دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر متين دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقاي دكتر پسرم 5سالشه كه يك سال پيش در بيمارستان شهيد رجايي به دليل asdنوع دو آنژيو شد وموفقيت آميز بود .در مدارك پزشكيش نوشته شده بود tr mild to moderat ,مي خواستم بدونم اين نارسايي دريچه سه لتي به طور كامل برطرف مي شه؟خطرناكه ؟پيش روي ميكنه ؟زماني كه آنژيو ميشد گفتن سمت راست قلب به صورت خفيف بزرگ شده ولي الان به حالت نرمال برگشته ممنون ميشم زود بهم جواب بدين
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   نارسایی در این حد اهمیت نداره و جای نگرانی نداره و معنولا بیشتر نمیشه

 • تصویر کاربر سلمان جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  تپش قلب زیادودرهنگام بلند شدن سرگیجه وخفگی وگشادی یاتنگی دریچه سمت راست آیا این بیماری خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   باید حتما بررسی کامل تر و درمان شوید

  2. تصویر کاربر سلمان جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)
   درمانش چيشت؟
  3. تصویر کاربر سلمان جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)
   درمانش چيست؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   در صورت پیشرونده بودن جراحی

  5. تصویر کاربر سلمان جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)
   با دارو حل نميشه يا امكانش نيست با دارو حل بشه؟
  6. تصویر کاربر سلمان جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)
   آقاي دكتر بنظر شما اين بيماري خطرناك هست؟
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   باید ویزیت شوید و بررسی هاتون کانل انجام شه

   نمیشه به این شکل نطر دقیق داد

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر اشرف چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  من چند وقت هست که همش سر گیجه وسنگینی قفسه سینه دارم وبیشتر اوقات قلبم خیلی تند میزنه انگار که داره از جاش کنده میشه وبعد این حالت سرفه م میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   ممکنه مشکل اصطرابی داشته باشید

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شاهرخ پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخگویی شما.
  خانم بنده به صورت مادرزادی افتادگی دریچه میترال داشت،و چند سال پیش اکو گرفتیم که بجز افتادگی دریچه میترال مشکلی نبود ،اما هفته پیش که اکو گرفتیم زده دریچه های قلبیش ملایم(mild) گشادی داره،AR وMRوTR روزده mildو یه 60 درصد هم نوشته،آیا ممکنه این بیماری شدید بشه؟خانمم دوتا فیستول شریانی وریدی بخاطر دیالیز گذاشته بود که غیر فعال نکرده با اینکه حدود 15 سال هست که دیگه دیالیز نمیشه،آیا ممکنه بخاطر فیستول این اتفاق افتاده باشه؟با غیر فعال کرون از پیشرفت بیماری جلوگیری میشه؟اصلا بیماری پیش رونده محسوب میشه؟
  ببخشید که طولانی شد شدیدا نگرانم و اینا رو دارم با چشم گریان می پرسم.
  خیلی خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   اینها اصلا مشکل نیست و اکثر ادما دارن و بدتر نمیشه و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر جودکی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه دارم وعرق سردشدید روی پیشانی دارم قفسه سینه ام خیلی در د می‌کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   باید فورا به اورژانس مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سونیا شنبه ۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  دختری ۲۴ساله هستم با وزن ۵۶ و قد ۱۷۴که از حدود ۱۶سالگی پرولاپس خفیف در من تشخیص داده شد،مادرم خاله و مادر بررگم هم پرولاپس و آریتمی و حتی نارسایی میترال دارند.علایمی که دارم تپش قلب به چند صورت:لرزش قلب در طول روز،تپش قلب ۱۴۰ بعد از خواب بعد از ظهردر حالت ایستاده،و گاهی قلبم تند نمیزند فقط خیلیی محکم میزند.گاها صبح ها هم تپش قلب دارم.درد هم به این صورت که موقع تپش قلب ها گاها احساس سنگینی در قفسه سینم وسط متمایل به چپ دارم.البته نزدیک به عادت ماهیانه هم تپش قلبم در حالت خوابیده ۱۴۰میشود و احساس فشار روی قفسه سینم خیلی خیلی شدید میشود و نفس تنگی میگیرم و انگار نفسم داخل نمیرود و مجبورم چند بار نفس عمیق بکشم.دوبار هم بعد از پیاده روی خیلی طولانی قلبم درد گرفت.در طول روز خسته هستم و اما جدیدا حدود یک ماهه که صبح ها با دهان خشک از خواب پا میشوم و انگار که در طول شب دهانم باز مانده باشد!!عکس نوار قلبم راضمیمه کردم که دکتر گفت ضربان عجیب دارداما چیزی نیست؟!من به تشخیصشون کمی مطمین نیستم و باتوجه به علامت جدیدی که پیدا کردم خواستم نظرتون رو راجب قلبم و وضعیتش بدانم.حتی همین الان که دارم این متن را مینویسم هم تپش قلب و سنگینی روی قلبم دارم.و اینکه بیدار شدنم با دهان خشک به قلبم مربوط میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   نوارتون تغییرات داره

   باید از نظر کم خونی و پرکاری تیرویید بررسی شوید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   پروپرانولول ۲۰ را هر  ۸ ساعت مصرف کنید و با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Ahmad دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر نظر شما در مورد اکوهای زیر چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس و نارسایی خفیف

   اصلا مهم نیست

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   نرماله

   چیز مهمی نیست

  3. تصویر کاربر Ahmad یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   پرولاپس یا نارسایی اقای دکتر؟ یا دو تاش با هم؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   هیچکدام نیست تا حدی که خونده میشه

   نرماله

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ، من ۱۲ سال پیش در شش ماهگی حاملگی بودم دچار تنگی نفس میشدم ،دکتر اکو کرد گشادی دریچه میترال تشخیص داد بعد از یک سال دوباره اکو کردم گفت برطرف شده ، دوسال هست دچار استرسهای شدید همراه با تپش و تنگی نفس میشم سرترالین و کلردیازپوکساید دکتر اعصاب تجویز کرده ‌آیا باید اکو هم انجام بدم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   اول اضطدابتونو درمان کنید

   اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر T.rakh چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر پدر من مدت زياديه روماتيسم داره دارو مصرف نميكرد باعلايم تنگي نفس و خلط خوني رفت دكتر بيمارستان بستريش كردن اونجا دچار سكته مغزي شد حالا گفتن بايد دريچه ميترالش تعويض بشه خاستم ببينم عمل ترميم بجاي تعويض براي پدر من وجود داره؟و اينكه بخاطر سكته اي كه داشته گفتن عمل بايد سه ماه ديگه انجام بشه الان وارفارين مصرف ميكنه تو اين مدت خطر زخيم شدن دريچه و جواب ندادن به عمل و سكته دوباره وجود نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   همه احتمالات با درصد کمی وجود داره
 • تصویر کاربر ازاد پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام
  من ٣٢ سال سن دارم شاغل هستم و مشكل فشار خون دارم و گاهي فشارم ١5 روي ٩ يا ١4 روي ١٠ ميرود كه هر گونه چكاب خون و ... انجام شده نتايج نرمال بوده است. و بيشتر بدون علت و شايدم عصبي ميباشد .لازم به ذكر است مدت چند ماهي است كه بس فعاليتهاي معمولي تنگي نفس دارم و تلاش بايد براي نفس كشيدن انجام بدهم و اگر به فعاليت ادامه بدهم احساس سنگيني تو قفسه سينه ايجاد ميشود و احساس سرگيجه و عدم تعادل هم دارم، از 4 سال گذشته هر 6 ماه اكو قلب انجام ميدهم و تنها مشكل گشادي دريچه ميترال تشخيص دادن كه نيازي به دارو نبوده است ، ولي معمولا با توجه به اين كه شب ٨ ساعت استراحت دارم و تنگي نفسي كه هنگام خواب ، خوابم كامل نيست و بيشتر اوقات خستگي شديدي دارم كه توان حركت و انجام كارهاي عادي اول صبح هم ندارم اين مشكلات من به نظر شما جنبه رواني دارد يا نياز به بررسي دارد ؟؟ من بايد تحت نظر دكتر قلب يا ريه يا غدد باشم ؟؟؟ علت اصلي خستگي زياد در من و سخت نفس كشيدن چي ميتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر ازاد سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   چرا پاسخي نميشه ديد????
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   سما بايد ايتدا به متخصص قلب مراجعه كنيد
   نياز به اكو و تست ورزش و درمان فشار خون داريد
   اگر هم اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر