دکتر محمد حسین نجفی

پریکاردیت همان تورم و سوزش غشای کیسه مانند نازک اطراف قلب شماست. پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات دیگرعلایم دیگر میشود.

پریکاردیت چیست؟

درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی رخ می دهد که لایه های پریکارد تحریک مخالف، با یکدیگر ساییده شوند. التهاب پرده قلب معمولا به طور ناگهانی شروع می شود اما زمان زیادی طول نمیکشد (حاد). هنگامی که علائم به تریج بیشتر یا باقی بمانند، پریکاردیت مزمن در نظر گرفته میشود.

التهاب پرده قلب در بیشتر موارد خفیف هستند و معمولا خود به خود بهبود می یابند. درمان برای موارد خیلی شدید ممکن است شامل داروها و به ندرت عمل جراحی شود. تشخیص زود هنگام و درمان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دراز مدت کمک کند.

f1-large

علائم  پریکاردیت

– پریکاردیت حاد معمولا کمتر از چند هفته طول می کشد. التهاب پرده قلب عود کننده مزمن دو نوع هستند، از جمله نوع پی در پی که در عرض شش هفته از پایان گرفتن درمان پزشکی برای یک دوره حاد رخ می دهد، و نوع متناوب که پس از شش هفته رخ می دهد.

– اگر شما پریکاردیت حاد دارید، شایع ترین علامت آن درد قفسه سینه، بصورت چاقوی تیزی که به قفسه سینه پشت جناغ و یا به سمت چپ قفسه سینه شما فرو می رود. با این حال، برخی از افراد با پریکاردیت حاد درد قفسه سینه خود را به عنوان، درد یا فشار خفیف مانندآن، واز شدت متفاوت توصیف می کنند.

– درد ناشی از التهاب پرده قلب  حاد ممکن است به شانه چپ و گردن شما بکشد. این درد اغلب هنگام سرفه، دراز کشیدن یا تنفس عمیق شدت می یابد. نشستن و خم شدن به جلو اغلب می تواند درد را تسکین دهد. 

در این زمان، ممکن است تشخیص درد پریکاردیت از دردی که با حمله قلبی رخ می دهد دشوار گردد.

– پریکاردیت مزمن که معمولا با التهاب مزمن همراه شده و ممکن است درنتیجه مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد) باشد. شایع ترین علامت پریکاردیت مزمن درد قفسه سینه است.

بسته به نوع، علائم و نشانه ها ممکن است برخی یا همه موارد زیر را شامل شود که عبارتند از:

– درد قفسه سینه تیز، سوراخ کننده بیشتر در مرکز و یا سمت چپ قفسه سینه

– تنگی نفس در هنگام خم شدن

– تپش قلب

– تب خفیف

– یک حس کلی از ضعف، خستگی و یا حس بیماری

– سرفه کردن

– ورم شکم یا ساق پا

علائم التهاب دور قلب

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما دچار علایم جدید از درد قفسه سینه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از علائم پریکاردیت شبیه به دیگر شرایط قلبی و ریوی هستند. هر چه زودتر ارزیابی شوید، زودتر شما می توانید تشخیص و درمان مناسب دریافت کنید. 

به عنوان مثال، اگر چه علت درد قفسه سینه حاد ممکن است پریکاردیت باشد، علت اصلی می تواند یک حمله قلبی یا یک لخته خون از ریه ها (آمبولی ریوی) بوده باشد.

علل  التهاب پرده قلب چیست؟

تحت شرایط عادی، کیسه پریکارد دو لایه است که قلب شما را احاطه کرده است و شامل مقدار کمی از مایع روان کننده میباشد. در پریکاردیت، کیسه ملتهب شده و اصطکاک ناشی از کیسه ملتهب منجر به درد قفسه سینه میشود.

تعیین علت التهاب پرده قلب اغلب دشوار است. در اغلب موارد، پزشکان هم قادر به تعیین علت (ایدیوپاتیک) نیستند و یا به عفونت ویروسی شک میکنند.

پریکاردیت همچنین می تواند در مدت کوتاهی پس از یک حمله قلبی اصلی گسترش یابد، با توجه به سوزش اساسی عضله قلب آسیب دیده است. علاوه بر این، یک شکل با تاخیر پریکاردیت ممکن است هفته ها پس از حمله قلبی یا عمل جراحی قلب رخ دهد. 

این التهاب دور قلب با تاخیر به عنوان سندرم درسلر شناخته شده است. 

سایر علل عبارتند از:

– اختلالات التهابی سیستمیک. این ممکن است شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.

– تروما ( ضربه ). آسیب به قلب یا قفسه سینه شما ممکن است به عنوان نتیجه یک تصادف با موتورسیکلت یا وسایل دیگر رخ دهد.

– سایر اختلالات سلامت. این ها ممکن است شامل نارسایی کلیه، ایدز، سل و سرطان شود.

– برخی از داروها. برخی از داروها می تواند باعث پریکاردیت شود، اگر چه این غیر معمول است.

علت پریکاردیت پیست؟عوارض پریکاردیت

عوارض ممکن است شامل:

– پریکاردیت انقباضی

اگر چه غیر معمول است، برخی از مردم با پریکاردیت، به ویژه کسانی با التهاب طولانی مدت و عود مزمن، می تواند ضخامت دائمی، زخم و انقباض پریکارد را گسترش دهد.

در این افراد، پریکارد بسیاری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شبیه به یک مورد سفت،محکم در اطراف قلب میباشد، که قلب را از کار درست نگه می دارد. این وضعیت پریکاردیت انقباضی نامیده می شود و اغلب به تورم شدید پاها و شکم، و همچنین تنگی نفس منجر می شود.

– تامپوناد قلبی

هنگامی که مایع جمع آوری شده در پریکارد بیش از حد شود، یک وضعیت خطرناک به نام تامپوناد میتواند توسعه یابد.

مایع اضافی بر قلب فشار می آورد و اجازه پرشدن درست را به آن نمیدهد. این بدان معناست که خون کمتر قلب را ترک میکند، که باعث افت چشمگیر در فشار خون میشود. تامپوناد قلبی اگر به سرعت درمان نشود می تواند کشنده باشد.

عوارض التهاب پرده قلب

انواع پریکاردیت

پریکاردیت می تواند به طور ناگهانی ایجاد شده و مدت کوتاه تری طول بکشد (حاد) و یا ادامه پیدا کند و برای مدت طولانی باقی بماند (مزمن).

انواع التهاب پرده دور قلب

تشخیص پریکاردیت چگونه است؟

پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی، علائم شما، زمان شروع علائم و اینکه چه چیزی این علائم را بدتر می کند، از شما سوالاتی می پرسد. سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. 

التهاب پریکارد می تواند باعث افزایش مایع بین دو لایه بافت کیسه و در نتیجه افیوژن (ورود مایع به درون حفره) شود. پزشک برای بررسی علائم ناشی از تجمع مایعات اضافی، با گوشی پزشکی به صدای قلب و ریه ها گوش می دهد. 

ممکن است نوعی صدای خش خش شنیده شود که اصطلاحا به آن فریکشن راب می گویند. این صدا زمانی تولید می شود که پریکارد به لایه بیرونی قلب ساییده می شود.

برخی از آزمایشات دیگری که برای تشخیص پریکاردیت استفاده می شوند عبارتند از:

تشخیص پریکاردیت

چه درمان هایی برای بیماران مبتلا به التهاب دور قلب وجود دارد؟

1- درمان دارویی پریکاردیت

درمان پریکاردیت حاد می تواند شامل استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب (مانند ایبوپروفن و آسپرین) باشد. بسته به علت پریکاردیت، ممکن است استفاده از داروهای آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ نیز لازم باشد.

اگر علائم شما شدید است، بیشتر از 2 هفته طول می کشد، یا برطرف می شود و مجددا عود می کند، پزشک ممکن است یک داروی ضد التهابی به نام کلشی سین (colchicine) را نیز تجویز کند. 

این دارو می تواند به کنترل التهاب کمک نموده و تا هفته ها یا حتی ماه ها از عود مجدد پریکاردیت جلوگیری کند. با این حال، این دارو برای برخی افراد (مانند افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی دارند) قابل استفاده نیست.

اگر نیاز به مصرف دوزهای بالای ایبوپروفن دارید، پزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز برای کاهش علائم گوارشی شما تجویز کند. 

همچنین اگر دوزهای زیادی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را مصرف می‌ کنید، برای بررسی تغییر عملکرد کلیه ها و کبد خود، باید به طور مکرر چکاپ انجام دهید.

اگر پریکاردیت مزمن یا عود کننده دارید، ممکن است لازم باشد به مدت چند سال از داروهای NSAID یا کلشی سین استفاده کنید (حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید). استفاده از داروهای دیورتیک (ادرار آور) معمولا می تواند به دفع مایعات اضافی ناشی از پریکاردیت کمک کند. 

اگر ریتم ضربان قلب شما دچار مشکلاتی شده است، حتما با پزشک خود در مورد درمان آن صحبت کنید. همچنین پزشک ممکن است در مورد درمان با داروهای استروئیدی و یا سایر داروها مانند آزاتیوپرین، ایمونوگلوبولین های انسانی تزریقی ، آناکینرا و… با شما صحبت کند.

درمان دارویی پریکاردیت

2- درمان های غیر دارویی

بیشتر اوقات، داروها تنها درمان مورد نیاز برای بیماران مبتلا به پریکاردیت هستند. اما، اگر مایعات جمع شده در پریکارد، به قلب فشار وارد کنند، ممکن است از روشی به نام پریکاردیوسنتز استفاده شود. 

در این روش پزشک از یک لوله بلند و باریک به نام کاتتر برای تخلیه مایعات اضافی درون پریکارد استفاده می کند. کاتتر و یک سوزن استریل، با استفاده از اکوکاردیوگرافی، به سمت پریکارد هدایت می شوند. 

اگر مایع جمع شده، با سوزن قابل تخلیه نباشد، یک عمل جراحی به نام pericardial window انجام می شود.

در افراد مبتلا به پریکاردیت فشرده کننده، ممکن است نیاز باشد که بخشی از پریکارد برداشته شود. این عمل پریکاردکتومی نامیده می شود.

برای درمان بیماران مبتلا به پریکاردیت عود کننده، معمولا از عمل جراحی  استفاده نمی شود. اما در صورتی که درمان های دیگر موفقیت آمیز نباشند، متخصص قلب ممکن است در مورد انجام جراحی با شما صحبت کند.

درمان غیر دارویی التهاب پرده قلب

پیشگیری از التهاب دور قلب

هیچ روش خاصی برای پیشگیری از ابتلا به پریکاردیت وجود ندارد. با این حال، انجام برخی اقدامات برای پیشگیری از عفونت، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به پریکاردیت نیز کمک کند. برای مثال:

1- از تماس با افراد مبتلا به بیماری های ویروسی یا آنفولانزا، خودداری کنید. اگر علائم عفونت ویروسی دارید، سعی کنید از تماس با دیگران خودداری کنید.

2- بهداشت فردی را رعایت کنید. شستن دستها به طور مکرر، می تواند به جلوگیری از انتشار بیماری ها کمک کند.

3- واکسن های توصیه شده را دریافت کنید و در مورد این واکسن‌ ها (از جمله واکسن ‌های کووید-۱۹، سرخجه و آنفولانزا) و همچنین بیماری ‌هایی که می‌ توانند باعث میوکاردیت شوند، مطالعه کنید. واکسن های کووید-19 به ندرت می توانند باعث پریکاردیت (التهاب پوشش خارجی اطراف قلب) و میوکاردیت (التهاب عضله قلب) شوند (به خصوص در مردان 12 تا 17 ساله). می توانید در مورد فواید و خطرات واکسن ها با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.6/5 - (23 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر انصاری چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام، چند وقته صبح ها که از خواب بیدار میشم وقتی قفسه سینمو به داخل جمع میکنم مثل بازدم عمیق، احساس درد تو قفسه سینم میکنم البته وقتی حرکت نمیکنم این دردو ندارم ،بعد از یک ساعت ورزش دردش خیلی بهتر میشه،اما اذیت کنندست برام، البته چند روزی بود بهتر شده بودم اما امروز دوباره اینجوری شدم، نوار قلب و اکوی قلب رفتم گفتن نرماله، به نظرتون میتونه درد قلبی باشه یا نه؟ نگرانم این درد تا آخر شب نمیمونه و بعد از چند ساعت خوب میشه، ولی با حرکاتی که به قفسه سینم نیرو وارد میشه دردشو احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این درد قلبی نیست

   ولی ممکنه بیماری روماتولوژیک مثل اسپوندیلیت انکیلوزان باشه

   البته نادره

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر هنر یکشنبه ۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من یک روزی،با درد دارای شدت و ضعف متفاوتی به پزشک متخصص مراجعه کردم که با انجام اکـــو تشخیص پریکاردی داد و الان بعد ۳هفته این درد تموم نشده البته کم شده و مداوم هم نیست (یعنی درد میاد و میره) و احساس،سنگینی روی قلبم دارم تست ورزسم انجام دادم گفتن مشکلی نیست ولی علت این دردهام چیست نمی دانم البته سابقه خانوادگی هم داریم مادرم مشکل دریچه داره لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   درد پریکاردیت معمولا دررعرض یک هفته برطرف نیشه

   شاید علت گوارشی یا اضطرابی هست

   باید مراجعه کنید تا نعاینه شوید

 • تصویر کاربر R.m جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با سلام،، دخترم ۲سالشه که دچار مشکله پریکاردیت شده،، چند وقتی بیمارستان بستری بودن و به بهبودی کامل نرسیدن و هنوز مایع از دور قلب خارج میشه(مقدار مایع نسبت به روزهای اول کمتر شده) جای نگرانی ما از این بیماری اینه که چه زمانی مایع کمتر میشه و رنگ آن تغییر میکنه (الان رنگ مایع تقریباً مثل شیر همراه با مقدار خیلی کم خون هست) تمامی آزمایشات هم انجام شده که خوشبختانه هیچ کدام مشکلی نداشتن خواهشا ما رو راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید بررسی جامع از نظر علل انجام شود 

   گاهی علت پیدا نمی شود و اگر علتی پیدا نشود درمان داروویی و پیگیری دقیق بیمار انجام شود

  2. تصویر کاربر R.m شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   با سلام مجدد، دختر ما تا زمانی که بیمارستان بودیم مایع کمتری خارج میشد، واز زمانی که به خونه اوردیمش و خودمون داریم این مایع ها رو با سرنگ میکشیم،،مقدار مایع بیشتری خارج میشود،، علت چیست
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   شاید دوز دارو کم هست و یا عامل زمبنه ای فعال شده

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر درد منطقه ای بالای سینه و زیر بغل که به صورت ثانیه ای ایجاد میشه و با تکان خوردن عضلات تشدید میشه . نشونه وضع خطرناکیه ؟ و خدمتتون بگم که این درد گاهی اوقات خیلی کم هنگام دویدن ( هنگام راه رفتن مشکلی ندارم ولی موقع دویدن سریع به صورت منطقه ای و ثانیه ای درد کمی احساس میکنم ) و هنگام استراحت باهام هست . دائمی بودن و یک شکل بودن درد منو خیلی اذیت میکنه و ترسونده . اوایل تابستان به دکتر مراجعه کردم که بعد از انجام معاینه و نوار قلب و اکو و تست ورزش بهم تاکید کردن که در شرایط بسیار خوبی هستم و دردها اهمیتی نداره و ورزش منظم و کار سنگین بدون مشکل انجام بدم . بنظر شما نظر پزشک درسته و با توجه به اینکه سالم هستم و ریسک فاکتور ندارم و سنم کمه . خطری از جمله حمله و مرگ به وسیله اختلالات قلبی منو تهدید نمیکنه ؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این نوع دردها غیر قلبیه

   مخصوصا که تست ورزش نرماله

   بهتره اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   خیلی ممنون آقای دکتر . پس الان خطر سکته و مشکل قلبی و فعالیت ندارم ؟
   اضطراب زیاد دارم آقای دکتر ولی داروهایی بهم دادن دکترم که عوارضشو خوندم ترسوندم و گذاشتم کنار ‌. بنظرتون اعتماد کنم به دکترم . مشکلی پیش نمیاد ؟
   با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   خطری تهدیدتون نمیکنه

   به توصیه مزشکتون عمل کنید

  4. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   خیلی ممنونم بابت راهنمایی و وقتی که گذاشتید . انشالا همیشه موفق و سلامت باشید دکتر عزیز ????
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   ممنون

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر zahra پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  بنده 35 ساله هستم الان حدود یک ساله که درد در ناحیه قفسه سینه و احساس سنگینی در وسط سبنه روی جناغ را دارم بعد از مدتی خوب شد اما الان دوباره شروع شده ، سابقه آلرژی دارم و فشار خون ، دیابت ، کلسترول ندارم ، سبگاری نیستم، عکس قفسه سبنه در مورد ریه چیز خاصی را نشان نداد لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید اکو و تست ورزش انجام دهید تا مشخص شود درد قلبی هست یا نه

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 20 سالمه و هنگامی که روی تردمیل با سرعت بالا (9 الی 10 ) میدوم بعد از 2 دقیقه زیر قفسه سینه سمت راستم کمی درد میگیره ولی توی سرعت های پایین مانند 6 یا 7 اصلا درد ندارم . به نظرتون لازمه تست ورزش بدم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.بله باید انجام بدید

 • تصویر کاربر کرمی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  خانم34 ساله هستم که تا کنون 2 مرتبه درد شدید در گلو و انتشاری به فک پایین را داشتم و به قدری که توان فریاد زدن و کمک خواستن را نداشتم و فرتین در آخرین آزمایش 24 و پتاسیم 5.2 و دارای وزن 61kg و قد 165 cm دارای سابقه خانوادگی سکته قلبی در پدر و پدربزرگم می باشم و در مواقعی بعد از غذا خوردن (که به هیچ عنوان پرخوری ویا چربی و سنگین نیست)دچار تپش قلب می شوم البته در زمان پریودی نیز با تپش قلب از خواب بیدار میشوم در یک اکو و نوار قلبی که 2 سال پیش برای محل کارم انجام دادم چیزی مشاهده نشد و پزشک عمومی برای تپش قلبم پراپرانول تجویز کردند که بعد از مدتی استفاده دیگر ادامه ندادم در حال حاضردردی را در سمت چپ سینه به مدت کوتاه مثل سوزش استخوان های سینه و یا بعضا تیر کشیدن درد استخوان قفسه سینه تقریبا هر روز مواجهم و احساس میکنم و کارم پشت میز نشستن است و فعالیت بدنی ندارم و تقریبا هر روز 45 دقیقه تا 1 ساعت را پیاده روی می کنم
  سوالم این است این درد قلبی است و یا مربوط به مشکلات ریوی ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بدون ویزیت و معاینه نمیشه در مورد علت اصلی قلب نظر دقیق داد

   اما درد که به چانه تیر میکشه ممکنه قلبی باشه

   بهتره تست ورزش انجام دهید تا تکلیف مشخص شود

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  با سلام.. 25 سالمه با این علایم و شرایط : از سال گذشته حدود 20 کیلو با ورزش کم کردم و از 86 به 66 رسیدم قدم هم حدود 174 .. قبلا اصلا فشارمو نمیگرفتم ولی الان فشارم نهایتا 9 روی 6 هست و مشکلات اضطرابی پیدا کردم.. دردهای بعضا 7 8 ساعته در قفسه سینه سمت چپ و سمت راست جاهای مختلف احساس میکنم.. دکتر قلب رفتم و گفتن مشکل قلبی نداری و برای اضطراب روزی 3 بار پرانول 10 میلی گرم استفاده کن.. ضربانم حالت عادی 60 تا 65 هست و حالت اضطرابی 80 تا 90.. مصرف پرانول فشارمو نمیندازه؟؟ داروی بهتری برای ضد اضطراب وجود نداره؟ با سلام.. 25 سالمه با این علایم و شرایط : از سال گذشته حدود 20 کیلو با ورزش کم کردم و از 86 به 66 رسیدم قدم هم حدود 174 .. قبلا اصلا فشارمو نمیگرفتم ولی الان فشارم نهایتا 9 روی 6 هست و مشکلات اضطرابی پیدا کردم.. دردهای بعضا 7 8 ساعته در قفسه سینه سمت چپ و سمت راست جاهای مختلف احساس میکنم.. دکتر قلب رفتم و گفتن مشکل قلبی نداری و برای اضطراب روزی 3 بار پرانول 10 میلی گرم استفاده کن.. ضربانم حالت عادی 60 تا 65 هست و حالت اضطرابی 80 تا 90.. مصرف پرانول فشارمو نمیندازه؟؟ داروی بهتری برای ضد اضطراب وجود نداره؟ یا موقت برای افزایش فشارم چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله وجود داره

   حتما جهت شروع ددمان باید تحت نظر روانپزشک باشید

 • تصویر کاربر سوال شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  دوروز هست سوزش و سنگینی قفسه سینه چپ دارم بعد از دوروز درد و.سوزش و.بیحسی دست چپ را دارم .علت چیست؟ حالت تهوع هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی باشه ممکنه هم خیر

   باید معاینه شوید و نوار قلب بگیرید تا مشخص شود قلبی هست یا نه

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  با درد قفسه سینه به دکتر رفتم درد خیفف اما گاهی چند ساعت طول می کشید نوار قلبم طبیعی بود اما تست ورزش که دارم دو دقیقه اخرش کم اوردم فشار خونم که روی 10 بود شد 12 دکتر دارو داد اما گاهی فقط می خورم گفت روزی 45 دقیقه باید بروم پیاروی که می روم اما 15 دقیقه اول معمولا قفسه سینه ام درد خیفیف می گیره اما ادامه می دهم تا یک ساعت پیاده روی می کنیم ایا این درد برای قلبم ضرر نداره از عرقات گیاهی هم اسفتاده می کنیم سنم 36 است بارداری در چنین وضیعی اشکا ل نداره. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید اکو و اسکن قلب انجام دهید که ایا گرفتگی عروق وجود دارد و یا نه و باعث علایم می شود و یا نه

   این علایم قلبی هست

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟