دکتر محمد حسین نجفی

استنت یک لوله از جنس توری مشبک کوچک است که برای باز نگه داشتن عروق پس از یک روش به نام آنژیوپلاستی (مداخله کرونری از راه پوست و یا PCI) وارد قلب می شود. استنت دارویی یک پوشش پلیمری بیشتر از جنس توری مشبک است که یک دارو را در طول زمان منتشر می کند. این دارو به جلوگیری از مسدود شدن دوباره رگ های قلب کمک می کند.

به طور کلی، استنت آزاد کننده دارو بیش از استنت فلزی لخت برای اکثر مردم ترجیح داده می شود. مطالعات نشان می دهد که استنت دارویی نیز درنهایت به اندازه استنت لخت فلزی ایمن می باشند.

انواع استنت قلبی

با این حال استنت دارویی به رقیق کننده خون برای جلوگیری از بسته شدن ناگهانی استنت توسط لخته شدن خون نیاز دارد که این باعث می شود تا استنت دارویی برای افرادی با مشکلات خونریزی و یا کسانی که به برخی از انواع عمل های جراحی در مدت یک سال پس از قرار دادن استنت نیاز دارند، کمتر پیشنهاد شود.

در ادامه اطلاعات جامعی در مورد استنت دارویی ارائه شده است.

استنت چیست؟

استنت معمولا لوله توری مشبک می باشد که در طول PCI قرار داده شده است. استنت روشی درمانی است که با جاگذاری موقت و بادکردن یک بادکنک کوچک باعث وسیع تر شدن عروق مسدود شده قلب می شود. استنت گذاری عروق به جلوگیری از مسدود شدن دوباره آن ها کمک می کند (تنگی مجدد).

حتی با استنت، ۱۰ تا ۲۰ درصد از شریان ها دوباره مسدود می شوند. میزان عود مجدد استنت دارویی بیشتر است.

مقایسه استنت فلزی لخت و استنت دارویی

– استنت فلزی لخت

استنت فلزی هیچ پوشش خاصی ندارد. آنها به عنوان داربست، به سرپا نگه داشتن رگ های خونی بازشده پعد از رفع گرفتگی آنها توسط آنژیوپلاستی به کار می روند. در التیام عروق، بافت اطراف استنت رشد می کند و دراین محل متوقف می شود. با این حال، گاهی اوقات رشد بیش از حد بافت اسکار در پوشش شریانی خطر reblockage را افزایش می دهد.

– استنت دارویی

استنت آزاد کننده دارو با دارویی که به آرامی منتشر می شود (شسته) پوشیده شده و به جلوگیری از رشد بافت اسکار در پوشش عروق کمک می کند. این امر کمک می کند تا شریان، صاف و باز باقی می ماند و خون به خوبی جریان داشته باشد.

بسیاری از مردم با مشکلات قلبی که با با استنت دارویی بطور موفق درمان شده اند، دیگر نیاز به روش های تهاجمی تر، مانند جراحی قلب باز نخواهند داشت. کاهش خطر ابتلا به انسداد مجدد عروق توسط استنت دارویی سبب می شود تا احتمال انجام دوباره روش آنژیوپلاستی کاهش یافته و در نتیجه ریسک ابتلا به عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته قلبی کم می شود.

روش های درمان گرفتگی عروق قلب

عمل آنژیو قلب و استنت دارویی فقط یکی از گزینه ها برای درمان عروق قلبی تنگ شده هستند . اگر شریان های شما تنگ شده اساسا چهار گزینه در پیش رو دارید که هر کدام خطراتی به همراه دارد.

۱- داروها و تغییر در شیوه زندگی

اگر علائم بیماری قلبی شما به دلیل تنگ شدن عروق کرونری است و وضعیت بیماری شما شدید یا بلافاصله تهدید کننده زندگی نییست، پزشک قلب ممکن است در ابتدا داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، نیترات، مسدود کننده های کانال کلسیم، آسپرین و استاتین ها را تجویز نماید.
با مصرف این داروها، تغییر در شیوه زندگی مانند ترک سیگار، خوردن غذای سالم و ورزش می توانید گاهی به اندازه دریافت استنت در برخی شرایط بهبود یابید. البته در صورت استنت گذاری نیز پزشک شما به احتمال زیاد داروهایی مانند استاتین ها و همچنین تغییر در شیوه زندگی را تجویز خواهد کرد.

۲- استنت فلزی لخت

این استنت به خوبی می تواند کار کند ولی نسبت به جایگذاری استنت دارویی نرخ بالاتری نسبت به تنگی مجدد دارد. اگر شما عمل جراحی مربوط به قلب (به عنوان مثال، معده یا فتق جراحی) به این زودی ندارید، پس استنت گذاری شما انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر شما اختلال خونریزی ندارید، ممکن است جایگذاری استنت فلزی لخت برای شما بهتر باشد.

۳- استنت رساننده دارو

استنت دارویی در بسیاری از شرایط بی خطر و موثر هستند و نسبت به استنت فلزی لخت با سرعت پایین تری سبب تنگی مجدد می شوند. برای اثربخشی مطلوب، شما باید داروهای تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق را مصرف کنید.

۴- عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی بای پس برای انحراف خون در اطراف شریان مسدود شده در قلب استفاده می شود. جراح یک رگ خونی سالم از پا، بازو و یا قفسه سینه شما برمیدارد و آن را به شریان های دیگر در قلب شما متصل کرده به طوری که خون در اطراف ناحیه بای پس شده مسدود یا بیمار نشود.

عمل جراحی قلب باز بخوبی کار می کند، اما این روش تهاجمی تر از استنت گذاری است که به معنی زمان بهبودی طولانی تر و خطر بیشتری از عوارض نسبت به جایگذاری استنت می باشد.

بعد از قرار دادن استنت چه کارهایی باید انجام دهید؟

قرص آسپرین aspirin

– نگاهی به آسپرین

پزشک توصیه خواهد کرد که شما بصورت روزانه، آسپیرین مصرف کنید. این کار به منظور کاهش خطر لخته شدن خون در داخل استنت است. دستورالعمل پزشک خود مبنی بر مقدار و نوع آسپیرین مصرفی را حتما دنبال کنید.

– مصرف داروهای ضد لخته شدن

به افرادی با استنت، داروهای ضد لخته شدن مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) داده می شود. انجمن قلب آمریکا و سازمان غذا و دارو توصیه می کنند که افرادی که استنت دارویی دارند، مصرف داروهایی از قبیل: کلوپیدوگرل را ادامه دهند چرا که خطر ابتلا به لخته شدن استنت را برای حداقل یک سال پس از استنت گذاری کاهش می دهد. برای بیشتر افراد با استنت فلزی لخت ، داروهای ضد لخته شدن فقط برای یک ماه پس از جایگذاری استنت توصیه می شوند.

 

از متخصص قلب و عروق خود در مورد مدت زمان مصرف داروی ضد لخته شدن خون و دیگر داروها سوال کنید. قطعا پاسخ وی به میزان انسداد، نوع استنت و خطر ابتلا به خونریزی شما بستگی خواهد داشت. بدون مشورت با متخصص قلب و عروق ،مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد را متوقف نکنید.

– اطلاع رسانی دیگر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی

پزشک مراقبت های اولیه شما و دیگر متخصصان باید در مورد داروهایی که شما مصرف می کنید و نیز استنت درون قلب شما اطلاع داشته باشند. داروهای ضد لخته شدن و آسپرین می توانند بر روی جراحی و سایر روش های پزشکی تاثیر گذارند و با داروهای دیگر تداخل کنند.

– محدودیت در عمل های جراحی غیر قلبی

اگر شما می بایست عمل جراحی غیر قلبی در سال اول بعد از جایگذاری استنت انجام دهید می بایست:

• در صورت امکان، عمل جراحی غیرقلبی خود را به مدت یک سال پس از استنت گذاری به تعویق بیندازید.

• اگر عمل جراحی را نمی توان به تعویق انداخت، در مورد داروهای مصرفی خود از قبیل آسپیرین یا کلوپیدوگرل با پزشک خود صحبت کنید. دوز داروی شما ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشد.

• اگر شما می دانید که به احتمال زیاد در همان سال جایگذاری استنت نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، استنت فلزی لخت ممکن است گزینه ی بهتری برای شما باشد. اگر شما در افزایش خطر ابتلا به خونریزی هستید و یا فکر میکنید شما قادر نخواهید بود داروهای ضد انعقادی که توسط پزشک شما تجویز می شوند را مصرف کنید ، شما همچنین ممکن است یک استنت فلزی لخت بخواهید در نظر بگیرید . با پزشک خود در مورد وضعیتتان صحبت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3/5 - (3 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناصری چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من مادرم مریض شماست، (سلطنت به بم شهرکی)
  هفته قبل جواب اسکن قلب رو آوردم خدمتتون خودش تهران نبود، گفتید باید آنژیو بشه ولی یک ماه و نیم دیگه بیارش مطب. اگه زودتر بیارمش ایرادی نداره؟ و اینکه خواستم بدونم شما تو کدوم بیمارستانها آنژیو میکنید.
  ممنون و خسته نباشید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نه ایرادی نداره

   تشریف بیاورید

 • تصویر کاربر شهرام دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر من بابام 70 سالش هست ومشکل انوریسم ائورت شکمی داره
  به بیمارستان مراجعه کردیم و قرار شد از طریق عمل اوار براشون استنت بگذارن
  اما بعد از انژیو مشخص شد تمام رگهای قلبشون هم گرفته و باید عمل قلب باز انجام بشه که اورژانسی و خوشبختانه موفق عمل شد.
  گفتن یک هفته بعد از عمل هم عمل اوار انجام میشه
  سوال من از حضرتعالی اینه که ایا بعد از یک هفته عمل قلب باز ایا قلب ترمیم میشه و توان عمل بعدی که استنت گذاری ائورت هست رو داره واقعا یا بهتره که بیشتر صبر کنیم تا کاملا خوب بشه؟
  ممنون از لطف شما و عرض معذرت بابت طولانی شدن سوالم????????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این کاملا به شرایط و حال عمومی بیمار بستگی داره

   باید با پزشکی که بیمار رو ویزیت و معاینه کرده مشورت کنید

 • تصویر کاربر . دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  شخص مبتلا به Avmو انویسم ک عمل اندوسکولار انجام داده میتونه ازدواج کنه و باردار بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . حدود یک ماه پیش از یک رگ و 10 روز پیش از 2رگ مجموعا 4 استنت گرفتم . از زمانی که آنژیوپلاستی دوم را انجام دادم . یعنی 10 روز پیش که 3 استنت گرفتم کلا حالم بد شده . هر از گاهی مجبور به تماس با اورژانس 115 میشم و به بیمارستان مراجعه میکنم . شرح حالم هم به اینصورته که مثلا در حالت استراحت کامل روی تخت خوابیدم که یکدفعه و بدون هیچ زمینه ای تپش قلبم میره بالا ، سرم شروع میکنه به گیج رفتن ، صورتم میسوزه و برافروخته میشه ، نفسم کم میشه ، عرق میکنم و فشار خونم یکدفعه 4 شماره بالا میره . توی این مدت توی اورژانس اکو گرفتن گفتن طبیعیه . نوار قلب هم مشکلی نداره . پلاویکس روزی 2تا و آسپرین 325 روزی یکی . والسارتان 80 صبح و شب . کنکور 5 صبح . آمیلودیپین نصف قرص صبح . آترواستاتین 40 شب . نمیدونم چکار کنم . دکتر خودم و اورژانس بیمارستان میگن نمیدونیم چرا اینجور میشه . پیشنهاد آنژیو مجدد به من دادن . میشه بگید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطراب دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنونم از پاسختون ولی من استرس و اضطراب ندارم . همراه با ضعف شدید این اتفاق که براتون نوشتم پیش میاد . آقای دکتر ، پزشک من به من گفته نیترو ۲.۶ که میخوردم را یکدفعه قطع کنم . والان ۱ روزه قطع کردم . احساس فشار توی سرم میکنم .البته فشارخونم کنترله . قطع ناگهانی سوستاک ۲.۶ اشکالی نداره ؟ ممنونم که پاسخ میدید .
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

   بدون معاینه و رویت مدارک نمیشه نظر داد 

  4. تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنونم از پاسختون آقای دکتر . من اهواز هستم و متاسفانه فعلا امکان این را ندا م که خدمتتون برسم . اگر براتون امکان داره درخصوص سوالم در مورد سوستاک راهکار بفرمایید و اینکه آیا صحیح است که دکتر من فرمودند کونکور ۵ را نصف مصرف کنم و به جای نصف آن نصف آمیلودیپین ۵ مصرف کنم ؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اشکال نداره

   به توصیه پزشکتون عمل کنید

  6. تصویر کاربر فرهاد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   از اینکه دغدغه پاسخ به مشکلات مردم را دارید بسیار سپاسگزارم . شما پزشکان مردمی دستان توانمند خداوند در شفای بیماران هستید . مانا و پایدار باشی مرد شریف .
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   ممنون

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر قاسم یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام،
  احتراما، گزارش اسکن قلب و سیتی انژیو من نشاگر گرفتگی در رگ سمت چپ دارد ضمنا تست ورزش هم مثبت شده است
  برخی از پزشکان قلب درمان دارویی دادند و برخی دیگر انژیوگرافی ، ضمن پیوست گزارش اسکن و سیتی انژیو ، لطفا محبت فرموده و من را راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید انژیو شوید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدرم بهمن ماه سال 97 سکته قلبی کرد و متاسفانه عضله قلبش در حال حاضر 10 درصد کار میکند. هنگام ترخیص از بیمارستان دکتر مربوطه به ما گفت به دلیل ضعیف بودن قلب امکان آنژو وجود ندارد و به ما دارو تجویز نمودند و گفتند 3 ماه دیگه برای بررسی مجدد به مطب بیاید، حال بعد از سه ماه و با مراجعه به دکتر به ما گفتند که باید آنژو انجام شود. بنظر شما عمل آنژو برای پدرم خطرناک نیست؟؟؟ شایان توجه است علاوه بر ضعیف بودن قلب ریه پدرم هم ضعیف است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نطر داد

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر Sh.t چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر بنده در تاریخ ۹۷/۷/۱۰ به دنبال گرفتگی عروق آنژیوپلاستی انجام دادن، ۳ از تا رگ ها گرفتگی داشت که در یکی از رگ ها ۲ استنت و در یکی دیگه از رگ ها ۱ استنت و اون رگ دیگه هم چون گرفتگیش کمتر بود استنت گذاری نکردن،‌ حالا من نگرانی هایی دارم که ممنون میشم پاسخ بدین:
  اول اینکه پدر همچنین فشار خون بالا دارن و همینطور ضربان بالا و بعضی اوقات از درد و تیر کشیدن پشت قلب‌ یا قفسه‌ سینه‌ شکایت میکردن
  دوم با توجه به اینکه این استنت ها تا آخر عمر قراره تو قلب بمونه آیا به واسطه لخته شدن خون یا شکستن استنت توی رگ و مسائل این چنینی در محل استنت مشکل به وجود نخواهد آمد و خطرناک نیست؟ کلا عمل استنت گذاری مشکلی برای فرد ایجاد نمیکنه؟ به هر حال یک شی خارجی تو قلب هست و به هیچ شکل هم نمیشه از قلب خارجش کرد و اینکه استنت های دارویی کم خطرتر هستن یا ساده؟ با توجه به مقالات به نظر میرسه استنت دارویی مشکلاتی ایجاد میکنه و مرگ و میر ناشی از استنت ساده خیلی کم بوده که این منو نگران میکنه که استنت‌ های پدر دارویی هستن یا ساده که یه عکس فرستادم ممنون میشم نوعشو بگید.
  دکتر من به شدت نگران پدر هستم که آیا این استنت گذاری درست بوده و پدرم میتونه مثل یک فرد عادی با عمری طولانی زندگی کنه؟ و به واسطه این استنت ها خطری تهدیدش نمیکنه؟ و این استنت ها خودشون عامل سکته و گرفتی نیستن و در درازمدت به رگ ها آسیب نمیزنن و قلب رو تحت تاثیر قرار نمیدن؟ ممنون میشم پاسخ همه ی سوال هامو بدین و از نگرانی هام کم کنید. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید دوز داروها تنظیم بشه تا فشار کنترل شه

   استنت نمیشکنه ولی ممکنه دچار گرفتگی بشه

   اگر رگ گرفتگی شدید داشته سود استنت از ضررش بیشتره

 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما بنده حدود سه ما هست در سه رگ قلبم چهار فنر یا هما استنت گذاشته ام حال احساس خستگی ودرد در تمام بدنم دارم وخواستم بدانم من از استنت دارویی استفاده کرده ام ودر مورد داروهها هم خواستم بپرسم تا کی از داروهها مصرف کنم.العان در روز دو بار پلاویکس وچند دارودیگه استفاده می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پلاویکس رو حداقل یک سال

   مممکنه دچار افسردگی شده باشید

   بهتره مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز ومهربان
  جناب دکتر من بک سال پیش یکی از رگهام رو انژیوپلاستی کردم ودر حال حاضر مشکل نعوظ دارم
  ایا خوردن قرص ویاگرا مشکلی واسه قلب ایجاد نمیکنه
  اگر جواب اری باشه راه علاج چیست با تشکر
  بنده 67سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   داروهای مصرفی قلب چیه

   با برخی داروها تداخل داره

 • تصویر کاربر شایان یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سی تی انژیو انجام میدید؟ اگر جواب مثبته کجا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   باید براتون نسخه نوشته بشه و به مراکز رادیولوزی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر