آیا واسکولیت کشنده است؟

واسکولیت التهاب رگهای خونی است که سب آسیب به دیواره ی رگهای خونی شامل: ضخیم تر شدن، شکننده تر شدن، باریک تر شدن و زخم شدن دیواره رگ ها می شود. این تغییرات جریان خون را محدود کرده و در نتیجه اندام ها و بافت ها آسیب می بینند.

درمان واسکولیتواسکولیت شامل انواع مختلفی است که بیشتر آنها نادر و کمیاب هستند. این نوع التهاب ممکن است تنها به یک قسمت مانند پوست آسیب برساند و یا چندین اندام و عضو را درگیر سازد. واسکولیت می تواند بصورت کوتاه مدت (حاد) یا  بصورت بلند مدت ( مزمن) رخ دهد.

این التهاب ممکن است هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه برخی از انواع آن درمیان گروه های جمعیتی خاص رایج تر هستند.  بسته به نوع واسکولیتی که فرد به آن مبتلاست ممکن است نیازی به درمان نباشد و یا ممکن است برای کنترل و جلوگیری از بدتر شدنش دارو مصرف شود.

واسکولیت همچنین بعنوان التهاب رگ های لنفاوی(angiitis) و تورم شریان ها(arteritis) نیز شناخته می شود.

علائم واسکولیت چست؟

نشانه های واسکولیت بسیار متغیر است ولی در اغلب موارد شامل کاهش جریان خون بدن می شود. این بیماری با علائمی همچون: تب، سردرد، خستگی، کاهش وزن، دردهای کلی در بدن، عرق های شبانه، ایجاد جوش یا التهابات پوستی، مشکلات عصبی مانندبی حسی یا ضعف بدن و نبود ضربان در عضوهای دست یا پا می تواند همراه باشد.

دلایل ایجاد واسکولیت

دلیل اصلی ایجاد واسکولیت بطور کامل مشخص نیست اما برخی از موارد آن به ژنتیک فرد بستگی دارد و موارد دیگر بدلیل اشتباه سیستم ایمنی فرد در حمله به رگ های خونی رخ می دهد. دلایل تحریک سیستم ایمنی می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان خون⚠ برخی آلودگی ها و عفونت ها مانند: هپاتیت B و C

⚠ بیماری های سیستم ایمنی مانند: آرتریت روماتوییدف لوپوس و اسکلورودرما یا سختی پوست

⚠ سرطان خون

⚠ واکنش به داروهای خاص

رگ های خونی که تحت تاثیر واسکولیت قرار می گیرند، ممکن است دچار خونریزی، آماس و یا التهاب شوند. التهاب می تواند سبب ضخامت بیشتر لایه های دیواره ی رگ ها شود که این ضخیم تر شدن، سبب باریکتر شدن رگ های خونی، کاهش جریان خون و در نتیجه کاهش انتقال اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها می شود.

انواع واسکولیت

⛔ سندروم بهجت (Behcet)

این سندروم سبب ایجاد التهاب در سرخرگ ها و سیاهرگ های فرد می شود. سن ابتلا دهه های ۲۰ و ۳۰ زندگی فرد است. علائم و نشانه ها شامل: زخم های دهانی و تناسلی، التهاب، تورم چشم ها و زخم های آکنه مانند روی پوست است.

⛔بیماری برگر Buerger disease

بیماری برگراین بیماری سبب ایجاد التهاب و لخته در رگ های خونی دست و پا می شود. علاوه بر این می تواند درد دست ها، بازوها و پاها را نیز سبب شده و روی انگشتان دست و پا زخم هایی ایجاد کند. این ناهنجاری ارتباط مستقیمی با استعمال دخانیات دارد. به این بیماری ترومبوز انسدادی نیز گفته می شود.

⛔کرایوگلوبولینمی یا وجود کرایو گلوبولین ها در خون

این بیماری در اثر وجود غیرطبیعی برخی پروتئین ها در خون ایجاد می شود که اغلب با هپاتیت C همراه است. علائم و نشانه ها شامل کهیر، درد مفاصل، ضعف و بی حسی یا خارش می باشد.

⛔ سندرم چرگ اشتراوس

سندروم نادریست که کلیه ها، ریه ها و اعصاب دست ها و پاها را متاثر می کند. این سندروم علائم گستره ای شامل آسم، دردهای عصبی و تغییرات سینوسی را دارد.

⛔ آرتریت سلولهای بزرگ

این بیماری شامل التهاب رگ ها در ناحیه ی سر بویژه در بخش گیجگاهی می باشد که معمولا در افراد بالای ۵۰ سال اتفاق میفتد. این بیماری می تواند سبب ایجاد سردرد، نرمی و نازک شدن جمجمه، درد فک، بینایی تار یا دیدن اجسام بطور دوگانه و حتی کوری شود. به این بیماری ورم شریانی موقتی نیز گفته می شود. این حالت با روماتویید مولتی میالژی یا درد در چند ماهیچه که باعث ایجاد درد و سخت و سفت شدن در ماهیچه های گردن، شانه، کشاله ران و لگن می شود، ارتباط و پیوستگی دارد.

⛔ گرانولوماتوز وگنر

این بیماری سبب التهاب رگ های خونی بینی، گلو، ریه ها و کلیه ها می شود. علائم این بیماری شامل گرفتگی و خونریزی از بینی و عفونت سینوس ها می باشد. در این بیماری بافت های آسیب دیده توده هایی بنام گرانولوما ایجاد می کنند. اگر ریه ها دچار آسیب شوند، سرفه های خونی نیز ایجاد می شود و در اغلب موارد کلیه های فرد آسیب می بینند. البته بیشتر افراد تا زمانیکه بیماریشان پیشرفت نکند، علائم محسوسی را بروز نمی دهند.

⛔ پورپورای هنوخ شوئن لاین

این نیز یک التهاب است که در مویرگ های پوستی، مفاصل، آرنج و کلیه ها خود را بروز می دهد و از علائمش می توان دردهای شکمی، ادرار خونی، درد مفاصل و وجود جوش هایی در باسن و پایین ترین قسمت پاها را نام برد. این حالت در هر سنی افراد را مبتلا می کند؛ اما در کودکان بیشتر رخ می دهد.

⛔ واسکولیت با ازدیاد حساسیت

علائم واسکولیتعلائم اولیه شامل ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست که معمولا در پایینتر نقطه ی پاها می باشد و در اثر تحریکات ناشی از آلودگی و عفونت یا واکنش نادرست به یک دارو ایجاد می شود.

⛔ بیماری کاوازاکی

این بیماری در اغلب موارد کودکان زیر ۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و از علائم آن می توان تب، جوش و التهاب چشم را نام برد. همچنین بعنوان سندروم گره لنفاوی مخاطی پوستی نیز نامیده می شود.

⛔ پلی آنژیت میکروسکوپی

این نوع از واسکولیت، رگ های خونی کوچک کلیه ها و ریه ها را متاثر می کند و در اغلب موارد با هپاتیت نوع B همراه می باشد. علائم شامل جوش، درد مفاصل و ماهیچه ها، درد شکمی، فشار خون بالا و مشکلات کلیوی است.

⛔ آرتریت تاکایاسو

این فرم از واسکولیت سرخرگ های بزرگتر مانند آئورت را تحت تاثیر قرار داده و معمولا در زنان جوان رخ می دهد. از علائم آن می توان به بی حسی و سردی در اعضای بدن،  از دست دادن نبض، فشار خون بالا، سر درد و مشکلات بینایی اشاره کرد.

عوارض واسکولیت

عوارض این بیماری بستگی به نوع و شدت شرایط بیماری فرد مبتلا دارد و ممکن است در اثر مصرف داروهای تجویزی برای درمان بیماری نیز ایجاد شود. از جمله عوارض واسکولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض واسکولیت۱- آسیب به اندام های بدن

برخی از انواع واسکولیت می توانند شدید باشند و به اندام های اصلی آسیب برسانند.

۲- لخته های خونی و آنوریسم

لخته ی خونی که در رگ ایجاد می شود، مانع از جریان خون می گردد. به ندرت پیش می آید که واسکولیت سبب شود رگ خونی متورم یا ضعیف شود و آنوریسم را تشکیل دهد. برای رفع این حالت ممکن است عمل جراحی نیاز باشد.

۳- عفونت

عفونت ها سبب ایجاد شرایط سخت و تهدید کننده ی زندگی مانند: ذات الریه و عفونت های خونی یا سپتیسمی می شوند.

برای درمان واسکولیت به چه دکتری باید مراجعه کرد؟

متخصصینی که می توانند واسکولیت را درمان کنند شامل:

✅ روماتولوژیست و یا متخصص مفاصل

✅ متخصص مغز و اعصاب

متخصص قلب

✅ متخصص بیماری های عفونی

✅ متخصص بیماری های کلیوی

✅ متخصص ریه

✅ متخصص پوست

روش های تشخیص واسکولیت

پزشک کار تشخیص را با بررسی سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی شروع خواهد کرد و ممکن است چندین آزمایش و پروسه ی تشخیصی را به شما پیشنهاد دهد.

تفسیر آزمایش خون PT? آزمایش خون

این آزمایش برای اثبات وجود یا عدم وجود التهاب در خون از طریق بررسی افزایش میزان پروتیین C-REACTIVE بکار می رود. آزمایش شمارش سلول های خونی نیز نشان می دهد که تعداد گلبول های قرمز فرد کافی است یا خیر؟ همچنین آزمایش خون با جستجوی آنتی بادی های خاص به تشخیص واسکولیت کمک می کند.

? آزمایش ادرار

این آزمایش وجود گلبول های قرمز خون و یا وجود بیش از اندازه پروتئین در ادرار را نشان می دهد. این عامل، نشانه ای برای مشکل پزشکی جدی است.

? آزمایشات تصویربرداری

تکنیک های تصویربرداری غیر تهاجمی برای تشخیص اینکه کدام رگ و یا کدام اندام آسیب دیده است، بکار می روند. کاربرد دیگر این روش، بررسی پاسخ بدن به درمان می باشد. تست های تصویربرداری برای تشخیص واسکولیت شامل اشعه ی ایکس، اولتراسوند، پرتونگاری مقطعی کامپیوتری شده (CT)، تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و پرتونگاری مقطعی انتشار پوزیترون (PET) می باشند.

تصاویر آنژیوگرافی از راه دست? اشعه ایکس برای بررسی رگ ها یا آنژیوگرافی

در آنژیوگرافی یک کاتتر منعطف نازک در درون سرخرگ یا سیاهرگ بزرگ قرار داده می شود. سپس رنگ ویژه ای درون کاتتر تزریق شده و به محض اینکه این رنگ سرخرگ ها و سیاهرگ ها را پر کند، تصویر اشعه ایکس گرفته می شود و رگ خونی در این تصویر برداری اشعه ایکس مشخص می گردد.

? بیوپسی

یک پروسه ی جراحی مانند که پزشک نمونه کوچکی از بافت آسیب دیده را برمی دارد و از نظر علائم مورد نظر واسکولیت آن را بررسی می کند.

درمان واسکولیت

درمان روی کنترل هز نوع التهاب از طریق داروها و هر نوع بیماری پایه ای که واسکولیت را تحریک می کند، متمرکز است. درمان واسکولیت دو مرحله را شامل می شود: فاز اول توقف التهاب و فاز دوم جلوگیری از بازگشت مجدد ( درمان حفاظتی)

هر دو مرحله ی درمان از طریق تجویز دارو انجام می شود. نوع و مدت زمان مصرف دارو بستگی به نوع واسکولیت و اندام های درگیر و شدت بیماری دارد. در برخی افراد بهبودی اولیه مشاهده می شود ولی ممکن است که بیماری مجددا تشدید یابد. برخی افراد نیز هیچ بهبودی در بیماری شان ایجاد نمی شود و نیاز به درمان پیوسته دارند. برخی داروهای درمان واسکولیت شامل موارد زیر است:

داروهای خوراکی دیابت

✅کورتیکواسترویید

این داروها شامل پردنیزون و متیل پردنیزون (Medrol) برای کنترل التهاب در رگ های آسیب دیده می باشند. در صورت مصرف طولانی مدت، این داروها عوارض جانبی شدیدی خواهند داشت. عوارض جانبی احتمالی شامل چاقی، دیابت و پوکی استخوان( osteoporosis) است. اگر برای درمان بیماری تان به مصرف طولانی مدت برای درمان حفاظتی نیاز است، سعی کنید کمترین دوز مصرفی ممکن را از پزشک درخواست کنید.

✅داروهایی که سیستم ایمنی را متاثر می کنند.

اگر مصرف داروهای کورتیکو استرویید تاثیری نداشت، پزشک داروهای سیتوتوکسیک و سرکوبگر سیستم ایمنی را تجویز خواهد کرد. این داروها با کاهش یا توقف عملکرد سلول های سیستم ایمنی که سبب التهاب شده اند، تاثیر خود را اعمال  می کنند. برخی از این داروها عبارتند از آزاتیوپرین( Azasan, Imuran)، متوترکسات ( Trexall, Rheumatrex) و سیکلوفسفامید

عوارض احتمالی سیکلوفسفامید شامل: خطر بروز سرطان، ناباروری و عفونت است. اگر چه این داروها برای کنترل التهاب موثر اند اما بدلیل عوارضی که دارند، اولین گزینه درمان نیستند! بخصوص زمانی که قرار باشد در طولانی مدت مصرف شوند.

ریتوگزیماب (Rituxan) گزینه ی مطمئن و موثری برای درمان واسکولیت و بخصوص درمان حفاظتی می باشد؛ البته زمانی که فرد به هپاتیت B مبتلا نیست؛ زیرا از عوارض جانبی این دارو افزایش ریسک واکنش به هپاتیت B است.

توصیه های ضروری به بیماران واسکولیت

۱- خوب غذا خوردن سبب می شود تا عوارض جانبی داروها مانند پوکی استخوان، افزایش فشار خون و دیابت کاهش یابد. رژیم غذایی تان باید شامل میوه و سبزیجات تازه ، تمام دانه ها، لبنیات کم چرب، گوشت کم چرب و ماهی باشد. اگر داروهای کورتیکواسترویید مصرف می کنید، با پزشکتان در مورد ضرورت نیاز به مصرف ویتامین D و مکمل های کلسیم مشورت کنید.

میان وعده برای بیماران قلبی۲- درمورد واکسیناسیون به روز باشید و واکسن های آنفولانزا و ذات الریه را دریافت کنید؛ زیرا این واکسن ها از مشکلات ناشی از عوارض جانبی داروها مانند عفونت جلوگیری می کنند.

۳- ورزش منظم ایروبیک مانند پیاده روی، از پوکی استخوان و افزایش فشار خون و دیابت جلوگیری می کند. ورزش برای سلامتی قلب و ریه ها نیز موثر است و علاوه بر این در بیشتر مردم سبب حال خوب و روحیه ی بهترشان می شود. اگر اهل ورزش کردن نیستید، آن را بطور آهسته و مداوم شروع کنید.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته سه شنبه ۵ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی خدمت اقای دکتر.من خانمی ۳۶ سال هستم که چند سال از درد پا رنج میبرم بیشتر شبها عضلات پا گرفته میشه رفتم دکتر مغز و اعصاب ام ار ای نوشتن گفتن دیسک داری باید عمل کنی و پلاتین برات بزاریم .عمل رو انجام دادم ولی متاسفانه درد پام بیشتر شده ساقه پام با پشت رانم درد زیادی داره درگهان زده بیرون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   بعید است اینها مشکل گرفتگی عروق باشد ولی یک بار متخصص قلب نبض پایتان را معاینه کند
 • تصویر کاربر شمشیری شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  پدرم ۸۶ ساله. کهولت سن دارن. بهمن ۹۹ دچار ورم پا شدن. دکتر قلبشون اکو و نوار قلب گرفتن و سالم بود. آزمایش خون و ادرار هم سالم بود. قرص فروزماید ۴۰ دادن که یه روز درمیون نصف بخورن. یک ماه از قرصشون باقی مانده. یه هفته است که دستشون حالت زخم و سرخی داره. توی عکس میفرستم.
  داروهایی که مصرف میکنن ایناس:
  متورال هر شب نصف قرص
  آندونیت سدیم: هفته ای ۱ عدد
  فروزماید ۴۰. یه روز درمیان نصف
  ویتامین دی ۵۰ هزار، ماهی یک عدد
  کلسیم سیترات ۵۰، دو روز درمیان
  دایجستیو، هر شب یک عدد
  دایمتیکون. روزی یک عدد بعد ناهار
  قرص آ.اس.آ ۸۰م. یک روز درمیان ۱ عدد

  پرهیز نمک دارن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   اینها احتمالا ضایعات پوستی هستند و خیلی مربوط به داروهای قلبی ننی شوند یک متخصص پوست هم ببیند و نطرش را بگوید
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام
  من مادرم ۴۸سال سن دارن و دریچه میترالشون گشاد هستش و فشار خون هم دارن الان دو ماهی میشه در بدن خودشون مخصوصا ناحیه پا پر از لک های ریز قرمز خونی شدن و ازمایش های خونی و ادراری هم انجام دادن و سابقه بیماری روماتیسم هم دارن نمونه برداری از پوستشونم هم شده و حدودا هفته پیش تمام این لک ها از بدنشون رفته بود و اصلا اثری ازشون نمونده بود ولی الان باز برگشته و قبلا سوزش نداشتن ولی الان دارن میخواستم ببینم این چه نوع واسکولیکی هستش ؟ و. باید به چه متخصصی مراجعه کنن چون تمامه این ازمایشات رو متخصص پوست برای ایشون نوشتن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   یک متخصص روماتولوژی نشان بدهید
 • تصویر کاربر کاظمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.منم باز مزاحمتون شدم.پدرم ۶۰ سال سن دارن جواب اسکن هسته ای رو براتون پیوست میکنم میخوام ببینم نیاز به آنژیو دارن.ممنون میشم منو راهنمایی کنید❤
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   در این اسکن اختلال خونرسانی گزارش شده اگر دردسینه یا تنگی نفس دارند بهتر است انژیوگرافی بشوند
 • تصویر کاربر قاسمی جمعه ۵ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  به طور ناگهانی کل دست چپم درد گرفته
  درد عضله ای نیست
  شدت درد کم و زیاد میشه در طول روز
  مشکل قلبی نداشتم تاکنون و سنم ۳۰ هست
  البته واریس پا دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   به نظر نمی رسد مشکل قلبی باشد و ببشتر نشانگر دردهای عضلانی است اگر با مسکن بهتر نشد یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر نگار چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر آگه امکان داره ممنون میشم جواب سوال منو بدین. مادر من قرص سوستاک، زباکر و قند و چربی مصرف دارند. اما حال عمومی آیشون صبحا که از خواب بیدار میشن بد است و اصلا حس و توان ندارن تا بعدازظهر که باز به حالت عادی بر می گردن. الان دو روز است که قرص آ آس آ 80 مصرف می کنند و خیلی بهتر هستند و صبحا حالت های قبل را تجربه نمی کنند. خواستم بدانم آیا قرص آآس آ با سایر قرص ها تداخل دارویی ندارند؟
  و اینکه دکتر استخوان گفتند که دیسک کمر دارند و داروهای موبیفارم تجویز کردند.
  سپاس -ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   نه از قرص اسپرین نیست فشارشان چند است صبح ها
 • تصویر کاربر زیبا یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام و روز بخیر.
  آقای دکتر مادرم در سال ۹۴ به علت گرفتگی عروق کرونر عمل قلب باز انجام دادن متاسفانه یک سال بعد مجددا رگهای پیوندی گرفته شد، در سال ۹۸ توسط خودتون آنژیو پلاستی شدن، در چند ماه گذشته درد قفسه سینه، تنگی نفس و ضربان قلب نامنظم دچار شدن که برای ۱۳ مرداد از شما وقت داشتیم که حال مادر بد شد و دو هفته در ccu بستری شدن و الان هم حال عمومی خوبی ندارن.
  آقای دکتر اگه امکان داره راهنمایی کنید برای گرفتگی رگهاشون چه کاری باید انجام بدیم ؟

  دکتر محمد حسین نجفی سلام الان کدوم بیمارستان هستن ، و چرا اینقدر طولانی
  بیمارستان بهمن زنجان بستری بودن دیروز مرخص شدن اینجا نتونستن براشون کاری انجام بدن فقط یه دارو به اسم رانولازین ۵۰۰ رو به داروهاشون اضافه کردن الان هم حال عمومی خوبی ندارن، بیمارستان بهمن زنجان هفته ای یک بار آنژیو گرافی انجام میشه به همین خاطر یک هفته بیشتر بستری شدن و هفته بعد دارو درمانی شروع شد.
  داروهاشون پلاویکس، نیتروکانتین ۶.۴، آسپیرین، اسپیرولانکتون۲۵، رانولازین ۵۰۰، بیزوپرولول ۵،رزواستاتین ۲۰،فوروزماید ۴۰، متفورمین و انسولین و اسید فولیک هست.
  آقای دکتر الان برا مادرم کاری میشه انجام داد؟؟؟
  با تشکر

  دکتر محمد حسین نجفی
  سلام اگر مقدوره اسم ایشون رو بفرمایین یا با موبایل من تماس بگیرین امشب

  با سلام و روز بخیر
  نام بیمار معصومه خلج
  آقای دکتر متاسفانه شماره تماس شما رو نداریم اگه لطف کنید تماس میگیریم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا با تلفن من تماس بگیرین
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدود سه چهار ماهی میشه که به مادرم گفتن چربی دور قلب داره و این جلسه که دوباره رفتیم ازش نوار قلب گرفت و خدا رو شکر گفت نوارش مشکل نداره ولی اکو نگرفت میخواستم یک نگاه به اکویی که اولین بار گرفت بکنید خیلی میترسم که مشکل جدی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اكو ارسال نشده
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود یک ساله تنگی نفس دارم وقفسه سینم درد میکنه وهروقت میخام نفس بکشم احساس میکنم رگه بین قفسه سینه وشکمم نمیذاره نفسم بیاد بالا وشروع به لرزیدن میکنه وانگار مسدود میشه واحساس میکنم قلبم میخاد بزنه بیرون سی تی اسکن ریه واکوی قلب مشکل خاصی رونشون نمیده ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر رضا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)
   س
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر درد با راه رفتن بیشتر نمیشه مهم نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آرین یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر

  مدت یکسال هست که وزوز کوش دارم به متخصص های کوش زیادی مراجعه کردم اما گفتند چیزی نیست و چیزی تشخیص نداد

  اما شک کردم شاید یک مشکل عروقی داشته باشم باتوجه به اینکه وقتی کردنم را میچرخانم و یک لحظه آن صدا قطع میشود آیا ممکن هست که آن مشکل از عروق گردنم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.بندرت بله

   سونو از کاروتتید انجام دهید و با جواب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر