دکتر محمد حسین نجفی

درمان لخته شدن خون در پا

لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی که به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی یا DVT شناخته می شود یکی از مشکلات وریدهای پا می باشد.

لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

‎DVT‏ نوعی بیماری است که در اثر لخته شدن خون در پاها به وجود آمده و جریان خون در رگ ‏های آسیب دیده را کند می کند. اغلب بیماران به دلیل ورم پا ناشی از لخته خون به دکتر واریس یا اورژانس بیمارستان مراجعه می نمایند. در نگاه اول علت لخته شدن خون در پا ممکن است مصرف قرص های ضد بارداری طی چند روز قبل یا شاید مسافرت طولانی هوایی یا ماشینی بیمار باشد.

گاهی بیماران پس از جراحی و یا سرطان نیز دچار لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی می شوند. نکته مهم در بیماران مبتلا به لخته وریدی با ورم پا یک طرفه آنست که هر چه سریعتر به متخصص واریس پا مراجعه نمایند.

 لخته خون در پا و ورم پا

نشانه های وجود لخته خون در پا

۱- قرمزی پا

تغییر رنگ خفیف در پوست ناحیه لخته خون یکی از نخستین نشانه های ایجاد لخته خون در پا است. در صورت مشاهده وصله های قرمز رنگ پوست در پاهای خود، باید این مساله را با پزشک متخصص واریس در میان بگذارید.

۲- تورم پا

تورم دردناک ممکن است در محل لخته خون شکل بگیرد، مخصوصا اگر لخته در ناحیه قوزک یا ساق پا باشد. این نوع تورم ناشی از لخته خون به روش های درمانی مانند استفاده از کمپرس های گرم یا سرد واکنشی نشان نمی دهد.

۳- افزایش ضربان قلب

با بزرگ شدن اندازه لخته خون ، بدن تلاش خود را برای از بین بردن لخته بیشتر می کند که نتیجه آن افزایش ضربان قلب است. افزایش ضربان قلب می تواند موجب نشانه های روانی از جمله اضطراب و هراس شود.

۴- سیاهرگ های متورم (خون مردگی در ساق پا)

گاهی اوقات، یک لخته خون سرسخت خود را از طریق تورم در سیاهرگ های سطحی نشان خواهد داد. اگر چنین پدیده ای را در دیگر قسمت های بدن مشاهده نکردید، حتما باید توجه ویژه ای به این نشانه داشته باشید.

تشخیص لخته خون در پا

پزشک متخصص واریس اغلب برای تشخیص لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی ،از سونوگرافی داپلر برای بررسی ورید پای متورم استفاده می کند.

عکس لخته خون

عکس لخته خون

لخته شدن خون در ریه

بیمار دچار لخته پا در اولین اقدام از حرکت روی پای مبتلا به لخته وریدی و دچار ورم اجتناب نمایید؛ زیرا خطر حرکت لخته شدن خون در پا و شانس وارد شدن آن به ریه در بیماران دچار لخته وریدهای عمقی چندین برابر می شود. این در واقع همان چیزی است که آمبولی ریوی و یا لخته ریوی نامیده می شود و تهدید کننده حیات است.

لخته شدن خون در پا چه خطراتی دارد؟

در صورت عدم درمان لخته وریدی یا همان ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT ) خطرات بالقوه لخته شدن خون در پا عبارتند از: گسترش لخته، رها شدن لخته و ورود به ریه، مشکلات پس از لخته مانند احساس خستگی و سنگینی مداوم پا و ورم پا در اثر لختگی خون و زخم های مزمن روی پا

درمان لخته شدن خون در پا

۱- بستری کردن بیمار مبتلا به لخته وریدی و شروع داروهای تزریقی و همزمان خوراکی وارفارین. در مجموع مصرف وارفارین مشکلات خاص خور را دارد؛ اول اینکه میزان وارفارین در افراد گوناگون متفاوت است. مثلا: ممکن است بیمار دچار لخته خون در پا تنها با مصرف قرص به هدف درمانی برسد ولی بیماری دیگر با مصرف روزانه ١٠ میلی گرم به دوز درمانی لخته وریدی نرسد.

مشکل دیگر وارفارین آنست که در هفته های اول بصورت هفتگی لازم است، بیمار مبتلا به لخته رگ های پا آزمایش دهد تا از تاثیر میزان دارو مطمئن شود. پس از رسیدن به دوز مناسب درمانی، تکرار ماهیانه آزمایش پی تی و ای ان آر لازم می باشد.

۲-به برکت معرفی داروهای جدید امروزه جایگزین مناسبی برای وارفارین بنام ریواروکسابان پیدا شده که برای شروع دارو نیاز به بستری بیمار دچار لخته شدن خون در پا یا همان بیماری لخته وریدی نیست. حتی لازم نیست طی دوره درمان آزمایش خاصی از بیمار گرفته شود.

در بیمارانی با لخته شدن خون در پا که بنا به دلایلی از قبل وارفارین مصرف می کنند نیز می توان به راحتی ریواروکسیبان را جایگزین نمود تا نیاز نباشد ماهیانه پی تی و ای ان آر آن ها بررسی شود.

حتی در بیمارانی که ریواروکسابان مصرف می کننند، آماده سازی ایشان برای جراحی نیز نسبت به مصرف وارفارین ساده تر است و فقط یک روز قطع دارو کافی است؛ در حالیکه وارفارین حدود پنج روز باید کنار گذاشته شود.

 آمبولی ریه

بیمارانی که برای آریتمی قلبی و یا بدلیل آمبولی ریوی یا سابقه لخته شدن خون در پا مکرر تحت درمان با وارفارین هستند، می توانند با متخصص قلب و عروق جهت تغییر دارو به این داروی جدید مشورت نمایند.

قیمت داروهای لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی

قیمت دوز ٢٠ میلی گرم برای یک بسته دارو که معادل ٣٠عدد می باشد،١٠۵٠٠٠ تومان می باشد یعنی هر عدد قرص ٣۵٠٠ تومان! دوز ١۵ میلی گرم برای هر بسته ٣٠ تایی ١٠٠۵٠٠تومان که هر قرص معادل ٣٣۵٠ می شود. دوز ١٠ میلی گرم برای هر بسته ٣٠تایی٩۶٠٠٠ تومان یعنی هر قرص معادل ٣٢٠٠ تومان است.

برند اصلی داروی درمان لخته خون ، زالرتو با قیمت بیش از هشت هزار تومان برای هر قرص است. اما برند ایرانی داروی درمان لخته خون قرص زالربان از شرکت عبیدی است که قیمتی مشابه با اکسابین دارد.

برای رقیق شدن خون در پا چه بخوریم؟

با افزایش سن به یک رژیم غذایی سالم اتکا کنید و وزن خود را کنترل کنید. کنترل فشار خون و نگهداری یک سیستم قلبی عروقی سالم بسیار مهم است. غذاهایی که سرشار از ویتامین K ، پتاسیم و منیزیم هستند برای تنظیم جریان خون بسیار مفیدند. سبزیجات برگ سبز، آوکادو، سیب زمینی شیرین و موز سرشار از این مواد مغذی هستند.

با این حال، در نظر داشته باشید که ویتامین K می تواند با داروهای رقیق کننده ی خون تداخل داشته باشد، بنابراین از تداخلات دارویی و غذایی اطمینان حاصل نمایید.

همچنین مطمئن شوید که آب کافی و مایعات دیگر می نوشید. فقط از نوشیدنی های حاوی قند اضافه شده و کافئین بیش از حد اجتناب کنید.

درمان خانگی لخته شدن خون در پا

بهتر است برخی از مواد و مکمل ها ی گیاهی را برای درمان یا پیشگیری از ایجاد لخته در پا و افزایش بهبودی سلامت قلبتان در رژیم غذایی بگنجانید. مواد غذایی، گیاهی و مکمل هایی که می توانند اثرات ضد انعقادی و ضد التهابی طبیعی داشته باشند عبارتند از:

زردچوبه– مواد غذایی با ویتامین E و ویتامین D موجود در میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و انواع خاصی از قارچ ها
– ادویه جات و گیاهانی مثل سیر، زردچوبه، پونه، فلفل و زنجبیل
– شکلات تلخ اصلی
– میوه هایی مانند پاپایا، انواع توت ها و آناناس
– عسل
– سرکه
– چای سبز
– روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳

درمان گیاهی لخته ی خون در پا

۱- زنجبیل

زنجبیل نقش شگفت انگیزی در درمان لخته ی خون در پا ایفا می کند. فعالیت ضد پلاکتی آن برای افرادی که از ترومبوز ورید عمقی رنج می برند یک مزیت محسوب می شود. علاوه بر این، در شکستن فیبرین که موجب بیماری می شود موثر است. زنجبیل می تواند گردش خون در عروق را افزایش دهد. می توانید چای ریشه ی زنجبیل را ۳ الی ۴ بار در روز بنوشید، و یا از زنجبیل در وعده های غذاییتان به منظور پیشگیری و درمان لخته ی خون در پا استفاده کنید.

۲- سرکه ی سیب

سرکه ی سیب یک درمان سنتی است که فواید بسیاری در درمان ترومبوز ورید عمقی دارد. سرکه ی سیب می تواند جریان خون را افزایش دهد و گردش خون را بهبود دهد. بنابراین، می تواند لخته شدن، تورم و درد پا را کاهش دهد. ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری سرکه ی سیب را در یک لیوان آب حل کنید و دو بار در روز از آن بنوشید.

درمان لخته خون با سرکه سیب

۳- چای سبز

برخی از انواع چای سبز حاوی کومارین هستند که دارای بوی خوبی است. کومارین هم به عنوان یک عنصر در عطر و هم به عنوان افزودنی های غذایی استفاده می شود . این ترکیب دارای چندین مشتق شیمیایی است که به طور طبیعی و یا سنتز شده در آزمایشگاه یافت می شود. مشتقات کومارین، آنتاگونیست های قوی ویتامین K هستند، به این معنی که اثرات ضد انعقادی خود را با تداخل در نقش ویتامین K در تشکیل لخته می گذارند. آنتاگونیست های ویتامین K برای جلوگیری از لخته های وریدی و شریانی مناسب هستند.

۴- سیر

اگر مطالعه داشته باشید، حتما می دانید که سیر مزایای بسیاری دارد. سه ترکیب موجود در سیر (آدنوزین، سولفید پارافین، و آلیسین) خواص ضد پلاکتی قوی دارند. اما، اگر دارو های ضد انعقاد مصرف می کنید بهتر است مراقب باشید که باعث خونریزی نشود.

۵- فلفل قرمز

درمان لخته خون با فلفل قرمزفلفل قرمز فشار خون را متعادل و هم چنین از گردش خون در بدن پشتیبانی می کند. کاپاساسین موجود در فلفل قرمز می تواند سطح تری گلیسیرید و کلسترول در خون را کاهش دهد. این ماده می تواند از تجمع پلاکت جلوگیری کند و در نتیجه به حل شدن فیبرین در بدن که در شکل گیری لخته ی خون بسیار مهم است کمک کند. فلفل قرمز همچنین می تواند سیستم عصبی مرکزی را تحریک کند و عملکرد قلب را بهبود بخشد.

چند نمونه از لخته خون و زخم پا

۱-مرد ۳۷ ساله که در ۲۶ سالگی به دنبال تصادف دچار لخته شده است. ادامه توضیح در عکس

عکس لخته خون

۲-زن ۳۵ ساله که ۳ سال قبل در موقع انجام ورزش تنیس مشکل تاندون در مچ پا پیدا کرده است. ادامه توضیح در عکس

عکس لخته خون

۳-زن ۴۳ ساله که ۷ سال قبل پس از سفر هوایی لندن به باکو دچار لخته عمقی شده است. ادامه توضیح در عکس

فیلم لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی

نویسنده دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران
اینترونشنالیست

۳.۶/۵ - (۳۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محبی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  واریس پا
  1. تصویر کاربر محبی چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   با سلام محبی هستم واریس پا دارم پشرفته شد طنابی شدهس عکس هام ارسال میخوام درمان کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بسیار وسیع هست 

   باید لیزر شوید

   جهت سونو و معاینه مراجعه کنید

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بسیار وسیع هست 

   باید لیزر شوید

   جهت سونو و معاینه مراجعه کنید

   سه شنبه صبح مراجعه کنید

  4. تصویر کاربر محبی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   متشکرم از لطف تون ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   خواهش میکنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام
  مادرم63سال سن دارد بعد ارعمل دیسک کمر یک هفته میشهدوبار امبولی شده و به ربه رسیده ضربان قلب ونبض خوبه ودرد درزیرسنه راست دارد تنگی نفس زیر نظرپزشک قلب وعروق میباشد خیلی نگرانیم چکارکنیم ..
  ممنون از جواب سریعتر...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   امبولی هم درد و هم تنکی نفس ایجاد میکنه و درمان در اکثر مواقع داروویی هست

   طبق توصیه پزشک درمان داروویی رو ادامه بدن و اگر علایم رفع نشد با مدارک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر امید پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون پایدارباشی
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  مادرم دچار آمبولی ریه شده ویکی از پاهاش متورم شده امروز که ازش سونگرافی گرفتیم میگن لخته خون داخل پای چپ شم هست آیا امکان درمان هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله درمان با داروی ضد انعقاد انجام میشه

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  باسلام.من بیست وهفت سال سن دارم که بیست روزبعداززایمانم دچاردی وی تی وسیع وحاددرپاولگن شدم هفت روزدرسی سی یوبستری بودم وبعدازقرص ریواروکسابن 20به مدت دوماه هست که استفاده میکنم سونوانجام دادم گفتندکه لخته درپاحل شده امادروریدایلیاک مشترک وخارجی فقط پنج درصدحل شده که پزشکم گفتنداصلاخوب نیس ولخته سفت شده واینکه من هنوزدردشدید درهردوپادارم وهنگام راه رفتن وایستادن پاهام قرمزمیشه اقای دکترمیخواستم بدونم ایامن کامل درمان میشم این لخته ازبین میره ودردها ازبین میره یاهمینطورمیمونم خواهش میکنم جواب بدیدمن کاقعاناامیدوافسرده شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید

   معمولا لخته حل میشه گاهی نارسایی وریدی زمینه ای وجود داره

   ریواروکسابان در شیردهی نباید مصرف بشه

  2. تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   دکتر ایامن تاهمیشه وقتی میشینم بایدپاهام درازباشه ثابت نایستم مثلاموقع ظرف شستن یافقط تاوقتی لخته حل میشه ممنون ازجوابدهی تون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   نمیدونم باید معابنه سوید

  4. تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام.معذرت میخام انقدسوال میپرسم ولی نارسایی وریدی زمینه ای یعنی چی؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   علل مختلف مثل انسداداز بالا یا علل ژنتیکی و ...

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر، پدر من ۳ روز پیش مسافرتی با اتوبوس داشت که حدود ۱۰ ساعت طول کشیده و در طول مسافرت بی حرکت بودن، بعد از مسافرت دو تا پاشون ورم کرد، که ورم یکی از پاها خوابید ولی هنوز قوزک پای چپش ورمش نخوابیده، دردی در ناحیه قوزک پا ندارن و تغیر رنگ و کبودی هم در این ناحیه ندارن و ورم این ناحیه سفت نیست، ولی گاها موقع راه رفتن تو قوزک پا احساس گرما میکنن و در ران پا هم گاها احساس درد دارن، میخواستم ببینم احتمال داره که دچار لخته خون در عروق پاشون شده باشن؟ و ایا باید به پزشک مراجعه کنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله

   حتما و فورا

 • تصویر کاربر ابوالقاسم جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم 3هفته پیش پای چپ خون لخته کرد وپس از مراجعه کردن به پزشک به مدت5روزبستری شد ودراین مدت فقط زالربان 15ویه چندتاآمپول زیرجلدی تزریق کردن بعداز مرخصی هم همچنان پاتورم دارد ولخته ازبین نرفته میشه یه راه حل بهم بگید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید دارو ۱۵ هر دوازده ساعت تا سه هفته و سپس ۲۰ روزانه مصرف شود

   ممکنه نارسایی وریدی ایجاد شده باشه

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Reza چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر مادرم پای چپش دچار امبولی شده بطوری ک پاش بیش از حد ورم کرده و با دارو ورمش کم شده حالا سونو گرفته و لخته خون تا بالای لگن اومده باید چیکار کنیم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر به درمان جواب نداده باید سریع به پزشک قلب با حراح عروق برای اقدامات درمانی شدیدتر مثلا استنت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام . بنده رگ اصلی پای راستم مسدود شده است و این انسداد منجر به ورم بیش از اندازه یکی از پاهام شده است و طی پیگیری هایی که انجام دادم دکتر ها گفتن نباید جراحی انجام بشه چون ممکنه منجر به از دست داد پا بشه. میخواستم ببینم ایا این گفته واقعیت داره و یا میتونم مشکل رو با دارو یا جراحی حل کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منتظر پاسخ شما هستم در صورت نیاز اطلاع دهید حضورا برای ویزیت بیام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید خود بیمار و مدارک و بویژه جواب انژیو یا سی تی انژیو دیده شود

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا هنگام مصرف وارفارین، احتمال بروز دوباره لختگی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر inr به درستی تنظیم نشود بله

   ولی اگر تنظیم باشد خیلی بعید است

 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شمادکتر بزرگوار ...مادر بنده حدود 12روز پیش عمل پارگی دیسک گردن انجام دادن و 35روز قبل عمل هم بدلیل درد تحرک زیادی نداشتن....الان 3الی 4روزه ساق پا چپش درد میکنه و حدود 3 الی 4سانت بزرگ شده و با سونوگرافی که انجام دادن متوجه لخته خون شدن...الان متاسفانه بعدعمل به شهرستان اومدیم و انچنان بیمارستان و تجهیزات. مناسبی ندارن. ....فقط چون بابام این مشکل رو داشتن ایشون نزدیک قلبشون بود و گفتن اصلا نباید حرکت کنن و خیلی خطرناکه الان نمیدونیم چیکارکنیم واقعا موندیم...خواهش و تمنادارمممم ازتون که راهنماییمون کنید ...اگه میشه دارو جهت بهبود بهشون تجویز کنید.واگر مدنظرتون چیزدیگری هست که بماکمک میکنه تمنامیکنم بهم بگید..درضمن نظرتونو درخصوص قرص. اپیکسابان میشه بگید؟ اگه خوبه یه دارویی شبیه این بهمون معرفی کنید اخه اینجا گیرمون نمیاد .......
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید فورا به پزشک مراجعا کنید و فورا باید براشن داروی صد انعقاد شروع شه چون اگر دارو سروع نشه خطر امبولی ریه وجود داره

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر