دکتر محمد حسین نجفی

استنت یک لوله از جنس توری مشبک کوچک است که برای باز نگه داشتن عروق پس از یک روش به نام آنژیوپلاستی (مداخله کرونری از راه پوست و یا PCI) وارد قلب می شود. استنت دارویی یک پوشش پلیمری بیشتر از جنس توری مشبک است که یک دارو را در طول زمان منتشر می کند. این دارو به جلوگیری از مسدود شدن دوباره رگ های قلب کمک می کند.

به طور کلی، استنت آزاد کننده دارو بیش از استنت فلزی لخت برای اکثر مردم ترجیح داده می شود. مطالعات نشان می دهد که استنت دارویی نیز درنهایت به اندازه استنت لخت فلزی ایمن می باشند.

انواع استنت قلبی

با این حال استنت دارویی به رقیق کننده خون برای جلوگیری از بسته شدن ناگهانی استنت توسط لخته شدن خون نیاز دارد که این باعث می شود تا استنت دارویی برای افرادی با مشکلات خونریزی و یا کسانی که به برخی از انواع عمل های جراحی در مدت یک سال پس از قرار دادن استنت نیاز دارند، کمتر پیشنهاد شود.

در ادامه اطلاعات جامعی در مورد استنت دارویی ارائه شده است.

استنت چیست؟

استنت معمولا لوله توری مشبک می باشد که در طول PCI قرار داده شده است. استنت روشی درمانی است که با جاگذاری موقت و بادکردن یک بادکنک کوچک باعث وسیع تر شدن عروق مسدود شده قلب می شود. استنت گذاری عروق به جلوگیری از مسدود شدن دوباره آن ها کمک می کند (تنگی مجدد).

حتی با استنت، ۱۰ تا ۲۰ درصد از شریان ها دوباره مسدود می شوند. میزان عود مجدد استنت دارویی بیشتر است.

مقایسه استنت فلزی لخت و استنت دارویی

– استنت فلزی لخت

استنت فلزی هیچ پوشش خاصی ندارد. آنها به عنوان داربست، به سرپا نگه داشتن رگ های خونی بازشده پعد از رفع گرفتگی آنها توسط آنژیوپلاستی به کار می روند. در التیام عروق، بافت اطراف استنت رشد می کند و دراین محل متوقف می شود. با این حال، گاهی اوقات رشد بیش از حد بافت اسکار در پوشش شریانی خطر reblockage را افزایش می دهد.

– استنت دارویی

استنت آزاد کننده دارو با دارویی که به آرامی منتشر می شود (شسته) پوشیده شده و به جلوگیری از رشد بافت اسکار در پوشش عروق کمک می کند. این امر کمک می کند تا شریان، صاف و باز باقی می ماند و خون به خوبی جریان داشته باشد.

بسیاری از مردم با مشکلات قلبی که با با استنت دارویی بطور موفق درمان شده اند، دیگر نیاز به روش های تهاجمی تر، مانند جراحی قلب باز نخواهند داشت. کاهش خطر ابتلا به انسداد مجدد عروق توسط استنت دارویی سبب می شود تا احتمال انجام دوباره روش آنژیوپلاستی کاهش یافته و در نتیجه ریسک ابتلا به عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته قلبی کم می شود.

روش های درمان گرفتگی عروق قلب

عمل آنژیو قلب و استنت دارویی فقط یکی از گزینه ها برای درمان عروق قلبی تنگ شده هستند . اگر شریان های شما تنگ شده اساسا چهار گزینه در پیش رو دارید که هر کدام خطراتی به همراه دارد.

۱- داروها و تغییر در شیوه زندگی

اگر علائم بیماری قلبی شما به دلیل تنگ شدن عروق کرونری است و وضعیت بیماری شما شدید یا بلافاصله تهدید کننده زندگی نییست، پزشک قلب ممکن است در ابتدا داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، نیترات، مسدود کننده های کانال کلسیم، آسپرین و استاتین ها را تجویز نماید.
با مصرف این داروها، تغییر در شیوه زندگی مانند ترک سیگار، خوردن غذای سالم و ورزش می توانید گاهی به اندازه دریافت استنت در برخی شرایط بهبود یابید. البته در صورت استنت گذاری نیز پزشک شما به احتمال زیاد داروهایی مانند استاتین ها و همچنین تغییر در شیوه زندگی را تجویز خواهد کرد.

۲- استنت فلزی لخت

این استنت به خوبی می تواند کار کند ولی نسبت به جایگذاری استنت دارویی نرخ بالاتری نسبت به تنگی مجدد دارد. اگر شما عمل جراحی مربوط به قلب (به عنوان مثال، معده یا فتق جراحی) به این زودی ندارید، پس استنت گذاری شما انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر شما اختلال خونریزی ندارید، ممکن است جایگذاری استنت فلزی لخت برای شما بهتر باشد.

۳- استنت رساننده دارو

استنت دارویی در بسیاری از شرایط بی خطر و موثر هستند و نسبت به استنت فلزی لخت با سرعت پایین تری سبب تنگی مجدد می شوند. برای اثربخشی مطلوب، شما باید داروهای تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق را مصرف کنید.

۴- عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی بای پس برای انحراف خون در اطراف شریان مسدود شده در قلب استفاده می شود. جراح یک رگ خونی سالم از پا، بازو و یا قفسه سینه شما برمیدارد و آن را به شریان های دیگر در قلب شما متصل کرده به طوری که خون در اطراف ناحیه بای پس شده مسدود یا بیمار نشود.

عمل جراحی قلب باز بخوبی کار می کند، اما این روش تهاجمی تر از استنت گذاری است که به معنی زمان بهبودی طولانی تر و خطر بیشتری از عوارض نسبت به جایگذاری استنت می باشد.

بعد از قرار دادن استنت چه کارهایی باید انجام دهید؟

قرص آسپرین aspirin

– نگاهی به آسپرین

پزشک توصیه خواهد کرد که شما بصورت روزانه، آسپیرین مصرف کنید. این کار به منظور کاهش خطر لخته شدن خون در داخل استنت است. دستورالعمل پزشک خود مبنی بر مقدار و نوع آسپیرین مصرفی را حتما دنبال کنید.

– مصرف داروهای ضد لخته شدن

به افرادی با استنت، داروهای ضد لخته شدن مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) داده می شود. انجمن قلب آمریکا و سازمان غذا و دارو توصیه می کنند که افرادی که استنت دارویی دارند، مصرف داروهایی از قبیل: کلوپیدوگرل را ادامه دهند چرا که خطر ابتلا به لخته شدن استنت را برای حداقل یک سال پس از استنت گذاری کاهش می دهد. برای بیشتر افراد با استنت فلزی لخت ، داروهای ضد لخته شدن فقط برای یک ماه پس از جایگذاری استنت توصیه می شوند.

 

از متخصص قلب و عروق خود در مورد مدت زمان مصرف داروی ضد لخته شدن خون و دیگر داروها سوال کنید. قطعا پاسخ وی به میزان انسداد، نوع استنت و خطر ابتلا به خونریزی شما بستگی خواهد داشت. بدون مشورت با متخصص قلب و عروق ،مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد را متوقف نکنید.

– اطلاع رسانی دیگر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی

پزشک مراقبت های اولیه شما و دیگر متخصصان باید در مورد داروهایی که شما مصرف می کنید و نیز استنت درون قلب شما اطلاع داشته باشند. داروهای ضد لخته شدن و آسپرین می توانند بر روی جراحی و سایر روش های پزشکی تاثیر گذارند و با داروهای دیگر تداخل کنند.

– محدودیت در عمل های جراحی غیر قلبی

اگر شما می بایست عمل جراحی غیر قلبی در سال اول بعد از جایگذاری استنت انجام دهید می بایست:

• در صورت امکان، عمل جراحی غیرقلبی خود را به مدت یک سال پس از استنت گذاری به تعویق بیندازید.

• اگر عمل جراحی را نمی توان به تعویق انداخت، در مورد داروهای مصرفی خود از قبیل آسپیرین یا کلوپیدوگرل با پزشک خود صحبت کنید. دوز داروی شما ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشد.

• اگر شما می دانید که به احتمال زیاد در همان سال جایگذاری استنت نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، استنت فلزی لخت ممکن است گزینه ی بهتری برای شما باشد. اگر شما در افزایش خطر ابتلا به خونریزی هستید و یا فکر میکنید شما قادر نخواهید بود داروهای ضد انعقادی که توسط پزشک شما تجویز می شوند را مصرف کنید ، شما همچنین ممکن است یک استنت فلزی لخت بخواهید در نظر بگیرید . با پزشک خود در مورد وضعیتتان صحبت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3/5 - (3 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 2267 مشاهده پرسش
  علت سردرد بعد از آنژیوگرافی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام انژیوگرافی از دست ظهر انجام دادم. الان سر درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   علل مختلفي داره
   بايد معاينه شويد
   به پزشكتون اطلاع بديد
 • تصویر کاربر مصی شنبه ۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  تا چند وقت بعد از انژو پلاستیکی باید اسپرین مصرف کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد ديد رگ بسته هست يا خير
   شرايط با هم فرق ميكنه
  2. تصویر کاربر مصی شنبه ۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام بنده انژیو پلاستیکی کردم و داخل رگ قلبم به اصطلاح فنر گذاشتن با این توضیح نظر شما در مورد اسپرین چیست الان یکسال هست اسپرین مصرف میکنم جدیدا با افت فشار خون مواجه شدم دائم موقع بلند شدن سرم گیج میره و تو این یکسال ۲۵ کیلو وزن کم کردم ایا اینه به اسپرین ربطی داره
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير اسپرين تا اخر عمر
   براي اين مشكلات به دكتر داخلي مراجعه كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  پدر بنده هر سه رگ قلبش گرفته و به علت این که رگ پاش هم حدود 20 سانت گرفته نمیتونه عمل بای پس کنه و دکتر گفته باید چند تا استند بزاری

  سوال مهمم اینه : بعد از آنژیو گرافی در بیمارستان امید مرخص شده و الان خونس به نظر شما این بیمارستان برای این عمل آنژیو پلاستی مناسبه؟ چون تازه تاسسیسه و...
  آیا شما صلاح میدونین تو این بیمارستان جراحی کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بنده از شرايط و پزشك هاي بيمارستان مريوطه اطلاعي ندارم
  2. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   دکتر امیر حسین زهره ای
  3. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   دکتر امیر حسین زهره ای
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   عذر ميخوام ولي نميشناسم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سعیدنوری جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 308 مشاهده پرسش
  ژلوفن باقرص نیتروگلیسیرین تداخل دارد؟ قرص نیتروگلیسیرین واسه شیردهی ضرر داد؟ قرص نیتروگلیسیرین واسه شیردهی ضرر دارد ⏪ ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   سوال اول خير
   سوال دوم مطالعه نشده ولي بهتره مصرف نشه
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام بعد آنزیوگرافی چه داروهایی باید استفاده کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بستگي به نتيجه انژيوگرافي داره
 • تصویر کاربر طاهره سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  ایا بعد از انژیوگرافی احتیاج به دارو دارم دوروزه که انژیو شدم میخوام بدونم احتیاج به دارو دارم یاخیر قبلا دارو استفاده نمیکردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بستگي به اين داره كه عروقتون گرفتگي داره يا نه
 • تصویر کاربر بشرزاد شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  با درود و احترام
  در تاریخ ۱۱ خرداد سال جاری انژیو پلاستی سه رگ اصلی رو انجام دادم منتها در حدود چهار روز است که از ناحیه پشت سر درد شدید و ممتدی رو احساس می کنم دلیل این درد به نظر شما چیه ضمن اینکه گرفتگی شدیدی درحدود ۲۰ سال در یکی از عروق پشت سرم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   پاسخ شما داده شد
 • تصویر کاربر چنگیز شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من 3رگ قلبم بسته بود 2جلسه بالون زدم(بیمارستان بقیته الله دکتر صادقی)2دوتا از رگهام باز شد ناگفته نماند دیابت وابسته به انسولین دارم.انسولین نووروپید روزی 3بار.لنتوس1بار قبل ازشام.قبل از بالون داروهای گاباپنتین100روزی2عدد بخاطر درد زانو.انلاپریل5 شبی1عدد بخاطر دفع پروتیین از کلیه.آتوراستاتین20شبی1عدد.آس آ80شبی1عدد.بخاطر اعصابم شبی1عددآلپرازولام..داروهای جدید.متورال روزی2عددصبح و شب.نیترکاردین روزی2عددصبح و شب.پنتوپرازول1عددناشتا.پلی ویکس3هفته اول روزی2عددصبح و شب.بعد از این3هفته روزی1عدد..حالا سوالم اینه تا کی باید این داروهای قلب رو بخورم و لطف فرموده نظرتون رو در خصوص این داروها بفرمایید.با سپاس بیکران.چنگیز ملکی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اين داروها تركيب مناسبي هست
   پلاويكس اا يك سال
   اسپرين عميشه ساير داروها بسته به شرايط بيمار
 • تصویر کاربر ملکا جمعه ۴ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  عوارض جانبی بعداز آنژیو برام توضیح بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   عوارضي مثل خونريزي كبودي سكته مغزي يا قلبي يا مرگ بشه
   ولي احتمال همه اينها پايينه
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر