دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محدثه جمعه ۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ؟؟من کاندید پیوند کلیه هستم و سنم 29هست سال 94اکو کردم همه چی خوب بود ولی mR:mildداشتم ودوباره سال 97اکو کردم باز هم mr:mildبود ولی هیچ علایمی ندارم خیلی نگرانم همچنین فشارام بالاست و LVH:mild ef:50 دکترم چیز خاصی بعد اکو بهم نگفت من میترسم علاوه بر نارسایی کلیه که دارم نارسایی قلبم بگیرم الان با این شرایط پیوند کلیه امکان پذیره ؟؟؟ بهم داروهایی که دادم املوبر. مایوکارمت وازوکسین هست ایا بیماری من پیشرفت میکنه ؟؟؟ایا ضخامت عضله درمان میشه خیلی نگران یه چیز دیگه هم در اکو بود دیاستول دیسفانکشن که گرید 1زده بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اينها اصلا نگران كننده نيست و نياز به كاري نداره
   اگر فشار خونتون كنترل باشه اينها هيچ پيشرفت نميكنه
  2. تصویر کاربر محدثه جمعه ۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنونم از لطفتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنونم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عسل چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام آیا امکان داره بیماری گشادی میترال پیشرفت کند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اگر شديد باشه بله
   موارد خفيف خير
  2. تصویر کاربر عسل چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   من خفیف بوده الان میگم شاید پیشرفت کرده باشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   خير
   پيشرفت نميكنه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نجمه چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  باسلام پدر من 73سالشه بهش گفتن که دریچه قلبش بزرگ شده و باتوجه به سنشون و فشار خون بالاشون ایا میشه عملشون کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد بيمار همراه مدارك ديده شود تا بشه اظهار نظر كرد
 • تصویر کاربر negin شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم راجع به میانگین عمر و زمان تعویض دریچه فلزی قلب بدونم ( با این آگاهی که این موضوع کاملا به بیمار و شرایط شخص بستگی داره )
  و میزان خطر و ریسک عمل دوم ( برای تعویض) به چه مقدار هست ؟
  بیمار ما به طور مادرزادی مشکل آئورت داشته و دو سال پیش ( در ۲۲ سالگی ) برای بار اول جراحی شده ،
  خیلی خیلی ممنونم از وقت و لطف شما
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   معمولا ١٥ سال اكثر مواقع بيشتر
   ريسك كاملا بسته به شرايط بيماره
 • تصویر کاربر ناطقیان سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب و سپاس از فراهم نمودن چنین امکانی برای مطرح نمودن سوالات بیماران
  همسر بنده حدود مهر ماه سال گذشته عمل باز داشته اند جهت تعویض دریچه های قلبشون
  خدا رو شکر الان میزان غلظت خونشون با وارفارین تحت کنترل هست و روند ثباتی رو به لحاظ دوز مصرفی پیدا کرده و تقریبا مشکلات تنفسی و ... رفع شده است.
  ایشان اهل سیگار و دود دم به شکل اعتیاد و دایم نبوده و نیستند.
  اما هر هفته یا هر دو هفته یک یا 2 مرتبه اقدام به کشیدن قلیان می کنند. می خواستم بدونم فارغ از ضرر های مشخص قلیان و تنباکو، آیا این نوع مصرف برای قلبشان هم مشکل ایجاد می کند یا خیر و تا چه حدی.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   به هر حاي
   ل دخانيات باعث انسداد عروق ميشه ولي روي دريچه اثري نداره
 • تصویر کاربر ساراشاکری سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  من خانم 34ساله هستم. و قبلا دکتر تشخیص داد دچار شلی دریچه میترال هستم.و دارویی ندادن. بافشارعصبی قلبم تیرمیکشه یا میگیره برای چند لحظه گاهی. اکثر اوقات یاهمیشه زیر کتف چپم اسپاسم داره. ایا باید اسپرین مصرف کنم؟یاداروی دیگری؟ در ضمن مادرم سه تارگ قلبشون گرفتگی داشت و عمل باز شدند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مشكل شما نياز به مصرف دارو نداره
   دردتون علتش جداگانه بايد بررسي بشه ولي احتمالا اضطرابيه
 • تصویر کاربر بلوچی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  گشادی خفیف میترال دارم ودردهای خیلی زیادی عضلات پشت سرم دارم آیا این دردا ازگشادی خفیف 5درصدمیترال هست یامشکل دیگری هست لطفاراهنمایی کنید دردم وقتی صبح ازخواب بیدارمیشوم بیشترمیشود یاوقتی سروگردنموپایین بگیرم مثلابخوام چیزی اززمین بردارم البته دکترقلب گفت مشکل میترال جدی نیست من موندم این دردا چیست ول کنم نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اين پرولاپس مهم نيست
   اگر اضطراب يا مشكل گوارشي داريد درمان كنيد
   تست ورزش هم انجام بديد
  2. تصویر کاربر بلوچی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنون دکترجان خداعمرت بده
  3. تصویر کاربر بلوچی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنون دکترجان خداعمرت بده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنونم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من قبلم گاهی اوقات درد خفیف میگرفت که رفتم دکتر و تست اکو دادم ، دکتر گفت دریچه قلبم گشاده و چون من دائما تکواندو کار میکنم، گفت نیازی به دارو نیست همین ورزش خودش یک درمان هستش و نگرانی نداره!
  آیا درست تشخیص دادن؟
  میخواستم نظر شمارو هم بدونم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   گشادي خفيف مهم نيست و اهميتي نداره به ورزشتون ادامه بديد
 • تصویر کاربر زهره شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  آیا گشادی خفیف میترال با دارو رفع می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير ولي چيز مهمي نيست
 • تصویر کاربر اصغرکیاهی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  اصغر:
  باسلام خدمت اقای دکتر نجفی .بنده یه مدت پیش با دختری آشنا شدم که رابطه ما منجر شد به خواستگاری ...همه چیز خوب پیش میرفت که قبل عقد بهم گفت که مشکل گشادی دریچه قلب دارم مادرزادی هست چون من اطلاعاتی ازش ندارم خیلی نگران شدم ...اقای دکتر میشه ازدواج کرد؟ بعدا این بیماری تو زندگی باعث بروز مشکلات نمیشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر