استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت داروییاستنت یک لوله از جنس توری مشبک کوچک است که برای باز نگه داشتن عروق پس از یک روش به نام آنژیوپلاستی (مداخله کرونری از راه پوست و یا PCI) وارد قلب می شود. استنت دارویی یک پوشش پلیمری بیشتر از جنس توری مشبک است که یک دارو را در طول زمان منتشر می کند. این دارو به جلوگیری از مسدود شدن دوباره رگ های قلب کمک می کند.

به طور کلی، استنت آزاد کننده دارو بیش از استنت فلزی لخت برای اکثر مردم ترجیح داده می شود. مطالعات نشان می دهد که استنت دارویی نیز درنهایت به اندازه استنت لخت فلزی ایمن می باشند.

 با این حال استنت دارویی به رقیق کننده خون برای جلوگیری از بسته شدن ناگهانی استنت توسط لخته شدن خون نیاز دارد که این باعث می شود تا استنت دارویی برای افرادی با مشکلات خونریزی و یا کسانی که به برخی از انواع عمل های جراحی در مدت یک سال پس از قرار دادن استنت نیاز دارند، کمتر پیشنهاد شود.

در ادامه اطلاعات جامعی در مورد استنت دارویی ارائه شده است.

استنت چیست؟

استنت معمولا لوله توری مشبک می باشد که در طول PCI قرار داده شده است. استنت روشی درمانی است که با جاگذاری موقت و بادکردن یک بادکنک کوچک باعث وسیع تر شدن عروق مسدود شده قلب می شود. استنت گذاری عروق به جلوگیری از مسدود شدن دوباره آن ها کمک می کند (تنگی مجدد).

حتی با استنت، ۱۰ تا ۲۰ درصد از شریان ها دوباره مسدود می شوند. میزان عود مجدد استنت دارویی بیشتر است.

مقایسه استنت فلزی لخت و استنت دارویی

– استنت فلزی لخت

استنت فلزی هیچ پوشش خاصی ندارد. آنها به عنوان داربست، به سرپا نگه داشتن رگ های خونی بازشده پعد از رفع گرفتگی آنها توسط آنژیوپلاستی به کار می روند. در التیام عروق، بافت اطراف استنت رشد می کند و دراین محل متوقف می شود. با این حال، گاهی اوقات رشد بیش از حد بافت اسکار در پوشش شریانی خطر reblockage را افزایش می دهد.

– استنت دارویی

استنت آزاد کننده دارو با دارویی که به آرامی منتشر می شود (شسته) پوشیده شده و به جلوگیری از رشد بافت اسکار در پوشش عروق کمک می کند. این امر کمک می کند تا شریان، صاف و باز باقی می ماند و خون به خوبی جریان داشته باشد.

بسیاری از مردم با مشکلات قلبی که با با استنت دارویی بطور موفق درمان شده اند، دیگر نیاز به روش های تهاجمی تر، مانند جراحی قلب باز نخواهند داشت. کاهش خطر ابتلا به انسداد مجدد عروق توسط استنت دارویی سبب می شود تا احتمال انجام دوباره روش آنژیوپلاستی کاهش یافته و در نتیجه ریسک ابتلا به عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته قلبی کم می شود.

روش های درمان گرفتگی عروق قلب

استنت دارویی فقط یکی از گزینه ها برای درمان عروق قلبی تنگ شده هستند . اگر شریان های شما تنگ شده اساسا چهار گزینه در پیش رو دارید که هر کدام خطراتی به همراه دارد.

۱- داروها و تغییر در شیوه زندگی

اگر علائم بیماری قلبی شما به دلیل تنگ شدن عروق کرونری است و وضعیت بیماری شما شدید یا بلافاصله تهدید کننده زندگی نییست، پزشک قلب ممکن است در ابتدا داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، نیترات، مسدود کننده های کانال کلسیم، آسپرین و استاتین ها را تجویز نماید.
با مصرف این داروها، تغییر در شیوه زندگی مانند ترک سیگار، خوردن غذای سالم و ورزش می توانید گاهی به اندازه دریافت استنت در برخی شرایط بهبود یابید. البته در صورت استنت گذاری نیز پزشک شما به احتمال زیاد داروهایی مانند استاتین ها و همچنین تغییر در شیوه زندگی را تجویز خواهد کرد.

۲- استنت فلزی لخت

این استنت به خوبی می تواند کار کند ولی نسبت به جایگذاری استنت دارویی نرخ بالاتری نسبت به تنگی مجدد دارد. اگر شما عمل جراحی مربوط به قلب (به عنوان مثال، معده یا فتق جراحی) به این زودی ندارید، پس استنت گذاری شما انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر شما اختلال خونریزی ندارید، ممکن است جایگذاری استنت فلزی لخت برای شما بهتر باشد.

۳- استنت رساننده دارو

استنت دارویی در بسیاری از شرایط بی خطر و موثر هستند و نسبت به استنت فلزی لخت با سرعت پایین تری سبب تنگی مجدد می شوند. برای اثربخشی مطلوب، شما باید داروهای تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق را مصرف کنید.

۴- عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی بای پس برای انحراف خون در اطراف شریان مسدود شده در قلب استفاده می شود. جراح یک رگ خونی سالم از پا، بازو و یا قفسه سینه شما برمیدارد و آن را به شریان های دیگر در قلب شما متصل کرده به طوری که خون در اطراف ناحیه بای پس شده مسدود یا بیمار نشود.

عمل جراحی قلب باز بخوبی کار می کند، اما این روش تهاجمی تر از استنت گذاری است که به معنی زمان بهبودی طولانی تر و خطر بیشتری از عوارض نسبت به جایگذاری استنت می باشد.

بعد از قرار دادن استنت چه کارهایی باید انجام دهید؟

– نگاهی به آسپرین

پزشک توصیه خواهد کرد که شما بصورت روزانه و به طور نامحدود آسپیرین مصرف کنید. این کار به منظور کاهش خطر لخته شدن خون در داخل استنت است. دستورالعمل پزشک خود مبنی بر مقدار و نوع آسپیرین مصرفی را حتما دنبال کنید.

– مصرف داروهای ضد لخته شدن

به افرادی با استنت، داروهای ضد لخته شدن مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) داده می شود. انجمن قلب آمریکا و سازمان غذا و دارو توصیه می کنند که افرادی که استنت دارویی دارند، مصرف داروهایی از قبیل: کلوپیدوگرل را ادامه دهند چرا که خطر ابتلا به لخته شدن استنت را برای حداقل یک سال پس از استنت گذاری کاهش می دهد. برای بیشتر افراد با استنت فلزی لخت ، داروهای ضد لخته شدن فقط برای یک ماه پس از جایگذاری استنت توصیه می شوند.

از متخصص قلب و عروق خود در مورد مدت زمان مصرف داروی ضد لخته شدن خون و دیگر داروها سوال کنید. قطعا پاسخ وی به میزان انسداد، نوع استنت و خطر ابتلا به خونریزی شما بستگی خواهد داشت. بدون مشورت با متخصص قلب و عروق ،مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد را متوقف نکنید.

– اطلاع رسانی دیگر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی

پزشک مراقبت های اولیه شما و دیگر متخصصان باید در مورد داروهایی که شما مصرف می کنید و نیز استنت درون قلب شما اطلاع داشته باشند. داروهای ضد لخته شدن و آسپرین می توانند بر روی جراحی و سایر روش های پزشکی تاثیر گذارند و با داروهای دیگر تداخل کنند.

– محدودیت در عمل های جراحی غیر قلبی

اگر شما می بایست عمل جراحی غیر قلبی در سال اول بعد از جایگذاری استنت انجام دهید می بایست:

• در صورت امکان، عمل جراحی غیرقلبی خود را به مدت یک سال پس از استنت گذاری به تعویق بیندازید.

• اگر عمل جراحی را نمی توان به تعویق انداخت، در مورد داروهای مصرفی خود از قبیل آسپیرین یا کلوپیدوگرل با پزشک خود صحبت کنید. دوز داروی شما ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشد.

• اگر شما می دانید که به احتمال زیاد در همان سال جایگذاری استنت نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، استنت فلزی لخت ممکن است گزینه ی بهتری برای شما باشد. اگر شما در افزایش خطر ابتلا به خونریزی هستید و یا فکر میکنید شما قادر نخواهید بود داروهای ضد انعقادی که توسط پزشک شما تجویز می شوند را مصرف کنید ، شما همچنین ممکن است یک استنت فلزی لخت بخواهید در نظر بگیرید . با پزشک خود در مورد وضعیتتان صحبت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام بنده در روز در کف پاهای خود احساس سوزش میکنم همچنین در ران های خودمم گاها احساس سوزش میکنم علت چه میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر قلیپور جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام.مادرم من سنی حدود60سال داره که چند روز پیش فشار خونش دائما در حال تغییر بود به از مراجعه به بیمارستان قلب وانجام انژیو گرافی فهمیدیم که سه تا از رگ های قلبش گرفته شده که یگیش قدیمی بوده ودوتای دیگه اش برای امسال بوده .دکتر هم گفت که چون رگهاش ضعیف هستن نمیشه انژیو پلاست انجام بدیم .من هم از عمل قلب باز میترسم بخاطر سن بالای که داره لطفا کمکم کن دکتر چیکار کنم؟ ایا با دارو رگها باز میشن .یا باید عمل بشه.ایا اگه رگ ها ضعیف باشن باز میشه که انژیو پلاست انجام داد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  پدرم هیچ وقت مشکل خاصی نداشتند
  خواب وغذای نرمال اما سیگار میکشیدند ومقداری هم کم تحمل البته نمیدانم شی این 10 روزی که بیمارستان بستری شده اندصبورتر شده اند یانه
  طی یک شب باعلائم احساس خفگی و احساس گرمی به پزشک مراجعه کرده وفشارشان 16 گزارش شد واین آغاز اسکن ها و آنژیوگرافی شد
  درحال حاضر برایشان عمل بازقلب تجویز شده است اما ایشان تصمیم گرفته اند با رضایت شخصی مرخص شوند ازشما خواهش میکنم توصیه های مراقبتی خارج از بیمارستان برای قلب ایشان و همینطور دیابتی که پزشکان گزارش کرده اند را تفضل بفرمایید ایشان به یاری خالق قلب ,می خواهند با آرامش تصمیم بگیرند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جمالی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما جناب دکتر من به دلیل نامنظمی ضربان قلب به دکتر مراجعه کردم بعد به دلیل سابقه خانوادگی سکته قلبی دکتر اسکن قلب تجویز کردن که من برای شما هم جواب رو ارسال کردم در جواب اسکن دکتر گفتن خونرسانی دیواره قلب کم هست نسبت به سن من 38سالمه ایشون سی تی انژیو رو تجویز کردن که حضرتعالی هم تایید فرمودید من سی تی انژیو رو انجام دادم جواب که برای شما هم ارسال میکنم خدمت دکتر بردم ایشون فرمودن گرفتگی عروق نیست ولی تنگی متعدد هست که شاید به دلیل اضطراب من باشه چون من استرس دارم و نصف الپرازولام صبح و نصف لورازپام شب مصرف میکنم فرمودن پروپنالول 10 یک عدد صبح و یک عدد شب بخور یک شب درمیان آسپرین و هر شب یک عدد قرص چربی خواستم ببینم نظر حضرتعالی چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما جناب دکتر من به دلیل نامنظمی ضربان قلب به دکتر مراجعه کردم بعد به دلیل سابقه خانوادگی سکته قلبی دکتر اسکن قلب تجویز کردن که من برای شما هم جواب رو ارسال کردم در جواب اسکن دکتر گفتن خونرسانی دیواره قلب کم هست نسبت به سن من 38سالمه ایشون سی تی انژیو رو تجویز کردن که حضرتعالی هم تایید فرمودید من سی تی انژیو رو انجام دادم جواب که برای شما هم ارسال میکنم خدمت دکتر بردم ایشون فرمودن گرفتگی عروق نیست ولی تنگی متعدد هست که شاید به دلیل اضطراب من باشه چون من استرس دارم و نصف الپرازولام صبح و نصف لورازپام شب مصرف میکنم فرمودن پروپنالول 10 یک عدد صبح و یک عدد شب بخور یک شب درمیان آسپرین و هر شب یک عدد قرص چربی خواستم ببینم نظر حضرتعالی چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   فقط يك صفحه ارسال شده
   صفحه ديگر را هم اوسال كنيد
 • تصویر کاربر طالب یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای 52ساله معلم هستم
  23دی آنژیو دربیمارستان مرکز قلب تهران انجام دادم ولی کماکان درد سینه دارم سرپازیادمی مانم پاهایم سست میشوندیا راه می روم نفس کم می آورم
  طالب راستگو اروشکی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کاوس پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  تفسیر سی تی انژیو پدرم
  در d1 d2 lcx om1 و mid rca گرفتگی بیشتر از 70درصد
  ایشون سال 82سکته داشتن و دو عدد استند گذاشتن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ashkan6983 شنبه ۳۰ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و سپاس بابت تفسیر سیتی آنژیو
  آنژیو و فنر در بیمارستان خصوصی حدودا چقدر هزینه داره؟
  مادرم بیمه تکمیلی فرهنگیان (اتیه سازان حافظ) دارد
  ممنونم میشم یه توضیح مختصر بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  پدری دارم ۷۳ ساله .مدتی است دچار لخته های متعدد در رگ های پا (یک بارم شریان ایلیاک) و dvt و ترومبوآمبولی میشن که به شدت دچار درد و بی حسی و سردی پا میشن،چندین بار جراحی کردن و بایپس های مختلف مثل فموروفمورال کردن اما مجددا دچار لخته میشه به طوری که دکتر گفتن دیگه رگ های ایشون قابل جراحی نیست و اگر دفعه بعد این اتفاق بیفته بجز قطع پا از ناحیه زانو چاره دیگه ای وجود ندارد.
  دیابت و پرفشاری و چربی بالا هم دارند و سیگار میکشند.انگشت شست پاشونم قطع کردن.میخواستم نظرتون رو با توجه به مدارک فرستاده شده بفرمایید که آیا میشه پاشون رو نجات داد یا حتما باید قطع شه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر میخواستم بدونم کدوم مراکز خصوصی و تخصصی آنژیوگرافی رو از طریق دست انجام میدهند و اینکه پزشک معالج پدرم متخصص قلب هستن و جراح و فوق تخصص نیستن آیا ایشون میتونن انژیو را انجام بدهند.سپاس از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر