دکتر محمد حسین نجفی

تشخیص تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود.

تشخیص تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی گرفتگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

تشخیص تنگی دریچه میترال

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی دریچه میترال مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1/5 - (1 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جودکی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه دارم وعرق سردشدید روی پیشانی دارم قفسه سینه ام خیلی در د می‌کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید فورا به اورژانس مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سونیا شنبه ۳ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  دختری ۲۴ساله هستم با وزن ۵۶ و قد ۱۷۴که از حدود ۱۶سالگی پرولاپس خفیف در من تشخیص داده شد،مادرم خاله و مادر بررگم هم پرولاپس و آریتمی و حتی نارسایی میترال دارند.علایمی که دارم تپش قلب به چند صورت:لرزش قلب در طول روز،تپش قلب ۱۴۰ بعد از خواب بعد از ظهردر حالت ایستاده،و گاهی قلبم تند نمیزند فقط خیلیی محکم میزند.گاها صبح ها هم تپش قلب دارم.درد هم به این صورت که موقع تپش قلب ها گاها احساس سنگینی در قفسه سینم وسط متمایل به چپ دارم.البته نزدیک به عادت ماهیانه هم تپش قلبم در حالت خوابیده ۱۴۰میشود و احساس فشار روی قفسه سینم خیلی خیلی شدید میشود و نفس تنگی میگیرم و انگار نفسم داخل نمیرود و مجبورم چند بار نفس عمیق بکشم.دوبار هم بعد از پیاده روی خیلی طولانی قلبم درد گرفت.در طول روز خسته هستم و اما جدیدا حدود یک ماهه که صبح ها با دهان خشک از خواب پا میشوم و انگار که در طول شب دهانم باز مانده باشد!!عکس نوار قلبم راضمیمه کردم که دکتر گفت ضربان عجیب دارداما چیزی نیست؟!من به تشخیصشون کمی مطمین نیستم و باتوجه به علامت جدیدی که پیدا کردم خواستم نظرتون رو راجب قلبم و وضعیتش بدانم.حتی همین الان که دارم این متن را مینویسم هم تپش قلب و سنگینی روی قلبم دارم.و اینکه بیدار شدنم با دهان خشک به قلبم مربوط میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نوارتون تغییرات داره

   باید از نظر کم خونی و پرکاری تیرویید بررسی شوید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   پروپرانولول ۲۰ را هر  ۸ ساعت مصرف کنید و با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Ahmad دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر نظر شما در مورد اکوهای زیر چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس و نارسایی خفیف

   اصلا مهم نیست

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   نرماله

   چیز مهمی نیست

  3. تصویر کاربر Ahmad یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
   پرولاپس یا نارسایی اقای دکتر؟ یا دو تاش با هم؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   هیچکدام نیست تا حدی که خونده میشه

   نرماله

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ، من ۱۲ سال پیش در شش ماهگی حاملگی بودم دچار تنگی نفس میشدم ،دکتر اکو کرد گشادی دریچه میترال تشخیص داد بعد از یک سال دوباره اکو کردم گفت برطرف شده ، دوسال هست دچار استرسهای شدید همراه با تپش و تنگی نفس میشم سرترالین و کلردیازپوکساید دکتر اعصاب تجویز کرده ‌آیا باید اکو هم انجام بدم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   اول اضطدابتونو درمان کنید

   اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر T.rakh چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر پدر من مدت زياديه روماتيسم داره دارو مصرف نميكرد باعلايم تنگي نفس و خلط خوني رفت دكتر بيمارستان بستريش كردن اونجا دچار سكته مغزي شد حالا گفتن بايد دريچه ميترالش تعويض بشه خاستم ببينم عمل ترميم بجاي تعويض براي پدر من وجود داره؟و اينكه بخاطر سكته اي كه داشته گفتن عمل بايد سه ماه ديگه انجام بشه الان وارفارين مصرف ميكنه تو اين مدت خطر زخيم شدن دريچه و جواب ندادن به عمل و سكته دوباره وجود نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   همه احتمالات با درصد کمی وجود داره
 • تصویر کاربر ازاد پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام
  من ٣٢ سال سن دارم شاغل هستم و مشكل فشار خون دارم و گاهي فشارم ١5 روي ٩ يا ١4 روي ١٠ ميرود كه هر گونه چكاب خون و ... انجام شده نتايج نرمال بوده است. و بيشتر بدون علت و شايدم عصبي ميباشد .لازم به ذكر است مدت چند ماهي است كه بس فعاليتهاي معمولي تنگي نفس دارم و تلاش بايد براي نفس كشيدن انجام بدهم و اگر به فعاليت ادامه بدهم احساس سنگيني تو قفسه سينه ايجاد ميشود و احساس سرگيجه و عدم تعادل هم دارم، از 4 سال گذشته هر 6 ماه اكو قلب انجام ميدهم و تنها مشكل گشادي دريچه ميترال تشخيص دادن كه نيازي به دارو نبوده است ، ولي معمولا با توجه به اين كه شب ٨ ساعت استراحت دارم و تنگي نفسي كه هنگام خواب ، خوابم كامل نيست و بيشتر اوقات خستگي شديدي دارم كه توان حركت و انجام كارهاي عادي اول صبح هم ندارم اين مشكلات من به نظر شما جنبه رواني دارد يا نياز به بررسي دارد ؟؟ من بايد تحت نظر دكتر قلب يا ريه يا غدد باشم ؟؟؟ علت اصلي خستگي زياد در من و سخت نفس كشيدن چي ميتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر ازاد سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   چرا پاسخي نميشه ديد????
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   سما بايد ايتدا به متخصص قلب مراجعه كنيد
   نياز به اكو و تست ورزش و درمان فشار خون داريد
   اگر هم اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ناشناس پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 342 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . من دختری هستم 32 ساله و ورزش میکنم . مثل شنا و پیاده روی و تی آر ایکس . که به مدت حدودا دو هفته ست که تپش قلب دارم . توی قفسه سینم سنگینی و سمت چپ سینم دردی مثل تیر کشیدن احساس میکنم طوری که تنفس کمی برام سخته . پیش دکتر قلب رفتم بعد از گرفتن نوار قلب بهم گفتن که قلبم شاخ راست هست که خیلی متوجه نشدم یعنی چی. و بعد از گرفتن اکو در همان روز گفتن که درچه میترال قلبم به صورت مادرزادی گشاد هست و نارسایی قلبی دارم البته گفتن که این گشادی دریچه میترال خفیف هست. چند سالی هم هست که گاهی توی خواب یکهو نفسم قطع میشه و از خواب میپرم که ظرف چند ثانیه ( سه تا 5 ثانیه ) برطرف میشه. این حالت مخصوصا وقتی که سرما میخورم بیشتر میشه . میخوام بدونم این حالت ها خطر ناکه ؟ خطر ایست قلبی داره؟ و اینکه با وجود خفیف بودن گشادی دریچه میترالم وقتی ازدواج کنم میتونم بچه دار بشم؟ آخه میگن بارداری برای افرادی که گشادی دریچه میترال دارن خطر ناکه.در ضمن پزشکم برای این گشادی دریچه میترال بهم فلوکستین 10، پرانول 10 و سلوکسیب( کوبیکس10) و کلردیازپوکساید 100 دادن.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اين مواردي كه داريد چيزهاي مهمي نيستند
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
   نارسايي خفيف اهميتي نداره
 • تصویر کاربر خلج سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید 23سالمه باردارموبخاطر تپش قلب اکو شدم دکتر گفتن افتادگی وگشادی دریچه میترال دارم به نظرشما زایمانوطبیعی بخاطر استرس وگرفتن تپش قلب شدید میشه انجام داد ، بعداز زایمان چه جوری درمان میشه ممنون اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   افتادگي مهم نيست
   ميتونيد زايمان طبيعي كنيد
 • تصویر کاربر Nazanin دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  تنگی نفس سنگینی قفسه سینه یه دوره دارومصرف کردم ولی هنوز کاملا خوب نشدم تنگی نفس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   شما بايد ابتدا بررسي شويد مثل اكو و تست وردش تا معلوم بشه اصلا علت قلبي هست يا نه
 • تصویر کاربر رشیدی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید ۳۰ ساله هستم مدتی بود ضربانم بالا میرفت و احساس دردوسنگینی در ناحیه قفسه سینه میکنم اکو رفتم در جواب اکو نوشته اند mild mvp...mild triste pj:23 mmg...mild ml...asd:8 mm....TAVسوال من این است آیا با گذشت زمان بیماری پیشرفت میکنه پرانول ۱۰ نوشتن ولی بازم ضربانم بعضی اوقات گوشی است اگه امکانش هست درباره بیماری توضیح بفرمائید تلاش کردم عکس اکو را بفرستم نمیدونم رسیده خدمتتون یانه....ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اينها مشكلي نيست و بدتر نميشه
   براي اضطرابتون به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر