دکتر محمد حسین نجفی

پریکاردیت همان تورم و سوزش غشای کیسه مانند نازک اطراف قلب شماست. پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات دیگرعلایم دیگر میشود.

پریکاردیت چیست؟

درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی رخ می دهد که لایه های پریکارد تحریک مخالف، با یکدیگر ساییده شوند. التهاب پرده قلب معمولا به طور ناگهانی شروع می شود اما زمان زیادی طول نمیکشد (حاد). هنگامی که علائم به تریج بیشتر یا باقی بمانند، پریکاردیت مزمن در نظر گرفته میشود.

التهاب پرده قلب در بیشتر موارد خفیف هستند و معمولا خود به خود بهبود می یابند. درمان برای موارد خیلی شدید ممکن است شامل داروها و به ندرت عمل جراحی شود. تشخیص زود هنگام و درمان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دراز مدت کمک کند.

f1-large

علائم  پریکاردیت

– پریکاردیت حاد معمولا کمتر از چند هفته طول می کشد. التهاب پرده قلب عود کننده مزمن دو نوع هستند، از جمله نوع پی در پی که در عرض شش هفته از پایان گرفتن درمان پزشکی برای یک دوره حاد رخ می دهد، و نوع متناوب که پس از شش هفته رخ می دهد.

– اگر شما پریکاردیت حاد دارید، شایع ترین علامت آن درد قفسه سینه، بصورت چاقوی تیزی که به قفسه سینه پشت جناغ و یا به سمت چپ قفسه سینه شما فرو می رود. با این حال، برخی از افراد با پریکاردیت حاد درد قفسه سینه خود را به عنوان، درد یا فشار خفیف مانندآن، واز شدت متفاوت توصیف می کنند.

– درد ناشی از التهاب پرده قلب  حاد ممکن است به شانه چپ و گردن شما بکشد. این درد اغلب هنگام سرفه، دراز کشیدن یا تنفس عمیق شدت می یابد. نشستن و خم شدن به جلو اغلب می تواند درد را تسکین دهد. 

در این زمان، ممکن است تشخیص درد پریکاردیت از دردی که با حمله قلبی رخ می دهد دشوار گردد.

– پریکاردیت مزمن که معمولا با التهاب مزمن همراه شده و ممکن است درنتیجه مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد) باشد. شایع ترین علامت پریکاردیت مزمن درد قفسه سینه است.

بسته به نوع، علائم و نشانه ها ممکن است برخی یا همه موارد زیر را شامل شود که عبارتند از:

– درد قفسه سینه تیز، سوراخ کننده بیشتر در مرکز و یا سمت چپ قفسه سینه

– تنگی نفس در هنگام خم شدن

– تپش قلب

– تب خفیف

– یک حس کلی از ضعف، خستگی و یا حس بیماری

– سرفه کردن

– ورم شکم یا ساق پا

علائم التهاب دور قلب

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما دچار علایم جدید از درد قفسه سینه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از علائم پریکاردیت شبیه به دیگر شرایط قلبی و ریوی هستند. هر چه زودتر ارزیابی شوید، زودتر شما می توانید تشخیص و درمان مناسب دریافت کنید. 

به عنوان مثال، اگر چه علت درد قفسه سینه حاد ممکن است پریکاردیت باشد، علت اصلی می تواند یک حمله قلبی یا یک لخته خون از ریه ها (آمبولی ریوی) بوده باشد.

علل  التهاب پرده قلب چیست؟

تحت شرایط عادی، کیسه پریکارد دو لایه است که قلب شما را احاطه کرده است و شامل مقدار کمی از مایع روان کننده میباشد. در پریکاردیت، کیسه ملتهب شده و اصطکاک ناشی از کیسه ملتهب منجر به درد قفسه سینه میشود.

تعیین علت التهاب پرده قلب اغلب دشوار است. در اغلب موارد، پزشکان هم قادر به تعیین علت (ایدیوپاتیک) نیستند و یا به عفونت ویروسی شک میکنند.

پریکاردیت همچنین می تواند در مدت کوتاهی پس از یک حمله قلبی اصلی گسترش یابد، با توجه به سوزش اساسی عضله قلب آسیب دیده است. علاوه بر این، یک شکل با تاخیر پریکاردیت ممکن است هفته ها پس از حمله قلبی یا عمل جراحی قلب رخ دهد. 

این التهاب دور قلب با تاخیر به عنوان سندرم درسلر شناخته شده است. 

سایر علل عبارتند از:

– اختلالات التهابی سیستمیک. این ممکن است شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.

– تروما ( ضربه ). آسیب به قلب یا قفسه سینه شما ممکن است به عنوان نتیجه یک تصادف با موتورسیکلت یا وسایل دیگر رخ دهد.

– سایر اختلالات سلامت. این ها ممکن است شامل نارسایی کلیه، ایدز، سل و سرطان شود.

– برخی از داروها. برخی از داروها می تواند باعث پریکاردیت شود، اگر چه این غیر معمول است.

علت پریکاردیت پیست؟عوارض پریکاردیت

عوارض ممکن است شامل:

– پریکاردیت انقباضی

اگر چه غیر معمول است، برخی از مردم با پریکاردیت، به ویژه کسانی با التهاب طولانی مدت و عود مزمن، می تواند ضخامت دائمی، زخم و انقباض پریکارد را گسترش دهد.

در این افراد، پریکارد بسیاری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شبیه به یک مورد سفت،محکم در اطراف قلب میباشد، که قلب را از کار درست نگه می دارد. این وضعیت پریکاردیت انقباضی نامیده می شود و اغلب به تورم شدید پاها و شکم، و همچنین تنگی نفس منجر می شود.

– تامپوناد قلبی

هنگامی که مایع جمع آوری شده در پریکارد بیش از حد شود، یک وضعیت خطرناک به نام تامپوناد میتواند توسعه یابد.

مایع اضافی بر قلب فشار می آورد و اجازه پرشدن درست را به آن نمیدهد. این بدان معناست که خون کمتر قلب را ترک میکند، که باعث افت چشمگیر در فشار خون میشود. تامپوناد قلبی اگر به سرعت درمان نشود می تواند کشنده باشد.

عوارض التهاب پرده قلب

انواع پریکاردیت

پریکاردیت می تواند به طور ناگهانی ایجاد شده و مدت کوتاه تری طول بکشد (حاد) و یا ادامه پیدا کند و برای مدت طولانی باقی بماند (مزمن).

انواع التهاب پرده دور قلب

تشخیص پریکاردیت چگونه است؟

پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی، علائم شما، زمان شروع علائم و اینکه چه چیزی این علائم را بدتر می کند، از شما سوالاتی می پرسد. سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. 

التهاب پریکارد می تواند باعث افزایش مایع بین دو لایه بافت کیسه و در نتیجه افیوژن (ورود مایع به درون حفره) شود. پزشک برای بررسی علائم ناشی از تجمع مایعات اضافی، با گوشی پزشکی به صدای قلب و ریه ها گوش می دهد. 

ممکن است نوعی صدای خش خش شنیده شود که اصطلاحا به آن فریکشن راب می گویند. این صدا زمانی تولید می شود که پریکارد به لایه بیرونی قلب ساییده می شود.

برخی از آزمایشات دیگری که برای تشخیص پریکاردیت استفاده می شوند عبارتند از:

تشخیص پریکاردیت

چه درمان هایی برای بیماران مبتلا به التهاب دور قلب وجود دارد؟

1- درمان دارویی پریکاردیت

درمان پریکاردیت حاد می تواند شامل استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب (مانند ایبوپروفن و آسپرین) باشد. بسته به علت پریکاردیت، ممکن است استفاده از داروهای آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ نیز لازم باشد.

اگر علائم شما شدید است، بیشتر از 2 هفته طول می کشد، یا برطرف می شود و مجددا عود می کند، پزشک ممکن است یک داروی ضد التهابی به نام کلشی سین (colchicine) را نیز تجویز کند. 

این دارو می تواند به کنترل التهاب کمک نموده و تا هفته ها یا حتی ماه ها از عود مجدد پریکاردیت جلوگیری کند. با این حال، این دارو برای برخی افراد (مانند افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی دارند) قابل استفاده نیست.

اگر نیاز به مصرف دوزهای بالای ایبوپروفن دارید، پزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز برای کاهش علائم گوارشی شما تجویز کند. 

همچنین اگر دوزهای زیادی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را مصرف می‌ کنید، برای بررسی تغییر عملکرد کلیه ها و کبد خود، باید به طور مکرر چکاپ انجام دهید.

اگر پریکاردیت مزمن یا عود کننده دارید، ممکن است لازم باشد به مدت چند سال از داروهای NSAID یا کلشی سین استفاده کنید (حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید). استفاده از داروهای دیورتیک (ادرار آور) معمولا می تواند به دفع مایعات اضافی ناشی از پریکاردیت کمک کند. 

اگر ریتم ضربان قلب شما دچار مشکلاتی شده است، حتما با پزشک خود در مورد درمان آن صحبت کنید. همچنین پزشک ممکن است در مورد درمان با داروهای استروئیدی و یا سایر داروها مانند آزاتیوپرین، ایمونوگلوبولین های انسانی تزریقی ، آناکینرا و… با شما صحبت کند.

درمان دارویی پریکاردیت

2- درمان های غیر دارویی

بیشتر اوقات، داروها تنها درمان مورد نیاز برای بیماران مبتلا به پریکاردیت هستند. اما، اگر مایعات جمع شده در پریکارد، به قلب فشار وارد کنند، ممکن است از روشی به نام پریکاردیوسنتز استفاده شود. 

در این روش پزشک از یک لوله بلند و باریک به نام کاتتر برای تخلیه مایعات اضافی درون پریکارد استفاده می کند. کاتتر و یک سوزن استریل، با استفاده از اکوکاردیوگرافی، به سمت پریکارد هدایت می شوند. 

اگر مایع جمع شده، با سوزن قابل تخلیه نباشد، یک عمل جراحی به نام pericardial window انجام می شود.

در افراد مبتلا به پریکاردیت فشرده کننده، ممکن است نیاز باشد که بخشی از پریکارد برداشته شود. این عمل پریکاردکتومی نامیده می شود.

برای درمان بیماران مبتلا به پریکاردیت عود کننده، معمولا از عمل جراحی  استفاده نمی شود. اما در صورتی که درمان های دیگر موفقیت آمیز نباشند، متخصص قلب ممکن است در مورد انجام جراحی با شما صحبت کند.

درمان غیر دارویی التهاب پرده قلب

پیشگیری از التهاب دور قلب

هیچ روش خاصی برای پیشگیری از ابتلا به پریکاردیت وجود ندارد. با این حال، انجام برخی اقدامات برای پیشگیری از عفونت، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به پریکاردیت نیز کمک کند. برای مثال:

1- از تماس با افراد مبتلا به بیماری های ویروسی یا آنفولانزا، خودداری کنید. اگر علائم عفونت ویروسی دارید، سعی کنید از تماس با دیگران خودداری کنید.

2- بهداشت فردی را رعایت کنید. شستن دستها به طور مکرر، می تواند به جلوگیری از انتشار بیماری ها کمک کند.

3- واکسن های توصیه شده را دریافت کنید و در مورد این واکسن‌ ها (از جمله واکسن ‌های کووید-۱۹، سرخجه و آنفولانزا) و همچنین بیماری ‌هایی که می‌ توانند باعث میوکاردیت شوند، مطالعه کنید. واکسن های کووید-19 به ندرت می توانند باعث پریکاردیت (التهاب پوشش خارجی اطراف قلب) و میوکاردیت (التهاب عضله قلب) شوند (به خصوص در مردان 12 تا 17 ساله). می توانید در مورد فواید و خطرات واکسن ها با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.6/5 - (23 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  بنده 35سالمه چند وقتی هست در سمت چپ قفسه سینه درد شدیدی دارم به دکتر مراجعه کردم از من آزمایش ,عکس،نوار قلب و اکو قلب گرفتن گفتن چیزیت نیست و برای من داروها پنتوپرازول ، ناپروکسن و کلشی سین تجویز کردن و منم مرتب داروها مصرف کردم(حدود یک هفته است مصرف میکنم) که دردم کمتر شده ولی هنوز کامل خوب نشدم و اون درد هرچند نسبت به یک هفته پیش کمتر شده ولی هنوز هم هست و بعضی موقع هم بیشتر میشه سوال من این بود من باید چکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   کلشی سین معمولا برای پریکاردیت یا التهاب پرده دور قلب داده میشه

   برای اظهار نظر بلید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت شما.
  من چند باری دچار درد قفسه سینه همراه با احساس درد شدید در گردن ، پشت و بازوی سمت چپ شده ام.شدت درد به حدی است که قادر به نفس کشیدن معمولی هم نیستم ‌.ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید حتما به پزشک قلب مراجعه کنید و تست ورزش انجام دهید تا تکلیف مشخص شود

 • تصویر کاربر روزبه سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  دردقفسه سینه از سه ماه پیش شروع شده و تست ورزش، اکو، انژیو که گفتن رگها باز است. را انجام دادم ولی درد روز به روز بیشتر شده.چند روز پیش ام آر آی قلب انجام دادم که گفتن ماهیچه قلب التهاب داره و بمرور خوب میشه.جناب دکتر درد قفسه سینه پشت بازوی دست چپ و کتف هر روز بیشتر میشه.نظر شما چیست ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درد قلبی نباشه باید با مدارک مراجعه کنید و ویزیت شوید تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر آرش پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 6980 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما آقای دکتر بنده 32 سالم هست وقتی در طول خواب شبانه بیشتر روی سمت چپ بدن می خوابم صبح با احساس درد و گرفتگی در قسمت های پهلوی چپ ،پشت سمت چپ و جلو سمت چپ مواجه میشم برام جای تعجب داره چون خیلی سایت های معتبر خوندم که نوشته بودن حتما روی سمت چپ بدن بخوابید تا به قلب فشار کمتری وارد بشه ولی من نمی تونم سمت چپ بخوابم در ضمن چند سال وقتی یکبار یک بار خیلی سنگینی بلند کردم و از پله ها بالا بردم از فرداش این درد و گرفتگی در همین قسمت شروع شد البته بعدش خوب شد ولی مواقع خواب به حالتی که عرض کردم صبح ها با این گرفتگی از خواب بیدار میشم ولی بعد که شروع به کارهای روزانه می کنم خوب میشه می خواستم بدونم ممکنه در اثر بلند کردن بار خیلی سنگین و فشار به قلب ،قلبم بزرگ شده باشه یا یکی از دریچه ها گشاد شده باشن؟ علت این درد موقع خواب فقط در سمت چپ چیه؟اگه درد عضلانی هست چرا در سمت راست نیست؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درد عضلانی یا اضطرابیه

   ولی باید معاینه شوید تا بشه نظر دقیق داد

 • تصویر کاربر H جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر نجفی عزیز ..خانم بنده 48 سال دارد یک سال پیش آنژیوگرافی شدند و به قول دکتر سه رگ او در حین آنژیو باز شد
  حالا همان درد قفسه سینه و ضربات محکم قلب به جلو پشت سینه را دارد دکتر می گوید که قلبش ضخیم است فشارخون منظم است و از 12 بیشتر نمی شود و قرص کنکور 2.5 مصرف می کند ممنون می شم مارا راهنمایی فرمائید که به کجا مراجعه کنیم تا بهبودی حاصل گردد و آیا ضخامت قلب بر طرف می شود با تشکر از وقت گرانبهای شما که در اختیار ما قرار می دهید
  غرباوی از خوزستان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   با انژیو رگ باز نمیشه 

   احتمالا رگ باز بوده

   ضخامت قلب تا حدی با درمان فشار قابل کنترله

   اگر اضطراب داریند به روانپزشک مراجعه کنند و اگر بهتر نسدند با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چند سال سمت چپ بازو درد میریزه درد تو قفسه سینه درد میریزه یک روز خوب یک روز درد میریزه رفتم نوار تست ورزشی هم دادم گفتند مشکلی نیست قرص افسردگی می خورم فرقی نکردم آزمایش خون دادم گفتند مشکلی نیست فوتبال هم 30 سال بازی می کنم علت چیست میگن از معده گاهی وقت ها بدن داغ میشه عرقم میزنم سرم می چرخه وسیع یک لیوان آب قند می خورم حالم خوب میشه با تشکر دکتر داخلی گوارشی گفت التهاب روده بزرگ داری چکار کنم یک روز هم سمت چپ تیر کشید چند ساعت بعد بایک قرص پراپرونول 10 خوب شدم علت چیست سن 44 سال با تشکر فوتبال بازی می کنم بعضی وقت ها خستگی مزمن دارم با تشکر سلام اقای دکتر چند سال سمت چپ بازو درد میریزه درد تو قفسه سینه درد میریزه یک روز خوب یک روز درد میریزه رفتم نوار تست ورزشی هم دادم گفتند مشکلی نیست قرص افسردگی می خورم فرقی نکردم آزمایش خون دادم گفتند مشکلی نیست فوتبال هم 30 سال بازی می کنم علت چیست میگن از معده گاهی وقت ها بدن داغ میشه عرقم میزنم سرم می چرخه وسیع یک لیوان آب قند می خورم حالم خوب میشه با تشکر دکتر داخلی گوارشی گفت التهاب روده بزرگ داری چکار کنم یک روز هم سمت چپ تیر کشید چند ساعت بعد بایک قرص پراپرونول 10 خوب شدم علت چیست سن 44 سال با تشکر فوتبال بازی می کنم بعضی وقت ها خستگی مزمن دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردقلبی نیست و علت روحی داره

   باید به روانپزشک مراجعه ننید

 • تصویر کاربر یاس یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  باسلام
  من حدود یک ماهه عمل باز قلب کردم ،با توجه به توصیه پزشک معالجم پیاده رویم رو از یک هفته پیش افزایش دادم ،البته وسطش استراحت میکنم ولی متاسفانه بعدازین کار قلب من به شدت درد گرفته که بااستراحت خوب میشه و دیگه مثل قبل نمیتونم راه برم از نظر مسافت ،خیلی زود خسته میشم ،دائما حس خستگی مفرط دارم ،،و مشکل دیگه ای هم که پیدا کردم پنج روزی هست درد در کنار گردنم (نه پشت گردن )در طرف راست و جنب گردنم درد زیادی حس میکنم ،،ایا این علائم خطرناکن؟؟چه اقدامی باید انجام بدم؟؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   علت های زیادی مطرحه

   ممکنه مشکل قلبی یا ریوی یا کم خونی باشه 

   باید حتما معاینه شوید اکو و عکس و ازمایش انجام دهید

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی
  پسری 24ساله هستم
  4ماهی هست احساس فشار و سنگینی روی سینه سمت چپ دارم 3ماه اول فشار موقع استراحت و بعد از غذا سراغم می اومد الان نزدیک 20روزه فشار رو بیشتر اوقات حس میکنم و موقع خواب تپش قلب بالا نیز دارم دوبار اکو و نوار قلب گرفتم گفت مشکلی نداری دکتر گفت شاید گشادی دریچه داشته باشی قرص پروپانولول40 و کاپتوپریل برام نوشته
  درضمن فشار خونم از 13تا 17متغیر هست
  آقای دکتر مشکل من چیع اگه راهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نوار و اکو خوبه

   درد دایم نمیتونه قلبی باشه و بیشتر اضطرابیه

   اما بهتره جهت بررسی کامل قلب تست ورزش انجام دهید و در صورت داشتن اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نوار و اکو خوبه

   درد دایم نمیتونه قلبی باشه و بیشتر اضطرابیه

   اما بهتره جهت بررسی کامل قلب تست ورزش انجام دهید و در صورت داشتن اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نوار و اکو خوبه

   درد دایم نمیتونه قلبی باشه و بیشتر اضطرابیه

   اما بهتره جهت بررسی کامل قلب تست ورزش انجام دهید و در صورت داشتن اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نوار و اکو خوبه

   درد دایم نمیتونه قلبی باشه و بیشتر اضطرابیه

   اما بهتره جهت بررسی کامل قلب تست ورزش انجام دهید و در صورت داشتن اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نوار و اکو خوبه

   درد دایم نمیتونه قلبی باشه و بیشتر اضطرابیه

   اما بهتره جهت بررسی کامل قلب تست ورزش انجام دهید و در صورت داشتن اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه و مشکوک به پریکارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   درد معمولا با تنفس و دراز وشیدن بدتر میشه

   بهتره به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فرشید یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید؛
  من چهل سالمه تقریبا از اواخر رمضان درد قفسه سینه و احساس سنگینی و تیر کشیدن قلب دارم تست ورزش هم نزد متخصص قلب دادم.دکتر گفت تستت سالمه و مشکلی مشاهده نمیشه. صبحها احساس ترشی در گلو و حالت رفلکس معده دارم. میخواستم بدونم این درد قلب اولا مشکلسازه یا نه و دوما آیا ربطی به بیماری دستگاه گوارش دارد یا نه؟ بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه گوارشی باشه حتما به متخصص گوارش مراجعه کنید و اگر ادامه داشت از نظر قلبی بیشتر و کامل تر بررسی شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟