دکتر محمد حسین نجفی

پریکاردیت همان تورم و سوزش غشای کیسه مانند نازک اطراف قلب شماست. پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات دیگرعلایم دیگر میشود.

پریکاردیت چیست؟

درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی رخ می دهد که لایه های پریکارد تحریک مخالف، با یکدیگر ساییده شوند. التهاب پرده قلب معمولا به طور ناگهانی شروع می شود اما زمان زیادی طول نمیکشد (حاد). هنگامی که علائم به تریج بیشتر یا باقی بمانند، پریکاردیت مزمن در نظر گرفته میشود.

التهاب پرده قلب در بیشتر موارد خفیف هستند و معمولا خود به خود بهبود می یابند. درمان برای موارد خیلی شدید ممکن است شامل داروها و به ندرت عمل جراحی شود. تشخیص زود هنگام و درمان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دراز مدت کمک کند.

f1-large

علائم  پریکاردیت

– پریکاردیت حاد معمولا کمتر از چند هفته طول می کشد. التهاب پرده قلب عود کننده مزمن دو نوع هستند، از جمله نوع پی در پی که در عرض شش هفته از پایان گرفتن درمان پزشکی برای یک دوره حاد رخ می دهد، و نوع متناوب که پس از شش هفته رخ می دهد.

– اگر شما پریکاردیت حاد دارید، شایع ترین علامت آن درد قفسه سینه، بصورت چاقوی تیزی که به قفسه سینه پشت جناغ و یا به سمت چپ قفسه سینه شما فرو می رود. با این حال، برخی از افراد با پریکاردیت حاد درد قفسه سینه خود را به عنوان، درد یا فشار خفیف مانندآن، واز شدت متفاوت توصیف می کنند.

– درد ناشی از التهاب پرده قلب  حاد ممکن است به شانه چپ و گردن شما بکشد. این درد اغلب هنگام سرفه، دراز کشیدن یا تنفس عمیق شدت می یابد. نشستن و خم شدن به جلو اغلب می تواند درد را تسکین دهد. 

در این زمان، ممکن است تشخیص درد پریکاردیت از دردی که با حمله قلبی رخ می دهد دشوار گردد.

– پریکاردیت مزمن که معمولا با التهاب مزمن همراه شده و ممکن است درنتیجه مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد) باشد. شایع ترین علامت پریکاردیت مزمن درد قفسه سینه است.

بسته به نوع، علائم و نشانه ها ممکن است برخی یا همه موارد زیر را شامل شود که عبارتند از:

– درد قفسه سینه تیز، سوراخ کننده بیشتر در مرکز و یا سمت چپ قفسه سینه

– تنگی نفس در هنگام خم شدن

– تپش قلب

– تب خفیف

– یک حس کلی از ضعف، خستگی و یا حس بیماری

– سرفه کردن

– ورم شکم یا ساق پا

علائم التهاب دور قلب

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما دچار علایم جدید از درد قفسه سینه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از علائم پریکاردیت شبیه به دیگر شرایط قلبی و ریوی هستند. هر چه زودتر ارزیابی شوید، زودتر شما می توانید تشخیص و درمان مناسب دریافت کنید. 

به عنوان مثال، اگر چه علت درد قفسه سینه حاد ممکن است پریکاردیت باشد، علت اصلی می تواند یک حمله قلبی یا یک لخته خون از ریه ها (آمبولی ریوی) بوده باشد.

علل  التهاب پرده قلب چیست؟

تحت شرایط عادی، کیسه پریکارد دو لایه است که قلب شما را احاطه کرده است و شامل مقدار کمی از مایع روان کننده میباشد. در پریکاردیت، کیسه ملتهب شده و اصطکاک ناشی از کیسه ملتهب منجر به درد قفسه سینه میشود.

تعیین علت التهاب پرده قلب اغلب دشوار است. در اغلب موارد، پزشکان هم قادر به تعیین علت (ایدیوپاتیک) نیستند و یا به عفونت ویروسی شک میکنند.

پریکاردیت همچنین می تواند در مدت کوتاهی پس از یک حمله قلبی اصلی گسترش یابد، با توجه به سوزش اساسی عضله قلب آسیب دیده است. علاوه بر این، یک شکل با تاخیر پریکاردیت ممکن است هفته ها پس از حمله قلبی یا عمل جراحی قلب رخ دهد. 

این التهاب دور قلب با تاخیر به عنوان سندرم درسلر شناخته شده است. 

سایر علل عبارتند از:

– اختلالات التهابی سیستمیک. این ممکن است شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.

– تروما ( ضربه ). آسیب به قلب یا قفسه سینه شما ممکن است به عنوان نتیجه یک تصادف با موتورسیکلت یا وسایل دیگر رخ دهد.

– سایر اختلالات سلامت. این ها ممکن است شامل نارسایی کلیه، ایدز، سل و سرطان شود.

– برخی از داروها. برخی از داروها می تواند باعث پریکاردیت شود، اگر چه این غیر معمول است.

علت پریکاردیت پیست؟عوارض پریکاردیت

عوارض ممکن است شامل:

– پریکاردیت انقباضی

اگر چه غیر معمول است، برخی از مردم با پریکاردیت، به ویژه کسانی با التهاب طولانی مدت و عود مزمن، می تواند ضخامت دائمی، زخم و انقباض پریکارد را گسترش دهد.

در این افراد، پریکارد بسیاری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شبیه به یک مورد سفت،محکم در اطراف قلب میباشد، که قلب را از کار درست نگه می دارد. این وضعیت پریکاردیت انقباضی نامیده می شود و اغلب به تورم شدید پاها و شکم، و همچنین تنگی نفس منجر می شود.

– تامپوناد قلبی

هنگامی که مایع جمع آوری شده در پریکارد بیش از حد شود، یک وضعیت خطرناک به نام تامپوناد میتواند توسعه یابد.

مایع اضافی بر قلب فشار می آورد و اجازه پرشدن درست را به آن نمیدهد. این بدان معناست که خون کمتر قلب را ترک میکند، که باعث افت چشمگیر در فشار خون میشود. تامپوناد قلبی اگر به سرعت درمان نشود می تواند کشنده باشد.

عوارض التهاب پرده قلب

انواع پریکاردیت

پریکاردیت می تواند به طور ناگهانی ایجاد شده و مدت کوتاه تری طول بکشد (حاد) و یا ادامه پیدا کند و برای مدت طولانی باقی بماند (مزمن).

انواع التهاب پرده دور قلب

تشخیص پریکاردیت چگونه است؟

پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی، علائم شما، زمان شروع علائم و اینکه چه چیزی این علائم را بدتر می کند، از شما سوالاتی می پرسد. سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. 

التهاب پریکارد می تواند باعث افزایش مایع بین دو لایه بافت کیسه و در نتیجه افیوژن (ورود مایع به درون حفره) شود. پزشک برای بررسی علائم ناشی از تجمع مایعات اضافی، با گوشی پزشکی به صدای قلب و ریه ها گوش می دهد. 

ممکن است نوعی صدای خش خش شنیده شود که اصطلاحا به آن فریکشن راب می گویند. این صدا زمانی تولید می شود که پریکارد به لایه بیرونی قلب ساییده می شود.

برخی از آزمایشات دیگری که برای تشخیص پریکاردیت استفاده می شوند عبارتند از:

تشخیص پریکاردیت

چه درمان هایی برای بیماران مبتلا به التهاب دور قلب وجود دارد؟

1- درمان دارویی پریکاردیت

درمان پریکاردیت حاد می تواند شامل استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب (مانند ایبوپروفن و آسپرین) باشد. بسته به علت پریکاردیت، ممکن است استفاده از داروهای آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ نیز لازم باشد.

اگر علائم شما شدید است، بیشتر از 2 هفته طول می کشد، یا برطرف می شود و مجددا عود می کند، پزشک ممکن است یک داروی ضد التهابی به نام کلشی سین (colchicine) را نیز تجویز کند. 

این دارو می تواند به کنترل التهاب کمک نموده و تا هفته ها یا حتی ماه ها از عود مجدد پریکاردیت جلوگیری کند. با این حال، این دارو برای برخی افراد (مانند افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی دارند) قابل استفاده نیست.

اگر نیاز به مصرف دوزهای بالای ایبوپروفن دارید، پزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز برای کاهش علائم گوارشی شما تجویز کند. 

همچنین اگر دوزهای زیادی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را مصرف می‌ کنید، برای بررسی تغییر عملکرد کلیه ها و کبد خود، باید به طور مکرر چکاپ انجام دهید.

اگر پریکاردیت مزمن یا عود کننده دارید، ممکن است لازم باشد به مدت چند سال از داروهای NSAID یا کلشی سین استفاده کنید (حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید). استفاده از داروهای دیورتیک (ادرار آور) معمولا می تواند به دفع مایعات اضافی ناشی از پریکاردیت کمک کند. 

اگر ریتم ضربان قلب شما دچار مشکلاتی شده است، حتما با پزشک خود در مورد درمان آن صحبت کنید. همچنین پزشک ممکن است در مورد درمان با داروهای استروئیدی و یا سایر داروها مانند آزاتیوپرین، ایمونوگلوبولین های انسانی تزریقی ، آناکینرا و… با شما صحبت کند.

درمان دارویی پریکاردیت

2- درمان های غیر دارویی

بیشتر اوقات، داروها تنها درمان مورد نیاز برای بیماران مبتلا به پریکاردیت هستند. اما، اگر مایعات جمع شده در پریکارد، به قلب فشار وارد کنند، ممکن است از روشی به نام پریکاردیوسنتز استفاده شود. 

در این روش پزشک از یک لوله بلند و باریک به نام کاتتر برای تخلیه مایعات اضافی درون پریکارد استفاده می کند. کاتتر و یک سوزن استریل، با استفاده از اکوکاردیوگرافی، به سمت پریکارد هدایت می شوند. 

اگر مایع جمع شده، با سوزن قابل تخلیه نباشد، یک عمل جراحی به نام pericardial window انجام می شود.

در افراد مبتلا به پریکاردیت فشرده کننده، ممکن است نیاز باشد که بخشی از پریکارد برداشته شود. این عمل پریکاردکتومی نامیده می شود.

برای درمان بیماران مبتلا به پریکاردیت عود کننده، معمولا از عمل جراحی  استفاده نمی شود. اما در صورتی که درمان های دیگر موفقیت آمیز نباشند، متخصص قلب ممکن است در مورد انجام جراحی با شما صحبت کند.

درمان غیر دارویی التهاب پرده قلب

پیشگیری از التهاب دور قلب

هیچ روش خاصی برای پیشگیری از ابتلا به پریکاردیت وجود ندارد. با این حال، انجام برخی اقدامات برای پیشگیری از عفونت، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به پریکاردیت نیز کمک کند. برای مثال:

1- از تماس با افراد مبتلا به بیماری های ویروسی یا آنفولانزا، خودداری کنید. اگر علائم عفونت ویروسی دارید، سعی کنید از تماس با دیگران خودداری کنید.

2- بهداشت فردی را رعایت کنید. شستن دستها به طور مکرر، می تواند به جلوگیری از انتشار بیماری ها کمک کند.

3- واکسن های توصیه شده را دریافت کنید و در مورد این واکسن‌ ها (از جمله واکسن ‌های کووید-۱۹، سرخجه و آنفولانزا) و همچنین بیماری ‌هایی که می‌ توانند باعث میوکاردیت شوند، مطالعه کنید. واکسن های کووید-19 به ندرت می توانند باعث پریکاردیت (التهاب پوشش خارجی اطراف قلب) و میوکاردیت (التهاب عضله قلب) شوند (به خصوص در مردان 12 تا 17 ساله). می توانید در مورد فواید و خطرات واکسن ها با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.6/5 - (23 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگار جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من میخواستم درمورد دردی که درقفسه سینه وپشت کتف هام دارم بدونم وعکس اکویی که گرفتم رو براتون بفرستم چونکه من به دکتر که رفتم گفتن قلبتون سالمه درصودتی که خیلی درد شدیدی دارم وتنگی نفس شدیدی دارم ولی برای من قرص سلکوکسیب نوشتن که نمیدونم برای چی این قرصو نوشتن که خیلی هم عوارض داره وواقعا دلیل این دردو هم به من نگفتن لطفا شما بگین این عکس اکوی من چطور هستش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اکو نرماله

   برای بررسی اینکه درد قلبی هست یا نه میشه تست ورزش انجام داد

   و اکر تست نرمال بود جهت سایر علل درد مثل اضطراب و مشکلات گوارشی بررسی شوید

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام
  منصور هستم ۳۵ ساله از دیشب موقعی که خواب بودم یک درد ناگهانی دقیقا پاینتر از قفسه سینه سمت چپ شکمم شروع شده و وقتی خم و راست میشم شدیدا تیر میکشه،و باتوجه به اینکه مادرم آنوریسم آئورت داشت و متاسفانه در اثر همون بیماری درگذشت منو بسیار نگران کرده ،میخوام بدونم واقعا ممکنه باتوجه به علایم و وراثت انوریسم باشه ؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید لطفا
  با تشکر...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   درد به انوریسم نمیخوره

   ولی باید سونو شوید و توسط جراح معاینه شوید به اورژانس مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من به مدت یه هفته است که درد شدید درقفسه سینه دارم مثل اینکه وزنه سنگینی روی قلبمه واحساس فشردگی وتنگی نفس شدیدی دارم مخصوصا موقع خوابیدن واستراحت کردن واحساس میکنم قلبم تپش نداره وبه زور نفس میکشم لطفا بگید چه دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید ابتدا علت مشخص شود

   لذا لازمه حتما برای اکو و تست ورزش و بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر قدرت جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند ماهی است درد در قفسه سینه دارم به دکتر قلب مراجعه کردم؛تشخیص دادند که التهاب و ویروس دور قلب دارم و همچنین در اکو‌ مقداری چربی در قلبم مشاهده شد؛خانم دکتر به من قرص ناپروکسن ۵۰۰و قرص پنتو پرازول تجویز کردندیک هفته مصرف کردم اما هنوز درد احساس می کنم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درد غیر قلبی باشه و یا علت دیگر قلبی باشه

   بهتره معاینه شوید

 • تصویر کاربر بهار شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر من حدودا یکماه هست عمل ترمیم دریچه آئورت انجام دادن. واز بعداز عمل شرایط بحرانی داشتم بدلیل آنمی و فشارخون پایین تا فشار6. ولی بهترشدن واز اول درد دست چپ و قفسه سینه داشتن ولی مرخصشون کردن. الان بعداز22روز ازعمل به دلیل درد شدید دست و تب چهل درجه بیمارستان بردیم و تحت درمان انتی بیوتیک قرارگرفتن. و هنوز بیمارستان هستن و تشخیص التهاب پرده قلب داد. میخواستم بپرسم آیا درمان پذیرهست؟ آیا خوب میشن؟ مادر من الان از درددست چپ و گردن فریادمیکشه و چهارروزه هیچی نمیتونه بخوره. من جه کاری انجام بدم براشون؟ من نوارقلب قبل ازعملشونومیذارم. و خلاصه پرونده پزشکیشون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   در مورد این شرایط بدون معاینع و دیدن بیمار نمیشه اظهار نظر کرد

   شما نیازی نیست که کاری انجام دهید 

   حتما درمان در بیمارستان انجام خواهد شد

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خانمی ۳۴ ساله هستم.من در حالت فعالییت.راه رفتن.از پله ها که میرم بالا خیلی اذییت میشم و تپش قلب و درد قفسه سینه میگیرم.دکتر قلب رفتم اکو گرفتن گفتن فشار ریه داری و اسکن هسته ای واسم نوشتن که انجام بدم.ولی چند ماه قبل اکو کنتراست انجام دادم دکتر گفت سوراخ قلب مادر زادی داری که مهم نیست.آقای دکتر اگه من فشار ریه داشتم چرا اکو کنتراست نشون نداده.ولی هر وقت پیش دکتر قلب میرم تا اکو میگیره میگه فشار ریه داری.نمیدونم اسکن هسته ای واجبه که انجام بدم.نمیدونم چیکار کنم. اصلن فشار ریه چی هستش.آیا با یه اکو ساده معلوم میشه.دکتر قلب گفت خون تا قلبت میره ولی بر میگرده
  1. تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   تو اکو قلب نوشته soap 35,trg30
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید و مدارک کامل دیده شود تا بشه نظر داد

   بهتره اسکن رو انجام دهید

  3. تصویر کاربر مینا شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   مرسی آقای دکتر.اگه فشار ریه یا مشکل دیگه داشته باشم اسکن نشون میده.فشار ریه soap 35 بالاست؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   خیر اسکن وضعیت رگها رو نشون میده

   فشار ریه زیادی ندارید خیلی کمه و جای نگرانی نداره

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Bita یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  چندروزیه که بی دلیل تپش قلب دارم وقلبم درد میکنه(که این درد در مواقع عصبانیت هست) و چند وقت پیش به دکتر قلب مراجعه کردم نوار قلب گرفتم قلبم مشکلی نداشت خواستم بدونم باید دوباره به متخصص قلب مراجعه کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعا کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر و تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نغمه پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  ایا کسی که پرده دور قلبش مورد داشته باشه وحتما بخاطر اب ریه باید عمل کنه اگه مشکلی پیدا کرد میتواند شیمی درمانی کند (چون بیمار مشکل لنفوم دارند هر چند سال شیمی درمانی میکنند)و ایا اصلا بخاطر اب ریه میتواند بیهوش شود برای عمل پرده قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   معنی سوالتون واضح نیست

   اما بهتره در این مورد با فوق خون مشورت کنید

 • تصویر کاربر مهدیه یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام یه چند وقتی هستش که قلبم تیر میکشه 17 سالمه و حدودا 3یا 4 دیقه طول میکشه دردش تموم بشه تو این سرم گیج میره و نمی تونم تکون بخورم و اینکه اگه تو حالت ایستاده باشم باید بشینم خودمم نشینم زمین میخورم شب ها هم بعضی موقع ها از دردش بیدار میشم و حس می کنم قفسه سینم سنگین میشه یا خفه میشم می خواستم بدونم مشکل قلبی میتونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این علایم اکثرا قلبی نیست و اضطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید و اکر بهتر نشدید جهت معاینه و اکو مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر مهدیه یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   اقای دکتر من قبلا هم سوراخی قلب داشتم .
   و وقتی یه ورزشی چیزی می کنم میسوزه قلبم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سوراخ قلب سوزش نمیده

   ممکته اگر بزرگ باشه نارسایی قلب میده

   به هر حال بهتره مراجعه کنید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نگار دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من ۳۲ سالمه
  تقریبا یک هفته س که درد در قفسه سینه دارم البته دردم به این صورت هستش که انگار چیزی گذاشته باشن رو قفسه سینه احساس فشار میکنم و وقتی خم میشم یا موقع خواب پهلو به پهلو میشم هم درد حس میکنم در هفته قبلترش من بستنی زیاد خوردم شاید ربطی داشته باشه!
  و البته کارم هم پر استرس هست و در چند روز گذشته فشارهای عصبی زیادی بهم وارد شد.
  این موضوع رو هم فراموش کردم بگم روز قبل از اینکه این فشار رو احساس کنم صبح که میخواستم برم سرکار موقع شستن صورت طبق عادت میخواستم خلط صبحگاهی رو در بیارم (با عرض پوزش)که خون اومد بیرون از گلوم اولش فکر کردم لثه م خون اومده ولی از لثه نبود و همون یه دفعه خون اومد یعنی با قرقره کردن بعدی اثری از خون نبود.
  لطفا علت رو بهم بگید و همین طور درمانش رو
  و اگر دکتر خوبی توی مشهد سراغ دارین بهم معرفی کنید ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید اکو و تست ورزش انجام دهید

   برای خلط خونی حتما عکس سینه بگیرید و مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید اکو و تست ورزش انجام دهید

   برای خلط خونی حتما عکس سینه بگیرید و مراجعه کنید

   برای اصطراب هم به روانپزشک مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر