دکتر محمد حسین نجفی

پریکاردیت همان تورم و سوزش غشای کیسه مانند نازک اطراف قلب شماست. پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات دیگرعلایم دیگر میشود.

پریکاردیت چیست؟

درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی رخ می دهد که لایه های پریکارد تحریک مخالف، با یکدیگر ساییده شوند. التهاب پرده قلب معمولا به طور ناگهانی شروع می شود اما زمان زیادی طول نمیکشد (حاد). هنگامی که علائم به تریج بیشتر یا باقی بمانند، پریکاردیت مزمن در نظر گرفته میشود.

التهاب پرده قلب در بیشتر موارد خفیف هستند و معمولا خود به خود بهبود می یابند. درمان برای موارد خیلی شدید ممکن است شامل داروها و به ندرت عمل جراحی شود. تشخیص زود هنگام و درمان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دراز مدت کمک کند.

f1-large

علائم  پریکاردیت

– پریکاردیت حاد معمولا کمتر از چند هفته طول می کشد. التهاب پرده قلب عود کننده مزمن دو نوع هستند، از جمله نوع پی در پی که در عرض شش هفته از پایان گرفتن درمان پزشکی برای یک دوره حاد رخ می دهد، و نوع متناوب که پس از شش هفته رخ می دهد.

– اگر شما پریکاردیت حاد دارید، شایع ترین علامت آن درد قفسه سینه، بصورت چاقوی تیزی که به قفسه سینه پشت جناغ و یا به سمت چپ قفسه سینه شما فرو می رود. با این حال، برخی از افراد با پریکاردیت حاد درد قفسه سینه خود را به عنوان، درد یا فشار خفیف مانندآن، واز شدت متفاوت توصیف می کنند.

– درد ناشی از التهاب پرده قلب  حاد ممکن است به شانه چپ و گردن شما بکشد. این درد اغلب هنگام سرفه، دراز کشیدن یا تنفس عمیق شدت می یابد. نشستن و خم شدن به جلو اغلب می تواند درد را تسکین دهد. 

در این زمان، ممکن است تشخیص درد پریکاردیت از دردی که با حمله قلبی رخ می دهد دشوار گردد.

– پریکاردیت مزمن که معمولا با التهاب مزمن همراه شده و ممکن است درنتیجه مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد) باشد. شایع ترین علامت پریکاردیت مزمن درد قفسه سینه است.

بسته به نوع، علائم و نشانه ها ممکن است برخی یا همه موارد زیر را شامل شود که عبارتند از:

– درد قفسه سینه تیز، سوراخ کننده بیشتر در مرکز و یا سمت چپ قفسه سینه

– تنگی نفس در هنگام خم شدن

– تپش قلب

– تب خفیف

– یک حس کلی از ضعف، خستگی و یا حس بیماری

– سرفه کردن

– ورم شکم یا ساق پا

علائم التهاب دور قلب

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما دچار علایم جدید از درد قفسه سینه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از علائم پریکاردیت شبیه به دیگر شرایط قلبی و ریوی هستند. هر چه زودتر ارزیابی شوید، زودتر شما می توانید تشخیص و درمان مناسب دریافت کنید. 

به عنوان مثال، اگر چه علت درد قفسه سینه حاد ممکن است پریکاردیت باشد، علت اصلی می تواند یک حمله قلبی یا یک لخته خون از ریه ها (آمبولی ریوی) بوده باشد.

علل  التهاب پرده قلب چیست؟

تحت شرایط عادی، کیسه پریکارد دو لایه است که قلب شما را احاطه کرده است و شامل مقدار کمی از مایع روان کننده میباشد. در پریکاردیت، کیسه ملتهب شده و اصطکاک ناشی از کیسه ملتهب منجر به درد قفسه سینه میشود.

تعیین علت التهاب پرده قلب اغلب دشوار است. در اغلب موارد، پزشکان هم قادر به تعیین علت (ایدیوپاتیک) نیستند و یا به عفونت ویروسی شک میکنند.

پریکاردیت همچنین می تواند در مدت کوتاهی پس از یک حمله قلبی اصلی گسترش یابد، با توجه به سوزش اساسی عضله قلب آسیب دیده است. علاوه بر این، یک شکل با تاخیر پریکاردیت ممکن است هفته ها پس از حمله قلبی یا عمل جراحی قلب رخ دهد. 

این التهاب دور قلب با تاخیر به عنوان سندرم درسلر شناخته شده است. 

سایر علل عبارتند از:

– اختلالات التهابی سیستمیک. این ممکن است شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.

– تروما ( ضربه ). آسیب به قلب یا قفسه سینه شما ممکن است به عنوان نتیجه یک تصادف با موتورسیکلت یا وسایل دیگر رخ دهد.

– سایر اختلالات سلامت. این ها ممکن است شامل نارسایی کلیه، ایدز، سل و سرطان شود.

– برخی از داروها. برخی از داروها می تواند باعث پریکاردیت شود، اگر چه این غیر معمول است.

علت پریکاردیت پیست؟عوارض پریکاردیت

عوارض ممکن است شامل:

– پریکاردیت انقباضی

اگر چه غیر معمول است، برخی از مردم با پریکاردیت، به ویژه کسانی با التهاب طولانی مدت و عود مزمن، می تواند ضخامت دائمی، زخم و انقباض پریکارد را گسترش دهد.

در این افراد، پریکارد بسیاری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شبیه به یک مورد سفت،محکم در اطراف قلب میباشد، که قلب را از کار درست نگه می دارد. این وضعیت پریکاردیت انقباضی نامیده می شود و اغلب به تورم شدید پاها و شکم، و همچنین تنگی نفس منجر می شود.

– تامپوناد قلبی

هنگامی که مایع جمع آوری شده در پریکارد بیش از حد شود، یک وضعیت خطرناک به نام تامپوناد میتواند توسعه یابد.

مایع اضافی بر قلب فشار می آورد و اجازه پرشدن درست را به آن نمیدهد. این بدان معناست که خون کمتر قلب را ترک میکند، که باعث افت چشمگیر در فشار خون میشود. تامپوناد قلبی اگر به سرعت درمان نشود می تواند کشنده باشد.

عوارض التهاب پرده قلب

انواع پریکاردیت

پریکاردیت می تواند به طور ناگهانی ایجاد شده و مدت کوتاه تری طول بکشد (حاد) و یا ادامه پیدا کند و برای مدت طولانی باقی بماند (مزمن).

انواع التهاب پرده دور قلب

تشخیص پریکاردیت چگونه است؟

پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی، علائم شما، زمان شروع علائم و اینکه چه چیزی این علائم را بدتر می کند، از شما سوالاتی می پرسد. سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. 

التهاب پریکارد می تواند باعث افزایش مایع بین دو لایه بافت کیسه و در نتیجه افیوژن (ورود مایع به درون حفره) شود. پزشک برای بررسی علائم ناشی از تجمع مایعات اضافی، با گوشی پزشکی به صدای قلب و ریه ها گوش می دهد. 

ممکن است نوعی صدای خش خش شنیده شود که اصطلاحا به آن فریکشن راب می گویند. این صدا زمانی تولید می شود که پریکارد به لایه بیرونی قلب ساییده می شود.

برخی از آزمایشات دیگری که برای تشخیص پریکاردیت استفاده می شوند عبارتند از:

تشخیص پریکاردیت

چه درمان هایی برای بیماران مبتلا به التهاب دور قلب وجود دارد؟

1- درمان دارویی پریکاردیت

درمان پریکاردیت حاد می تواند شامل استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب (مانند ایبوپروفن و آسپرین) باشد. بسته به علت پریکاردیت، ممکن است استفاده از داروهای آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ نیز لازم باشد.

اگر علائم شما شدید است، بیشتر از 2 هفته طول می کشد، یا برطرف می شود و مجددا عود می کند، پزشک ممکن است یک داروی ضد التهابی به نام کلشی سین (colchicine) را نیز تجویز کند. 

این دارو می تواند به کنترل التهاب کمک نموده و تا هفته ها یا حتی ماه ها از عود مجدد پریکاردیت جلوگیری کند. با این حال، این دارو برای برخی افراد (مانند افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی دارند) قابل استفاده نیست.

اگر نیاز به مصرف دوزهای بالای ایبوپروفن دارید، پزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز برای کاهش علائم گوارشی شما تجویز کند. 

همچنین اگر دوزهای زیادی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را مصرف می‌ کنید، برای بررسی تغییر عملکرد کلیه ها و کبد خود، باید به طور مکرر چکاپ انجام دهید.

اگر پریکاردیت مزمن یا عود کننده دارید، ممکن است لازم باشد به مدت چند سال از داروهای NSAID یا کلشی سین استفاده کنید (حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید). استفاده از داروهای دیورتیک (ادرار آور) معمولا می تواند به دفع مایعات اضافی ناشی از پریکاردیت کمک کند. 

اگر ریتم ضربان قلب شما دچار مشکلاتی شده است، حتما با پزشک خود در مورد درمان آن صحبت کنید. همچنین پزشک ممکن است در مورد درمان با داروهای استروئیدی و یا سایر داروها مانند آزاتیوپرین، ایمونوگلوبولین های انسانی تزریقی ، آناکینرا و… با شما صحبت کند.

درمان دارویی پریکاردیت

2- درمان های غیر دارویی

بیشتر اوقات، داروها تنها درمان مورد نیاز برای بیماران مبتلا به پریکاردیت هستند. اما، اگر مایعات جمع شده در پریکارد، به قلب فشار وارد کنند، ممکن است از روشی به نام پریکاردیوسنتز استفاده شود. 

در این روش پزشک از یک لوله بلند و باریک به نام کاتتر برای تخلیه مایعات اضافی درون پریکارد استفاده می کند. کاتتر و یک سوزن استریل، با استفاده از اکوکاردیوگرافی، به سمت پریکارد هدایت می شوند. 

اگر مایع جمع شده، با سوزن قابل تخلیه نباشد، یک عمل جراحی به نام pericardial window انجام می شود.

در افراد مبتلا به پریکاردیت فشرده کننده، ممکن است نیاز باشد که بخشی از پریکارد برداشته شود. این عمل پریکاردکتومی نامیده می شود.

برای درمان بیماران مبتلا به پریکاردیت عود کننده، معمولا از عمل جراحی  استفاده نمی شود. اما در صورتی که درمان های دیگر موفقیت آمیز نباشند، متخصص قلب ممکن است در مورد انجام جراحی با شما صحبت کند.

درمان غیر دارویی التهاب پرده قلب

پیشگیری از التهاب دور قلب

هیچ روش خاصی برای پیشگیری از ابتلا به پریکاردیت وجود ندارد. با این حال، انجام برخی اقدامات برای پیشگیری از عفونت، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به پریکاردیت نیز کمک کند. برای مثال:

1- از تماس با افراد مبتلا به بیماری های ویروسی یا آنفولانزا، خودداری کنید. اگر علائم عفونت ویروسی دارید، سعی کنید از تماس با دیگران خودداری کنید.

2- بهداشت فردی را رعایت کنید. شستن دستها به طور مکرر، می تواند به جلوگیری از انتشار بیماری ها کمک کند.

3- واکسن های توصیه شده را دریافت کنید و در مورد این واکسن‌ ها (از جمله واکسن ‌های کووید-۱۹، سرخجه و آنفولانزا) و همچنین بیماری ‌هایی که می‌ توانند باعث میوکاردیت شوند، مطالعه کنید. واکسن های کووید-19 به ندرت می توانند باعث پریکاردیت (التهاب پوشش خارجی اطراف قلب) و میوکاردیت (التهاب عضله قلب) شوند (به خصوص در مردان 12 تا 17 ساله). می توانید در مورد فواید و خطرات واکسن ها با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.6/5 - (23 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خاطره شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت دکترعزیزاقایه دکتر من خانمی 25ساله هستم که الان چندساله موقع عصبانیت در قلب وپشت کمرطرف چپ.دست چپم تا انگشتها وشانه وگردن چپم درد شدیدی احساس می‌شد ازلحاظ زندگی فشار بدی رومه بدجور عصبی هستم. ولی الان چندماهه که دیگه این دردها روزانه شدن چه عصبی باشم چه نباشم این دردهمرام هست.تنگی نفس واحساس گرمایه شدید وعرق هم دارم. تونفسم و قلبم وقفسه سینه تخت کمرم و چپم احساس سنگینی میکنم.نظرتون چیه طبیعیه یا باید برم دکتر. بعد بهترین دکترقلب کرمان کیه.همه گفتن اباذری که الان شنیدم بازنشست شده. ممنونم از راهنماییتون خسته نباشید.راستی چاق نیستم دچارفشارخون واین حرفها نیستم فقط تنگی نفس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام علائمتون اضطرابی هست در درجه اول به روانپزشک مراجعه کنید و اگر همچنان علائمتون پایدار موند هت بررسی بیشتر و اکو به متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سحر جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وخسته نباشید
  دکتر من این مدتیه که زیر سینه ام خیلی درد میکنه تیر میکشه دست سمت چپم خیلی سنگین میشه وسست میشه به دکتر متخصص قلب مراجعه کردم اکو وتست ورزش ونوار قلب گرفت گفت خوبه فقط یکی از دریچه های قلبم ضعیفه از درد خوابم نمیبره خیلی ترس دارم حتی به روان‌پزشک مراجعه کردم وقرص استرس میخورم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   با توجه به نوع درد و اینکه تست ورزش نرمال بوده قلبتون مشکلی نداره

   بهتره اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعا کنید

 • تصویر کاربر عسل جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 32 سالمه این یکسال ونیم میشه که درد قفسه سینه ودرد زیر سینه دارم به دکتر متخصص قلب مراجعه کردم گفت که یکی از دریچه های قلبت ضعیفه نباید عصبانی بشی که باعث درد نشه نوار قلبم خوبه تست ورزش دادم هم خوبه فقط اکو که دادم اینجوری گفت بهم قرص تنظیم تپش قلب وفشار خون داد اما بازهم درد دارم بعضی وقتا دست چپم ستت میشه خودم خیلی استرس دارم حتی به روان‌پزشک مراجعه کردم وقرص استرس میخورم لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اضطرابتون حتما کامل درمان بشه

   نارسایی دریچه اگر خفیف باشه مهم نیست و باعث علایمتون نیست

   اگر علی رعم درمان اضطراب همچنان درد داشتید جهت تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر عسل جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 32 سالمه این یکسال ونیم میشه که درد قفسه سینه ودرد زیر سینه دارم به دکتر متخصص قلب مراجعه کردم گفت که یکی از دریچه های قلبت ضعیفه نباید عصبانی بشی که باعث درد نشه نوار قلبم خوبه تست ورزش دادم هم خوبه فقط اکو که دادم اینجوری گفت بهم قرص تنظیم تپش قلب وفشار خون داد اما بازهم درد دارم بعضی وقتا دست چپم ستت میشه خودم خیلی استرس دارم حتی به روان‌پزشک مراجعه کردم وقرص استرس میخورم لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نارسایی خفیف دریچه چیز مهمی نیست و باعث درد نمیشه

   اگر اضطراب دارید درمان کنید

   چون اضطراب هم میتونه درد ایجاد کنه

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام خدمت جنابعالی
  من 32 سالمه این یکسال میشه که قفسه سینه ام بدجور درد میکنه که احساس سنگینی میکنم به دکتر متخصص قلب مراجعه کردم یه قرص بهم داد که تپش قلب وفشار خون رو تنظیم میکنه اما درد کاهش پیدا نکرد که بعضی وقتا دست سمت چپم سست میشه وسینه ام تیر میکشه خیلی استرس وترس دارم قرص استرس هم میخورم خواهشمندم بهم کمک کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درد تون قلبی نباشه و گوارشی یا در اثر اضطراب باشه

   اما برای اطمینان تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من یکسال هست که قفسه سینه ام درد میکنه ودست چپم سست میشه به دکتر متخصص قلب مراجعه کردم گفت که پرده قلب من نازک است وموقع عصبانی شدن تپش قلب به پرده قلب میزنه وباعث درد قفسه سینه میشه خواهشمندم که راهنمایی کنید ممنون میشم چون خیلی ترس دارم از این درد قفسه سینه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   چنین بیماری وجود نداره

   ممکنه علایمتون اضطرابی باشه 

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  من مدتیست (چند ماه) که در تمام قسمت های دست چپم و بعضا قفسه سینه درد شدید احساس میکردم،از کتف سمت چپ تا گردن و بازو و اون نواحی همراه با درد قفسه سینه،از هر مثلا ده بار یبار دست راست هم همین دردو احساس میکردم،تا الان که دیگه رسما یه احساس گرفتگی شدید تو کتف چپ دارم و نمیتونم دستمو بلند کنم و نگه دارم چند ثانیه،درد شدید کتف و آرنج دست چپ.اما تپش قلب ندارم،ممکنه مشکل قبلی باشه؟ یا نه صرفا گرفتگی عضلات گردن و ماهیچه است؟ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بیشتر شبیه دردهای عصبی عضلانی هست

   از نظر دیسک گردن هم باید بررسی سوید و باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   اما بهتره همزمان توسط متخصص قلب هم ویزیت شوید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه دارم نوار قلب واکو وتست ورزش دادم همه نرمال بود فقط در اکو گفت یکی از رگها کمی گرفته گی دارد که با دارو رفع میشه قرص نیتروژل هم موقع درد تجویز کرد آزمایشاتم همه خوب بود ولی وقتی قفسه سینه ام درد دارد قرص نیتروژل رو که میخورم فورا آرام میشه نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه در مورد علت درد اظهار نظر دقیق کرد

 • تصویر کاربر فرزانه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  ۶ روز از آنژیوی قلب گذشته،و گاهی درد شدید در قفسه سینه دارد . سن ۵۳
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درد قلبی باشه ولی مشکلات گوارشی و اضطرابی هم باعث چنین دردهایی می شوند

   حتما به پزشکتون اطلاع دهید

 • تصویر کاربر نوید جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم سه روز پیش درد سوزش مانندی در قسمت بالای قفسه سینه داشت که به بیمارستان مراجعه و تشخیص پریکاردیت حاد داده شده سوال بنده اینست که باتوجه به مرخص شدن پسرم هنوز سوزش دارد آیا مجدد به بیمارستان مراجعه کنم یا خیر واین بیماری آیا خطر ناک است ممنون از زحمات جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   معمولا خطرناک نیست

   ولی اگر ادامه داشت بهتره مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟