انقباضات نارس بطنی مولد ضربان غیر طبیعی قلب

انقباضات نارس بطنی

انقباضات نارس بطنی (PVC ها)، ضربان غیر طبیعی قلب است که در یکی از دو حفره پایینی پمپاژ قلب شما (بطن ها) شروع می شود.

این ضربه اضافی ریتم قلب منظم شما را مختل میکند و گاهی اوقات باعث میشود شما یک احساس ریزش یا ضربان جهشی در قفسه سینه خود داشته باشید. انقباضات نارس بطنی بسیار رایج است – در بسیاری از افراد در برخی از نقاط رخ می دهد.

اسامی دیگر انقباضات نارس بطنی 

انقباضات نارس بطنی همچنین با اسامی زیر نیز نامیده می شود:

– کمپلکس های نارس بطنی

– PVCها

– بطن ضربان زودرس

– اکسترا سیستول ( سیستول اضافی دهلیزی )

اگر گهگاه شما انقباضات نارس بطنی دارید، اما شما بغیر از این حالت یک فرد سالم هستید، به طور کلی هیچ دلیلی برای نگرانی، وجود ندارد و هیچ درمانی مورد نیاز نیست. اگر شما مکرر انقباض نارس بطنی و یا تحت یک بیماری قلبی، هستید ممکن است به درمان انقباضات نارس بطنی، برای کمک به احساس بهتر شما و درمان مشکلات قلبی و انقباضات نارس بطنی نیازداشته باشید.

علائم انقباضات نارس بطنی

انقباضات نارس بطنی اغلب هیچ علامتی ایجاد نمیکنند. اما شما ممکن است احساس عجیبی در قفسه سینه خود داشته باشید ، مانند احساس:

– احساس ریزش دل

– تکان و لرزش

– تپش و یا پریدن

– ضربانات جهشی و یا ضربانات از دست رفته

– افزایش آگاهی از ضربانات قلبتان

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما احساس ریزش دل، احساس ضربان قلب جهشی یا احساسات عجیب درقفسه سینه خود دارید، با پزشک خود در میان بگذارید. شما می خواهید منبع این علایم تشخیص داده شود. انقباضات نارس بطنی ممکن است مشکل باشد، اما شرایط دیگر نیز، از جمله مشکلات دیگر ریتم، مشکلات جدی قلبی، اضطراب، کم خونی و یا عفونت ممکن است مقصر باشند.

علل انقباضات نارس بطنی

قلب شما است تا از چهارحفره – دو حفره بالایی (دهلیز) و دو قسمت پایینی (بطن ها) ساخته شده است. ریتم قلب شما به طور معمول با گره سینوسی دهلیزی (گره SA) –  و یا گره سینوسی – مناطقی از سلولهای تخصص یافته واقع در دهلیز راست -کنترل می شود.

این ضربان ساز طبیعی تکانه های الکتریکی که باعث ضربان قلب نرمال میشود را تولید میکند. از گره سینوسی، تکانه های الکتریکی در سراسر دهلیز به بطن سفرمیکند، وآنها ضربان وپمپاژ خون به ریه ها و سایر نقاط بدن شما را ایجاد میکنند.

انقباضات نارس بطنی انقباضات غیر طبیعی است که در بطن شروع میشود. این انقباضات اضافی معمولا زودتر از ضربان منظم قلب مورد انتظار بعدی تپیده میشوند. و آنها اغلب نظم طبیعی پمپاژ، که اول در دهلیز، و سپس بطن ها را مختل میکنند. به عنوان یک نتیجه، ضربان خارج از ریتم و اضافی، معمولا کمترین تاثیر در پمپاژ خون در سراسر بدن دارد.

چرا ضربان اضافی رخ می دهد؟

دلایل انقباضات نارس بطنی همیشه روشن نیست. محرک های خاص، بیماری های قلبی و یا تغییرات در بدن می تواند الکتریسیته سلول ها در بطن ناپایدار سازد. بیماری های قلبی پایه ای و یا زخم ممکن است همچنین باعث تکانه های الکتریکی در یک مسیر اشتباه شود.

انقباضات نارس بطنی ممکن است مرتبط با:

– تغییرات شیمیایی و یا عدم تعادل در بدن

– برخی از داروها، از جمله داروهای شایع آسم

– الکل و یا مواد غیر مجاز

– افزایش سطح آدرنالین در بدن که ممکن است ناشی ازکافئین، تنباکو، ورزش و یا اضطراب باشد.

– آسیب به عضله قلب از بیماری عروق کرونر، بیماری مادرزادی قلبی، فشار خون بالا یا نارسایی قلبی

عوامل خطر

محرک هایی که در زیر اشاره شده، شرایط و آغازکننده هایی هستند که ممکن است خطر بروز انقباضات نارس بطنی را افزایش دهند:

– کافئین، تنباکو و الکل

– ورزش

– فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

– اضطراب

– بیماری های قلبی پایه ای، از جمله بیماری مادرزادی قلبی، بیماری عروق کرونر، حمله قلبی، نارسایی قلبی و یک ضعیف شدگی عضلات قلب (کاردیومیوپاتی)

عوارض انقباضات نارس بطنی

اگر شما مکرر انقباض نارس بطنی و یا الگوهای خاصی از انقباضات نارس بطنی دارید، شما ممکن است در معرض خطر ابتلا به مشکلات ریتم قلب (آریتمی) و یا تضعیف عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، انقباضات نارس بطنی باشید.

به ندرت، زمانی که توسط بیماری قلبی پایه ای همراه باشد، انقباضات نارس بطنی مکرر نارس می تواند به نامنظمی، خطرناک ریتم قلب و احتمالا مرگ ناگهانی قلبی منجر شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تقریبا یه هفته است دچار مور مور شدن سمت چپ درد قسمت چپ اطراف سینم میشم نفسم تنگ میشه بی قرار میشم وقتی دراز میکشم ۰
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   علایم اضطرابی هست

   پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر Layla.amyrbeki1356 شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خوردن دوقرص متوهگزال هم زمان اشکالی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام دارو باید طبق توصیه پزشک مصرف شود

 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من 40 ساله هستم. مدتی قبل ناخودآگاه ناگهان ضربان قلبم بالا رفت و نگرانم کرد. خودمو رسوندم اورژانس نوار گرفتن سالم بود اریتم هم نبود ظاهرا تو نوار چیزی نشون نداد. بعد پیش متخصص قلب رفتم اکو و تست ورزش و انواع آزمایشهای خون و ادرار و تیرویید و غدد و غیره رو برام نوشتن. همه رو انجام دادم کلا سالم بودم هم قلب و هم تیرویید و هم غدد و غیره. فقط چربی خونم چند واحد بالا بود که بهم آتورواستاتین 20 دادن. بعد از اون همه چی خوب بود تا اینکه از یکی دو هفته ی پیش هری ریختن دل یا همون تک ضربان زدن قلبم شروع شد. اوایل دوسه روز یبار یدونه میزد. بعد کم کم بیشتر شد. همین امروز متناوب تو هر ساعت چهار پنج بار اینجوری شده. بجز اینها کلا ضربان زدن و تپیدن قلبم رو حس میکنم. فشار عصبی و فشار کاری ندارم. مشکل خونوادگی و اضطراب و غیره هم ندارم. تست ورزش سالم. اکو سالم. فشار خونم نرمال و غدد و تیرویید و غیره همه سالم. جواب آزمایشها هم موجوده میتونم بفرستم براتون عکسشو. میشه لطفا راهنماییم کنین. الان فقط روزی یدونه آتورو استاتین میخورم که اون چند واحد چربیم پایین بیاد. اهل پیاده روی و فعالیت بدنی هم هستم. مرسی🌺
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه اریتمی فوق بطنی داشته اید

   فعلا پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و بعدا با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پرچي شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  خانم ٣١ ساله هستم ١ ماه پيش با تپش قلب ١٤٠ حالم بد شد و به بيمارستان رفتم نوار قلبم اين مسئله را تاييد كرد آزمايش تروپونين و دي دايمر و سي تي آنژيو قلبي و اكو قلب به من دادند كه همه سالم بود و گفتن پروپرانول و قرص لوزارتان دادند من با قرص فشار چون ١٠ رو ٥ مي شد فشارم نخوردم قرص را ولي با وجود اينكه قرص تپشم را مي خورم يهو تپشم به ٢٠٠ ميرسه و اورژانس خبر مي كنيم همزمان پشت سرم منفجر مي خواد بشه و سمت راستم بي حس ميشه و حس سبكي سر ميگيرم و بي حال مي افتم و اين حمله تقريباً داره هر روز بهم دست مي ده
  تو رو خدا راهنماييم كنيد خيلي مي ترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه اریتمی فوق بطنی یا اضطراب و پانیک باشه

   بعدا جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  از دیروز که در شرایط شیوع بیماری کرونا اداره رفتم دچار استرس خیلی زیاد و سپس تپش قلب شدم و چند روز است که از خواب بیدار میشوم درد در ناحیه پشت و بی حسی یکی یا دو انگشت دست را دارم چنو وقت است فشارم نیز بالا رفته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام پروپرانولول ۱۰ و کلر دیاز پوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و بعدا به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر