دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Arash پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  با سلام من دو سال پيش اكو كردم ومشخص شد گشادي دريچه ميترال دارم تا الان مشكلي نداشتم الان يه مدتيه تنگي نفس ميگيرم در ضمن به طور حرفه اي ورزش امادگي جسماني ميكنم كه تمريناتم سنگينه خيلي مي خواستم بپرسم ايا نيازي است دوباره چكاپ بشم ،الان 6 ماه از كشور براي تحصيل خارج شدم و استرس شديدي تو 5،6 ماه اخير داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این حد نارسایی باعث تنگی نفس نمیشه و بعیده بدتر شده باسه

   اما به هر حال بدون معاینه نمیشه نظر داد و بهتره به پزسک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر Arash یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   ورزش هاي interval ضرر نداره براي اين نوع نارسايي؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   خیر ضرر نداره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Le پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد
  یعنی ممکنه ef رو اشتباه بعد از عمل گزارش کرده باشن؟
  آیا امکان افزایش EF به 45درصد تیرماه هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   ممکنه

 • تصویر کاربر خسرو پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  چند وقت پیش از پدرم اکو گرفتن و گفتن دریچه قلبش گشاد شده خواستم اگه امکان داره عکس اکو رو برای شما ارسال کنم و نظر شما رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   بله

 • تصویر کاربر نجمه جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر مادرم دچار گشادي دريچه قلب هستن تنگي نفس خيلي شديد داره انگار يكي گلوش رو گرفته ميخواد خفه بشه و قلبش هم خيلي كم درد ميكنه بعضي وقتا هم سيخ ميزنه سنش هم ٤٢ساله دكتر قرص آلپروزام ٠/٥و بيزوپرولول ٥ميلي گرم تجويز كرده خوب كه نشده هيچ بدتر شده به نظر شما الان ما چيكار كنيم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید دید گشادی در چه حده و ایا باعث نلرسایی قلبی شده یا نه

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پاکزاد شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر ببخشید مزاحمتون شدم خانم 50 ساله ای هستم که دچار عارضه قلبی شدم اخیرا با انجام فعالیت های روزانه بیحال شده و تپش قلب میگیرم به متخصص قلب مراجعه کردم نتیجه ازمایش فشار خون و نوار قلب و تست ورزش نرمال بود درحال حاضر دو قرص نولپازا و اپو الپراز مصرف میکنم ولی همچنان بی حال هستم نتیجه اکو و ازمایش خون را براتون میفرستم لطفا نظر بدین اقای دکتر با توجه به نتیجه اکو لطفا بفرمایید که گشادی میترال در چه حدی است ایا احتیاج به جراحی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نوار نرماله

   نارسایی خفیفه و جای نگرانی نداره

   اگر اضطراب دارید جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنیدو اگر بهتر نشدید جهت بررسی های تکمیلی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و ارادت خدمت شما پزشکان دلسوز و زحمت کش .پدرم سال 93دریچه میترال رو تعویض و دریچه آئورت رو ترمیم کردو طبیعتا 3رگ تعویضی .بعداز 5سال دریچه میترال دچارنشتی و ef45وفشارنرمال داره.به همراه تنگی نفس که گاها به همراه داره .قرصهای مصرفی : وارفارین .فروزماید .آلداکتون .نیترو2.6.متوهگسال47 دیلتیازیوم .واستاتین . دیگوگسین و فولیک اسید.من از ساری پیام میدم که پزشکان بسیار خوبی در بیمارستان قلب به مردم خدمت گذاری میکنن که تشخیص و پیشنهاد جراحی مجدد رو دادن به همراه ریسک بالا چون پدرم عمل دوم و با سن 77سال داره .خواستم بدونم عمل میتراکلیپ برای پدرم برای دریچه میترال امکان پذیر خواهد بود یا خیر .و یا به همین منوال میشه ادامه داد ضمنا سال قبل دو بار اب ریه رو تخلیه کردیم .ممنون و تشکر از شما. خدانگهدارتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر امکان نداره 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  E J:
  در جواب اکو ترانس توراسیک mitral valve (mild MR) قید شده این چه معنی میدهد؟ E J:
  در ادامه Tricuspid valve(mild TR) قید شده و PAPs is 29mmHg اینها به چه معناست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام نارسایی خفیف دریچه میترال و ترکوسپید و فشار ریه ۲۹

 • تصویر کاربر 55 چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام‌و عرض ادب
  چند وقتیه موقع خواب دستهام بیحس میشه و یا وقتی بیدارم و دراز میکشم این‌اتفاق میفته
  موقعی که دستم را دراز میکنم که چیزی بردارم انگار از تو دستم یه چیزی کشیده میشه مدت زیادی هم کار سنگین انجام دادم‌ الانم بعضی وقتها به ناچار انجام میدم
  به نظر شما مشکل قلبی نیست ؟
  بعضی شبها با مشکل تنگی نفس از خواب بلند میشم پیش دکتر اسم و الرژی رفتم و نیوتادین مصرف میکنم مدارک پیوست شده
  با تشکر کلا بیماریم دوره ایه اقای دکتر یکی دو ماه علایم نداره بعد دوباره نشون میده علایم رو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   دستتون احتمالا درگیری عصبی داره

   بهتره نوار عصب عضله انجام دهید.به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

    

   اکو و نوارتون نرماله

   اگر اصطراب دارید درمان کنید

 • تصویر کاربر مریمممم چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام.من 15 سال پیش عمل دریچه فلزی میترال داشتم...میخواستم بدونم علائم ی که نشانگراتمام زمان استفاده ازدریچه قلب وجودداره...برای عمل مجدد؟برای من بیمارستان رفتن وچک کردن بسیارسخت هستش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   تنگی نفس میتونه یک نشانه باشه

   ولی بهتره اکو شوید

 • تصویر کاربر ابراهیمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  گزارش اکومری وآنژیوروهم براتون فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بر اساس این اکو اگر فرد علامت دار است باید تعویض دریچه شود

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟