دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منا یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم که یعنی علائم مربوط به تنگی نفس نیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر ارزو سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  چه دلیلی دارد درد کشادیه میترال
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مينا یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  اقاي دكتر من جواب ام ار اي رو براتون ارسال كرده بودم دفعه قبل نميدونم ديدين يا نه، تحت نظر دكتر بخشيان هستن گفتن كه نياز ب جراحي يا ابليشن نيس قرص كنكور و اسپيراكتال چنين چيزي بود فك كنم دادن، ب يه متخصص قلب ديگه نشون داديم گف ام ار اي خوبه پرولابس دارن فقط و اي اف پايينه كمي ك با دارو خوب ميشه گفتن همين دوتا قرص بخورن خوبه 6 ماه ديگه دوباره بيان ميخوام بدونم جواب ام ار اي خوبه؟ همون پرولابسه؟ ⏪
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Mohammad جمعه ۶ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من 20 سالمه و از بچگی یادمه موقع فعالیت های بدنی دچار تپش قلب و تنگی نفس میشدم
  با توجه به این که مادر و مادربزرگم گشادی دریچه میترال دارن فکر میکنم منم این مشکل رو داشته باشم.
  هنوز اکو ندادم ولی تقریبا مطمئنم که این مشکل رو دارم
  بعضی موقع علاوه بر مشکلاتی که گفتم پایین سمت چپ قفسه سینه ام درد میگیره
  به علاوه سیگار هم میکشم
  میخواستم بدون با این شرایط باید چیکار کنم و آیا خطری وجود داره واسه قلبم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  من حدود یکسال پیش قلبم درد میکرد که اکو دادم گفتن دریچه میترال به مقدار خفیف شل هست و نارسایی دریچه میترال جزیی که خدمتتون ارسال میکنم .قبلا پرسیده بودم که قرص آهن تجویز کردن که فرمودین آزمایش خون بدم از لحاظ اشباع شدن آهن در بدن .ممنون میشم جواب آزمایش را ملاحظه فرمایید اما یک سوال مهم که دارم این عست که من با وجود این مشکلات دریچه میترال برای بارداری به مشکل میخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ساناز دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من چن وقته تپش قلب دارم.البته چون معدم ناراحت بود فکر میکردم بخاطر اونه.به دکتر مراجعه کردم.نوار قلب انجام دادم.به من گفتن دریچه قلبم یکممم گشاده اما نگفتن کدوم دریچه.به من داروهای معده دادن با قرص سرترالین.که فک نمیکنم ربطی به دریچه داشته باشه.با مصرف نصف این قرص دچار مسمومیت شدید شدم و اگه بالا نمیاوردم میمردم و مصرفشو قطع کردم.الان تپش قلب دارم خیلی نگرانم.به من هیچ قرصی برای دریچه ندادن.اگه میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر Kamran جمعه ۸ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  ایا بدن سازی برای بیماری گشادی میترال مضر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سپهر پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر

  در اكو من دكتر نوشته است كه MR 1+ دارم ، ميخواستم ازتون بپرسم من طي سال هاي آينده چه اتفاقي برايم مي افتد ؟
  آيا قلب من بزرگ مي شود ؟ آيا نارسايي در قلب من ايجاد مي شود ؟
  من نگران آينده ام بودم ميخواستم ببينم چه اتفاقي مي افتد
  ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید . پسر18 ساله ای هستم که به تازگی دکتر قلب رفتم و نوار قلب و اکو گرفت ازم و گفتن دوتا از دریچه های میترال قلبم خیلی کم گشاد شده و اصلا مشکل قلبی به حساب نمیاد. اما مشکل من اینه که بصورت حرفه ای بدنسازی کار میکنم حدود1سال و 9ماه بدون هیچ دوره و مکملی. و دکتر گفتن که بلند کردن اجسام سنگین برایم ضرر داره . یه نکته ای رو باید توضیح بدم خدمتتون اینکه هدف بدنسازی تمرین با وزنه های سنگین جهت حجم بیشتر است اما فیتنس تمرین با وزنه های سبک و زیبایی بدن . اگر بنده ازاین به بعد فیتنس رو ادامه بدم و از شدت تمریناتم با وزنه های سنگین کم کنم و فواصل تمریناتم بیشتر بشه مشکلی نداره؟ چون علاقه شدیدی دارم به این ورزش و به هیچ وجه ترکش نمیکنم. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعيد یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد.جناب اقاي دكتر من حدود ١٢ سال هست كه اين علائم را دارم: احساس سنگيني در ناحيه پشت سر و احساس منگي ، خستگي شديد در پاها ، خواب الودگي زياد ، خستگي زودرس كه در كارهاي روزمره من اختلال ايجاد كرده تمامي اين علائم به صورت دائم هست و در برخي مواقع تپش قلب دارم در سالهاي اول هم توي چشم چپم سايه افتاده بود. دكترها مشكوك به تومور مغز و ام اس بودن كه با ام ار اي تشخيص دادن نيست. يكي دكتر قلب گفت گشادي دريچه ميترال قلب هست بعدها باز اكو و تست ورزش و نوار قلب گرفتند كه گفتند مشكل قلبي نداري اصلا.لطفا منو راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟