دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناشناس پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 391 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . من دختری هستم 32 ساله و ورزش میکنم . مثل شنا و پیاده روی و تی آر ایکس . که به مدت حدودا دو هفته ست که تپش قلب دارم . توی قفسه سینم سنگینی و سمت چپ سینم دردی مثل تیر کشیدن احساس میکنم طوری که تنفس کمی برام سخته . پیش دکتر قلب رفتم بعد از گرفتن نوار قلب بهم گفتن که قلبم شاخ راست هست که خیلی متوجه نشدم یعنی چی. و بعد از گرفتن اکو در همان روز گفتن که درچه میترال قلبم به صورت مادرزادی گشاد هست و نارسایی قلبی دارم البته گفتن که این گشادی دریچه میترال خفیف هست. چند سالی هم هست که گاهی توی خواب یکهو نفسم قطع میشه و از خواب میپرم که ظرف چند ثانیه ( سه تا 5 ثانیه ) برطرف میشه. این حالت مخصوصا وقتی که سرما میخورم بیشتر میشه . میخوام بدونم این حالت ها خطر ناکه ؟ خطر ایست قلبی داره؟ و اینکه با وجود خفیف بودن گشادی دریچه میترالم وقتی ازدواج کنم میتونم بچه دار بشم؟ آخه میگن بارداری برای افرادی که گشادی دریچه میترال دارن خطر ناکه.در ضمن پزشکم برای این گشادی دریچه میترال بهم فلوکستین 10، پرانول 10 و سلوکسیب( کوبیکس10) و کلردیازپوکساید 100 دادن.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اين مواردي كه داريد چيزهاي مهمي نيستند
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
   نارسايي خفيف اهميتي نداره
 • تصویر کاربر خلج سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید 23سالمه باردارموبخاطر تپش قلب اکو شدم دکتر گفتن افتادگی وگشادی دریچه میترال دارم به نظرشما زایمانوطبیعی بخاطر استرس وگرفتن تپش قلب شدید میشه انجام داد ، بعداز زایمان چه جوری درمان میشه ممنون اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي مهم نيست
   ميتونيد زايمان طبيعي كنيد
 • تصویر کاربر Nazanin دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  تنگی نفس سنگینی قفسه سینه یه دوره دارومصرف کردم ولی هنوز کاملا خوب نشدم تنگی نفس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   شما بايد ابتدا بررسي شويد مثل اكو و تست وردش تا معلوم بشه اصلا علت قلبي هست يا نه
 • تصویر کاربر رشیدی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید ۳۰ ساله هستم مدتی بود ضربانم بالا میرفت و احساس دردوسنگینی در ناحیه قفسه سینه میکنم اکو رفتم در جواب اکو نوشته اند mild mvp...mild triste pj:23 mmg...mild ml...asd:8 mm....TAVسوال من این است آیا با گذشت زمان بیماری پیشرفت میکنه پرانول ۱۰ نوشتن ولی بازم ضربانم بعضی اوقات گوشی است اگه امکانش هست درباره بیماری توضیح بفرمائید تلاش کردم عکس اکو را بفرستم نمیدونم رسیده خدمتتون یانه....ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اينها مشكلي نيست و بدتر نميشه
   براي اضطرابتون به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر حلما جمعه ۹ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.خانمی ۲۵ ساله هستم آذرماه ۹۶ باردار شدم و در دوماهگی به علت نامشخص سقط شد.به دکتر زنان مراجعه کردم به علت بالا بودن فشار به متخصص قلب ارجاع شدم که پروپرانول تجویز کردن و بعد از چند روز اکو انجام دادم که ضخامت قلب تشخیص دادن دارو برام تجویز کردن که یادم نیست چی بود دوماه مصرف کردم .و منع بارداری تا ۶ماه.اما دو ماه بعد که دوباره مراجعه کردم با انجام اکو پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شد و قرص متیل دوپا و متورال هر ۱۲ ساعت تجویز شد.درضمن به علت مشکلات تخمکگذاری مجبور به مصرف متفورمین و دیگر داروهای تحریک تخمکگذاری به تشخیص متخصص زنان هستم که بعضی ماه ها استفاده میکنم .آیا مصرف این قرصها با هم مشکلی ایجاد نمیکند آیا میتونم با این وضعیت بارداری موفقی داشته باشم.سه روزی هست که تپش قلب و تنگی نفس دارم و در قسمت بالا تنه احساس داغی زیاد دارم.امروز(۷شهریور ۹۷)که این مطلب رو مینویسم احساس تنگی نفس و درد در قفسه سینه دارم.درضمن ۱۵۸قد و ۷۰کیلو وزن دارم.لطفا توصیه های لازم رو بگید به راهنماییتون نیاز دارم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير مشكلي نيست ميتونيد باردار شويد
   احتمالا اضطراب هم داريد و بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پارسال بازو و شانه ام درد میکرد رفتم دکتر ازم اکو گرفت گفت کمی گشادی میترال داری بهم پرانول 10 و کلردیازپوکساید5 داد اونارو خوردم تا مدتی خوب شدم امسال دوباره قلبم با پشتم و بازوم درد میکرد دوباره دکتر ک رفتم ازم نوار قلب گرفت گفت افتادگی دریچه م دارم بازم قرصای قبلی رو بهم داد ولی هرچی میخورم تاثیری نداره ب نظر شما میتونه مریضیم پیشرفت کرده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي و كمي گشادي مهم نيست و پيشرفت نميكنه
   بر اساس دارو كه تجويز شده احتمالا اضطراب داشته ايد
   به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  من یه سال پیش اکو دادم، گفتن دریچه میترال قلبم افتادگی داره

  حالا مجدد اکو گرفتم میگن گشادی خفیف داره
  احتمال اینکه پیشرفت کنه هست؟؟
  28 سالمه
  مادرم هم بردم گفتن گشادی خفیف دریچه میترال و آئورت داره. مادرم 60 سالشع
  ممکنه ارثی باشه؟
  قبلا حرفه ای تکواندو کار میکردم. مشکلی نداشتم، اما 4 ساله گذاشتم کنار
  در حال حاضر کوهنوردی میکنم، مشکلی نداره؟ البته دکترم گفت مهم نیست میتونی ورزش کنی حرفه ای، اما نگران پیشرفتش هستم.
  ممکنه از اکو عکس بگیرم بفرستم شما نظرتونو بگید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير خطري نداره و پيشرفت نميكنه
 • تصویر کاربر tidi پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من چهار سال پیش متوجه شدم دریچه میترال گشادی دارم با لیو 35مشکل آریتمی هم دارم ولی الان دارم اذیت میشم تنگی نفس زیاد دارم تو ورزش کردنم ناتوان میشم طوری که یکی انگار داره رو سینه ام فشار میده نفس کشیدنم خیلی مشکل میشه بادشکن آگه بررسی در این مورد لازمه لطفا راهنماییم کنین البته من با سنکوپ متوجه این عارضه شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   شما حتما نياز به ويزيت و معاينه داريد و به اين شكل نميشه نظر داد
  2. تصویر کاربر tidi چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   خسته نباشید
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنونم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ریما جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  من 17 سالمه دوساله تحت نظر دکترم با انجام اکو و معاینه بمن گفتن گشادی دریچه میترال هست
  جدیدا من دست چپم و قسمت پشتم درد شدیدی میگیره به طوری ک دستم بی حس میشه و درد عمیق داخل قلبم و تپش های زیاد
  گاه وقتی هم نفسم تنگ میشه من از پرانول 40 ی مدت استفاده می‌کردم بعد بمن 20 رو تجویز کردن
  میخام بدونم اینا مشکلات دریچه میترال هست یا مشکل جایی دیگس
  ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا مشكل قلبي نباشه و اضطرابي باشه
   گشادي خفيف مهم نيست و اهميت نداره
 • تصویر کاربر ریحانه پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه یک سال پیش تپش قلب داشتم ب دکتر مراجعه کردم و گفتند گشادی دریچه میترال خیلی کم دارید و بهم پراتول ده داد
  میخواستم بدونم اگه من ورزش رزمی کنم برام ضرری نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير
   اين مساله اصلا مهم نيست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟