دکتر محمد حسین نجفی

حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی

atrial fibrillation

 فلاتر دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی است و در نتیجه ضربان قلب سریع و گاهی اوقات نامنظم رخ میدهد. چنین اختلالاتی، چه در ریتم یا نظم ضربان قلب، به عنوان آریتمی شناخته شده است.

فلاتر دهلیزی چیست؟

فلاتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد که یک اختلال ریتم قلبی است . گاهی اوقات ممکن است شما دوره ای از فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه کنید. این اختلال می تواند گهگاه رخ دهد که به عنوان حمله های فلاتر دهلیزی ( paroxysmal atrial flutter ) شناخته می شود. در اغلب موارد، این بیماری برای روز تا چند هفته طول می کشد و به عنوان فلاتر دهلیزی مداوم شناخته می گردد.

با درمان مناسب، این بیماری به ندرت تهدیدی برای زندگی به حساب می آید . عوارض این بیماری ، به ویژه در سکته مغزی ، می تواند مخرب باشد، اما آنها می توانند با داروهای ( “رقیق کننده خون”) مانند وارفارین (کومادین) مهار شوند .

علائم بیماری فلاتر دهلیزی شامل چه مواردی است؟

برخی از افراد هیچ نشانه ای با فلاتر دهلیزی ندارند. دیگرعلائم زیر توصیف کننده آن می باشند:

 • تپش قلب (یک ضربان قلب سریع یا احساس تپش در قفسه سینه)
 • احساس تکان و لرزش در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • اضطراب
 • ضعف

افرادی با بیماری های قلبی یا ریوی که فلاتر دهلیزی دارند ممکن است این علایم و نشانه ها را که همچنین در زیر به آنها اشاره شده بصورت قابل توجهی تجربه کنند:

 • آنژین صدری (درد سینه یا قلبی)
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن (سنکوپ)

علت این بیماری چیست؟

فلاتر دهلیزی ممکن است با اختلالات قلبی، یا با بیماری های قلبی، یا بیماری های نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار میدهند ایجاد گردد. این بیماری همچنین ممکن است با مصرف موادیکه مسیر پالس های الکتریکی منتقله از طریق قلب را تغییرمیدهند ایجاد شود. این بیماری می تواند پس از عمل جراحی قلب باز رخ دهد. در تعداد کمی از مردم، هیچ علت زمینه ای تا کنون پیدا نشده است.

بیماری های قلبی و یا اختلالاتی که می تواند باعث فلاتر دهلیزی شود شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش جریان خون به قلب (ایسکمی) به علت بیماری عروق کرونر قلب، سخت شدن رگها (تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس) و یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، به خصوص با نارسایی احتقانی قلب در ارتباط است
 • اختلالات دریچه های قلبی ، به خصوص دریچه میترال
 • یک حفره غیر طبیعی بزرگ شده در قلب (هایپرتروفی)

بیماری در نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • یک لخته خون در یک رگ خونی در ریه ها (آمبولی ریوی)
 • بیماری های ریوی مزمن (مداوم، بلند مدت) ، مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و آمفیزم، که میزان اکسیژن در خون پایین تر است

موادی که ممکن است به ایجاد فلاتر دهلیزی کمک کنند شامل موارد زیر است:

 • الکل (شراب، آبجو، و یا مشروب )
 • محرک هایی مانند کوکائین، آمفتامین، قرص رژیم غذایی، داروهای سرماخوردگی و حتی کافئین

فلاتر دهلیزی که بطور نزدیکی با آریتمی دیگری به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد . فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی گاهی اوقات با هم رخ می دهند.

تشخیص فلاتر دهلیزی

پزشک ممکن است بعد از معاینه به آریتمی مشکوک شود. از آنجا که بسیاری آریتمی های مختلف می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، ارزیابی در ابتدا بر روی رد کردن آنهایی که خطرناک ترهستند ، تمرکز دارد.

۱- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک نوار قلب یا ECG

یک آزمون ساده، نوار قلب (ECG)، می تواند کمک زیادی در مورد آنچه در قلب اتفاق افتاده ، خبر دهد. ECG و ثبت سابقه پالس های الکتریکی می تواند وضعیت ضربان قلب را کنترل کند.

– یافته ECG بی نظمی در ضربان قلب و اختلال در قلب برجسته میکنند .

– در آریتمی، tracings ECG می تواند به تعیین دقیق نوع آریتمی و جایی از قلب که از آن منشا میگیرد کمک کند .

– در ECG همچنین نشانه هایی از حمله قلبی، ایسکمی قلبی، بزرگ شدن غیر طبیعی قلب (هایپرتروفی)، اختلالات انتقال، و اختلالات شیمیایی و الکترولیت های خاص در بافت قلب را نشان می دهد.

گاهی اوقات مردم علائم آریتمی نشان می دهند اما زمانی که ECG ثبت شد ، نتیجه طبیعی است. این بدین معناست که آریتمیگهگاه رخ میدهد (فلاتر دهلیزی حمله ای)، یک بیماری مشترک، و یا ممکن است بدین معنی باشد که آریتمی وجود ندارد، و احساس عجیب قلبی و یا پرش به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب است . اگر نتیجه نوار قلبی طبیعی است، یک ECG سیار ممکن است برای ۲۴ ساعت با استفاده از یک مانیتور هولتر و یا برای یک دوره طولانی با استفاده از یک مانیتور event انجام شود .

نوار قلب سیار شامل اینست که یک فرد یک دستگاه مانیتور برای چند روز در حالی فعالیت های عادی خود را انجام میدهد بپوشد . هدف از ECG سیار بدست آوردن مستنداتی از آریتمی است.

۲- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک دستگاه هولتر مانیتورینگ

یک دستگاهی که با عنوان هولتر  مانیتورینگ شناخته شده معمولا ریتم قلب به طور مستمر برای ۴۸-۲۴ ساعت ثبت میکند . برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند که دستگاه برای بیش از ۴۸-۲۴ ساعت برای ثبت متناوب ریتم قلب ، پوشیده شود . در این موارد، ثبت کننده event استفاده میشود. هر دو مانیتور هولتر و event کار ثبت را بخوبی انجام میدهند . نکته مهم این است که مدارک مهمی از آریتمی در صورت وجود توسط نوار قلبی ، بدست می آید.

۳- تشخیص فلاتر دهیلیزی به کمک اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تست اولتراسوند است که از امواج صوتی یک تصویر از داخل قلب در حال تپش ایجاد می کند . در این آزمایش، یک پروب سونوگرافی بر روی دیوار قفسه سینه بیرونی قرارمیگیرد ، و تصاویر به دست آمده در یک مانیتور مشاهده می گردد. این تست برای شناسایی مشکلات دریچه قلب ، و بررسی عملکرد بطن ، و یا برای دیدن لخته های خونی در دهلیز انجام می شود .

اکوکاردیوگرافی تست غیر تهاجمی ایمن از تکنیکی مشابه آنچه که برای ارزیابی جنین در دوران بارداری استفاده می شود، به کار می رود. این آزمایش همیشه در اورژانس انجام نمیشود.

گهگاه، فلاتر دهلیزی در افرادی بدون هیچ علائمی ، زمانی که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تان شما را به دلایل دیگری معاینه میکنند ، ممکن است تشخیص داده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متوجه صداهای غیر طبیعی قلب و یا یک پالس غیر معمول در معاینه فیزیکی شوند، و ممکن است یک نوار قلبی از شما بخواهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

– اگر یک فرد هر یک از علائم مطرح شده برای فلاتر دهلیزی تجربه کند ، باید برای تنظیم یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرد . اگر علایم شدید و یا هشدار دهنده است، باید از اورژانس پزشکی کمک خواست.

– اگر یک فرد هر نوع دارو برای فلاتر دهلیزی مصرف و یک تغییر و یا بدتر شدن علائم، تجربه کند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

– اگر یک فرد با این اختلال تشخیص داده شد و در حال درمان است ، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کرد مراقبت های پزشکی باید فورا در بخش اورژانس بیمارستان پیگیری شود:

 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باران پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۱۴ سال سن دارم،و موقع استراحت تنگی نفس و تپش قبل شدید میگیرم با اینکه فعالیتی قلبش ندارم و بیشتر موقع ها هم قفسه سینه سمت چپم درد میگیره
  و چند دقیقه بعدش انگار خون با فشار زیاد میاد
  میشه دلیل این رو بهم بگین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اینها منشا اضطرابی دارند ببشتر به خصوص که سن شما سن بیماری قلبی نیست ولی محض اطمینان یک نوارقلب هم بگیرید
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ،بنده شکمم ضربان داره طوری که هنگام دراز کشیدن قابل رویته،بعد اکثر مواقع حالت تهوع و استفراغ دارم و به مدت 2 هفته این علائم به طور مکرر تکرار میشه و همچنین پشت سر و داخل سرم انگار میزنه ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اینها به نظر ببشتر مشکلات گوارشی می آیند یک متخصص گوارش ببیند و نظر بدهد
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  با سلام .بنده 2 سال پیش عمل eps ابلیشن مرکز قلب تهران انجام دادم و شکر خدا حمله ای از اون زمان به بعد دست نداده ولی جدیدا احسال میکنم گاهی تیک میزنه قلبم دکتر از چه موردی نشات میگیره .علت مصرف سیگار میتونه باشه ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   خیلی وقتها این حالات طبیعی است و اصلن جای نگرانی ندارد اگر زیاد تکرار شد حتمن یک نوارقلب بگیرید و با متخصص خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر لیلی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام.حدود یک ماهی میشه که حس خوبی نسبت به کارقلبم ندارم.درهنگام کارمعمولی هم به نفس نفس می افتم.تپش قلب دارم که باخوردن پرانول خوب میشه.وچندروزی هست که درناحیه چپ بالای سینه ونقطه مقابل آن درپشت شانه احساس درد دارم که بیشترمواقع خفیف است.ولی دیشب به قدری شدید بود که کل دست چپم دردگرفت وبی حس بود.البته دراین مدت اخیر موردی بودکه بسیارباعث عصبی شدنم هم بود.دوشب هست که دم کرده به لیمو وبادرنجبویه میخورم ،تپش قلبم آروم میشه.ممنون از لطف وتوجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   احتمال منشا اضطرابی و عصبی بیشتر است ولی برای اطمینان یک اکو و نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من گرفتگی یا احساس سنگینی قلب میکنم طپش قلب وضربان نامنظم میگرم بیشتر از 20 دقیقه طول نمیکشه رفتم دکتر تست ورزش ، اکو ، نوار قلب و هولتر انجام دادم میگه مشکلی نیست و قرص متازیرو بهم داده اقای دکتر عزیز حالا میخام بدونم سنگینی قلب و طپش نشانه ها قلبی چی هست؟ و بعد قرص متازیرو میخورم ضربانم میاد تا45 مشکلی نداره ؟؟!! یا دیگه نخورم و امکان گرفتگی عروق دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   ببینید اگر تست ورزش و اکو سالم بوده یعنی شما از نظر قلبی مشکلی ندارید، این حالات هم بیشتر منشا عصبی و استرسی دارد یا شاید دردهای عضلانی و گوارشی است بنابراین نگرانش نباشید. متازیرو را هم اگر این قدر ضربانتان را پایین می اورد نصف قرص بخورید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۱ سالمه سه سالی هست که دچار اضطراب شدید هستم و درمواقع استرس زا نمیتونم خودمو کنترل کنم و گاهی یکدفعه حالم بهم میخوره
  از بچگی مشکل تپش قلب داشتم و مدتی پرانول‌میخوردم ولی این اواخر ضربان قلبم خیلی نامنظم و اذیت کننده شده و چند باری که برای نماز صبح بیدار شده بودم احساس کردم توی سرم یخ کرده و تپش قلب شدید و سرگیجه گرفتم.
  یک بار بعد این اتفاق ضربانمو چک کردم و دیدم ۱۲۵ هست و تا ۵ ساعت بعد که چک کردم همین مقدار بود...الان دو هفته هست که مدام چک میکنم ضربانمو و اکثرا ۹۵تا ۱۱۰ هست.و الان تقریبا دو سه هفتس که مدام حالت تهوع و افت فشاردارم و حس میکنم نفسم توی گلوم گره خورده
  مواقعی هم هست که یکدفعه احساس لرزش زیادی توی دستام میکنم بعضی مواقع از بیرون شدیدا دیده میشه و گاهی نه درونی هست
  علائمی که دارم رو توی نت چک کردم هم به اختلال پانیک هم به پرکاری تیروئید هم اریتمی میخوره به نظرتون برای درمان اول چه اقدامی انجام بدم و پیش کدوم متخصص برم؟
  1. تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   راستی اقای دکتر پارسال ازمایش خون دادم hdl خونم ۲۹ بود
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اینها بیشتر علایم پنیک است ولی پیشنهاد من اینکه سه کار کنید: نزد متخصق قلب یک اکو و نوارقلب بگیرید این بررسی تا حد زیادی تکلیف اریتمی را روشن میکند و معلوم می شود که ایا علایم شما از اریتمی هست یا خیر بک ازمایش خون کلی بدهید که حتما شامل تیرویید باشد برای درمان پنیک هم نزد یک متخصص روانپزشکی ویزیت شوید. به طور کل نگران نباشید مساله ی خیلی حادی نیست ولی حتما بررسی های بالا را انجام دهید
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اچ دی ال 29 هم مشکلی ندارد. ضمنا ورزش هم در کنترل این علایم خیلی کمک می کند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نگار جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  باسلام ، من ۳۰ ساله هستم و از حدود ۱ ماه و نیم گذشته دچار تپش قلب و نوسان فشار خون ( افت و افزایش ) مداوم هستم به گونه ای که چندین ساعت بیحال میشم و نمی تونم کاری کنم ، گاهی وقتی غذا می خورم دچار افت فشار میشم و بیحالی میاد سراغم، مجدد از سه روز گذشته این حالت ها برگشته و تپش قلب هم مجدد اضافه شده، تعداد ضربانم ۹۴ بار در دقیقه اس و فشار خون هم گاهی ۱۲ و گاهی ۱۴ و گاهی ۱۰ هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام با انجام هولتر فشار خون ۲۴ یاعته نوسان و میزان فشار خون بزرسی میشه و اینکه نیاز به دارو دارین یاخبر
 • تصویر کاربر ... یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر ، علایمی که با قرصی مثل پرانول از بین نره ولی با کلونازپام یا الپرازولام برطرف شه ، اضطرابیه یا احتمال داره قلبی باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اضطراب هست
 • تصویر کاربر ف.م سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  مدتی هست شبها و بعضی وقتها روزها هم پیش اومده قفسه سینه و نوهام از پست سر کاملا عرق و خیس میشه. حدود یک ماه ونیم پیش هم عمل کیسه صفرا داشتم علت ممکنه از چی باشه. موقع بیدار شدن هم تپش قلب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام از نظر كم خوني و پر ماري تيروييد چك شويد
 • تصویر کاربر Hhh پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام،۳۰ ساله و باردار ۱۴ هفته هستم،از ابتدای بارداری تپش قلب دارم و همزمان ضربان شکمی دارم طوریکه در حالت خوابیده به پشت بالا پایین پریدن شکم رو میبینم،در حالت ایستاده ضربان شکم از بین میره و فقط تپش قلب رو حس میکنم،به متخصص قلب مراجعه کردم که اکو انجام دادند و گفتند چیزی نیست،سابقه تیروئیدیت هاشیموتو دارم که لووتیروکسین مصرف میکنم آزمایش تیروئیدم خوبه،فشارخونم نرماله،از شیاف پروژسترون هم استفاده میکنم،قدم۱۵۵ و وزن ۶۲کیلو دارم،به نظر شما نیاز به اقدام خاصی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در حاملگی احساس نبض شکمی طبیعی است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر