دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Makooan یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  دریچه قلب من دولتی است که مدتهاست هر چهار ماه اکو میشوم دکتر این اواخر بهم گفته که اگر دریچه قلب شما یک سانت دیگرباز شود باید جراحی شوید الان من درحال حاظر دو نوع دارو میخورم یکی والسارتان ودیگری متو هگزال 47.5مصرف میکنم که زیاد بهم نمیسازد بعض وقتها زود خیته میشوم و سوزش قلب دارم قلبم تیر میکشد با اینکه فعالیت بدنی هم ندارم الان خدمتتان عرض کنم که راه چاره من چیه چکار باید کرد ممنونم از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   علایم ممکنه به دریچه ارتباط نداشته باشه و ناشبی از مشکل عروق و یا مشکلات اضطرابی باشه

   باید جهت بررسی مراجعا کنید

 • تصویر کاربر الی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، مادرم ۷۰ سالشون هست دوسال به دلیل تنگی نفس وهمچنین عرق زیاد به مرکز قلب تهران مراجعه وتشخیص داده شد دریچه های قلب درست کار نمیکنند ودستور بستری دادند متاسفانه درمان رو مادرم کامل به اتمام نرسوند ودر حال حاضر مجدد به تنگی نفس (نفس نفس زدن )وحتی از حال رفتن رسیدند ومجدد پیش دکتر رفتند وگفتند متاسفانه حاد شده وعمل کاربردی نداره وبادارو سعی بر کنترل خواهند داشت، سوالم اینه آیا زمانی که انقد مشکل حاد هست روش دارویی موثر خواهد بود؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه به این شکل نمیشه نظر داد

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر یاورپور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر گرامی مادر بنده حدود ۵۵ سالشون هست و پارسال تشخیص زودهنگاهم سرطان معده دادن و عمل شد و دارو مصرف میکنن همراه اسیدفولیک .دوسال پیش دکتر قلب در چکاپشون تشخیص گشادی دریچه خیلی اندکی دادن و هفته پیش با علایم بی حسی دست و عرق سرد مواجه میشن بعد ۱ساعت رفع میشه مجدد پزشک مراجه میکنن و اکو وتست انجام میشه و تشخیص گشادی دریچه دادن و گفتن در زنان شایعتر هست و دوتا دارو به اسم سرمنتا ۵۰ و مایوکارمت تجویز شده و چون بعد تست ورزش فشارشون ۱۴ رفته درحالیکه قبلش ۱۲ بود گفتن مجدد برای چکاپ فشار بیاین
  بنده عکسهارو هم براتون پیوست میکنم به نظرتون نیاز به برسی زیاد هست و آیا این داروها برای معدشون مشکل ایجاد نمیکنه و اینکه داروی لوترکسین روزانه مصرف دارن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   فقط برای فشار تحت نطر باشن

   خیر داروها مشکلی ایجاد نمیکنه

   به روانپزشک هم مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین حدودیه سال پیش دکترازقلب بابام اکوگرفت گفت گشادی قلبش زیاده بعدچندماه بردیم گفت ضربان قلبش کندمیزنه باطری میخوادحدودچندماه پیش بردیم دکتردیگه اکوکردگفت گشادی قلبش ضعیفه کندی قلبش باآنژیوبهترمیشه موندیم حرف کدوموگوش کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   باید بیمار و مدارک دیده شود

 • تصویر کاربر عاطفه یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  نفق شکم بیش از حد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   سوالتون چی هست

 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام این گشادی میترال چیست؟چه خطرهایی دارد؟چکار باید انجام بدم؟
  من یک هفته قلبم درد میکرد رفتم دکتر میگه دریچه میترال گشاده مادرزادی و حالا اگه استرس نگرانی داشته باشی درد میگیره آیا خطرناکه ؟ چکارباید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نارسایی اگر خفیف باشه چیز مهمی نیست و مشکلی ایجاد نمیکنه

   ولی اگر شدید باشه باعث نارسایی قلبی میشه

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید چون نارسایی خفیف علامتی نداره

 • تصویر کاربر مونیکا جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام؛
  آقای دکتر مادرم ۷۶ سال دارن و ۱۱ ماه پیش پیس میکر تک حفره ای گذاشتن. یک سال پیش اکو عدد را روی %EF60 نشون میداد. بیست روز پیش با مشکل تنگی نفس بیمارستان بستری شون کردیم که متوجه شدیم مشکل نارسایی قلبی دارن که نتیجه اکو را به پیوست ارسال می نمایم. EF30% دارن و نارسایی در دریچه میترال و تریسکوپید. شما ایا عمل تعویض دریچه را با توجه به سن و EF صلاح میدانید؟
  ایا نیازی به انجام اکو مری برای گرفتن تصمیم قطعی تر می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بهتره درمان دارویی بشن و مجدد بررسی شوند

   اگر دریچه همچنات در این حد نارسا باشد بهتره اکو مری شوند و از نظر گرفتگی عروق هم حتما بررسی شوند

  2. تصویر کاربر مونیکا پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   تشکر
   انژیو نشون داده که دوتا رگ در حد ۵۰ درصد گرفتگی دارد.
   آیا تعویض پیس میکر و تبدیل آن به سه حفره ای CRT را صلاح میدانید، با وجود نارسایی در دریچه آیا این کار جواب میدهد؟
   سپاس مجدد از شما
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   ابتدا باید تکلیف دریچه ها مشخص شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  با سلام مادرم ۵۱ساله هستند براثر سوزش معده و درد قلب به بیمارستان قلب مراجعه کردیم و پس از آزمایشات و آنژیو تشخیص گشادی عروق قلب بود و در حال حاضر تحت نظر دکتر عارفی متخصص قلب می باشند و دچار دردهای مکرر بعد تحرک یا فعالیت کم در ناحیه سینه و کتف میشوند. سوال بنده درباره این دردهاست آیا طبیعی است یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید دوز دارو تنطیم بشه تا درد کنترل بشه

   گاهی هم دردها اضطرابی و گوارشیه

 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت بزرگوار من مشکل دریچه میترال قلب دارم اکو گرفتم گفتن خفیفه مادر زادیه منتها از اون روز تا الان حال خوشی ندارم نمیکره چپ سرم درد میکنه وداغ میشه سینه چپم درد وسوزش داره جای مختلف بدنم سرمیشن ایا این مشکل ممکن باشه عصبیه یا از نارسایی قلب باشه
  اقا دکتر دریچه میترال مادر زادی به مرور زمان گشاد نمیشه اگر گشاد شد چه خطراتی داره نیاز به عمل داره یانه چون زندگی طبیعی ندارم اگر نیاز این دریچه برای تعویض چقدر هزینه بره ومادام العمره یا نه لطفا توضیح بدید تا از این افکار منفی خارج بشیم راهنماییم کنید کجا بریم وچکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   افتادگی خفیف دریچه و نارسایی خفیف چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

    و پیشرفت نمیکنه و نیاز به عمل هم نداره

 • تصویر کاربر میرزایی جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  راه درمان گشادی دریچه قلبچیست؟ درموردش بیشتر میخوام بدانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بستگی دارد کدام دریچه و در چه حد باشد و کارکرد قلب چطور باشد

   باید عکس گزارش اکو را بفرستید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر