استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت فلزی چه تفاوتی با استنت دارویی دارد؟

استنت داروییاستنت یک لوله از جنس توری مشبک کوچک است که برای باز نگه داشتن عروق پس از یک روش به نام آنژیوپلاستی (مداخله کرونری از راه پوست و یا PCI) وارد قلب می شود. استنت دارویی یک پوشش پلیمری بیشتر از جنس توری مشبک است که یک دارو را در طول زمان منتشر می کند. این دارو به جلوگیری از مسدود شدن دوباره رگ های قلب کمک می کند.

به طور کلی، استنت آزاد کننده دارو بیش از استنت فلزی لخت برای اکثر مردم ترجیح داده می شود. مطالعات نشان می دهد که استنت دارویی نیز درنهایت به اندازه استنت لخت فلزی ایمن می باشند.

 با این حال استنت دارویی به رقیق کننده خون برای جلوگیری از بسته شدن ناگهانی استنت توسط لخته شدن خون نیاز دارد که این باعث می شود تا استنت دارویی برای افرادی با مشکلات خونریزی و یا کسانی که به برخی از انواع عمل های جراحی در مدت یک سال پس از قرار دادن استنت نیاز دارند، کمتر پیشنهاد شود.

در ادامه اطلاعات جامعی در مورد استنت دارویی ارائه شده است.

استنت چیست؟

استنت معمولا لوله توری مشبک می باشد که در طول PCI قرار داده شده است. استنت روشی درمانی است که با جاگذاری موقت و بادکردن یک بادکنک کوچک باعث وسیع تر شدن عروق مسدود شده قلب می شود. استنت گذاری عروق به جلوگیری از مسدود شدن دوباره آن ها کمک می کند (تنگی مجدد).

حتی با استنت، ۱۰ تا ۲۰ درصد از شریان ها دوباره مسدود می شوند. میزان عود مجدد استنت دارویی بیشتر است.

مقایسه استنت فلزی لخت و استنت دارویی

– استنت فلزی لخت

استنت فلزی هیچ پوشش خاصی ندارد. آنها به عنوان داربست، به سرپا نگه داشتن رگ های خونی بازشده پعد از رفع گرفتگی آنها توسط آنژیوپلاستی به کار می روند. در التیام عروق، بافت اطراف استنت رشد می کند و دراین محل متوقف می شود. با این حال، گاهی اوقات رشد بیش از حد بافت اسکار در پوشش شریانی خطر reblockage را افزایش می دهد.

– استنت دارویی

استنت آزاد کننده دارو با دارویی که به آرامی منتشر می شود (شسته) پوشیده شده و به جلوگیری از رشد بافت اسکار در پوشش عروق کمک می کند. این امر کمک می کند تا شریان، صاف و باز باقی می ماند و خون به خوبی جریان داشته باشد.

بسیاری از مردم با مشکلات قلبی که با با استنت دارویی بطور موفق درمان شده اند، دیگر نیاز به روش های تهاجمی تر، مانند جراحی قلب باز نخواهند داشت. کاهش خطر ابتلا به انسداد مجدد عروق توسط استنت دارویی سبب می شود تا احتمال انجام دوباره روش آنژیوپلاستی کاهش یافته و در نتیجه ریسک ابتلا به عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته قلبی کم می شود.

روش های درمان گرفتگی عروق قلب

استنت دارویی فقط یکی از گزینه ها برای درمان عروق قلبی تنگ شده هستند . اگر شریان های شما تنگ شده اساسا چهار گزینه در پیش رو دارید که هر کدام خطراتی به همراه دارد.

۱- داروها و تغییر در شیوه زندگی

اگر علائم بیماری قلبی شما به دلیل تنگ شدن عروق کرونری است و وضعیت بیماری شما شدید یا بلافاصله تهدید کننده زندگی نییست، پزشک قلب ممکن است در ابتدا داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، نیترات، مسدود کننده های کانال کلسیم، آسپرین و استاتین ها را تجویز نماید.
با مصرف این داروها، تغییر در شیوه زندگی مانند ترک سیگار، خوردن غذای سالم و ورزش می توانید گاهی به اندازه دریافت استنت در برخی شرایط بهبود یابید. البته در صورت استنت گذاری نیز پزشک شما به احتمال زیاد داروهایی مانند استاتین ها و همچنین تغییر در شیوه زندگی را تجویز خواهد کرد.

۲- استنت فلزی لخت

این استنت به خوبی می تواند کار کند ولی نسبت به جایگذاری استنت دارویی نرخ بالاتری نسبت به تنگی مجدد دارد. اگر شما عمل جراحی مربوط به قلب (به عنوان مثال، معده یا فتق جراحی) به این زودی ندارید، پس استنت گذاری شما انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر شما اختلال خونریزی ندارید، ممکن است جایگذاری استنت فلزی لخت برای شما بهتر باشد.

۳- استنت رساننده دارو

استنت دارویی در بسیاری از شرایط بی خطر و موثر هستند و نسبت به استنت فلزی لخت با سرعت پایین تری سبب تنگی مجدد می شوند. برای اثربخشی مطلوب، شما باید داروهای تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق را مصرف کنید.

۴- عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی بای پس برای انحراف خون در اطراف شریان مسدود شده در قلب استفاده می شود. جراح یک رگ خونی سالم از پا، بازو و یا قفسه سینه شما برمیدارد و آن را به شریان های دیگر در قلب شما متصل کرده به طوری که خون در اطراف ناحیه بای پس شده مسدود یا بیمار نشود.

عمل جراحی قلب باز بخوبی کار می کند، اما این روش تهاجمی تر از استنت گذاری است که به معنی زمان بهبودی طولانی تر و خطر بیشتری از عوارض نسبت به جایگذاری استنت می باشد.

بعد از قرار دادن استنت چه کارهایی باید انجام دهید؟

– نگاهی به آسپرین

پزشک توصیه خواهد کرد که شما بصورت روزانه و به طور نامحدود آسپیرین مصرف کنید. این کار به منظور کاهش خطر لخته شدن خون در داخل استنت است. دستورالعمل پزشک خود مبنی بر مقدار و نوع آسپیرین مصرفی را حتما دنبال کنید.

– مصرف داروهای ضد لخته شدن

به افرادی با استنت، داروهای ضد لخته شدن مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) داده می شود. انجمن قلب آمریکا و سازمان غذا و دارو توصیه می کنند که افرادی که استنت دارویی دارند، مصرف داروهایی از قبیل: کلوپیدوگرل را ادامه دهند چرا که خطر ابتلا به لخته شدن استنت را برای حداقل یک سال پس از استنت گذاری کاهش می دهد. برای بیشتر افراد با استنت فلزی لخت ، داروهای ضد لخته شدن فقط برای یک ماه پس از جایگذاری استنت توصیه می شوند.

از متخصص قلب و عروق خود در مورد مدت زمان مصرف داروی ضد لخته شدن خون و دیگر داروها سوال کنید. قطعا پاسخ وی به میزان انسداد، نوع استنت و خطر ابتلا به خونریزی شما بستگی خواهد داشت. بدون مشورت با متخصص قلب و عروق ،مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد را متوقف نکنید.

– اطلاع رسانی دیگر ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی

پزشک مراقبت های اولیه شما و دیگر متخصصان باید در مورد داروهایی که شما مصرف می کنید و نیز استنت درون قلب شما اطلاع داشته باشند. داروهای ضد لخته شدن و آسپرین می توانند بر روی جراحی و سایر روش های پزشکی تاثیر گذارند و با داروهای دیگر تداخل کنند.

– محدودیت در عمل های جراحی غیر قلبی

اگر شما می بایست عمل جراحی غیر قلبی در سال اول بعد از جایگذاری استنت انجام دهید می بایست:

• در صورت امکان، عمل جراحی غیرقلبی خود را به مدت یک سال پس از استنت گذاری به تعویق بیندازید.

• اگر عمل جراحی را نمی توان به تعویق انداخت، در مورد داروهای مصرفی خود از قبیل آسپیرین یا کلوپیدوگرل با پزشک خود صحبت کنید. دوز داروی شما ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشد.

• اگر شما می دانید که به احتمال زیاد در همان سال جایگذاری استنت نیاز به عمل جراحی خواهید داشت، استنت فلزی لخت ممکن است گزینه ی بهتری برای شما باشد. اگر شما در افزایش خطر ابتلا به خونریزی هستید و یا فکر میکنید شما قادر نخواهید بود داروهای ضد انعقادی که توسط پزشک شما تجویز می شوند را مصرف کنید ، شما همچنین ممکن است یک استنت فلزی لخت بخواهید در نظر بگیرید . با پزشک خود در مورد وضعیتتان صحبت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قاسم یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام،
  احتراما، گزارش اسکن قلب و سیتی انژیو من نشاگر گرفتگی در رگ سمت چپ دارد ضمنا تست ورزش هم مثبت شده است
  برخی از پزشکان قلب درمان دارویی دادند و برخی دیگر انژیوگرافی ، ضمن پیوست گزارش اسکن و سیتی انژیو ، لطفا محبت فرموده و من را راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید انژیو شوید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدرم بهمن ماه سال 97 سکته قلبی کرد و متاسفانه عضله قلبش در حال حاضر 10 درصد کار میکند. هنگام ترخیص از بیمارستان دکتر مربوطه به ما گفت به دلیل ضعیف بودن قلب امکان آنژو وجود ندارد و به ما دارو تجویز نمودند و گفتند 3 ماه دیگه برای بررسی مجدد به مطب بیاید، حال بعد از سه ماه و با مراجعه به دکتر به ما گفتند که باید آنژو انجام شود. بنظر شما عمل آنژو برای پدرم خطرناک نیست؟؟؟ شایان توجه است علاوه بر ضعیف بودن قلب ریه پدرم هم ضعیف است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نطر داد

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر Sh.t چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر بنده در تاریخ ۹۷/۷/۱۰ به دنبال گرفتگی عروق آنژیوپلاستی انجام دادن، ۳ از تا رگ ها گرفتگی داشت که در یکی از رگ ها ۲ استنت و در یکی دیگه از رگ ها ۱ استنت و اون رگ دیگه هم چون گرفتگیش کمتر بود استنت گذاری نکردن،‌ حالا من نگرانی هایی دارم که ممنون میشم پاسخ بدین:
  اول اینکه پدر همچنین فشار خون بالا دارن و همینطور ضربان بالا و بعضی اوقات از درد و تیر کشیدن پشت قلب‌ یا قفسه‌ سینه‌ شکایت میکردن
  دوم با توجه به اینکه این استنت ها تا آخر عمر قراره تو قلب بمونه آیا به واسطه لخته شدن خون یا شکستن استنت توی رگ و مسائل این چنینی در محل استنت مشکل به وجود نخواهد آمد و خطرناک نیست؟ کلا عمل استنت گذاری مشکلی برای فرد ایجاد نمیکنه؟ به هر حال یک شی خارجی تو قلب هست و به هیچ شکل هم نمیشه از قلب خارجش کرد و اینکه استنت های دارویی کم خطرتر هستن یا ساده؟ با توجه به مقالات به نظر میرسه استنت دارویی مشکلاتی ایجاد میکنه و مرگ و میر ناشی از استنت ساده خیلی کم بوده که این منو نگران میکنه که استنت‌ های پدر دارویی هستن یا ساده که یه عکس فرستادم ممنون میشم نوعشو بگید.
  دکتر من به شدت نگران پدر هستم که آیا این استنت گذاری درست بوده و پدرم میتونه مثل یک فرد عادی با عمری طولانی زندگی کنه؟ و به واسطه این استنت ها خطری تهدیدش نمیکنه؟ و این استنت ها خودشون عامل سکته و گرفتی نیستن و در درازمدت به رگ ها آسیب نمیزنن و قلب رو تحت تاثیر قرار نمیدن؟ ممنون میشم پاسخ همه ی سوال هامو بدین و از نگرانی هام کم کنید. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید دوز داروها تنظیم بشه تا فشار کنترل شه

   استنت نمیشکنه ولی ممکنه دچار گرفتگی بشه

   اگر رگ گرفتگی شدید داشته سود استنت از ضررش بیشتره

 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما بنده حدود سه ما هست در سه رگ قلبم چهار فنر یا هما استنت گذاشته ام حال احساس خستگی ودرد در تمام بدنم دارم وخواستم بدانم من از استنت دارویی استفاده کرده ام ودر مورد داروهها هم خواستم بپرسم تا کی از داروهها مصرف کنم.العان در روز دو بار پلاویکس وچند دارودیگه استفاده می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   پلاویکس رو حداقل یک سال

   مممکنه دچار افسردگی شده باشید

   بهتره مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شایان یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سی تی انژیو انجام میدید؟ اگر جواب مثبته کجا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید براتون نسخه نوشته بشه و به مراکز رادیولوزی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرشدی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم یک ماه پیش انژیو پلاستی شد داروی اسپرین و پلاویکس تجویز شد براش .بعد یک هفته خون دماغ شد شدید هنوزم میشه مشکل از چیه باید چه کار کنیم ازمایش هاشم همه سالمن.تو رو خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام بايد هم به پزشك قلبتون و هم به متخصص ent مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقای دکتر
  احتراما اینجانب در دو هفته پیش عمل آنژیوگرافی انجام دادم که مشخص شد 40% عروق گرفتگی دارد و متخصص معالج داروهای آسپرین 80 و آتورواستاتین 40 تجویز نمودند .
  بعد از آنژیوگرافی به علت درد شدید در دست اقدام به سونوگرافی نمودم که گزارش آن را جهت ملاحظه حضرتعالی ارسال می نمایم و مشخص شد مقداری لخته در عروق دست ایجاد شده حال پس از سه هفته که به پزشک معالج دیگری مراجعه نمودم داروی Clotover 30mg تجویز نموده اند . حال خواهشمند است در خصوص داروی جدید و احتمال تداخل دارویی با آسپرین اینجانب را راهنمایی فرمایید . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   دارو مناسبه
   ميتونيد طي زمان مصرف اين دارو اسپرين رو موقتا قطع كنيد
 • تصویر کاربر قنبری چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم امروز بعد از عمل آنژیو دو تا از رگهاشو فنر گذاشتن در بیمارستان کرج دکتر گفته دو تا رگ دیگه باید فنر گذاشته بشه تا سه روز آینده به نظر شما این همه فنر ضرر نداره براش شما صلاح میدونید چهار فنر گذاشته بشه سنش شصت و شش سالشه لطفا راهنمایی کنید با این سن توانایی دارن چهار تا فنر مشکلی نیست سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام براي اظهار نظر سي دي انژيو را بايد ببينم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید .
  من از یک ماه پیش برای روز چهارشنبه ۱۸ام وقت سی تی انژیو گرفته بودم .ولی سه شنبه هفته گذشته مجبور شدن اورژانسی انژیوگرافی بشم .
  حالا که انژیوگرافی شدم ،صلاح است که سی تی بشم .یا نه برم نوبت کنسل کنم ؟
  در ضمن باستحضار می رساند روز ۱۸ نزد شما نوبت گرفتم .
  باتشکر
  حسین چاروسایی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   خير نياز به سي تي نيست
 • تصویر کاربر دین دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر
  با گذشت یک هفته از انجام آنژیوگرافی از ناحیه ران پا در بیمارستان شهیدمدرس تهران تو سط دستیاران دکتر نمازی هنوز به اندازه یک فندوق در محل ورود آنژیو متورم میباشد آیا طبیعی بوده یا نیاز به مراجعه و معاینه میباشد با تشکر و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   خير فورا به پزشكتون مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر