پریکاردیت یا التهاب پرده دور قلب چیست؟

f1-large

پریکاردیت همان تورم و سوزش غشای کیسه مانند نازک اطراف قلب شماست. پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات دیگرعلایم دیگر میشود.

درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی رخ می دهد که لایه های پریکارد تحریک مخالف با یکدیگر ساییده شوند. پریکاردیت معمولا به طور ناگهانی شروع می شود اما زمان زیادی طول نمیکشد (حاد). هنگامی که علائم به تریج بیشتر یا باقی بمانند، پریکاردیت مزمن در نظر گرفته میشود.

در بیشتر موارد خفیف هستند و معمولا خود به خود بهبود می یابند. درمان برای موارد خیلی شدید ممکن است شامل داروها و به ندرت عمل جراحی شود. تشخیص زودهنگام و درمان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دراز مدت کمک کند.

علائم پریکاردیت

– پریکاردیت حاد معمولا کمتر از چند هفته طول می کشد. پریکاردیت عود کننده مزمن دو نوع هستند، از جمله نوع پی در پی که در عرض شش هفته از پایان گرفتن درمان پزشکی برای یک دوره حاد رخ می دهد، و نوع متناوب که پس از شش هفته رخ می دهد.

– اگر شما پریکاردیت حاد دارید، شایع ترین علامت آن درد قفسه سینه، بصورت چاقوی تیزی که به قفسه سینه پشت جناغ و یا به سمت چپ قفسه سینه شما فرو می رود. با این حال، برخی از افراد با پریکاردیت حاد درد قفسه سینه خود را به عنوان، درد یا فشار خفیف مانندآن، واز شدت متفاوت توصیف می کنند.

– درد ناشی از پریکاردیت حاد ممکن است به شانه چپ و گردن شما سفر کند. آن اغلب هنگام سرفه، دراز کشیدن یا تنفس عمیق شدت می یابد. نشستن و خم شدن به جلو اغلب می تواند درد را تسکین دهد. در این زمان، ممکن است تشخیص درد پریکاردیت از دردی که با حمله قلبی رخ می دهد دشوار گردد.

– پریکاردیت مزمن که معمولا با التهاب مزمن همراه شده و ممکن است درنتیجه مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد) باشد. شایع ترین علامت پریکاردیت مزمن درد قفسه سینه است.

بسته به نوع، علائم و نشانه ها ممکن است برخی یا همه موارد زیررا شامل شود که عبارتند از:

– درد قفسه سینه تیز، سوراخ کننده بیشتر درمرکز و یا سمت چپ قفسه سینه

– تنگی نفس در هنگام خم شدن

– تپش قلب

– تب خفیف

– یک حس کلی از ضعف، خستگی و یا حس بیماری

– سرفه کردن

– ورم شکم یا ساق پا

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما دچار علایم جدید از درد قفسه سینه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از علائم پریکاردیت شبیه به دیگر شرایط قلبی و ریوی هستند. هر چه زودتر ارزیابی شوید، زودتر شما می توانید تشخیص و درمان مناسب دریافت کنید. به عنوان مثال، اگر چه علت درد قفسه سینه حاد ممکن است پریکاردیت باشد، علت اصلی می تواند یک حمله قلبی یا یک لخته خون از ریه ها (آمبولی ریوی) بوده باشد.

علل پریکاردیت

تحت شرایط عادی، کیسه پریکارد دو لایه است که قلب شما را احاطه کرده است و شامل مقدار کمی از مایع روان کننده میباشد. در پریکاردیت، کیسه ملتهب شده و اصطکاک ناشی از کیسه ملتهب منجر به درد قفسه سینه میشود.

تعیین علت پریکاردیت اغلب دشوار است. در اغلب موارد، پزشکان هم قادر به تعیین علت (ایدیوپاتیک) نیستند و یا به عفونت ویروسی شک میکنند.

پریکاردیت همچنین می تواند در مدت کوتاهی پس از یک حمله قلبی اصلی گسترش یابد، با توجه به سوزش اساسی عضله قلب آسیب دیده است. علاوه بر این، یک شکل با تاخیر پریکاردیت ممکن است هفته ها پس از حمله قلبی یا عمل جراحی قلب رخ دهد. این پریکاردیت با تاخیر به عنوان سندرم درسلر شناخته شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند سندرم درسلر است، به دلیل پاسخ التهابی اشتباه بدن به بافت های خودی (پاسخ ایمنی) – در این مورد، قلب و پریکارد رخ میدهد.

سایر علل عبارتند از:

– اختلالات التهابی سیستمیک. این ممکن است شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.

– تروما ( ضربه ). آسیب به قلب یا قفسه سینه شما ممکن است به عنوان نتیجه یک تصادف با موتورسیکلت یا وسایل دیگر رخ دهد.

– سایر اختلالات سلامت. این ها ممکن است شامل نارسایی کلیه، ایدز، سل و سرطان شود.

– برخی از داروها. برخی از داروها می تواند باعث پریکاردیت شود، اگر چه این غیر معمول است.

عوارض پریکاردیت

عوارض ممکن است شامل:

– پریکاردیت انقباضی

اگر چه غیر معمول است، برخی از مردم با پریکاردیت، به ویژه کسانی با التهاب طولانی مدت و عود مزمن، می تواند ضخامت دائمی، زخم و انقباض پریکارد را گسترش دهد.

در این افراد، پریکارد بسیاری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شبیه به یک مورد سفت،محکم در اطراف قلب میباشد، که قلب را از کار درست نگه می دارد. این وضعیت پریکاردیت انقباضی نامیده می شود و اغلب به تورم شدید پاها و شکم، و همچنین تنگی نفس منجر می شود.

– تامپوناد قلبی

هنگامی که مایع جمع آوری شده در پریکارد بیش از حد شود، یک وضعیت خطرناک به نام تامپوناد میتواند توسعه یابد.

مایع اضافی بر قلب فشار می آورد و اجازه پرشدن درست را به آن نمیدهد. این بدان معناست که خون کمتر قلب را ترک میکند، که باعث افت چشمگیر در فشار خون میشود. تامپوناد قلبی اگر به سرعت درمان نشود می تواند کشنده باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام درخواست بررسی جواب آزمایش را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   ازمایش را بفرستید

 • تصویر کاربر سعیده یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن خانومی۲۵ ساله.و یک سوراخ کوچیک در دهلیز دارم و کمی افتادگی دریچه میترال.مدتی است در قفسه سینم سمت چپ ی دردی حس میکنم ک پشت کتفم هم همونجا درد میکنه.مثل گرفتگی عضله هست چون وقتی بدنمو کش میارم همون نقطه در میگیره. و وقتی ول میکنم دردمم اروم میشه.هرازچندگاهی همونجا درد میگیره.ب فعالیت هم ربطی نداره گاهی حتی وقتی فعالیتم نکنم همون درد هست.من سابقه حملاپانیک هم دارم.دوهفته پیش هم بخاطرهمین درد رفتم بیمارستان تخصصی قلب و اونجا ازپایش خون انزیم قلبی ازم گرفتن و نوار قلب هیچکدوم مشکلی نداشت و اوکی بودم.اما همش میتزسم گرفتگی عروق قلب داشتا باشم.۹ماه هم هست ک زایگان طبیعی کردم.نگرانم چیزی باشه و نففهمم.توروخداکمکم کتین😞😞😞دکترقلبمم ک تشخیص pfo دادن خانوم دکتر فضلی نژاد بودن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   Pfo و افتادگی دریچه مهم نیست و درد هم نمیده

   ممکنه شما مشکل اضطرابی داشته باشید

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، بنده به مدت چند سال است که به صورت مقطعی، دچار درد در سمت چپ بدن میشوم، که بیشترین شدت در قسمت دست چپ و پشت گردن است، البته احساس سوزش و گرما و ضعف در قفسه سینه هم دارم. کلا ادم مظطربی هستم و این درد ها در زمان های اظطراب به سراغم میاد.
  لازمه اشاره کنم که در هنگام ورزش این درد ها رو ندارم و معمولا شبها موقع خواب به سراغم میاد، 4 سال پیش متخصص مراجعه کردم گفت برای استرسه و بهم کلردیازپوکساید داد 3 هفته خوردم خوب شدم. الان باید نگران باشم یا به خاطر استرسه؟

  در ضمن ماه دیگه عروسیمه و اظطراب اون هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   درد قلبی معمولا فعالیتیه

   احتمالا دردتون قلبی نیست

   اما بهتره مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر..بنده دختری هستم 27 ساله که چند وقته دچار تپش قلب شدم به متخصص مراجعه کردم و اکوی قلب گرفتن گفتن سالمی و هیچ مشکلی نیست و به دلیل اضطراب و استرس هست.البته درد دست چپ و راست و قفسه سینه هم دارم که تا مچ دستم هم ادامه داره گاهی اوقات خیلی شدید میشه.اما مثلا ممکن هست یک روز کامل اینطوری باشم.الان تپش قلبم بهتره اما دوباره قفسه سینم درد گرفته و قلبم هم درد میگیره و همینطور دست چپم.شونه و کتفمم درد میگیره واقعا نمیدونم چکار کنم به نظر شما نیازی به کار دیگه هست؟گاهی اوقات وسط قفسه سینم احساس جمع شدگی دارم.تصویر اکو رو میفرستم براتون.ضمنا من کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین مصرف میکنم.خیلی نگرانم همش میترسم فکر میکنم مشکل قلبی دارم. اقای دکتر تا الان سه بار هم ضربان قلبم رفته بالا تقریبا دوبرابر..اما الان حدودا دو ماه و نیم هست که اون جوری نشدم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   مشکل شما به نطر اضطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Soheila دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام مدت چندماهه که درد شدی قفسه سینه به حدی ک ازشدت درد اورژانس و نوارقلب و.. و دست وپام یخ میکنن..دردش قابل تحمل نیس.هربار نوارقلب سالمه ..اخرین بار ازشدت درد که به دست چپم نیز میزد بیحال و اورژانس منو بیمارستان منتقل و گفتن سکته کردی و منو به سی سی یو منتقل و اقدامات درمانی انجام شد..روز سوم در سی سی یو دوباره همون درد شدید حدود یکساعت و بیشتر منو گرفت اما مانیتور و علایم چیزی از سکته نشان نمیداد..درنهایت روز پنجم دکترم منو مرخص و دستور اسکن قلب همراه تست ورزش دادن که انجام داده و نتیجه خوب بود و دکتر درنهایت برام تشخیص سندرم ایکس قلبی و دیلتیازم شبی نصف تجویز کردن..الان مدت 7شبه دیلتیازم میخورم اما هنوز درد شدید غیرقابل تحمل که با قرص زیرزبانی دردم اروم میشه ..تورو خدا کمکم کنین ..گاهی دردا به پشت قلبم شدید میزنه ..دگه تحمل این دردارو ندارم ...چاره چیه؟من تا کی قرص زیرزبانی بزارم؟ایا تشخیص و درمان من درسته...درد در مواقع پیاده روی زیاد سراغم میاد اما در حالت استراحتم میاد سراغم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   این نوع دردها معمولا زمینه اصطرابی داره

   باید به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر