دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خیلی متشکرازشما .من 40ساله هستم برای جراحی بینی اقدام کردم نوارواکو قلبم گشادی دو دریچه رو نشون داده عملم موقتی کنسل شد پرو پرانول برام دادن روزی دوعدد .باوجود این مشکل جراحی زیبایی بینی برام خطرناکه ؟نگرانم وازطرفی چندساله منتظر این فرصت بودم برای جراحی بینیم .البته متخصصی که معاینه واکوبرام انجام دادن گفتن برای جراحی مشکلی نیست.لطفا شماهم راهنماییم بفرمایید نگرانم .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرزان پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  مادرم ۶۸سال سن دارند و بعد از یک شوک عصبی دست چپشون خیلی ضعیف و کم گیر شده د بعد از بردن پیش متخصص قلب گفتن دریچه میترال ممکن خون پس بزنه که نوسان فشار دارن حتی فشارشون به ۱۹ هم میرسه‌.میخاستم بدونم ممکن مشکل قلبی داشته باشن؟و دستشون ربطی به قلبشون داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمال دستشون به قلب ربط نداره و بهتره توسط متخصص مفز و اعصاب ويزيت شود اما فشار بايد كنترل بشه
   نارسايي ميترال اگر خفيف باشه اهميتي نداره
 • تصویر کاربر محمدامین یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
  دکتر بنده 22 ساله هستم و آقا حدود دو سال پیش اقدام به استخدام در نیروی انتظامی کردم و در مرحله قلب گفتند که گشادی دریچه میترال داری و غیره و بنده رد شدم که بعدا گفتند که معلوم نییت که گشادی باشه یا نه(با شک)میخواستم بدونم که آیا درمانی داره و اینکه حضوری برسم خدمتتون میتونم نتیجه بگیرم و هر درمانی هم حاظر هستم انجام بدم چون این شغل فوق العاده برایم مهم است بنده همدان هستم و در ضمن بنده اصلا دردی ندارم و ورزش میکنم متشکر از توجه شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر حاجی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم دریچه قلبش گشاد شده و تحت عمل جراحی باز قرار گرفته است وضعیت هوشیاری او بعد از 4 روز 6 است وضعیت هوشیاری اش باید چند باشد ؟ تنفس خوب نیست و هنوز دستگاه بهش وصل است میتوان امید بهبودی داشت ؟ لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر هدیه جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر...خسته نباشید
  ببخشید من 2ماه پیش بخاطر درد خفیف قلبم به پزشک مراجعه کردم...که متوجه شدم دریچه میترال قلبم گشاده...ولی گفتن مشکلی نیست و تست ورزشمم خوب بود...دیگه دردی هم نداشتم...تا اینکه الان 2روزه درد شدیدی در ناحیه قلبم حس میکنم...بطوری که حتی با عطسه کردن و راه رفتن هم درد میگیره و اصلا نمیتونم طرف چپ بدنم بخوابم...بنظرتون مشکلش میتونه جدی باشه و باید دوباره به پزشک مراجعه کنم؟ با توجه به اینکه تا 2ماه پیش اکو و نوار قلبم خوب بود...یا اینکه دردش طبیعیه و میره؟! پرانول10 هم خوردم ولی تاثیری نداشت...ممنون میشم پاسخ بدین?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من 76سالش هست گشادی دریچه منترال داره قابل عمل نیست با قرص وارفارین کنترول میشه الان چند روز نفس کشیدن براش سخت شده مخصوصا قدم برمیداره کلا نفس کشیدنش با صدا هستش دراز میکشه که استراحت کنه میگه نمیتونم قلبم درد میگیره لطفا بگین چیکار کنم باید بستری بشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر، من کوهنوردم و حتی کوهای بلندی مثل علم کوه که ارتفاع نزدیک 5000 متر رو داره فتح کردم، بعدش برای تپش قلبی که با خوردن فلفل زیاد شرو شد رفتم دکتر و گفتند که mild mvp دارم، میخواستم بدونم ایا میتونم به ورزش کوهنوردی حرفه ای ادامه بدم؟
  بدنسازی چطور؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پریا شنبه ۴ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین من متولد 62هستم والان دوماه هست که باردارم و مادرزادی گشادی دریچه میترال دارم میخواستم ببینم این میتونه برای من مشکلی ایجاد کنه خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام من از قرص زالربان چند روزی هست استفاده میکنم از امروز از دماغم خون میاد مشکل از چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۳ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  حدود3هفتس که برادرم که مبتلا به ناراحتی قلبی هستن دچارحالت تهوع شدید هستن وحتی باخوردن آب بالا میارن پیش متخصص قلب دکتر تقوی رفتیم گفتن مربوط به معده است اما متخصص گوارش درهمدان بردیم گفتن ازقلبش والان بستری بیمارستان هستن در سی سی یو وگفتن دریچه قلبشون گشاد وباید پیوند قلب کنن ازشما راهنمایی میخوام چکارکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟