دکتر محمد حسین نجفی

آیا واسکولیت کشنده است؟

واسکولیت التهاب رگهای خونی است که سب آسیب به دیواره ی رگهای خونی شامل: ضخیم تر شدن، شکننده تر شدن، باریک تر شدن و زخم شدن دیواره رگ ها می شود. این تغییرات جریان خون را محدود کرده و در نتیجه اندام ها و بافت ها آسیب می بینند.

درمان واسکولیتواسکولیت شامل انواع مختلفی است که بیشتر آنها نادر و کمیاب هستند. این نوع التهاب ممکن است تنها به یک قسمت مانند پوست آسیب برساند و یا چندین اندام و عضو را درگیر سازد. واسکولیت می تواند بصورت کوتاه مدت (حاد) یا  بصورت بلند مدت ( مزمن) رخ دهد.

این التهاب ممکن است هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه برخی از انواع آن درمیان گروه های جمعیتی خاص رایج تر هستند.  بسته به نوع واسکولیتی که فرد به آن مبتلاست ممکن است نیازی به درمان نباشد و یا ممکن است برای کنترل و جلوگیری از بدتر شدنش دارو مصرف شود.

واسکولیت همچنین بعنوان التهاب رگ های لنفاوی(angiitis) و تورم شریان ها(arteritis) نیز شناخته می شود.

علائم واسکولیت چست؟

نشانه های واسکولیت بسیار متغیر است ولی در اغلب موارد شامل کاهش جریان خون بدن می شود. این بیماری با علائمی همچون: تب، سردرد، خستگی، کاهش وزن، دردهای کلی در بدن، عرق های شبانه، ایجاد جوش یا التهابات پوستی، مشکلات عصبی مانندبی حسی یا ضعف بدن و نبود ضربان در عضوهای دست یا پا می تواند همراه باشد.

دلایل ایجاد واسکولیت

دلیل اصلی ایجاد واسکولیت بطور کامل مشخص نیست اما برخی از موارد آن به ژنتیک فرد بستگی دارد و موارد دیگر بدلیل اشتباه سیستم ایمنی فرد در حمله به رگ های خونی رخ می دهد. دلایل تحریک سیستم ایمنی می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان خون⚠ برخی آلودگی ها و عفونت ها مانند: هپاتیت B و C

⚠ بیماری های سیستم ایمنی مانند: آرتریت روماتوییدف لوپوس و اسکلورودرما یا سختی پوست

⚠ سرطان خون

⚠ واکنش به داروهای خاص

رگ های خونی که تحت تاثیر واسکولیت قرار می گیرند، ممکن است دچار خونریزی، آماس و یا التهاب شوند. التهاب می تواند سبب ضخامت بیشتر لایه های دیواره ی رگ ها شود که این ضخیم تر شدن، سبب باریکتر شدن رگ های خونی، کاهش جریان خون و در نتیجه کاهش انتقال اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها می شود.

انواع واسکولیت

⛔ سندروم بهجت (Behcet)

این سندروم سبب ایجاد التهاب در سرخرگ ها و سیاهرگ های فرد می شود. سن ابتلا دهه های ۲۰ و ۳۰ زندگی فرد است. علائم و نشانه ها شامل: زخم های دهانی و تناسلی، التهاب، تورم چشم ها و زخم های آکنه مانند روی پوست است.

⛔بیماری برگر Buerger disease

بیماری برگراین بیماری سبب ایجاد التهاب و لخته در رگ های خونی دست و پا می شود. علاوه بر این می تواند درد دست ها، بازوها و پاها را نیز سبب شده و روی انگشتان دست و پا زخم هایی ایجاد کند. این ناهنجاری ارتباط مستقیمی با استعمال دخانیات دارد. به این بیماری ترومبوز انسدادی نیز گفته می شود.

⛔کرایوگلوبولینمی یا وجود کرایو گلوبولین ها در خون

این بیماری در اثر وجود غیرطبیعی برخی پروتئین ها در خون ایجاد می شود که اغلب با هپاتیت C همراه است. علائم و نشانه ها شامل کهیر، درد مفاصل، ضعف و بی حسی یا خارش می باشد.

⛔ سندرم چرگ اشتراوس

سندروم نادریست که کلیه ها، ریه ها و اعصاب دست ها و پاها را متاثر می کند. این سندروم علائم گستره ای شامل آسم، دردهای عصبی و تغییرات سینوسی را دارد.

⛔ آرتریت سلولهای بزرگ

این بیماری شامل التهاب رگ ها در ناحیه ی سر بویژه در بخش گیجگاهی می باشد که معمولا در افراد بالای ۵۰ سال اتفاق میفتد. این بیماری می تواند سبب ایجاد سردرد، نرمی و نازک شدن جمجمه، درد فک، بینایی تار یا دیدن اجسام بطور دوگانه و حتی کوری شود. به این بیماری ورم شریانی موقتی نیز گفته می شود. این حالت با روماتویید مولتی میالژی یا درد در چند ماهیچه که باعث ایجاد درد و سخت و سفت شدن در ماهیچه های گردن، شانه، کشاله ران و لگن می شود، ارتباط و پیوستگی دارد.

⛔ گرانولوماتوز وگنر

این بیماری سبب التهاب رگ های خونی بینی، گلو، ریه ها و کلیه ها می شود. علائم این بیماری شامل گرفتگی و خونریزی از بینی و عفونت سینوس ها می باشد. در این بیماری بافت های آسیب دیده توده هایی بنام گرانولوما ایجاد می کنند. اگر ریه ها دچار آسیب شوند، سرفه های خونی نیز ایجاد می شود و در اغلب موارد کلیه های فرد آسیب می بینند. البته بیشتر افراد تا زمانیکه بیماریشان پیشرفت نکند، علائم محسوسی را بروز نمی دهند.

⛔ پورپورای هنوخ شوئن لاین

این نیز یک التهاب است که در مویرگ های پوستی، مفاصل، آرنج و کلیه ها خود را بروز می دهد و از علائمش می توان دردهای شکمی، ادرار خونی، درد مفاصل و وجود جوش هایی در باسن و پایین ترین قسمت پاها را نام برد. این حالت در هر سنی افراد را مبتلا می کند؛ اما در کودکان بیشتر رخ می دهد.

⛔ واسکولیت با ازدیاد حساسیت

علائم واسکولیتعلائم اولیه شامل ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست که معمولا در پایینتر نقطه ی پاها می باشد و در اثر تحریکات ناشی از آلودگی و عفونت یا واکنش نادرست به یک دارو ایجاد می شود.

⛔ بیماری کاوازاکی

این بیماری در اغلب موارد کودکان زیر ۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و از علائم آن می توان تب، جوش و التهاب چشم را نام برد. همچنین بعنوان سندروم گره لنفاوی مخاطی پوستی نیز نامیده می شود.

⛔ پلی آنژیت میکروسکوپی

این نوع از واسکولیت، رگ های خونی کوچک کلیه ها و ریه ها را متاثر می کند و در اغلب موارد با هپاتیت نوع B همراه می باشد. علائم شامل جوش، درد مفاصل و ماهیچه ها، درد شکمی، فشار خون بالا و مشکلات کلیوی است.

⛔ آرتریت تاکایاسو

این فرم از واسکولیت سرخرگ های بزرگتر مانند آئورت را تحت تاثیر قرار داده و معمولا در زنان جوان رخ می دهد. از علائم آن می توان به بی حسی و سردی در اعضای بدن،  از دست دادن نبض، فشار خون بالا، سر درد و مشکلات بینایی اشاره کرد.

عوارض واسکولیت

عوارض این بیماری بستگی به نوع و شدت شرایط بیماری فرد مبتلا دارد و ممکن است در اثر مصرف داروهای تجویزی برای درمان بیماری نیز ایجاد شود. از جمله عوارض واسکولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض واسکولیت۱- آسیب به اندام های بدن

برخی از انواع واسکولیت می توانند شدید باشند و به اندام های اصلی آسیب برسانند.

۲- لخته های خونی و آنوریسم

لخته ی خونی که در رگ ایجاد می شود، مانع از جریان خون می گردد. به ندرت پیش می آید که واسکولیت سبب شود رگ خونی متورم یا ضعیف شود و آنوریسم را تشکیل دهد. برای رفع این حالت ممکن است عمل جراحی نیاز باشد.

۳- عفونت

عفونت ها سبب ایجاد شرایط سخت و تهدید کننده ی زندگی مانند: ذات الریه و عفونت های خونی یا سپتیسمی می شوند.

برای درمان واسکولیت به چه دکتری باید مراجعه کرد؟

متخصصینی که می توانند واسکولیت را درمان کنند شامل:

✅ روماتولوژیست و یا متخصص مفاصل

✅ متخصص مغز و اعصاب

متخصص قلب

✅ متخصص بیماری های عفونی

✅ متخصص بیماری های کلیوی

✅ متخصص ریه

✅ متخصص پوست

روش های تشخیص واسکولیت

پزشک کار تشخیص را با بررسی سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی شروع خواهد کرد و ممکن است چندین آزمایش و پروسه ی تشخیصی را به شما پیشنهاد دهد.

تفسیر آزمایش خون PT? آزمایش خون

این آزمایش برای اثبات وجود یا عدم وجود التهاب در خون از طریق بررسی افزایش میزان پروتیین C-REACTIVE بکار می رود. آزمایش شمارش سلول های خونی نیز نشان می دهد که تعداد گلبول های قرمز فرد کافی است یا خیر؟ همچنین آزمایش خون با جستجوی آنتی بادی های خاص به تشخیص واسکولیت کمک می کند.

? آزمایش ادرار

این آزمایش وجود گلبول های قرمز خون و یا وجود بیش از اندازه پروتئین در ادرار را نشان می دهد. این عامل، نشانه ای برای مشکل پزشکی جدی است.

? آزمایشات تصویربرداری

تکنیک های تصویربرداری غیر تهاجمی برای تشخیص اینکه کدام رگ و یا کدام اندام آسیب دیده است، بکار می روند. کاربرد دیگر این روش، بررسی پاسخ بدن به درمان می باشد. تست های تصویربرداری برای تشخیص واسکولیت شامل اشعه ی ایکس، اولتراسوند، پرتونگاری مقطعی کامپیوتری شده (CT)، تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و پرتونگاری مقطعی انتشار پوزیترون (PET) می باشند.

تصاویر آنژیوگرافی از راه دست? اشعه ایکس برای بررسی رگ ها یا آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی یک کاتتر منعطف نازک در درون سرخرگ یا سیاهرگ بزرگ قرار داده می شود. سپس رنگ ویژه ای درون کاتتر تزریق شده و به محض اینکه این رنگ سرخرگ ها و سیاهرگ ها را پر کند، تصویر اشعه ایکس گرفته می شود و رگ خونی در این تصویر برداری اشعه ایکس مشخص می گردد.

? بیوپسی

یک پروسه ی جراحی مانند که پزشک نمونه کوچکی از بافت آسیب دیده را برمی دارد و از نظر علائم مورد نظر واسکولیت آن را بررسی می کند.

درمان واسکولیت

درمان روی کنترل هز نوع التهاب از طریق داروها و هر نوع بیماری پایه ای که واسکولیت را تحریک می کند، متمرکز است. درمان واسکولیت دو مرحله را شامل می شود: فاز اول توقف التهاب و فاز دوم جلوگیری از بازگشت مجدد ( درمان حفاظتی)

هر دو مرحله ی درمان از طریق تجویز دارو انجام می شود. نوع و مدت زمان مصرف دارو بستگی به نوع واسکولیت و اندام های درگیر و شدت بیماری دارد. در برخی افراد بهبودی اولیه مشاهده می شود ولی ممکن است که بیماری مجددا تشدید یابد. برخی افراد نیز هیچ بهبودی در بیماری شان ایجاد نمی شود و نیاز به درمان پیوسته دارند. برخی داروهای درمان واسکولیت شامل موارد زیر است:

داروهای خوراکی دیابت

✅کورتیکواسترویید

این داروها شامل پردنیزون و متیل پردنیزون (Medrol) برای کنترل التهاب در رگ های آسیب دیده می باشند. در صورت مصرف طولانی مدت، این داروها عوارض جانبی شدیدی خواهند داشت. عوارض جانبی احتمالی شامل چاقی، دیابت و پوکی استخوان( osteoporosis) است. اگر برای درمان بیماری تان به مصرف طولانی مدت برای درمان حفاظتی نیاز است، سعی کنید کمترین دوز مصرفی ممکن را از پزشک درخواست کنید.

✅داروهایی که سیستم ایمنی را متاثر می کنند.

اگر مصرف داروهای کورتیکو استرویید تاثیری نداشت، پزشک داروهای سیتوتوکسیک و سرکوبگر سیستم ایمنی را تجویز خواهد کرد. این داروها با کاهش یا توقف عملکرد سلول های سیستم ایمنی که سبب التهاب شده اند، تاثیر خود را اعمال  می کنند. برخی از این داروها عبارتند از آزاتیوپرین( Azasan, Imuran)، متوترکسات ( Trexall, Rheumatrex) و سیکلوفسفامید

عوارض احتمالی سیکلوفسفامید شامل: خطر بروز سرطان، ناباروری و عفونت است. اگر چه این داروها برای کنترل التهاب موثر اند اما بدلیل عوارضی که دارند، اولین گزینه درمان نیستند! بخصوص زمانی که قرار باشد در طولانی مدت مصرف شوند.

ریتوگزیماب (Rituxan) گزینه ی مطمئن و موثری برای درمان واسکولیت و بخصوص درمان حفاظتی می باشد؛ البته زمانی که فرد به هپاتیت B مبتلا نیست؛ زیرا از عوارض جانبی این دارو افزایش ریسک واکنش به هپاتیت B است.

توصیه های ضروری به بیماران واسکولیت

۱- خوب غذا خوردن سبب می شود تا عوارض جانبی داروها مانند پوکی استخوان، افزایش فشار خون و دیابت کاهش یابد. رژیم غذایی تان باید شامل میوه و سبزیجات تازه ، تمام دانه ها، لبنیات کم چرب، گوشت کم چرب و ماهی باشد. اگر داروهای کورتیکواسترویید مصرف می کنید، با پزشکتان در مورد ضرورت نیاز به مصرف ویتامین D و مکمل های کلسیم مشورت کنید.

میان وعده برای بیماران قلبی۲- درمورد واکسیناسیون به روز باشید و واکسن های آنفولانزا و ذات الریه را دریافت کنید؛ زیرا این واکسن ها از مشکلات ناشی از عوارض جانبی داروها مانند عفونت جلوگیری می کنند.

۳- ورزش منظم ایروبیک مانند پیاده روی، از پوکی استخوان و افزایش فشار خون و دیابت جلوگیری می کند. ورزش برای سلامتی قلب و ریه ها نیز موثر است و علاوه بر این در بیشتر مردم سبب حال خوب و روحیه ی بهترشان می شود. اگر اهل ورزش کردن نیستید، آن را بطور آهسته و مداوم شروع کنید.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

۳/۵ - (۲ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Aghdas یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من کنسر سینه داشتم عمل کردم 4بار شیمی شدم برام پورت گذاشتن پورت عمل نکرد خواستن تعویض کنن نتونستن یه هفته گذشته گردنم بشدت دردمیکنه بعداز درآوردن پورت رفتم سونو گفت خون لخته شده توگردنم رفتم بيمارستان رسول اکرم که عمل کرده بودم گفتن بدنت لخته سازه قرص زالربان 10 داده روزی یکی سوالم اینه که کلا خوب میشه لخته وخطر سکته مغزی و قلبی نداره برام و تداخل با داروی شیمی درمانی داره این دارو یانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   سرایطتون بسیار پیچیده هست

   دوز دارو باید بیشتر باشه

   گاهی نیاز به استنت هست

   به دکتر مجید معینی بیمارستان پارس مراجعه کنید

 • تصویر کاربر طرهانی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  پدرشوهرم بعد از 50 سال سیگاری بودن الان تقریبا به گفته ی پزشکان ریه شون اندازه ی کنجشکه .سن 75الان دچار تنگ نفسی افت بیش از حد هموگلبین که اکسیژن خون رسانی نمیشه ودست وپاشون سیانوز شده ودیشب دون دون خونمردگی روی پاشون افتاد که ورم شدید هم داره درضمن بگم برام پیوست این پرسش که صبح هم ازتون پرسیدم رسیده با کد279374ولی هرچقدر تلاش میکنم جواب رو نمیبینم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا نارسایی شدید بطن راست دارند و ممکنه دچار امبولی شده باشن

   بیمار و مدارک باید دیده شوند

 • تصویر کاربر اصغر یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  با سلام، مادر من دچار بیماری سیروز کبدی هست از چندین سال قبل و داروی پروپرانولول 10 میخورد روزی یه بار، ولی بعد از مدتی دچار ترومبوز و انسداد ورید پورت شد که از واریس فوندوس معده خونریزی کرد و از اون موقع پروپرانول 20 هر 12 ساعت مصرف کرد، ولی بدنش سرد میشه و خیلی هم لاغر شده و بتازگی آسیت هم میاد شکمش، آیا این دارو با این دوز مناسب هستش؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   علایم خیلی به دارو ارتباط نداره

   اما میتونید دوز دارو رو نصف کنید و به پزشکتون مراجعا کتید

 • تصویر کاربر بهنازکرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  ایا کسی که دوبار عمل قلب باز داشته و دوتا از رگهای قلبش خشک شده چه کاری میتواند انجام بگیرد؟
  و کسی که تازه به این موضوع دچار شده با لیزر قلب برای همیشه این مشکل رفع میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   لیزر برای باز کردن رگ نیست

   میشه درمان داروویی انجام داد

 • تصویر کاربر Roza.hd دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  من 19 ساله هستم و سه ساله تاکایاسو آرتریت دارم .
  حدودا بیشتر از دوماهه که خیلی ضربان های سرم رو حس میکنم . بیشتر قسمت جلو و عقب سرم.قبلا هم اینطور بود ولی خیلی کمتر(تقریبا هرچندماهه این وضعیت تکرار میشه ولی الان بیشتر از همیشه).یه وقتی هایی شدید تره مثلا وقتی دراز میکشم،غذا میخورم و بیشترین شدتش وقتیه که میخام از چشمام استفاده کنم برای مطالعه ،تلویزیون حتی دودقیقه کارکردن با گوشی اونقدری که باعث میشه احساس سرگیجه،گاهی حالت تهوع گاهی هم تا یکی دوساعت بعد سردرد دارم حتی چشمام هم قرمز میشه گاهی .جدیدا وقتی اینطوری میشه چنتا تپش قلب محکم رو حس میکنم.
  من خیلی دکتر رفتم . روماتولوژیستم گفت باید دکتر قلب و عروق کاری کنه .ایشون میتونه فقط از نظر دارویی کمک کنه . که الان اینارو میخورم : پردنیزولون 15 میلی روزانه .پروگراف 2 میلی روزانه. جدیدا والسارتان نصف قرص 40(دکتر قلب گفتن فشارم خوبه 13.8 بود .گفتن برای پیشگیری از بزرگ شدن قلب).متوتروکسات هفته ای دوتا.
  دکتر قلب و نورولوژیست به من میگن توی نتایج چیز خاصی دیده نشده که براتون میفرستم و فعلا نمیدونیم باید چیکار کنیم . چشم پزشک هم میگه چشمام سالمن .میگن چیزی نیست اما ESR من از 34 به 96 رسید ..من تا الان اکو ،سونوگرافی عروق سرو گردن، MRI و سیتی آنجیو انجام دادم .
  آقای دکتر من دوسال پیش یه سیتی آنجیو کلی انجام دادم که اینو نوشته :
  More than 50{9caee4e61083d3ce28176f1893a2fd218c68470079f07757d6f8a36a08b746ac} stenosis in proximal portion of Rt side CCA .
  اما توی سیتی آنجیو و MRI الان چیز خاصی راجع به common carotid گفته نشده!
  الان یعنی رگ من باز شده یا نتایج اشتباه هست ؟من اون موقع این مشکل هارو نداشتم ولی الان اینطوریه .
  خواهش میکنم بگید باید چیکار کرد !ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید حتما معاینه شوید

   باید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر کلانتری جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با سلام .ببخشید در سی تی آنژیوگرافیم سندروم may turnerوگرفتگی عروق ایلیاک 60 درصد گزارش شده شما عمل میکنید کجا باید مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   مطب سه شنبه صبح برای ویزیت از نظر مشکل ورید وقت بگیرید و تشریف بیاورید

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من ۲۴ ساله هستم حدود هشت ماه پیش کنسر تیرویید از نوع پاپیلاری داشتم و تیروییدکتومی شدم و ۱۰۰میلی کوری ید دریافت کردم و روزانه لوتیروکسین مصرف میکنم بعد از سه ماه متوجه وجود ویروس hpv شدم از نوع تایپ ۵۳ بدون اینکه هیچ زگیل یا علایمی داشته باشم برای درمان hpv روزانه دو عدد قرص پاورفیت شروع کردم و دکترم سلنیوم تجویز کرد و کیوتن ب مدت سه ماه تین سه دارو رو خوردم از وسطای شروع این داروها عارضه پوستی دادم من سابقه حساسیت و کهیر رو داشتم حتی بعد از وریافت ید اما این بتر شبیه کهیر نیستن خارش ندارن و انگار خونریزی میده زیر پوستم متخصص پوست برام تشخیص واسکولیت گذاشته و هیچ دارررویی نداده پردنیزولون هم شروع نکرده من خودم تستای روماتولوژی رو دادم هنوز جوابش نیومده میترسم واسکولیت خطرناک نباشه .تشخیص شما چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه در حوزه تخصص من نیست

   باید با متخصص پوست و روماتولوژی نشورت کنید

 • تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام. بیمار آقای 68 ساله دیابتی که در سی تی اسکن کلسیفیکاسیون آئورت شکمی دارد. جواب آزمایشات و اکو و صفحه آخر تست ورزش پیوست است. آیا پیگیری و درمان لازم است؟با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   دارو

   اسپرین و قرص چربی و کنترل دقیق تر قند و فشار و وزن

 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با سلام. شش ماهی میشه بیمار ما خارش پوستی شدیدی داره تا حد زخم شدن و خونریزی و بعضی اوقات درد استخوان. بعد مصرف داروهای زیادی که از خانواده سیتریزین و حساسیت بود باز هم نتیجه خاصی در بر نداشته. یک نمونه برداری هم انجام دادیم که دکتر پوست احتمال بیماری واسکولیت رو داده .با توجه به ضمیمه کردن جواب نمونه برداری لطف کنین بفرمایین بیماری فوق دقیقا همین واسکولیت هست یا چیز دیگست یا میتونه سرطان خون باشه ؟ و اینکه به کدام متخصص باید مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   به سرطان خون ارتباط نداره

   به متخصص داخلی مراجعه کنید در حوزه تخصص من نیست

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  بیماری داریم پسر سی و پنج ساله که طبق نظر پزشک متخصص به بیماری سندرم بهجت واسکولیت مبتلا شده.ایا درمان موثری دارد؟در داخل یا خارج از کشور؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله درمان دارویی وجود دارد اما درمان قطعی نیست

    به روماتولوژیست مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر