بــه تــمــام گــردنــم ســرم خــیــالــم راحــت ڪــنــیــد از قــلــب نــے ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید ویزیت و معاینه شوید و اگر لازم شد اکو و تست ورزش شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر