استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت داروییاستنت یک لوله از جنس توری مشبک کوچک است که برای باز نگه داشتن عروق پس از یک روش به نام آنژیوپلاستی (مداخله کرونری از راه پوست و یا PCI) وارد قلب می شود. استنت دارویی یک پوشش پلیمری بیشتر از جنس توری مشبک است که یک دارو را در طول زمان منتشر می کند. این دارو به جلوگیری از مسدود شدن دوباره رگ های قلب کمک می کند.

به طور کلی، استنت آزاد کننده دارو بیش از استنت فلزی لخت برای اکثر مردم ترجیح داده می شود. مطالعات نشان می دهد که استنت دارویی نیز درنهایت به اندازه استنت لخت فلزی ایمن می باشند.

 با این حال استنت دارویی به رقیق کننده خون برای جلوگیری از بسته شدن ناگهانی استنت توسط لخته شدن خون نیاز دارد که این باعث می شود تا استنت دارویی برای افرادی با مشکلات خونریزی و یا کسانی که به برخی از انواع عمل های جراحی در مدت یک سال پس از قرار دادن استنت نیاز دارند، کمتر پیشنهاد شود.

در ادامه اطلاعات جامعی در مورد استنت دارویی ارائه شده است.

استنت چیست؟

استنت معمولا لوله توری مشبک می باشد که در طول PCI قرار داده شده است. استنت روشی درمانی است که با جاگذاری موقت و بادکردن یک بادکنک کوچک باعث وسیع تر شدن عروق مسدود شده قلب می شود. استنت گذاری عروق به جلوگیری از مسدود شدن دوباره آن ها کمک می کند (تنگی مجدد).

حتی با استنت، ۱۰ تا ۲۰ درصد از شریان ها دوباره مسدود می شوند. میزان عود مجدد استنت دارویی بیشتر است.

مقایسه استنت فلزی لخت و استنت دارویی

– استنت فلزی لخت

استنت فلزی هیچ پوشش خاصی ندارد. آنها به عنوان داربست، به سرپا نگه داشتن رگ های خونی بازشده پعد از رفع گرفتگی آنها توسط آنژیوپلاستی به کار می روند. در التیام عروق، بافت اطراف استنت رشد می کند و دراین محل متوقف می شود. با این حال، گاهی اوقات رشد بیش از حد بافت اسکار در پوشش شریانی خطر reblockage را افزایش می دهد.

– استنت دارویی

استنت آزاد کننده دارو با دارویی که به آرامی منتشر می شود (شسته) پوشیده شده و به جلوگیری از رشد بافت اسکار در پوشش عروق کمک می کند. این امر کمک می کند تا شریان، صاف و باز باقی می ماند و خون به خوبی جریان داشته باشد.

بسیاری از مردم با مشکلات قلبی که با با استنت دارویی بطور موفق درمان شده اند، دیگر نیاز به روش های تهاجمی تر، مانند جراحی قلب باز نخواهند داشت. کاهش خطر ابتلا به انسداد مجدد عروق توسط استنت دارویی سبب می شود تا احتمال انجام دوباره روش آنژیوپلاستی کاهش یافته و در نتیجه ریسک ابتلا به عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته قلبی کم می شود.

روش های درمان گرفتگی عروق قلب

استنت دارویی فقط یکی از گزینه ها برای درمان عروق قلبی تنگ شده هستند . اگر شریان های شما تنگ شده اساسا چهار گزینه در پیش رو دارید که هر کدام خطراتی به همراه دارد.

۱- داروها و تغییر در شیوه زندگی

اگر علائم بیماری قلبی شما به دلیل تنگ شدن عروق کرونری است و وضعیت بیماری شما شدید یا بلافاصله تهدید کننده زندگی نییست، پزشک قلب ممکن است در ابتدا داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، نیترات، مسدود کننده های کانال کلسیم، آسپرین و استاتین ها را تجویز نماید.
با مصرف این داروها، تغییر در شیوه زندگی مانند ترک سیگار، خوردن غذای سالم و ورزش می توانید گاهی به اندازه دریافت استنت در برخی شرایط بهبود یابید. البته در صورت استنت گذاری نیز پزشک شما به احتمال زیاد داروهایی مانند استاتین ها و همچنین تغییر در شیوه زندگی را تجویز خواهد کرد.

۲- استنت فلزی لخت

این استنت به خوبی می تواند کار کند ولی نسبت به جایگذاری استنت دارویی نرخ بالاتری نسبت به تنگی مجدد دارد. اگر شما عمل جراحی مربوط به قلب (به عنوان مثال، معده یا فتق جراحی) به این زودی ندارید، پس استنت گذاری شما انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر شما اختلال خونریزی ندارید، ممکن است جایگذاری استنت فلزی لخت برای شما بهتر باشد.

۳- استنت رساننده دارو

استنت دارویی در بسیاری از شرایط بی خطر و موثر هستند و نسبت به استنت فلزی لخت با سرعت پایین تری سبب تنگی مجدد می شوند. برای اثربخشی مطلوب، شما باید داروهای تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق را مصرف کنید.

۴- عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی بای پس برای انحراف خون در اطراف شریان مسدود شده در قلب استفاده می شود. جراح یک رگ خونی سالم از پا، بازو و یا قفسه سینه شما برمیدارد و آن را به شریان های دیگر در قلب شما متصل کرده به طوری که خون در اطراف ناحیه بای پس شده مسدود یا بیمار نشود.

عمل جراحی قلب باز بخوبی کار می کند، اما این روش تهاجمی تر از استنت گذاری است که به معنی زمان بهبودی طولانی تر و خطر بیشتری از عوارض نسبت به جایگذاری استنت می باشد.

بعد از قرار دادن استنت چه کارهایی باید انجام دهید؟

– نگاهی به آسپرین

پزشک توصیه خواهد کرد که شما بصورت روزانه و به طور نامحدود آسپیرین مصرف کنید. این کار به منظور کاهش خطر لخته شدن خون در داخل استنت است. دستورالعمل پزشک خود مبنی بر مقدار و نوع آسپیرین مصرفی را حتما دنبال کنید.

– مصرف داروهای ضد لخته شدن

به افرادی با استنت، داروهای ضد لخته شدن مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) داده می شود. انجمن قلب آمریکا و سازمان غذا و دارو توصیه می کنند که افرادی که استنت دارویی دارند، مصرف داروهایی از قبیل: کلوپیدوگرل را ادامه دهند چرا که خطر ابتلا به لخته شدن استنت را برای حداقل یک سال پس از استنت گذاری کاهش می دهد. برای بیشتر افراد با استنت فلزی لخت ، داروهای ضد لخته شدن فقط برای یک ماه پس از جایگذاری استنت توصیه می شوند.

از متخصص قلب و عروق خود در مورد مدت زمان مصرف داروی ضد لخته شدن خون و دیگر داروها سوال کنید. قطعا پاسخ وی به میزان انسداد، نوع استنت و خطر ابتلا به خونریزی شما بستگی خواهد داشت. بدون مشورت با متخصص قلب و عروق ،مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد را متوقف نکنید.

– اطلاع رسانی دیگر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی

پزشک مراقبت های اولیه شما و دیگر متخصصان باید در مورد داروهایی که شما مصرف می کنید و نیز استنت درون قلب شما اطلاع داشته باشند. داروهای ضد لخته شدن و آسپرین می توانند بر روی جراحی و سایر روش های پزشکی تاثیر گذارند و با داروهای دیگر تداخل کنند.

– محدودیت در عمل های جراحی غیر قلبی

اگر شما می بایست عمل جراحی غیر قلبی در سال اول بعد از جایگذاری استنت انجام دهید می بایست:

• در صورت امکان، عمل جراحی غیرقلبی خود را به مدت یک سال پس از استنت گذاری به تعویق بیندازید.

• اگر عمل جراحی را نمی توان به تعویق انداخت، در مورد داروهای مصرفی خود از قبیل آسپیرین یا کلوپیدوگرل با پزشک خود صحبت کنید. دوز داروی شما ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشد.

• اگر شما می دانید که به احتمال زیاد در همان سال جایگذاری استنت نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، استنت فلزی لخت ممکن است گزینه ی بهتری برای شما باشد. اگر شما در افزایش خطر ابتلا به خونریزی هستید و یا فکر میکنید شما قادر نخواهید بود داروهای ضد انعقادی که توسط پزشک شما تجویز می شوند را مصرف کنید ، شما همچنین ممکن است یک استنت فلزی لخت بخواهید در نظر بگیرید . با پزشک خود در مورد وضعیتتان صحبت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهران جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام آیا سرگیجه و اختلال در دید یا دو بینی پس از آنژیوگرافی طبیعی است و از بین میرود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر پیام پنجشنبه ۳۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام. آقای دکتر پدر اینجانب نیاز به انژوگرافی و انژو پلاستی دارند. چون بیمه تکمیلی ایشان آتیه سازان است، باید احتمالا در یک بیمارستان دولتی این عمل را انجام بدهند. آیا شما با یک مرکز دولتی هم کار می کنید؟ و اینکه نزدیکترین تاریخی که بتوان انژوگرافی کرد چه موقع است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   بيمارستان شهيد مصطفي خميني با بيمه آتيه سازان قرارداد براي آنژيوگرافي و آنژيوپلاستي دارد
   جهت هماهنگي و مشخص كردن زمان با مطب اينجانب هماهنگ فرماييد
   ٢٢٨٧٤٨٩٩
 • تصویر کاربر اقدس پنجشنبه ۳۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  داشتن سرگیجه با مصرف قرص های روسوتین 10 و پلاویکس 75 از هر کدام یک عدد یک روز در میان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   اين دو قرص عارضه شايع سرگيجه نميدهند
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام 48 سالمه و 6 ماه پیش آنژیو کردم و یک استنت در یکی از رگها قرار داده شد . پس از آن دو بار تست ورزش دادم که هردو خوب بود .گاهی در پشت شانه چپم درد دارم که همیشگی نیست و گه گداری هم سوزشی بسیار کوتاه در قلبم دارم (فبل از آنژیو این دو نوع درد را اصلا نداشتم ) .حال اگر بخواهم ورزش سخت ولی بسیار کوتاه داشته باشم مثلا 3 بار در روز هر بار 20 ثانیه دوی خیلی تند یا دوچرخه سواری بسیار سریع آیا خطری تهدیدم خواهد کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر پریسا چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم هشتادو چهار ساله هستند و سالهاست که از داروهای قلب و فشارخون و آسپرین استفاده می کنند
  درسال 87 برای دومین بار اسکن قلب ایشان گرفتگی خفیف در دو رگ اصلی نشان داد
  و حالا از طرف پزشک متخصص قلب که تحت نظرشان هستند پیشنهاد آنژیوگرافی شده.
  سوالم اینست که آیا انجام آنژیو در این سن (84 سال) بنظر شما به صلاح هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب با شغل کارمند اداری شهرداری دارای سن 38 سال و متاهل میباشم بیشتر از سه سال است که در قسمت پشت زیر کتف چپ دچار گرفتگی عضله شده و گاها دارای درد شدیدی است که کمتر از پنج دقیقه طول نمی کشد و همین عامل باعث ایجاد استرس و بعضا تنگی نفس خواهد شد به متخصصین قلب مراجعه و تست قلب و اکو و نوار قلب گرفته ام اما مورد خاصی تشخیص نداده اند مستدعی است در صورت امکان راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   اگر تست ورزش شما نرمال بوده نيازمند اقدام خاصي نيستيد و اگر انجام نداده ايد به يك متخصص قلب مراجعه نماييد
 • تصویر کاربر ح پنجشنبه ۷ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید مدت شش سالی ست که روی جفت پاهام در هوای سرد یخ می کنه و سرما بد جوری اذیتم می کنه کف پاهام هم مثل کفی مقوایی کفشی که اب خورده باشه احساس خوبی ندارم البته ظاهر پا مثل یه پای سالمه فقط این حس رو دارم که خیلی حس بدیه اخیرا از تنس فیزیوتراپی خریدم و استفاده میکنم البته قند قابل کنترل هم دارم ایا انسداد عروقه چطور می تونم بفهمم که نیست اسم این بیماری چیست ایا با انژیو گرافی پا این مشکل می تونه بر طرف بشه خواهشا به این درد بی درمان ما که شش ساله امون مارو بریده توجه کنید تا از ته دل همیشه دعا گوی شما و خانواده ی گرامیتون باشم وبکم خدایا این اقا حواسش به ماست تو هم حواست به خانواده اقای دکتر باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   اگر قند داريد حتما در ابتدا معاينه عروق پا و در صورت شك به گرفتگي عروق سي تي انژيوگرافي عروق پا انجام شود
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر بنده چند مدتی احساس درد در قفسه سینه و تنگی نفس بودم یک روز به دلیل سردرد خیلی شدید بابت فشار بالای خون به بیمارستان مراجعه کردم و فشارخون 16 روی 9 داشتم در نوار قلب به جز میزان ضربان بالای قلب چیز خاصی نبود و در اکو نیز میزان پمپاز خون قلب 60 درصد بود و وضعیت دریچه های قلب و نرمال بود ولی باز هم کمی میزان ضربان قلب بالا بود.
  البته بنده مدتی بود در تحرکات جسمانی و جابجایی اجسام نفس کم می آوردم و نیاز به نفس کشیدن به صورت عمیق و از راه دهان داشتم که در تست ورزش این مسئله مشخص بیشتر مشخص شد و نتیجه تست ورزش و پیشنهاد پوزتیو بود برخی از پزشکان انجام آنژو رو پیشنهاد داده اند
  حال اگر ممکن است برای ادامه درمان راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   اگر مقدور است ابتدا سي تي آنژيوگرافي عروق قلب انجام داده و بر اساس ان ادامه درمان تصميم گرفته شود
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. مامان من 41ساله هست و چندتا دکتر رفته گفتن باید آنژیو گرافی بشین خواستم بپرسم با انجام دادن آنژیو چند درصد موفقیت آمیز هست و رگها باز میشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   بر اساس نوع گرفتگي سانس باز كردن رگ متفاوت است و نميشود فرمول كلي داد ك
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  جناب دکتر .باعرض سلام و خسته نباشی.پدرم 64ساله هستند .سال 84آنژیو گرافی دادند دکتر گفتند یه رگ قلبشون 45 درصد و یکی 65 درصد بسته است و دارو دادند .تا الان سال 95 فقط دارو قلب مصرف کردند و مدام نوار قلب و اکو دادند معمولا دکترش میگه نوارش خوبه.آیا پس از 11 سال دوباره نیاز به آنژیو داره؟ و بیمه تکمیلی داره هزینه آنزیوش چقدر میشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   بهتر هست اگر علامتدار هستند آنژيوگرافي بشوند
   بر استس نوع بيمه تكميلي هزينه متفاوت است اما اغلب تمام هزينه تويط بيمه تكميلي پرداخت ميشود
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر