دکتر محمد حسین نجفی

درمان لخته شدن خون در پا

لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی که به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی یا DVT شناخته می شود یکی از مشکلات وریدهای پا می باشد.

لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

‎DVT‏ نوعی بیماری است که در اثر لخته شدن خون در پاها به وجود آمده و جریان خون در رگ ‏های آسیب دیده را کند می کند. اغلب بیماران به دلیل ورم پا ناشی از لخته خون به دکتر واریس یا اورژانس بیمارستان مراجعه می نمایند. در نگاه اول علت لخته شدن خون در پا ممکن است مصرف قرص های ضد بارداری طی چند روز قبل یا شاید مسافرت طولانی هوایی یا ماشینی بیمار باشد.

گاهی بیماران پس از جراحی و یا سرطان نیز دچار لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی می شوند. نکته مهم در بیماران مبتلا به لخته وریدی با ورم پا یک طرفه آنست که هر چه سریعتر به متخصص واریس پا مراجعه نمایند.

 لخته خون در پا و ورم پا

نشانه های وجود لخته خون در پا

۱- قرمزی پا

تغییر رنگ خفیف در پوست ناحیه لخته خون یکی از نخستین نشانه های ایجاد لخته خون در پا است. در صورت مشاهده وصله های قرمز رنگ پوست در پاهای خود، باید این مساله را با پزشک متخصص واریس در میان بگذارید.

۲- تورم پا

تورم دردناک ممکن است در محل لخته خون شکل بگیرد، مخصوصا اگر لخته در ناحیه قوزک یا ساق پا باشد. این نوع تورم ناشی از لخته خون به روش های درمانی مانند استفاده از کمپرس های گرم یا سرد واکنشی نشان نمی دهد.

۳- افزایش ضربان قلب

با بزرگ شدن اندازه لخته خون ، بدن تلاش خود را برای از بین بردن لخته بیشتر می کند که نتیجه آن افزایش ضربان قلب است. افزایش ضربان قلب می تواند موجب نشانه های روانی از جمله اضطراب و هراس شود.

۴- سیاهرگ های متورم (خون مردگی در ساق پا)

گاهی اوقات، یک لخته خون سرسخت خود را از طریق تورم در سیاهرگ های سطحی نشان خواهد داد. اگر چنین پدیده ای را در دیگر قسمت های بدن مشاهده نکردید، حتما باید توجه ویژه ای به این نشانه داشته باشید.

تشخیص لخته خون در پا

پزشک متخصص واریس اغلب برای تشخیص لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی ،از سونوگرافی داپلر برای بررسی ورید پای متورم استفاده می کند.

عکس لخته خون

عکس لخته خون

لخته شدن خون در ریه

بیمار دچار لخته پا در اولین اقدام از حرکت روی پای مبتلا به لخته وریدی و دچار ورم اجتناب نمایید؛ زیرا خطر حرکت لخته شدن خون در پا و شانس وارد شدن آن به ریه در بیماران دچار لخته وریدهای عمقی چندین برابر می شود. این در واقع همان چیزی است که آمبولی ریوی و یا لخته ریوی نامیده می شود و تهدید کننده حیات است.

لخته شدن خون در پا چه خطراتی دارد؟

در صورت عدم درمان لخته وریدی یا همان ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT ) خطرات بالقوه لخته شدن خون در پا عبارتند از: گسترش لخته، رها شدن لخته و ورود به ریه، مشکلات پس از لخته مانند احساس خستگی و سنگینی مداوم پا و ورم پا در اثر لختگی خون و زخم های مزمن روی پا

درمان لخته شدن خون در پا

۱- بستری کردن بیمار مبتلا به لخته وریدی و شروع داروهای تزریقی و همزمان خوراکی وارفارین. در مجموع مصرف وارفارین مشکلات خاص خور را دارد؛ اول اینکه میزان وارفارین در افراد گوناگون متفاوت است. مثلا: ممکن است بیمار دچار لخته خون در پا تنها با مصرف قرص به هدف درمانی برسد ولی بیماری دیگر با مصرف روزانه ١٠ میلی گرم به دوز درمانی لخته وریدی نرسد.

مشکل دیگر وارفارین آنست که در هفته های اول بصورت هفتگی لازم است، بیمار مبتلا به لخته رگ های پا آزمایش دهد تا از تاثیر میزان دارو مطمئن شود. پس از رسیدن به دوز مناسب درمانی، تکرار ماهیانه آزمایش پی تی و ای ان آر لازم می باشد.

۲-به برکت معرفی داروهای جدید امروزه جایگزین مناسبی برای وارفارین بنام ریواروکسابان پیدا شده که برای شروع دارو نیاز به بستری بیمار دچار لخته شدن خون در پا یا همان بیماری لخته وریدی نیست. حتی لازم نیست طی دوره درمان آزمایش خاصی از بیمار گرفته شود.

در بیمارانی با لخته شدن خون در پا که بنا به دلایلی از قبل وارفارین مصرف می کنند نیز می توان به راحتی ریواروکسیبان را جایگزین نمود تا نیاز نباشد ماهیانه پی تی و ای ان آر آن ها بررسی شود.

حتی در بیمارانی که ریواروکسابان مصرف می کننند، آماده سازی ایشان برای جراحی نیز نسبت به مصرف وارفارین ساده تر است و فقط یک روز قطع دارو کافی است؛ در حالیکه وارفارین حدود پنج روز باید کنار گذاشته شود.

 آمبولی ریه

بیمارانی که برای آریتمی قلبی و یا بدلیل آمبولی ریوی یا سابقه لخته شدن خون در پا مکرر تحت درمان با وارفارین هستند، می توانند با متخصص قلب و عروق جهت تغییر دارو به این داروی جدید مشورت نمایند.

قیمت داروهای لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی

قیمت دوز ٢٠ میلی گرم برای یک بسته دارو که معادل ٣٠عدد می باشد،١٠۵٠٠٠ تومان می باشد یعنی هر عدد قرص ٣۵٠٠ تومان! دوز ١۵ میلی گرم برای هر بسته ٣٠ تایی ١٠٠۵٠٠تومان که هر قرص معادل ٣٣۵٠ می شود. دوز ١٠ میلی گرم برای هر بسته ٣٠تایی٩۶٠٠٠ تومان یعنی هر قرص معادل ٣٢٠٠ تومان است.

برند اصلی داروی درمان لخته خون ، زالرتو با قیمت بیش از هشت هزار تومان برای هر قرص است. اما برند ایرانی داروی درمان لخته خون قرص زالربان از شرکت عبیدی است که قیمتی مشابه با اکسابین دارد.

برای رقیق شدن خون در پا چه بخوریم؟

با افزایش سن به یک رژیم غذایی سالم اتکا کنید و وزن خود را کنترل کنید. کنترل فشار خون و نگهداری یک سیستم قلبی عروقی سالم بسیار مهم است. غذاهایی که سرشار از ویتامین K ، پتاسیم و منیزیم هستند برای تنظیم جریان خون بسیار مفیدند. سبزیجات برگ سبز، آوکادو، سیب زمینی شیرین و موز سرشار از این مواد مغذی هستند.

با این حال، در نظر داشته باشید که ویتامین K می تواند با داروهای رقیق کننده ی خون تداخل داشته باشد، بنابراین از تداخلات دارویی و غذایی اطمینان حاصل نمایید.

همچنین مطمئن شوید که آب کافی و مایعات دیگر می نوشید. فقط از نوشیدنی های حاوی قند اضافه شده و کافئین بیش از حد اجتناب کنید.

درمان خانگی لخته شدن خون در پا

بهتر است برخی از مواد و مکمل ها ی گیاهی را برای درمان یا پیشگیری از ایجاد لخته در پا و افزایش بهبودی سلامت قلبتان در رژیم غذایی بگنجانید. مواد غذایی، گیاهی و مکمل هایی که می توانند اثرات ضد انعقادی و ضد التهابی طبیعی داشته باشند عبارتند از:

زردچوبه– مواد غذایی با ویتامین E و ویتامین D موجود در میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و انواع خاصی از قارچ ها
– ادویه جات و گیاهانی مثل سیر، زردچوبه، پونه، فلفل و زنجبیل
– شکلات تلخ اصلی
– میوه هایی مانند پاپایا، انواع توت ها و آناناس
– عسل
– سرکه
– چای سبز
– روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳

درمان گیاهی لخته ی خون در پا

۱- زنجبیل

زنجبیل نقش شگفت انگیزی در درمان لخته ی خون در پا ایفا می کند. فعالیت ضد پلاکتی آن برای افرادی که از ترومبوز ورید عمقی رنج می برند یک مزیت محسوب می شود. علاوه بر این، در شکستن فیبرین که موجب بیماری می شود موثر است. زنجبیل می تواند گردش خون در عروق را افزایش دهد. می توانید چای ریشه ی زنجبیل را ۳ الی ۴ بار در روز بنوشید، و یا از زنجبیل در وعده های غذاییتان به منظور پیشگیری و درمان لخته ی خون در پا استفاده کنید.

۲- سرکه ی سیب

سرکه ی سیب یک درمان سنتی است که فواید بسیاری در درمان ترومبوز ورید عمقی دارد. سرکه ی سیب می تواند جریان خون را افزایش دهد و گردش خون را بهبود دهد. بنابراین، می تواند لخته شدن، تورم و درد پا را کاهش دهد. ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری سرکه ی سیب را در یک لیوان آب حل کنید و دو بار در روز از آن بنوشید.

درمان لخته خون با سرکه سیب

۳- چای سبز

برخی از انواع چای سبز حاوی کومارین هستند که دارای بوی خوبی است. کومارین هم به عنوان یک عنصر در عطر و هم به عنوان افزودنی های غذایی استفاده می شود . این ترکیب دارای چندین مشتق شیمیایی است که به طور طبیعی و یا سنتز شده در آزمایشگاه یافت می شود. مشتقات کومارین، آنتاگونیست های قوی ویتامین K هستند، به این معنی که اثرات ضد انعقادی خود را با تداخل در نقش ویتامین K در تشکیل لخته می گذارند. آنتاگونیست های ویتامین K برای جلوگیری از لخته های وریدی و شریانی مناسب هستند.

۴- سیر

اگر مطالعه داشته باشید، حتما می دانید که سیر مزایای بسیاری دارد. سه ترکیب موجود در سیر (آدنوزین، سولفید پارافین، و آلیسین) خواص ضد پلاکتی قوی دارند. اما، اگر دارو های ضد انعقاد مصرف می کنید بهتر است مراقب باشید که باعث خونریزی نشود.

۵- فلفل قرمز

درمان لخته خون با فلفل قرمزفلفل قرمز فشار خون را متعادل و هم چنین از گردش خون در بدن پشتیبانی می کند. کاپاساسین موجود در فلفل قرمز می تواند سطح تری گلیسیرید و کلسترول در خون را کاهش دهد. این ماده می تواند از تجمع پلاکت جلوگیری کند و در نتیجه به حل شدن فیبرین در بدن که در شکل گیری لخته ی خون بسیار مهم است کمک کند. فلفل قرمز همچنین می تواند سیستم عصبی مرکزی را تحریک کند و عملکرد قلب را بهبود بخشد.

چند نمونه از لخته خون و زخم پا

۱-مرد ۳۷ ساله که در ۲۶ سالگی به دنبال تصادف دچار لخته شده است. ادامه توضیح در عکس

عکس لخته خون

۲-زن ۳۵ ساله که ۳ سال قبل در موقع انجام ورزش تنیس مشکل تاندون در مچ پا پیدا کرده است. ادامه توضیح در عکس

عکس لخته خون

۳-زن ۴۳ ساله که ۷ سال قبل پس از سفر هوایی لندن به باکو دچار لخته عمقی شده است. ادامه توضیح در عکس

فیلم لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی

نویسنده دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران
اینترونشنالیست

۳.۶/۵ - (۳۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام
  مامانم ده روز پيش مبتلا به امبولي ريه شد
  ديروز صبح از بيمارستان مرخص شد امشب با درد خيلي شديد كشاله ران مجددا در قسمت ccu بستري شده
  سونوي داپلر چيزي رو نشون نداده
  من بايد چه كنم
  به نظرتون چطوره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد ممکنه علت دیگری مثل دیسک کمر داشته باشه

   باید جهت بررسی از نظر علت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ابی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  باسلام من گرفتگی عروق پا دارم میخواستم بدونم که واریس پای من جز گرفتگی عروق هست؟ من درشهرخودم به متخصص مراجعه بهم گفتن نه زیادحساس نشو ولی من درهنگام استفاده ازقند واریس پام به شددت افزایش داره ممنون ازراهنمایتون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بیشتر نارسایی وریدی  هست وه در زمره بیماری های عروقی هست 

   باید سونو و معاینه شوید

   مراجعا کنید

 • تصویر کاربر همتی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب، بیمار با تشخیص DVT بستری شده و تحت آنژیوگرافی قرار گرفته و در ایلیاک سمت چپ فنری به طول 7 سانت کارگذاشته شده است. اکنون زالربان مصرف می کند. آیا مصرف این دارو با خوردن سیر یا ماساژ با سرکه سیب و ... تداخل ایجاد می کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   تداخل جدی نداره ولی بهتره زیاده روی در مصرف هیچ چیز نداشته باشند

 • تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  علت اینکه هنگام خوابیدن ضعف شدید ماهیچه ساق پا سراغ میاد چیست ?به طوری که 20 ساله درگیر این موضوع هستم و هیچ دکتری درمانشو متوجه نشده این ضعف فقط مختص شب نیست هر وقت از روز هم بخوابم این مشکل سراغم میاد و فقط گرم کردن ماهیچه ساق پام ضعفم کمتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درگیری عروقی یا عصبی پا باشه 

   باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر گندم دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  مادرم به مدت یکسال هست که درد در قسمت زانو به پایین و گرفتگی و سفت شدن عضلات پا دارد به طوریی که شب ها درد ش خیلی بیشتر شده و الان درد به مچ پا هم سرایت کرده زانویی راستشونم هم ده سال پیش ابش رو کشیدند ولی الان هر دو تا پایشان درد میکند سنشون 48 هست میشه راهنمایی کنید دکتر ارتوپد هم رفتن ولی خوب نشدند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید ابتدا علت مشخص شود

   لذا باید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر التین دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام من سزارین شدم و عوارض بی هوشی خیلی شدیدی گرفتم به طوری که اصلا نمی‌تونستم بشینم به علت سردرد الان بعد یه هفته ران پام گزگز میشه علت چیست و اینکه در راه رفتن مشکلی ندارم با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بیهوشی اسپاینال یا نخاعی این عوارص رو ممکنه داشته باشه ولی باید به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر تارا یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقاي دكتر من بعد از يه سفر دو روزه كه با اتوبوس داشتم ناگهان رگهاي پشت زانو سفت شد و ورم كرد و درد داشت حالا هي اين سفت شدگي و ورم مياد پايينتر از زانوم انگار حركت ميكنه ولي البته تغيير رنگ نداده فقط ورم و درد داره
  ممنون و تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این علایم لخته وریدی هست

   فورا به پزشک مراجعا کنید

 • تصویر کاربر Rojin یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر
  من یه چند روز پیش عمل ماستوپکسی انجام دادم. بعد عمل قسمت رانم دچار بی حسی سوزن سوزن شدن شده آیا این لخته شدن خون هست؟ رنگ پوستم تغییر نکرده. ممکنه آمبولی ایجاد بشه؟ ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید سونو داپلر شوید

 • تصویر کاربر صادق سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن چن سال پیش مکمل بدنسازی مصرف کردم خون توی ساق پام لخطه شدو وارفارین مصرف میکنم الان باید چیکارکنم که رنگ پوست پام خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.احتمالا انسداد وریدی دارید

   باید جهت تشخیص و درمان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام من خانمم هشت ماه پیش بعد از زایمان دچار لخته خون در دو پا شدند هشت روز ای سی یو بستری بودند ولی هنوز لخته های خون در ورید های عمیق از بین نرفته ایشان هشت ماه است که ریواراکسابان 20میلی استفاده می کنند آیا درمانی برای رفع لخته خون وجود دارد واگر درمانی وجود دارد تداخل با ریواراکسابان ندارد لطفا جواب بدهید خیلی نگرانیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   لخته معمولا طی چند هفته بهبود پیدا میکنه مگر اینکه در مسیر انسداد وجود داشته باشه

   باید جهت معاینه و سونو مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر