پریکاردیت یا التهاب پرده دور قلب چیست؟

f1-large

پریکاردیت همان تورم و سوزش غشای کیسه مانند نازک اطراف قلب شماست. پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات دیگرعلایم دیگر میشود.

درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی رخ می دهد که لایه های پریکارد تحریک مخالف با یکدیگر ساییده شوند. پریکاردیت معمولا به طور ناگهانی شروع می شود اما زمان زیادی طول نمیکشد (حاد). هنگامی که علائم به تریج بیشتر یا باقی بمانند، پریکاردیت مزمن در نظر گرفته میشود.

در بیشتر موارد خفیف هستند و معمولا خود به خود بهبود می یابند. درمان برای موارد خیلی شدید ممکن است شامل داروها و به ندرت عمل جراحی شود. تشخیص زودهنگام و درمان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دراز مدت کمک کند.

علائم پریکاردیت

– پریکاردیت حاد معمولا کمتر از چند هفته طول می کشد. پریکاردیت عود کننده مزمن دو نوع هستند، از جمله نوع پی در پی که در عرض شش هفته از پایان گرفتن درمان پزشکی برای یک دوره حاد رخ می دهد، و نوع متناوب که پس از شش هفته رخ می دهد.

– اگر شما پریکاردیت حاد دارید، شایع ترین علامت آن درد قفسه سینه، بصورت چاقوی تیزی که به قفسه سینه پشت جناغ و یا به سمت چپ قفسه سینه شما فرو می رود. با این حال، برخی از افراد با پریکاردیت حاد درد قفسه سینه خود را به عنوان، درد یا فشار خفیف مانندآن، واز شدت متفاوت توصیف می کنند.

– درد ناشی از پریکاردیت حاد ممکن است به شانه چپ و گردن شما سفر کند. آن اغلب هنگام سرفه، دراز کشیدن یا تنفس عمیق شدت می یابد. نشستن و خم شدن به جلو اغلب می تواند درد را تسکین دهد. در این زمان، ممکن است تشخیص درد پریکاردیت از دردی که با حمله قلبی رخ می دهد دشوار گردد.

– پریکاردیت مزمن که معمولا با التهاب مزمن همراه شده و ممکن است درنتیجه مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد) باشد. شایع ترین علامت پریکاردیت مزمن درد قفسه سینه است.

بسته به نوع، علائم و نشانه ها ممکن است برخی یا همه موارد زیررا شامل شود که عبارتند از:

– درد قفسه سینه تیز، سوراخ کننده بیشتر درمرکز و یا سمت چپ قفسه سینه

– تنگی نفس در هنگام خم شدن

– تپش قلب

– تب خفیف

– یک حس کلی از ضعف، خستگی و یا حس بیماری

– سرفه کردن

– ورم شکم یا ساق پا

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما دچار علایم جدید از درد قفسه سینه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از علائم پریکاردیت شبیه به دیگر شرایط قلبی و ریوی هستند. هر چه زودتر ارزیابی شوید، زودتر شما می توانید تشخیص و درمان مناسب دریافت کنید. به عنوان مثال، اگر چه علت درد قفسه سینه حاد ممکن است پریکاردیت باشد، علت اصلی می تواند یک حمله قلبی یا یک لخته خون از ریه ها (آمبولی ریوی) بوده باشد.

علل پریکاردیت

تحت شرایط عادی، کیسه پریکارد دو لایه است که قلب شما را احاطه کرده است و شامل مقدار کمی از مایع روان کننده میباشد. در پریکاردیت، کیسه ملتهب شده و اصطکاک ناشی از کیسه ملتهب منجر به درد قفسه سینه میشود.

تعیین علت پریکاردیت اغلب دشوار است. در اغلب موارد، پزشکان هم قادر به تعیین علت (ایدیوپاتیک) نیستند و یا به عفونت ویروسی شک میکنند.

پریکاردیت همچنین می تواند در مدت کوتاهی پس از یک حمله قلبی اصلی گسترش یابد، با توجه به سوزش اساسی عضله قلب آسیب دیده است. علاوه بر این، یک شکل با تاخیر پریکاردیت ممکن است هفته ها پس از حمله قلبی یا عمل جراحی قلب رخ دهد. این پریکاردیت با تاخیر به عنوان سندرم درسلر شناخته شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند سندرم درسلر است، به دلیل پاسخ التهابی اشتباه بدن به بافت های خودی (پاسخ ایمنی) – در این مورد، قلب و پریکارد رخ میدهد.

سایر علل عبارتند از:

– اختلالات التهابی سیستمیک. این ممکن است شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.

– تروما ( ضربه ). آسیب به قلب یا قفسه سینه شما ممکن است به عنوان نتیجه یک تصادف با موتورسیکلت یا وسایل دیگر رخ دهد.

– سایر اختلالات سلامت. این ها ممکن است شامل نارسایی کلیه، ایدز، سل و سرطان شود.

– برخی از داروها. برخی از داروها می تواند باعث پریکاردیت شود، اگر چه این غیر معمول است.

عوارض پریکاردیت

عوارض ممکن است شامل:

– پریکاردیت انقباضی

اگر چه غیر معمول است، برخی از مردم با پریکاردیت، به ویژه کسانی با التهاب طولانی مدت و عود مزمن، می تواند ضخامت دائمی، زخم و انقباض پریکارد را گسترش دهد.

در این افراد، پریکارد بسیاری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شبیه به یک مورد سفت،محکم در اطراف قلب میباشد، که قلب را از کار درست نگه می دارد. این وضعیت پریکاردیت انقباضی نامیده می شود و اغلب به تورم شدید پاها و شکم، و همچنین تنگی نفس منجر می شود.

– تامپوناد قلبی

هنگامی که مایع جمع آوری شده در پریکارد بیش از حد شود، یک وضعیت خطرناک به نام تامپوناد میتواند توسعه یابد.

مایع اضافی بر قلب فشار می آورد و اجازه پرشدن درست را به آن نمیدهد. این بدان معناست که خون کمتر قلب را ترک میکند، که باعث افت چشمگیر در فشار خون میشود. تامپوناد قلبی اگر به سرعت درمان نشود می تواند کشنده باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سوال شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دوروز هست سوزش و سنگینی قفسه سینه چپ دارم بعد از دوروز درد و.سوزش و.بیحسی دست چپ را دارم .علت چیست؟ حالت تهوع هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی باشه ممکنه هم خیر

   باید معاینه شوید و نوار قلب بگیرید تا مشخص شود قلبی هست یا نه

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درد قفسه سینه به دکتر رفتم درد خیفف اما گاهی چند ساعت طول می کشید نوار قلبم طبیعی بود اما تست ورزش که دارم دو دقیقه اخرش کم اوردم فشار خونم که روی 10 بود شد 12 دکتر دارو داد اما گاهی فقط می خورم گفت روزی 45 دقیقه باید بروم پیاروی که می روم اما 15 دقیقه اول معمولا قفسه سینه ام درد خیفیف می گیره اما ادامه می دهم تا یک ساعت پیاده روی می کنیم ایا این درد برای قلبم ضرر نداره از عرقات گیاهی هم اسفتاده می کنیم سنم 36 است بارداری در چنین وضیعی اشکا ل نداره. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   باید اکو و اسکن قلب انجام دهید که ایا گرفتگی عروق وجود دارد و یا نه و باعث علایم می شود و یا نه

   این علایم قلبی هست

 • تصویر کاربر نگار جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من میخواستم درمورد دردی که درقفسه سینه وپشت کتف هام دارم بدونم وعکس اکویی که گرفتم رو براتون بفرستم چونکه من به دکتر که رفتم گفتن قلبتون سالمه درصودتی که خیلی درد شدیدی دارم وتنگی نفس شدیدی دارم ولی برای من قرص سلکوکسیب نوشتن که نمیدونم برای چی این قرصو نوشتن که خیلی هم عوارض داره وواقعا دلیل این دردو هم به من نگفتن لطفا شما بگین این عکس اکوی من چطور هستش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   اکو نرماله

   برای بررسی اینکه درد قلبی هست یا نه میشه تست ورزش انجام داد

   و اکر تست نرمال بود جهت سایر علل درد مثل اضطراب و مشکلات گوارشی بررسی شوید

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  منصور هستم ۳۵ ساله از دیشب موقعی که خواب بودم یک درد ناگهانی دقیقا پاینتر از قفسه سینه سمت چپ شکمم شروع شده و وقتی خم و راست میشم شدیدا تیر میکشه،و باتوجه به اینکه مادرم آنوریسم آئورت داشت و متاسفانه در اثر همون بیماری درگذشت منو بسیار نگران کرده ،میخوام بدونم واقعا ممکنه باتوجه به علایم و وراثت انوریسم باشه ؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید لطفا
  با تشکر...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   درد به انوریسم نمیخوره

   ولی باید سونو شوید و توسط جراح معاینه شوید به اورژانس مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من به مدت یه هفته است که درد شدید درقفسه سینه دارم مثل اینکه وزنه سنگینی روی قلبمه واحساس فشردگی وتنگی نفس شدیدی دارم مخصوصا موقع خوابیدن واستراحت کردن واحساس میکنم قلبم تپش نداره وبه زور نفس میکشم لطفا بگید چه دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   باید ابتدا علت مشخص شود

   لذا لازمه حتما برای اکو و تست ورزش و بررسی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر