دکتر محمد حسین نجفی

استنت یک لوله از جنس توری مشبک کوچک است که برای باز نگه داشتن عروق پس از یک روش به نام آنژیوپلاستی (مداخله کرونری از راه پوست و یا PCI) وارد قلب می شود. استنت دارویی یک پوشش پلیمری بیشتر از جنس توری مشبک است که یک دارو را در طول زمان منتشر می کند. این دارو به جلوگیری از مسدود شدن دوباره رگ های قلب کمک می کند.

به طور کلی، استنت آزاد کننده دارو بیش از استنت فلزی لخت برای اکثر مردم ترجیح داده می شود. مطالعات نشان می دهد که استنت دارویی نیز درنهایت به اندازه استنت لخت فلزی ایمن می باشند.

انواع استنت قلبی

با این حال استنت دارویی به رقیق کننده خون برای جلوگیری از بسته شدن ناگهانی استنت توسط لخته شدن خون نیاز دارد که این باعث می شود تا استنت دارویی برای افرادی با مشکلات خونریزی و یا کسانی که به برخی از انواع عمل های جراحی در مدت یک سال پس از قرار دادن استنت نیاز دارند، کمتر پیشنهاد شود.

در ادامه اطلاعات جامعی در مورد استنت دارویی ارائه شده است.

استنت چیست؟

استنت معمولا لوله توری مشبک می باشد که در طول PCI قرار داده شده است. استنت روشی درمانی است که با جاگذاری موقت و بادکردن یک بادکنک کوچک باعث وسیع تر شدن عروق مسدود شده قلب می شود. استنت گذاری عروق به جلوگیری از مسدود شدن دوباره آن ها کمک می کند (تنگی مجدد).

حتی با استنت، ۱۰ تا ۲۰ درصد از شریان ها دوباره مسدود می شوند. میزان عود مجدد استنت دارویی بیشتر است.

مقایسه استنت فلزی لخت و استنت دارویی

– استنت فلزی لخت

استنت فلزی هیچ پوشش خاصی ندارد. آنها به عنوان داربست، به سرپا نگه داشتن رگ های خونی بازشده پعد از رفع گرفتگی آنها توسط آنژیوپلاستی به کار می روند. در التیام عروق، بافت اطراف استنت رشد می کند و دراین محل متوقف می شود. با این حال، گاهی اوقات رشد بیش از حد بافت اسکار در پوشش شریانی خطر reblockage را افزایش می دهد.

– استنت دارویی

استنت آزاد کننده دارو با دارویی که به آرامی منتشر می شود (شسته) پوشیده شده و به جلوگیری از رشد بافت اسکار در پوشش عروق کمک می کند. این امر کمک می کند تا شریان، صاف و باز باقی می ماند و خون به خوبی جریان داشته باشد.

بسیاری از مردم با مشکلات قلبی که با با استنت دارویی بطور موفق درمان شده اند، دیگر نیاز به روش های تهاجمی تر، مانند جراحی قلب باز نخواهند داشت. کاهش خطر ابتلا به انسداد مجدد عروق توسط استنت دارویی سبب می شود تا احتمال انجام دوباره روش آنژیوپلاستی کاهش یافته و در نتیجه ریسک ابتلا به عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته قلبی کم می شود.

روش های درمان گرفتگی عروق قلب

عمل آنژیو قلب و استنت دارویی فقط یکی از گزینه ها برای درمان عروق قلبی تنگ شده هستند . اگر شریان های شما تنگ شده اساسا چهار گزینه در پیش رو دارید که هر کدام خطراتی به همراه دارد.

۱- داروها و تغییر در شیوه زندگی

اگر علائم بیماری قلبی شما به دلیل تنگ شدن عروق کرونری است و وضعیت بیماری شما شدید یا بلافاصله تهدید کننده زندگی نییست، پزشک قلب ممکن است در ابتدا داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، نیترات، مسدود کننده های کانال کلسیم، آسپرین و استاتین ها را تجویز نماید.
با مصرف این داروها، تغییر در شیوه زندگی مانند ترک سیگار، خوردن غذای سالم و ورزش می توانید گاهی به اندازه دریافت استنت در برخی شرایط بهبود یابید. البته در صورت استنت گذاری نیز پزشک شما به احتمال زیاد داروهایی مانند استاتین ها و همچنین تغییر در شیوه زندگی را تجویز خواهد کرد.

۲- استنت فلزی لخت

این استنت به خوبی می تواند کار کند ولی نسبت به جایگذاری استنت دارویی نرخ بالاتری نسبت به تنگی مجدد دارد. اگر شما عمل جراحی مربوط به قلب (به عنوان مثال، معده یا فتق جراحی) به این زودی ندارید، پس استنت گذاری شما انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر شما اختلال خونریزی ندارید، ممکن است جایگذاری استنت فلزی لخت برای شما بهتر باشد.

۳- استنت رساننده دارو

استنت دارویی در بسیاری از شرایط بی خطر و موثر هستند و نسبت به استنت فلزی لخت با سرعت پایین تری سبب تنگی مجدد می شوند. برای اثربخشی مطلوب، شما باید داروهای تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق را مصرف کنید.

۴- عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی بای پس برای انحراف خون در اطراف شریان مسدود شده در قلب استفاده می شود. جراح یک رگ خونی سالم از پا، بازو و یا قفسه سینه شما برمیدارد و آن را به شریان های دیگر در قلب شما متصل کرده به طوری که خون در اطراف ناحیه بای پس شده مسدود یا بیمار نشود.

عمل جراحی قلب باز بخوبی کار می کند، اما این روش تهاجمی تر از استنت گذاری است که به معنی زمان بهبودی طولانی تر و خطر بیشتری از عوارض نسبت به جایگذاری استنت می باشد.

بعد از قرار دادن استنت چه کارهایی باید انجام دهید؟

قرص آسپرین aspirin

– نگاهی به آسپرین

پزشک توصیه خواهد کرد که شما بصورت روزانه، آسپیرین مصرف کنید. این کار به منظور کاهش خطر لخته شدن خون در داخل استنت است. دستورالعمل پزشک خود مبنی بر مقدار و نوع آسپیرین مصرفی را حتما دنبال کنید.

– مصرف داروهای ضد لخته شدن

به افرادی با استنت، داروهای ضد لخته شدن مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) داده می شود. انجمن قلب آمریکا و سازمان غذا و دارو توصیه می کنند که افرادی که استنت دارویی دارند، مصرف داروهایی از قبیل: کلوپیدوگرل را ادامه دهند چرا که خطر ابتلا به لخته شدن استنت را برای حداقل یک سال پس از استنت گذاری کاهش می دهد. برای بیشتر افراد با استنت فلزی لخت ، داروهای ضد لخته شدن فقط برای یک ماه پس از جایگذاری استنت توصیه می شوند.

 

از متخصص قلب و عروق خود در مورد مدت زمان مصرف داروی ضد لخته شدن خون و دیگر داروها سوال کنید. قطعا پاسخ وی به میزان انسداد، نوع استنت و خطر ابتلا به خونریزی شما بستگی خواهد داشت. بدون مشورت با متخصص قلب و عروق ،مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد را متوقف نکنید.

– اطلاع رسانی دیگر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی

پزشک مراقبت های اولیه شما و دیگر متخصصان باید در مورد داروهایی که شما مصرف می کنید و نیز استنت درون قلب شما اطلاع داشته باشند. داروهای ضد لخته شدن و آسپرین می توانند بر روی جراحی و سایر روش های پزشکی تاثیر گذارند و با داروهای دیگر تداخل کنند.

– محدودیت در عمل های جراحی غیر قلبی

اگر شما می بایست عمل جراحی غیر قلبی در سال اول بعد از جایگذاری استنت انجام دهید می بایست:

• در صورت امکان، عمل جراحی غیرقلبی خود را به مدت یک سال پس از استنت گذاری به تعویق بیندازید.

• اگر عمل جراحی را نمی توان به تعویق انداخت، در مورد داروهای مصرفی خود از قبیل آسپیرین یا کلوپیدوگرل با پزشک خود صحبت کنید. دوز داروی شما ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشد.

• اگر شما می دانید که به احتمال زیاد در همان سال جایگذاری استنت نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، استنت فلزی لخت ممکن است گزینه ی بهتری برای شما باشد. اگر شما در افزایش خطر ابتلا به خونریزی هستید و یا فکر میکنید شما قادر نخواهید بود داروهای ضد انعقادی که توسط پزشک شما تجویز می شوند را مصرف کنید ، شما همچنین ممکن است یک استنت فلزی لخت بخواهید در نظر بگیرید . با پزشک خود در مورد وضعیتتان صحبت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3/5 - (3 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرشدی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم یک ماه پیش انژیو پلاستی شد داروی اسپرین و پلاویکس تجویز شد براش .بعد یک هفته خون دماغ شد شدید هنوزم میشه مشکل از چیه باید چه کار کنیم ازمایش هاشم همه سالمن.تو رو خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام بايد هم به پزشك قلبتون و هم به متخصص ent مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام من 3سال انژیوپلاستی کردم اول دکتر گفت هرروز بخور تا 3ماه بعد گفت یه روز درمیان بخور از 6ماه بعد به این طرف ادامه دادم ولی بخاطر مشکلات مالی نمیتونم برم پیش دکتر هیچ اعلائمی ندارم آسپرین هم هروز میخورم من چکار میتونم بکنم قطع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   ميتونيد فقط اسپرين بخوريد و مشكلي نيست
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقای دکتر
  احتراما اینجانب در دو هفته پیش عمل آنژیوگرافی انجام دادم که مشخص شد 40% عروق گرفتگی دارد و متخصص معالج داروهای آسپرین 80 و آتورواستاتین 40 تجویز نمودند .
  بعد از آنژیوگرافی به علت درد شدید در دست اقدام به سونوگرافی نمودم که گزارش آن را جهت ملاحظه حضرتعالی ارسال می نمایم و مشخص شد مقداری لخته در عروق دست ایجاد شده حال پس از سه هفته که به پزشک معالج دیگری مراجعه نمودم داروی Clotover 30mg تجویز نموده اند . حال خواهشمند است در خصوص داروی جدید و احتمال تداخل دارویی با آسپرین اینجانب را راهنمایی فرمایید . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   دارو مناسبه
   ميتونيد طي زمان مصرف اين دارو اسپرين رو موقتا قطع كنيد
 • تصویر کاربر قنبری چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم امروز بعد از عمل آنژیو دو تا از رگهاشو فنر گذاشتن در بیمارستان کرج دکتر گفته دو تا رگ دیگه باید فنر گذاشته بشه تا سه روز آینده به نظر شما این همه فنر ضرر نداره براش شما صلاح میدونید چهار فنر گذاشته بشه سنش شصت و شش سالشه لطفا راهنمایی کنید با این سن توانایی دارن چهار تا فنر مشکلی نیست سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام براي اظهار نظر سي دي انژيو را بايد ببينم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید .
  من از یک ماه پیش برای روز چهارشنبه ۱۸ام وقت سی تی انژیو گرفته بودم .ولی سه شنبه هفته گذشته مجبور شدن اورژانسی انژیوگرافی بشم .
  حالا که انژیوگرافی شدم ،صلاح است که سی تی بشم .یا نه برم نوبت کنسل کنم ؟
  در ضمن باستحضار می رساند روز ۱۸ نزد شما نوبت گرفتم .
  باتشکر
  حسین چاروسایی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير نياز به سي تي نيست
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی ... وقت به خیر .... تا مرداد ماه 1397 فکر می کردم قلبم مانند ساعت کار می کند, ولی نوار قلب و بعد از آن چند بار اکو کاردیوگرافی ازقلبم، نشان از نارسایی بطن چپم با EF کمتر از 25 بود. در تاریخ 12 شهریور 1397 آنژیوگرافی انجام دادم و رگ کرنری LAD دارای گرفتگی 90-70 درصد بود( نوع بیماری آنژین پایدار) و یکStent معمولی(فلزی) در این رگ کاشته شد. در حال حاضر : قرص ASA 80mg روزی یک عدد؛ قرص Ropixon 40mg روزی یک عدد؛ قرص Plavix 75 mg ؛ قرص Carvedilol 6.25 روزی 2 عدد استفاده می کنم.
  قرص های Carvedilol 6.25 را صبح همراه صبحانه و 12 ساعت بعد همراه با شام( ساعت 19) مصرف می کنم.
  قرص ASA را همراه با نهار (حدود ساعت 22) مصرف می کنم.
  قرص Ropixon 40mg را قبل از خواب ( ساعت 23) مصرف می کنم.
  قرص Plavix 75 mg را بعد از شام ( ساعت 22) مصرف می کنم.
  سئوال یک : آیا برنامه زمانی مصرف این قرص ها درست است؟ آیا تداخلی وجود ندارد؟ یعنی اثر بخشی دارویی به اندازه کافی وجود دارد؟
  سئوال دو : با توجه به اینکه به علت سکته خاموش قسمتی از بطن چپم مرده؛ آیا با باز شدن رگ کرونری قلبم آیا احتمال درصدی بازگشت و بهبود EF بطن چپم وجود دارد؟
  خواهشمند است برای راهنمایی بیشتر کامل توضیح دهید.

  با تشکر از مهربانی شما - مهرداد رادمهر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   داروها مناسبه
   سوال دوم بستگي به اين داره كه بافت كاملا از بين رفته و يا تنها عملكرد كاهش يافته
   ميتونه تا حدي برخي مواقع البته قابل برگشت باشه
 • تصویر کاربر دین دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر
  با گذشت یک هفته از انجام آنژیوگرافی از ناحیه ران پا در بیمارستان شهیدمدرس تهران تو سط دستیاران دکتر نمازی هنوز به اندازه یک فندوق در محل ورود آنژیو متورم میباشد آیا طبیعی بوده یا نیاز به مراجعه و معاینه میباشد با تشکر و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير فورا به پزشكتون مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر صانعی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.سوال این هست اگر بیماری دچار سکته قلبی بشه وبعد 4 ساعت انزیو بشه ممکنه بافت قلبش دچار اسیب بشه وبعد از سه روز فوت کند ؟ خواهر من بعد از سکته "انزیو شد وفنر گذاشتن ورگ اصلی سکته باز شد .بعداز دو روز دوباره انزیو کردن ولی متاسفانه در ان روز تا نزدیک صبح فوت کردن با اینکه پزشکان می گفتند حالش خوب شده حالا سوال من این هست که فوت خواهرم بخاطر دیر دریافت کردن کمک پزشکی بوده یا ممکنه بخاطر اسیب بافت قلبی ؟اگر بافت قلب اسیب ببیند چه مدتی طول می کشد تا بیمار فوت کند؟ایا پزشکان می تونند اسیب بافت قلب را فورا تشخیص بدهند؟میشه لطفا توضیح بدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خود سكته از عوامل بسيار مهم مرگ هست
   ولي تا پرونده كامل مشاهده نشود نمي توان علت مرگ را دقيق مشخص كرد
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم با درد شدید قفسه سینه به بیمارستان رسوندیم و گفتن سه تا از رگای قلبش گرفته. یکیشو فنر زدن باز شد ما بقی گفتن چند روز دیگه و تو این چند روز در آی سی یو بودن. و گفتن هر رگ رو جدا جدا انجام می دن. با توجه به خوب بودن حال عمومیشون چرا دو تا رگ باقی مانده همزمان انجام نمی دن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اناتومي رگ پر خطره
 • تصویر کاربر روحبخش یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  بالن گذاری و آنژیو گرافی به داخل رگی که در ابتدای شاخه ای شدن آن استنت وجود دارد امکان پذیر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   سي دي انژيو بايد ديده شود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر