علت نارسایی قلبی چیست؟

نارسایی قلبنارسایی قلبی اغلب پس از شرایط دیگری که به قلب شما آسیب زده و یا تضعیف کرده، گسترش می یابد. با این حال، نیازی به تضعیف شدگی قلب به علت نارسایی قلبی وجود ندارد . همچنین اگر قلب بیش از حد سفت شود، می تواند نارسایی قلبی رخ دهد.

در نارسایی قلبی، محفظه های اصلی پمپاژ قلب شما (بطن) ممکن است سفت شود و به درستی ما بین ضربه ها پر نشود. در برخی از موارد نارسایی قلب، ماهیچه قلب شما ممکن است آسیب دیده و ضعیف شود و کشش بطن ها (گشاد شدگی) در نقطه ای از قلب نمی تواند به طور موثر خون را به سراسر بدن شما پمپاژ کند. با گذشت زمان، قلب دیگر نمی تواند خواسته های طبیعی واقع شده برای پمپاژ کردن خون به سایر نقاط بدن شما را بصورت طولانی تری ادامه دهد .

درصد خروجی اندازه گیری مهمی است که چگونه قلب شما به خوبی پمپاژ می کند و برای کمک به طبقه بندی نارسایی قلبی و درمان راهنما مورد استفاده قرار می گیرد. در یک قلب سالم، کسر جهشی ۵۰ درصد و یا بالاتر است – به این معنی که بیش از نیمی از خون که بطن ها را پر می کند با هر ضربان پمپاژ می شود. اما نارسایی قلبی می تواند حتی با یک کسرخروجی نرمال رخ دهد. اگر عضله قلب شما از شرایطی مانند فشار خون بالا سخت تر شود، این اتفاق می افتد.

اصطلاح “نارسایی احتقانی قلب” از احتباس خون – یا گرفتگی – کبد، شکم، اندام تحتانی و ریه ها می آید. با این حال، تمام نارسایی قلب احتقانی نیست. شما ممکن است تنگی نفس یا ضعف در اثر نارسایی قلب داشته ولی هیچ احتباس مایعی نداشته باشید .

تشخیص انواع نارسایی قلبی

۱- تشخیص نارسایی قلبی سمت چپ

مایع در ریه های شما ممکن است به بالا برگردد ، و ایجاد تنگی نفس کند .

۲- تشخیص نارسایی قلبی سمت راست

مایع ممکن است به درون شکم، ساق پاها و پاهای شما حرکت کند، باعث تورم شود .

۳- تشخیص نارسایی قلبی سیستولیک

بطن چپ نمی تواند بطور قوی منقبض شود، که نشان دهنده یک مشکل پمپاژ است .

۴- تشخیص نارسایی قلبی دیاستولیک

بطن چپ نمی تواند به طور کامل پر و خالی شود ، که نشان دهنده یک مشکل پر کردن است .

علت نارسایی قلبی

هر یک از شرایط زیر می تواند به قلب شما صدمه زده و یا آنرا تضعیف کند و می تواند به نارسایی قلبی منجر شود. برخی از این موارد می تواند بدون شناخت آن وجود داشته باشد:

۱- بیماری عروق کرونر و حمله قلبی

بیماری عروق کرونر شایعترین شکل بیماری قلبی و شایع ترین علت نارسایی قلبی است. با گذشت زمان، شریان که خون را به عضله قلب شما عرضه می کند بعلت رسوب چربی باریکتر می شود – یک فرایندی که تصلب شرایین ( آترواسکلروزیس ) نامیده می شود . ساختن پلاک می تواند جریان خون به قلب شما را کاهش دهد.
اگر پلاک های شکل گرفته توسط رسوب چربی در شریان ها باعث پارگی رگ های شما شوند، حمله قلبی رخ می دهد. که این بعلت لخته خون شکل گرفته است که ممکن است جریان خون به منطقه ای از عضله قلب را مسدود کرده، توانایی پمپاژ قلب تضعیف و اغلب آسیب دائمی ایجاد می شود . اگر آسیب قابل توجه است، آن می تواند به ضعیف شدگی عضلات قلب منجر شود.

۲- فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

فشار خون نیروی است که خون توسط قلب شما از طریق شریان ها پمپاژ میشود .اگر فشار خون شما بالا است، قلب شما کار سخت تری نسبت به آنچه که باید خون را در سرتاسر بدن شما بگردش درآورد ، برعهده دارد.

با گذشت زمان، عضله قلب ممکن است برای جبران کار اضافی ،که باید آن را انجام دهد ضخیم تر شود . در نهایت، عضله قلب شما ممکن است یا بیش از حد سفت و یا خیلی ضعیف برای پمپاژ موثر خون شود.

۳- دریچه های قلب معیوب

دریچه های قلب شما جریان خون در جهت مناسب در میان قلب نگه می دارند. دریچه های آسیب دیده – به دلیل نقص قلبی، بیماری عروق کرونر و یا عفونت قلب – نیروهای قلب شما، برای حفظ جریان خون آن گونه که باید ، سخت ترکار میکنند. با گذشت زمان، این کار اضافی می تواند قلب شما را ضعیف کند . دریچه های معیوب قلب، با این حال، می توانند اگر زمانی یافت شوند ترمیم یا جایگزین گردند.

۴- آسیب به عضله قلب ( کاردیومیوپاتی )

آسیب عضله قلب (کاردیومیوپاتی) می تواند علل بسیاری، از جمله بیماری های مختلف، عفونت، سوء مصرف الکل و اثر سمی مواد مخدر، مانند کوکائین و یا برخی از داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی داشته باشد. عوامل ژنتیکی نقش مهمی در انواع مختلفی از کاردیومیوپاتی، مانند کاردیومیوپاتی اتساعی، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، کاردیومیوپاتی آریتمی بطن راست، فشرده نشدن بطن چپ و کاردیومیوپاتی محدود بازی کند.

۵- میوکاردیت

میوکاردیت التهاب عضله قلب است که معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شود و می تواند به نارسایی سمت چپ قلب منجر شود.

۶- نقایص قلبی شما (نقایص مادرزادی قلب)

اگر قلب شما و محفظه ها و یا دریچه های آن به درستی شکل نگرفته باشد ، بخش های سالم از قلب شما کار سخت تری برای پمپاژ خون در قلب شما برعهده دارند، که به نوبه خود، ممکن است به نارسایی قلبی منجر شود.

۷– تپش غیر طبیعی قلب (آریتمی قلبی)

تپش قلب ممکن است باعث ضربان بیش از حد سریع قلب شما شود ، که برای قلب شما کار اضافی ایجاد میکند . با گذشت زمان، قلب شما ممکن است ضعیف شده و منجر به نارسایی قلبی شود. یک ضربان قلب کند ممکن است قلب شما را از گرفتن خون کافی از خارج بدن گرفته و نیز ممکن است به نارسایی قلبی منجر شود.

۸- بیماری های دیگر

بیماری های مزمن مانند دیابت، HIV، پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، یا تجمع آهن (هموکروماتوز) یا پروتئین (آمیلوئیدوز)، همچنین ممکن است در نارسایی قلبی مشارکت کنند.

علل نارسایی قلبی حاد عبارتند از ویروس هایی که به عضله قلب حمله میکنند ، عفونت های شدید، واکنش های آلرژیک، لخته شدن خون در ریه ها، استفاده از داروهای خاص و یا هر بیماری که به تمام بدن تاثیر می گذارد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

علت نارسایی قلبی چیست؟
2 (40%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرندارم شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از بابت پاسخ گویی
  سی ام ار قلب فرستادم فرمودید دارو استفاده کنم ولی نفرمودید جواب همان نارسایی هست یا مسایل دیگری مطرح هست مثل تاکیکاردی بطنی یا مساله دیافراگم و...لطفا جواب را بفرمایید و داروی موردنیاز با توجه به این مساله که نارسایی کبد هم دارم .برای یاداوری ام ار ای را دوباره فرستادم لطفا راهنمایی بفرمایید دکتر شهرستان می فرمایند ما سر در نمیارم برای خمین مزاحم میشم.
  با تشکر
  در حال حاضر پروگرف 1میلی و متوهگزال 47.5 صبح و شب و نیتروکانتین 2.6 صبح و شب مصرف میکنم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   با mri قلب نمیشه در مورد همه اینها نظر داد

   نارسایی خفیف قلب وجود داره

   در شهر خودتون به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرنسیم دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ، خانمی ۳۳ساله هستم که از فروردین به مدت ۲هفته احساس سنگینی در قفسه سینه داشتم نوار قلب دادم که گفتن به دلیل وجود stdepration باید سی سی یو‌بستری شی بستری شدم‌روز بعد اکو‌دادم که نرمال بپد فقط ام‌ار خفیف و‌پر‌لاپس میترال داشتم تست ورزشم st depration رو‌تو‌. لید v4تاv6نشون داد البته خفیف بنابراین تست رو‌نه مثبت اعلام‌کردن‌و‌نه منفی ، نوار قلبم همچنان st deprationرو‌تو‌لید ۲و‌۳و‌avfنشون میداد ، نهایتا چون ماما و‌پرسنل بیمارستان بودم‌طبق نظر پزشک سی تی آنژیو‌دادم‌ که نرمال گزارش شد اما همچنان استرس بیماری قلبی و‌دارم‌و‌دردها سراغم میاد وفکر‌میکنم‌شاید واقعا مشکل دارم‌و‌سی تی آنژیو‌اشتباه گزارش داده ، ضمنا من‌فوق العاده استرسی هستم‌و‌شدیدا احساس ترس از بیمهری ودارم‌ ممنون میشم‌ کمکم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرف.ر یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر نجفی، وقتتون بخیر. خانمی هستم 35 ساله. کم کاری تیرویید دارم و البته تحت کنترل هست. سابقه مشکل ریوی و تنگی نفس دارم که در اخرین ویزیت چند ماه گذشته به من گفته شد فعلا مشکلی ندارم. اما گاهی بعد از ورزش های روزانه به طور ناگهانی دچار ضعف و کرختی دست از بازو تا انگشتان و ساق تا مچ پا میشم( اصلا بی حس نیست) و همراه با این تنگی نفس کمی هم دارم. قبلاً در شرایط بیماری دچار کاهش هوشیاری لحظه ای و سنکوپ شده ام و هفته گذشته هم بعد از یک انتظار طولانی دو ساعتها روی صندلی حالت اولیه سنکوپ بهم دست داد که احساس سنگینی در قفسه سینه به همراه ریزش قلبی بود، اما تغییر موقعیت دادم و حالت بر طرف شد. قبلاً اکوو نوار قلب گرفتم که نرمال بوده.
  با توجه به این شرایط ذکر شده ، ضعف ناگهانی دست و پا چه علتی دارد و چه کار بایستی انجام بدم?
  پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید از شرایطی که باعث شروع حمله میشه اجتناب کنید

   و مایعات و نمک بیشتری مصرف کنید

   اگر بهتر نشدید تست تیلت باید انجام بدید

 • تصویر کاربرصفری شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب پدرم ۷۳ سال سن دارد وچون از کمردرد رنج میبرد دکتر گفته باید عمل جراحی و پلاتین گزاری شود ولی ای اف قلبشان ۳۵ درصد هست ضمنا سه سال پیش هم عمل جراحی کمرانجام دادن ایا الان باتوجه وضعیت قلبشان و اینکه واقعا از کمردرد رنج میرفندرسکی عملش بالاست و اجازه عمل بدیم یا نه سپاسگزارم جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   به هر حال ریسک بالاتر از معموله 

   باید دید که درد قابل تحمل هست یا خیر

 • تصویر کاربرراهله پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید، خانمی هستم 33 ساله، بارداری دوقلو، با نارسایی شدید دریچه پولمونری، آیا ادامه بارداری را توصیه میکنید؟ سابقه مادرزادی بیماری قلبی دارم که در ۲۸سال پیش(۵سالگی) عمل قلب باز انجام داده ام، در ضمن یک پسر ۷ ساله هم دارم و در بارداری وزایمان قبلی هیچ مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   بستگی به فشار ریه و اندازه و کار بطن راست داره

   باید اکو تخصصی دقیق شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر