دکتر محمد حسین نجفی

آیا واسکولیت کشنده است؟

واسکولیت التهاب رگهای خونی است که سب آسیب به دیواره ی رگهای خونی شامل: ضخیم تر شدن، شکننده تر شدن، باریک تر شدن و زخم شدن دیواره رگ ها می شود. این تغییرات جریان خون را محدود کرده و در نتیجه اندام ها و بافت ها آسیب می بینند.

درمان واسکولیتواسکولیت شامل انواع مختلفی است که بیشتر آنها نادر و کمیاب هستند. این نوع التهاب ممکن است تنها به یک قسمت مانند پوست آسیب برساند و یا چندین اندام و عضو را درگیر سازد. واسکولیت می تواند بصورت کوتاه مدت (حاد) یا  بصورت بلند مدت ( مزمن) رخ دهد.

این التهاب ممکن است هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه برخی از انواع آن درمیان گروه های جمعیتی خاص رایج تر هستند.  بسته به نوع واسکولیتی که فرد به آن مبتلاست ممکن است نیازی به درمان نباشد و یا ممکن است برای کنترل و جلوگیری از بدتر شدنش دارو مصرف شود.

واسکولیت همچنین بعنوان التهاب رگ های لنفاوی(angiitis) و تورم شریان ها(arteritis) نیز شناخته می شود.

علائم واسکولیت چست؟

نشانه های واسکولیت بسیار متغیر است ولی در اغلب موارد شامل کاهش جریان خون بدن می شود. این بیماری با علائمی همچون: تب، سردرد، خستگی، کاهش وزن، دردهای کلی در بدن، عرق های شبانه، ایجاد جوش یا التهابات پوستی، مشکلات عصبی مانندبی حسی یا ضعف بدن و نبود ضربان در عضوهای دست یا پا می تواند همراه باشد.

دلایل ایجاد واسکولیت

دلیل اصلی ایجاد واسکولیت بطور کامل مشخص نیست اما برخی از موارد آن به ژنتیک فرد بستگی دارد و موارد دیگر بدلیل اشتباه سیستم ایمنی فرد در حمله به رگ های خونی رخ می دهد. دلایل تحریک سیستم ایمنی می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان خون⚠ برخی آلودگی ها و عفونت ها مانند: هپاتیت B و C

⚠ بیماری های سیستم ایمنی مانند: آرتریت روماتوییدف لوپوس و اسکلورودرما یا سختی پوست

⚠ سرطان خون

⚠ واکنش به داروهای خاص

رگ های خونی که تحت تاثیر واسکولیت قرار می گیرند، ممکن است دچار خونریزی، آماس و یا التهاب شوند. التهاب می تواند سبب ضخامت بیشتر لایه های دیواره ی رگ ها شود که این ضخیم تر شدن، سبب باریکتر شدن رگ های خونی، کاهش جریان خون و در نتیجه کاهش انتقال اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها می شود.

انواع واسکولیت

⛔ سندروم بهجت (Behcet)

این سندروم سبب ایجاد التهاب در سرخرگ ها و سیاهرگ های فرد می شود. سن ابتلا دهه های ۲۰ و ۳۰ زندگی فرد است. علائم و نشانه ها شامل: زخم های دهانی و تناسلی، التهاب، تورم چشم ها و زخم های آکنه مانند روی پوست است.

⛔بیماری برگر Buerger disease

بیماری برگراین بیماری سبب ایجاد التهاب و لخته در رگ های خونی دست و پا می شود. علاوه بر این می تواند درد دست ها، بازوها و پاها را نیز سبب شده و روی انگشتان دست و پا زخم هایی ایجاد کند. این ناهنجاری ارتباط مستقیمی با استعمال دخانیات دارد. به این بیماری ترومبوز انسدادی نیز گفته می شود.

⛔کرایوگلوبولینمی یا وجود کرایو گلوبولین ها در خون

این بیماری در اثر وجود غیرطبیعی برخی پروتئین ها در خون ایجاد می شود که اغلب با هپاتیت C همراه است. علائم و نشانه ها شامل کهیر، درد مفاصل، ضعف و بی حسی یا خارش می باشد.

⛔ سندرم چرگ اشتراوس

سندروم نادریست که کلیه ها، ریه ها و اعصاب دست ها و پاها را متاثر می کند. این سندروم علائم گستره ای شامل آسم، دردهای عصبی و تغییرات سینوسی را دارد.

⛔ آرتریت سلولهای بزرگ

این بیماری شامل التهاب رگ ها در ناحیه ی سر بویژه در بخش گیجگاهی می باشد که معمولا در افراد بالای ۵۰ سال اتفاق میفتد. این بیماری می تواند سبب ایجاد سردرد، نرمی و نازک شدن جمجمه، درد فک، بینایی تار یا دیدن اجسام بطور دوگانه و حتی کوری شود. به این بیماری ورم شریانی موقتی نیز گفته می شود. این حالت با روماتویید مولتی میالژی یا درد در چند ماهیچه که باعث ایجاد درد و سخت و سفت شدن در ماهیچه های گردن، شانه، کشاله ران و لگن می شود، ارتباط و پیوستگی دارد.

⛔ گرانولوماتوز وگنر

این بیماری سبب التهاب رگ های خونی بینی، گلو، ریه ها و کلیه ها می شود. علائم این بیماری شامل گرفتگی و خونریزی از بینی و عفونت سینوس ها می باشد. در این بیماری بافت های آسیب دیده توده هایی بنام گرانولوما ایجاد می کنند. اگر ریه ها دچار آسیب شوند، سرفه های خونی نیز ایجاد می شود و در اغلب موارد کلیه های فرد آسیب می بینند. البته بیشتر افراد تا زمانیکه بیماریشان پیشرفت نکند، علائم محسوسی را بروز نمی دهند.

⛔ پورپورای هنوخ شوئن لاین

این نیز یک التهاب است که در مویرگ های پوستی، مفاصل، آرنج و کلیه ها خود را بروز می دهد و از علائمش می توان دردهای شکمی، ادرار خونی، درد مفاصل و وجود جوش هایی در باسن و پایین ترین قسمت پاها را نام برد. این حالت در هر سنی افراد را مبتلا می کند؛ اما در کودکان بیشتر رخ می دهد.

⛔ واسکولیت با ازدیاد حساسیت

علائم واسکولیتعلائم اولیه شامل ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست که معمولا در پایینتر نقطه ی پاها می باشد و در اثر تحریکات ناشی از آلودگی و عفونت یا واکنش نادرست به یک دارو ایجاد می شود.

⛔ بیماری کاوازاکی

این بیماری در اغلب موارد کودکان زیر ۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و از علائم آن می توان تب، جوش و التهاب چشم را نام برد. همچنین بعنوان سندروم گره لنفاوی مخاطی پوستی نیز نامیده می شود.

⛔ پلی آنژیت میکروسکوپی

این نوع از واسکولیت، رگ های خونی کوچک کلیه ها و ریه ها را متاثر می کند و در اغلب موارد با هپاتیت نوع B همراه می باشد. علائم شامل جوش، درد مفاصل و ماهیچه ها، درد شکمی، فشار خون بالا و مشکلات کلیوی است.

⛔ آرتریت تاکایاسو

این فرم از واسکولیت سرخرگ های بزرگتر مانند آئورت را تحت تاثیر قرار داده و معمولا در زنان جوان رخ می دهد. از علائم آن می توان به بی حسی و سردی در اعضای بدن،  از دست دادن نبض، فشار خون بالا، سر درد و مشکلات بینایی اشاره کرد.

عوارض واسکولیت

عوارض این بیماری بستگی به نوع و شدت شرایط بیماری فرد مبتلا دارد و ممکن است در اثر مصرف داروهای تجویزی برای درمان بیماری نیز ایجاد شود. از جمله عوارض واسکولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض واسکولیت۱- آسیب به اندام های بدن

برخی از انواع واسکولیت می توانند شدید باشند و به اندام های اصلی آسیب برسانند.

۲- لخته های خونی و آنوریسم

لخته ی خونی که در رگ ایجاد می شود، مانع از جریان خون می گردد. به ندرت پیش می آید که واسکولیت سبب شود رگ خونی متورم یا ضعیف شود و آنوریسم را تشکیل دهد. برای رفع این حالت ممکن است عمل جراحی نیاز باشد.

۳- عفونت

عفونت ها سبب ایجاد شرایط سخت و تهدید کننده ی زندگی مانند: ذات الریه و عفونت های خونی یا سپتیسمی می شوند.

برای درمان واسکولیت به چه دکتری باید مراجعه کرد؟

متخصصینی که می توانند واسکولیت را درمان کنند شامل:

✅ روماتولوژیست و یا متخصص مفاصل

✅ متخصص مغز و اعصاب

متخصص قلب

✅ متخصص بیماری های عفونی

✅ متخصص بیماری های کلیوی

✅ متخصص ریه

✅ متخصص پوست

روش های تشخیص واسکولیت

پزشک کار تشخیص را با بررسی سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی شروع خواهد کرد و ممکن است چندین آزمایش و پروسه ی تشخیصی را به شما پیشنهاد دهد.

تفسیر آزمایش خون PT? آزمایش خون

این آزمایش برای اثبات وجود یا عدم وجود التهاب در خون از طریق بررسی افزایش میزان پروتیین C-REACTIVE بکار می رود. آزمایش شمارش سلول های خونی نیز نشان می دهد که تعداد گلبول های قرمز فرد کافی است یا خیر؟ همچنین آزمایش خون با جستجوی آنتی بادی های خاص به تشخیص واسکولیت کمک می کند.

? آزمایش ادرار

این آزمایش وجود گلبول های قرمز خون و یا وجود بیش از اندازه پروتئین در ادرار را نشان می دهد. این عامل، نشانه ای برای مشکل پزشکی جدی است.

? آزمایشات تصویربرداری

تکنیک های تصویربرداری غیر تهاجمی برای تشخیص اینکه کدام رگ و یا کدام اندام آسیب دیده است، بکار می روند. کاربرد دیگر این روش، بررسی پاسخ بدن به درمان می باشد. تست های تصویربرداری برای تشخیص واسکولیت شامل اشعه ی ایکس، اولتراسوند، پرتونگاری مقطعی کامپیوتری شده (CT)، تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و پرتونگاری مقطعی انتشار پوزیترون (PET) می باشند.

تصاویر آنژیوگرافی از راه دست? اشعه ایکس برای بررسی رگ ها یا آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی یک کاتتر منعطف نازک در درون سرخرگ یا سیاهرگ بزرگ قرار داده می شود. سپس رنگ ویژه ای درون کاتتر تزریق شده و به محض اینکه این رنگ سرخرگ ها و سیاهرگ ها را پر کند، تصویر اشعه ایکس گرفته می شود و رگ خونی در این تصویر برداری اشعه ایکس مشخص می گردد.

? بیوپسی

یک پروسه ی جراحی مانند که پزشک نمونه کوچکی از بافت آسیب دیده را برمی دارد و از نظر علائم مورد نظر واسکولیت آن را بررسی می کند.

درمان واسکولیت

درمان روی کنترل هز نوع التهاب از طریق داروها و هر نوع بیماری پایه ای که واسکولیت را تحریک می کند، متمرکز است. درمان واسکولیت دو مرحله را شامل می شود: فاز اول توقف التهاب و فاز دوم جلوگیری از بازگشت مجدد ( درمان حفاظتی)

هر دو مرحله ی درمان از طریق تجویز دارو انجام می شود. نوع و مدت زمان مصرف دارو بستگی به نوع واسکولیت و اندام های درگیر و شدت بیماری دارد. در برخی افراد بهبودی اولیه مشاهده می شود ولی ممکن است که بیماری مجددا تشدید یابد. برخی افراد نیز هیچ بهبودی در بیماری شان ایجاد نمی شود و نیاز به درمان پیوسته دارند. برخی داروهای درمان واسکولیت شامل موارد زیر است:

داروهای خوراکی دیابت

✅کورتیکواسترویید

این داروها شامل پردنیزون و متیل پردنیزون (Medrol) برای کنترل التهاب در رگ های آسیب دیده می باشند. در صورت مصرف طولانی مدت، این داروها عوارض جانبی شدیدی خواهند داشت. عوارض جانبی احتمالی شامل چاقی، دیابت و پوکی استخوان( osteoporosis) است. اگر برای درمان بیماری تان به مصرف طولانی مدت برای درمان حفاظتی نیاز است، سعی کنید کمترین دوز مصرفی ممکن را از پزشک درخواست کنید.

✅داروهایی که سیستم ایمنی را متاثر می کنند.

اگر مصرف داروهای کورتیکو استرویید تاثیری نداشت، پزشک داروهای سیتوتوکسیک و سرکوبگر سیستم ایمنی را تجویز خواهد کرد. این داروها با کاهش یا توقف عملکرد سلول های سیستم ایمنی که سبب التهاب شده اند، تاثیر خود را اعمال  می کنند. برخی از این داروها عبارتند از آزاتیوپرین( Azasan, Imuran)، متوترکسات ( Trexall, Rheumatrex) و سیکلوفسفامید

عوارض احتمالی سیکلوفسفامید شامل: خطر بروز سرطان، ناباروری و عفونت است. اگر چه این داروها برای کنترل التهاب موثر اند اما بدلیل عوارضی که دارند، اولین گزینه درمان نیستند! بخصوص زمانی که قرار باشد در طولانی مدت مصرف شوند.

ریتوگزیماب (Rituxan) گزینه ی مطمئن و موثری برای درمان واسکولیت و بخصوص درمان حفاظتی می باشد؛ البته زمانی که فرد به هپاتیت B مبتلا نیست؛ زیرا از عوارض جانبی این دارو افزایش ریسک واکنش به هپاتیت B است.

توصیه های ضروری به بیماران واسکولیت

۱- خوب غذا خوردن سبب می شود تا عوارض جانبی داروها مانند پوکی استخوان، افزایش فشار خون و دیابت کاهش یابد. رژیم غذایی تان باید شامل میوه و سبزیجات تازه ، تمام دانه ها، لبنیات کم چرب، گوشت کم چرب و ماهی باشد. اگر داروهای کورتیکواسترویید مصرف می کنید، با پزشکتان در مورد ضرورت نیاز به مصرف ویتامین D و مکمل های کلسیم مشورت کنید.

میان وعده برای بیماران قلبی۲- درمورد واکسیناسیون به روز باشید و واکسن های آنفولانزا و ذات الریه را دریافت کنید؛ زیرا این واکسن ها از مشکلات ناشی از عوارض جانبی داروها مانند عفونت جلوگیری می کنند.

۳- ورزش منظم ایروبیک مانند پیاده روی، از پوکی استخوان و افزایش فشار خون و دیابت جلوگیری می کند. ورزش برای سلامتی قلب و ریه ها نیز موثر است و علاوه بر این در بیشتر مردم سبب حال خوب و روحیه ی بهترشان می شود. اگر اهل ورزش کردن نیستید، آن را بطور آهسته و مداوم شروع کنید.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

۳/۵ - (۲ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شفيع شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر.قبلا سوالاتمو فرستادم درباره ي بيمارى بورگر پدر. انگشت 5پاي راست قطع شده بعدا عمل سمپاتكتومى انجام شده كه الان ده روز از عملشان ميگذرد اما هيچ اثري از بهبودي نيست كه هيچ بدتر هم شده اند.ايا به نظر شما عمل جراحي بدرستي انجام نشده يا بهبودي ايشان زمان ميخواد؟ وسوال ديگر اينكه پدر از وقتي كه قرص pletal(cilostazol)مصرف ميكند پشتش درد ميكنه ايا ميتونه عوارض قرص باشه؟ اگه عوارض قرصهاست قطعشون كنه يا مصرف قرصها رو ادامه بده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر پزمان پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام یه مدت هست که دوتا ساق وقوزک پام ورم کرده واریس هم دارم سیگار هم میکشم ودوسال هست که برا ترک تریاک متادون مصرف میکنم میخواستم بدونم علت ورم پام چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   علل ورم پا متنوع هست
   ولي اكو لازم است
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر.همسرمن دچار درد درناحیه ساق پا شدند که با ورم کمی درناحیه رگ پاهم همراه است به دکتر ارتوپد مراجعه کردن گفتن مشکل خاصی نیست ودارو تجویز کردن.امروز امپول بتامتازون دکتر و تزریق کردن والان بادرد شدید درناحیه کمر مواجه شدن شدیدا نگران شدم که شاید علت گرفتگی عروق باشه میخاستم راهنماییمون کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   حتما توسط متخصص عروق معاينه شوند
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سوال رو قبلا فرستادم همین الآن چون عکس لازم بود با رباط فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   جواب آنژيو رو بفرستين
   اين جواب اكو هست
  2. تصویر کاربر میلاد شنبه ۲۶ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   آقای دکتر ببخشید منظور همین اکو بود اشتباه ذهنم رفته بود رو آنژیوگرافی
   شرمنده ببخشید معذرت میخوام
   همه ی عکس ها اومدند؟
  3. تصویر کاربر میلاد شنبه ۲۶ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   آقای دکتر حالا به نظر شما با توجه به این اکو وضعیت چطوره ؟
   این مال 25اسفنده
  4. تصویر کاربر میلاد شنبه ۲۶ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   آقای دکتر چی شد؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  حدود 15 روز است که احساس می کنم رگ قسمت درونی پای راستم (قسمت کمی بالاتر از زند زیرین )درد شدیدی می کند و این درد به پشت پایم هم منتقل می شود.وقتی نشسته ام درد ندارم ولی وقتی می ایستم درد شدیدی احساس می کنم.در ضمن این اتفاق بعد از پوشیدن کفش نا مناسب ایجاد شد که بعد از شروع درد دیگر کفش را نپوشیدم.این درد با لمس کردن شدید تر می شود.45سال دارم و اضافه وزن هم دارم.لطفا راهنمایی کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   سونوگرافي داپلر كالر شريان و وريد همان پا انجام شود
   اگر تهران هستيد از مطبم وقت ويزيت بگيريد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  چند سال بود قلبم تیر میکشید اما اهمیت نمی دادم ولی تا این امسال که قلبم یک دفعه گرفت به حدی بود که نمیدونستم تکون بخورم چون درد می گرفت و وقتی آزاد شد یک دفعه مثل اینکه یک رگ باز بشه همچین احساسی کردم و روی قفسه سینم الان احساس سنگینی میکنم ولی الانخیلی قلبم میگیره این خطر ناکه واقعا این علامت ها مشکلی مهمی هست من مهیار15ساله از
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   بعيده دردت قلبي باشه ولي در عين خال نوار قلب
 • تصویر کاربر احمدرضا پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما . پدرم دچار آنوریسم آئورت شکمی شده و قراره 14 فرودين توي بيمارستان مركز قلب تهران براش استنت بزارن اما گفتن هرينش نزديك به 50 ميليون تومنه و واقعا در توانمون نيست آيا جايي هست كه اين عمل رو با هزينه كمتري انجام بدن ؟ با تشكر دولتشاه از خرم آباد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   يك راه انجام جراحي باز است كه بشدت عوارض دارد
   در اين نوع استنت گذاري از طريق سريان فمورال ايتنت گذاري انحام ميشود ولي چون در تعهد بيمه نميباشد متاسفانه انحام IVAR
   هزينه بالايي دارد
   در اين شخص باتوجه به قطر آئورت بايد در اسرع وقت اينكار انجام گيرد
  2. تصویر کاربر احمدرضا پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   جناب دکتر نجفی شما تو بیمارستان دیگه ای که هرینه اش کمتر باشه انجام نمی دید؟ منظورم همون استنت
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   بعيد ميدونم
   چون آن مركز دولتي هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام. خانم بنده چند وقتی هم هست که از درد فک و پشت کتف چپ اظهار شکایت می کنند و اینکه دچار کمبود تنفس می شوند حتی چند روز قبل به علت درد شدید قلب در محل کار به پزشک متخصص قلب مراجعه کردند که بعد از گرفتن نوار قلب و نامنظم بودن ریتم قلب دستور اکو رو دادند که ایشون انجام ندادند چون دکتر احتمال گرفتگی عروق قلب رو دادند ایشون ترسیدند و حاضر و به انجام اکو نشدند و هنوز تیر کشیدن قلب و کمبود تنفس و گاهی درد فک و پشت کتف دارند آیا احتمال گرفتگی عروق وجود دارد؟آیا خطرناک هست یا خیر؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۱ اسفند ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من 30 سالمه مدتیه که هر دو پاهام درد میکنه و احساس سوزش و درد و گاهی احساس گرما در پاهام میکنم خصوصا از ساق پا تا نوک انگشتانم بنظرتون مشکل از کجا میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  حدود يك ماه قبل انژوگرافى شدم و فنر در قلبم گذاشتند انجام كارهاى سنگين تا چه وزنى مجاز ميباشم گاهى اوقات قلبم نقطه به خصوصى درد ميكند چه غذاهايى برايم مناسب هستند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
   درد نقطه اي قلبي نيست
   كم نمك كم چربي كم سرخ كرده
   حداكثر ده كيلوگرم
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر