دکتر محمد حسین نجفی

درمان لخته شدن خون در پا

لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی که به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی یا DVT شناخته می شود یکی از مشکلات وریدهای پا می باشد.

لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

‎DVT‏ نوعی بیماری است که در اثر لخته شدن خون در پاها به وجود آمده و جریان خون در رگ ‏های آسیب دیده را کند می کند. اغلب بیماران به دلیل ورم پا ناشی از لخته خون به دکتر واریس یا اورژانس بیمارستان مراجعه می نمایند. در نگاه اول علت لخته شدن خون در پا ممکن است مصرف قرص های ضد بارداری طی چند روز قبل یا شاید مسافرت طولانی هوایی یا ماشینی بیمار باشد.

گاهی بیماران پس از جراحی و یا سرطان نیز دچار لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی می شوند. نکته مهم در بیماران مبتلا به لخته وریدی با ورم پا یک طرفه آنست که هر چه سریعتر به متخصص واریس پا مراجعه نمایند.

 لخته خون در پا و ورم پا

نشانه های وجود لخته خون در پا

۱- قرمزی پا

تغییر رنگ خفیف در پوست ناحیه لخته خون یکی از نخستین نشانه های ایجاد لخته خون در پا است. در صورت مشاهده وصله های قرمز رنگ پوست در پاهای خود، باید این مساله را با پزشک متخصص واریس در میان بگذارید.

۲- تورم پا

تورم دردناک ممکن است در محل لخته خون شکل بگیرد، مخصوصا اگر لخته در ناحیه قوزک یا ساق پا باشد. این نوع تورم ناشی از لخته خون به روش های درمانی مانند استفاده از کمپرس های گرم یا سرد واکنشی نشان نمی دهد.

۳- افزایش ضربان قلب

با بزرگ شدن اندازه لخته خون ، بدن تلاش خود را برای از بین بردن لخته بیشتر می کند که نتیجه آن افزایش ضربان قلب است. افزایش ضربان قلب می تواند موجب نشانه های روانی از جمله اضطراب و هراس شود.

۴- سیاهرگ های متورم (خون مردگی در ساق پا)

گاهی اوقات، یک لخته خون سرسخت خود را از طریق تورم در سیاهرگ های سطحی نشان خواهد داد. اگر چنین پدیده ای را در دیگر قسمت های بدن مشاهده نکردید، حتما باید توجه ویژه ای به این نشانه داشته باشید.

تشخیص لخته خون در پا

پزشک متخصص واریس اغلب برای تشخیص لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی ،از سونوگرافی داپلر برای بررسی ورید پای متورم استفاده می کند.

عکس لخته خون

عکس لخته خون

لخته شدن خون در ریه

بیمار دچار لخته پا در اولین اقدام از حرکت روی پای مبتلا به لخته وریدی و دچار ورم اجتناب نمایید؛ زیرا خطر حرکت لخته شدن خون در پا و شانس وارد شدن آن به ریه در بیماران دچار لخته وریدهای عمقی چندین برابر می شود. این در واقع همان چیزی است که آمبولی ریوی و یا لخته ریوی نامیده می شود و تهدید کننده حیات است.

لخته شدن خون در پا چه خطراتی دارد؟

در صورت عدم درمان لخته وریدی یا همان ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT ) خطرات بالقوه لخته شدن خون در پا عبارتند از: گسترش لخته، رها شدن لخته و ورود به ریه، مشکلات پس از لخته مانند احساس خستگی و سنگینی مداوم پا و ورم پا در اثر لختگی خون و زخم های مزمن روی پا

درمان لخته شدن خون در پا

۱- بستری کردن بیمار مبتلا به لخته وریدی و شروع داروهای تزریقی و همزمان خوراکی وارفارین. در مجموع مصرف وارفارین مشکلات خاص خور را دارد؛ اول اینکه میزان وارفارین در افراد گوناگون متفاوت است. مثلا: ممکن است بیمار دچار لخته خون در پا تنها با مصرف قرص به هدف درمانی برسد ولی بیماری دیگر با مصرف روزانه ١٠ میلی گرم به دوز درمانی لخته وریدی نرسد.

مشکل دیگر وارفارین آنست که در هفته های اول بصورت هفتگی لازم است، بیمار مبتلا به لخته رگ های پا آزمایش دهد تا از تاثیر میزان دارو مطمئن شود. پس از رسیدن به دوز مناسب درمانی، تکرار ماهیانه آزمایش پی تی و ای ان آر لازم می باشد.

۲-به برکت معرفی داروهای جدید امروزه جایگزین مناسبی برای وارفارین بنام ریواروکسابان پیدا شده که برای شروع دارو نیاز به بستری بیمار دچار لخته شدن خون در پا یا همان بیماری لخته وریدی نیست. حتی لازم نیست طی دوره درمان آزمایش خاصی از بیمار گرفته شود.

در بیمارانی با لخته شدن خون در پا که بنا به دلایلی از قبل وارفارین مصرف می کنند نیز می توان به راحتی ریواروکسیبان را جایگزین نمود تا نیاز نباشد ماهیانه پی تی و ای ان آر آن ها بررسی شود.

حتی در بیمارانی که ریواروکسابان مصرف می کننند، آماده سازی ایشان برای جراحی نیز نسبت به مصرف وارفارین ساده تر است و فقط یک روز قطع دارو کافی است؛ در حالیکه وارفارین حدود پنج روز باید کنار گذاشته شود.

 آمبولی ریه

بیمارانی که برای آریتمی قلبی و یا بدلیل آمبولی ریوی یا سابقه لخته شدن خون در پا مکرر تحت درمان با وارفارین هستند، می توانند با متخصص قلب و عروق جهت تغییر دارو به این داروی جدید مشورت نمایند.

قیمت داروهای لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی

قیمت دوز ٢٠ میلی گرم برای یک بسته دارو که معادل ٣٠عدد می باشد،١٠۵٠٠٠ تومان می باشد یعنی هر عدد قرص ٣۵٠٠ تومان! دوز ١۵ میلی گرم برای هر بسته ٣٠ تایی ١٠٠۵٠٠تومان که هر قرص معادل ٣٣۵٠ می شود. دوز ١٠ میلی گرم برای هر بسته ٣٠تایی٩۶٠٠٠ تومان یعنی هر قرص معادل ٣٢٠٠ تومان است.

برند اصلی داروی درمان لخته خون ، زالرتو با قیمت بیش از هشت هزار تومان برای هر قرص است. اما برند ایرانی داروی درمان لخته خون قرص زالربان از شرکت عبیدی است که قیمتی مشابه با اکسابین دارد.

برای رقیق شدن خون در پا چه بخوریم؟

با افزایش سن به یک رژیم غذایی سالم اتکا کنید و وزن خود را کنترل کنید. کنترل فشار خون و نگهداری یک سیستم قلبی عروقی سالم بسیار مهم است. غذاهایی که سرشار از ویتامین K ، پتاسیم و منیزیم هستند برای تنظیم جریان خون بسیار مفیدند. سبزیجات برگ سبز، آوکادو، سیب زمینی شیرین و موز سرشار از این مواد مغذی هستند.

با این حال، در نظر داشته باشید که ویتامین K می تواند با داروهای رقیق کننده ی خون تداخل داشته باشد، بنابراین از تداخلات دارویی و غذایی اطمینان حاصل نمایید.

همچنین مطمئن شوید که آب کافی و مایعات دیگر می نوشید. فقط از نوشیدنی های حاوی قند اضافه شده و کافئین بیش از حد اجتناب کنید.

درمان خانگی لخته شدن خون در پا

بهتر است برخی از مواد و مکمل ها ی گیاهی را برای درمان یا پیشگیری از ایجاد لخته در پا و افزایش بهبودی سلامت قلبتان در رژیم غذایی بگنجانید. مواد غذایی، گیاهی و مکمل هایی که می توانند اثرات ضد انعقادی و ضد التهابی طبیعی داشته باشند عبارتند از:

زردچوبه– مواد غذایی با ویتامین E و ویتامین D موجود در میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و انواع خاصی از قارچ ها
– ادویه جات و گیاهانی مثل سیر، زردچوبه، پونه، فلفل و زنجبیل
– شکلات تلخ اصلی
– میوه هایی مانند پاپایا، انواع توت ها و آناناس
– عسل
– سرکه
– چای سبز
– روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳

درمان گیاهی لخته ی خون در پا

۱- زنجبیل

زنجبیل نقش شگفت انگیزی در درمان لخته ی خون در پا ایفا می کند. فعالیت ضد پلاکتی آن برای افرادی که از ترومبوز ورید عمقی رنج می برند یک مزیت محسوب می شود. علاوه بر این، در شکستن فیبرین که موجب بیماری می شود موثر است. زنجبیل می تواند گردش خون در عروق را افزایش دهد. می توانید چای ریشه ی زنجبیل را ۳ الی ۴ بار در روز بنوشید، و یا از زنجبیل در وعده های غذاییتان به منظور پیشگیری و درمان لخته ی خون در پا استفاده کنید.

۲- سرکه ی سیب

سرکه ی سیب یک درمان سنتی است که فواید بسیاری در درمان ترومبوز ورید عمقی دارد. سرکه ی سیب می تواند جریان خون را افزایش دهد و گردش خون را بهبود دهد. بنابراین، می تواند لخته شدن، تورم و درد پا را کاهش دهد. ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری سرکه ی سیب را در یک لیوان آب حل کنید و دو بار در روز از آن بنوشید.

درمان لخته خون با سرکه سیب

۳- چای سبز

برخی از انواع چای سبز حاوی کومارین هستند که دارای بوی خوبی است. کومارین هم به عنوان یک عنصر در عطر و هم به عنوان افزودنی های غذایی استفاده می شود . این ترکیب دارای چندین مشتق شیمیایی است که به طور طبیعی و یا سنتز شده در آزمایشگاه یافت می شود. مشتقات کومارین، آنتاگونیست های قوی ویتامین K هستند، به این معنی که اثرات ضد انعقادی خود را با تداخل در نقش ویتامین K در تشکیل لخته می گذارند. آنتاگونیست های ویتامین K برای جلوگیری از لخته های وریدی و شریانی مناسب هستند.

۴- سیر

اگر مطالعه داشته باشید، حتما می دانید که سیر مزایای بسیاری دارد. سه ترکیب موجود در سیر (آدنوزین، سولفید پارافین، و آلیسین) خواص ضد پلاکتی قوی دارند. اما، اگر دارو های ضد انعقاد مصرف می کنید بهتر است مراقب باشید که باعث خونریزی نشود.

۵- فلفل قرمز

درمان لخته خون با فلفل قرمزفلفل قرمز فشار خون را متعادل و هم چنین از گردش خون در بدن پشتیبانی می کند. کاپاساسین موجود در فلفل قرمز می تواند سطح تری گلیسیرید و کلسترول در خون را کاهش دهد. این ماده می تواند از تجمع پلاکت جلوگیری کند و در نتیجه به حل شدن فیبرین در بدن که در شکل گیری لخته ی خون بسیار مهم است کمک کند. فلفل قرمز همچنین می تواند سیستم عصبی مرکزی را تحریک کند و عملکرد قلب را بهبود بخشد.

چند نمونه از لخته خون و زخم پا

۱-مرد ۳۷ ساله که در ۲۶ سالگی به دنبال تصادف دچار لخته شده است. ادامه توضیح در عکس

عکس لخته خون

۲-زن ۳۵ ساله که ۳ سال قبل در موقع انجام ورزش تنیس مشکل تاندون در مچ پا پیدا کرده است. ادامه توضیح در عکس

عکس لخته خون

۳-زن ۴۳ ساله که ۷ سال قبل پس از سفر هوایی لندن به باکو دچار لخته عمقی شده است. ادامه توضیح در عکس

فیلم لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی

نویسنده دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران
اینترونشنالیست

۳.۶/۵ - (۳۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حميدرضا دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  من به تازگي فهميدم بر اثر تصادف و ضربه بايد عمل دريچه داشته باشم
  مدتي است دچار گرفتگي و خواب رفتن پاي چپ شده ام و پاهام سنگين شده
  أيا به قلبم مربوط است؟
  بايد به كدام دكتر متخصص مراجعه كنم اگر مربوط به قلبم نيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احامالا این مشکل جدیدتون اضطرابیه 

   به متخصص مغز و اعصاب برای بررسی علل جسمی و هم روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رمیده دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  بیمار ۶۵ ساله داریم ک پای راستش گرفتگی شدید عروق پا داشته و بعضی پزشکان دستور قطع از زیر پا دادن ولی ما نمیخوایم ک این کار انجام شود.میخواستم بدونم هیچ راهی نداره ک پا رو قطع نکنن.سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بستگی داره که بافت ما زنده باشه یا خیر و شدت انسداد و نوع انسداد به چه شکل باشه

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و عرض ادب خدمت شما
  من سوالم اینه که 8ماه پیش ساعت پنج صبح احساس تپش قلب کردم از جا بلند شدم صبح که بیدار شدم دیدم مقداری پشت زانوی چپم کبود شده و الانم احساس درد رو دا م میشه لطفا راهنمایی کنید دکتر هم مراجعه نکردم .کبود یا قرمز نیست الان روم هم نداره ولی درد رو دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون معاینه نمیشه نظر داد

   باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بنده سه سال قبل به دنبال علائم درد هر دو دست به متخصص قلب مراجعه کردم که بعد از تست ورزش و اکوی قلب گفتند مشکل اعصاب.
  یک ماه بعد از تست ورزش سکته قلبی کردم و مشکل دست درد هم برطرف شد.
  الان مجددا در هر دو دست درد دارم.
  تست ورزش هم سالم !
  پلاویکس و هیدروکسی اوره مصرف می کنم.
  نگرانم. چه باید کرد؟ لطفا شفاف راهنمایی بفرمایی.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   سی تی انژیو یا اسکن هسته ای انجام دهید

 • تصویر کاربر صادقی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام مادر من ۵۲ سال دارند، یک ماه پیش به دلیل درد شدید در گردن و تخت پشت و دست چب
  به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردن
  و تشخیص دیسک گردن دادن
  بعد از یه هفته استراحت و مصرف مسکن و قرص ترمیم کننده نخاع
  یه درد شدید در زیر دل داشتن و از اون به بعد درد شدید در استخوان ران پا و سر زانو وکشاله ران احساس میکن
  قبل هم دیسک کمر داشتن
  میخواستم بدون این درد شدید استخوان ران چه دلیلی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با ارتوپد مشورت کنید در حوزه تخصص من نیست

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  باسلام آقا 45 ساله که دی وی تی در سمت چپ پا داشتن که 9 روز در بیمارستان هپارین تزریقی داشتن الان یک هفته مرخص شدن و براشون قرص آکسابین 20 روزی 1عدد و آسپیرین 80 روزی 2 عدد و قرص ضد چربی 1عدد تجویز شده که تا 3 هفته فعلا استفاده کنن، هنوز پا شون بعد یه هفته مرخصی ورم داره همین را ادامه بدن یا حضوری بیان مطبتون عکسی که براتون ارسال شد اولی مربوط به 12 /6و دومی مربوط به ده روز بعد6/22 میباشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   باید مراجعه کنند

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده ازمایش دی دایمر انجام دادم جواب ازمایش عدد 0.16 ثبت شده نیاز به پیگری میباشد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بستگی به علایم بالینی دارد 

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بهمن پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بهمن هستم 36 ساله ازتون سوالی پرسیدم بابت مشکلاتdvtکه از سیستم برای من هم ثبت شد و هم جواب شما به این کد ارسال شده که هرچقدر سعی میکنم ارتباط برقرار نمیشه و میگه نامعتبر..I47c173719
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام باید ۱۵ میلی تا هر ۱۲ ساعت تا سه هفته و سپس ۲۰ روزی یک عدد

 • تصویر کاربر بهمن پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد. .36ساله هستم و 40 روز قبل به علت dvt به مدت 4 روز بستری شده و بعد از آن آکسابین 20 روزانه یک عدد مصرف کرده ام...امروز سونوگرافی گرفتم و مشخص شد که کماکان لخته مانند روز اول میباشد و جریان خون برقرار نیست...ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام باید تا ۳ هفته ۱۵ هر ۱۲ ساعت و سپس ۲۰ روزانه شود

 • تصویر کاربر پارسا جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر. پدرم را با ضربان قلب به بیمارستان بردیم بعد از اکو پیشرفته مشخص گردید یه لخته خون در قلب پدرم ایجاد شده و قرص آپیراکس با دوز 5 تجویز گردید. بعد از چند روز مصرف قرص پدرم دچار سکته قلبی گردید. الان مدت 2 ماهه که در بیمارستان بستری گردیده. در بیمارستان وارفارین تزریق شد و کلیه دچار هماتوم گردید و وارفارین قطع شد . حالا سوال من ایا بعد از بهبود پدرم برای لخته خونی در قلب ایشان چه کاری باید کرد. در حال حاضر پدرمafهست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با احتیاط مجدد داروی ضد انعقاد مصرف شود

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر