دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طاهری سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سن48
  روماتیسم قلبی و گرفتگی عروق دارم دوبار آنژیو شدم چند روز پیش اکو دادم گفتند قلبت گشاد شده دوتا از از رگ های قلبم هم گرفته شده والان دکتر تشخیص داده ک با انژیو نمیشه کاری کرد باید عمل بشم و گفته عمل سختیه و نمیشه من باید چه کاری انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   بببیند راه درمان این مشکل شما که فقط جراحی است اگر می توانید ببرید مرکز قلب تهران یا بیمارستان شهید رجایی به جراحان انجا نشان بدهید
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام من درد در قفسه سینه موقع راه رفتن و دویدن نداشتم فقط حدود دوماه است که در قفسه سینم نبض میزد که رفتم اکو کردند گفتن افتادگی شدید میترال داری و پس زدگی خون .من دخترم و ۱۸ سالمه الان سوالم اینکه این خونی که پس میزنه ممکنه بر مرور زمان باعث آسیب به عضله قلب باشه من تنگی نفس هم ندارم و سوالم اینکه ممکنه بر اثر مرور زمان این افتادگی شدید تر بشه؟ یا در اینده مشکلی برای بارداری ایجاد بشه باعث سکته و لخته شدن خون بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر تصویری از اکویتان برایم بفرستید بهتر راهنمایی میتوانم بکنم
  2. تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   اینها فایل اکو هست
  3. تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   اکو
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ببینید در این اکو شدت متوسطی برای گشادی گزارش کرده، از این نظر شما فقط باید تحت نظر باشید در حال حاضر کار درمانی خاصی لازم ندارد ولی هر یک تا سه سال باید اکو شوید تا پیشرفتش بررسی می شود، معمولش این است که در بسیاری از بیماران پیش رفت انچنانی نمی کند، اگر تهران هستید پیشنهاد میکنم یک فوق تخصص اکو هم ببیندتان و با دستگاه پیشرفته تر برای دقت بیشتر اکو کنند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Atabak یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.
  بنده ٢٧ سال سن دارم. از زمان ٧ سالگى انواع ورزشها را انجام دادم و حال بمدت تقريبا ١٠ سال هست كه ورزش قدرتى سنگين انجام ميدم. در سن ٢١ سالگى بدليل درد خفيف در قلبم به دكتر مراجعه كردم و مشخص شد به دليل ژنتيك و ساختار بدنيم بصورت مادر زادى گشادى دريچه ميترال دارم. بنده تا به امروز ورزش سنگين رو ادامه دادم. ولى جديدا يك درد نقطه اى در قلبم بوجود اومده كه بيشتر موقع عمل دم حسش ميكنم. لازم به ذكر هست كه اين اولين بار هست كه دردى در قلبم هست كه جلب توجه كرده براى من! خواستم از خدمتتون بپرسم آيا خطرى وجود داره يا نه و آيا نياز هست دارو مصرف كنم و نظر شما در مورد ورزش قدرتى كه بنده انجام ميدم چيست؟
  باتشكر از دكتر نجفى عزيز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   درد نقطه ای معمولاً قلبی نیست و علت اضطرابی داره

   اگر اضطراب دارید با روان پزشک مشورت کنید

   اگر بهتر نشدید جهت اطمینان برای تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رها یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۱‌ سالمه،اغلب تپش قلب دارم البته شدید نیست،تنگ نفس میشم بخصوص موقع خواب،تو دست چپم گاهی احساس درد میکنم،اکو انجام دادم گفتن گشادی دریچه میترال دارم
  قرص متورال ۵۰ رو گفتن صبح نصفش رو و شب نصف دیگه رو مصرف کنم
  واقعا خسته شدم ازین تپش قلب و تنگی نفس
  چکار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اصلی شما اضطراب است

   به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام.
  من دیروز دکتر بودم گفت دریچت خفیف(کم) گشاد شده. پروپرانول و فلوئوپرازین تجویز کرد گفت هر وقت درد داشتی مصرف کن. و ورزش برات عالیه
  آیا ورزش کردن مشکلی نداره؟
  و دارو هارو مصرف کنم یا بدنم رو عادت ندم بهشون؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   گشادی و نارسایی خفیف دریچه مهم نیست و جای نگرانی نداره

   اکر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   این داروها احتمالا به علت اضطراب تجویز شده

 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مادربزرگ من 60 سالش تاالان هیچ عملی انجام نداده و مشکل خاصیم نداره تا چند وقت پیش که شوهرش فوت کرد و چندباریم که دخترش حالش بدشد ضربان قلبش بالا رفت ما ترسیدیم و اکوو تخصصی انجام داد گفته که دریچه های قلبش دچار شل شدگی شدن و نیاز ب عمل باز داره ما پدربزرگموبعد از عمل از دست دادیم و هنوز هفتمشم نیومده خاستم ببینم عملش خطرناکه؟ هزینه عملش چقدره؟و خیلی لاغر و ضعیفم هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده ۲۴ سالمه چند ماه پیش با مراجعه به دکتر متخصص قلب متوجه شدم نارسائی خفیف دریچه میترال دارم و دکتر پرانول ۴۰ تجویز کردند و گقتن هر دوازده ساعت یک دوم آن را مصرف کنم.
  حدود سه ماهی هست که دارم این قرض طبق گفته‌ی پزشک مصرف می‌کنم.
  سوالی که دارم میشه دوز قرض آورد پایین؟
  برای اینکه یک دوم مصرفش نکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   بله می تونید هر هفته دوز دارو رو نصف کنید و نهایتا قطع کنید

 • تصویر کاربر آذر پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام مدتی سمت چپ قلبم ازپشت درد میگیره رفتم دکتر بعداز اکو گفت کمی دریچه میترال داری به من قرص بیزوفار2/5داده روزی نگفت چندتا ولی خودم روزی یکی میخورم ولی تأثیر ی نداره لطفا راهنمایی کنید چکار کنم تامشکلم حل شود درضمن باشگاه هم میرمایروبیک فانکشاب حین ورزش مشکلی ندارم آیا ادامه بدم یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   افتادگی یا نارسایی خفیف دریچه میترال مهم نیست و باعث علایمتون نمیشه

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر هانیه یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  دکتر سلام من در کل‌آدم به شدت استرسی هستم داعم اظطراب دارم ۲۴‌سالمه‌نمیدونم بایه چیکار کنم همش‌حس‌میکنم دریچه میترالم خدایی نکرده یه چیزه خیلی خطرناکه در کل ۲ساله فهمیدم که دریچه میترالم مادر زادی یه مقدار گشاده ولی از وقتی فهمیدم داعم‌بهش فک میکنم همش حس‌میکنم یه‌بیماریه‌ که دارم .به نظرتون دریچه نیترال اگه مادر زادی باشه میتونه‌پیشرفت کنه؟؟؟؟چه موقع باعث پیشرفت و خطرناکیه این بیماری میشه،،؟؟
  دکتر کمکم کنید من خیلی ترسو هستم واقعا دارم عذاب میکشم...از دندون پزشکی بخاطر داروی بیحسیش،،از هواپیما میترسم همش حس میکنم قلبم یه چیزیش میشه..راهنماییم کنید..دکتر خیلی وقت هام حس میکنم تپش قلب دارم انگار صدای نبض میشنونم از تو بدنم ولی تپش قلب نیست نمیدونم چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   گشادی خفیف دریچه چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

   بهتره جهت درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Fereshteh یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  باسلام اقا دختر میشه عکس اکوبفرستین تابگین گشادی قلبم درچ حده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   بله

  2. تصویر کاربر Fereshteh چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)
   اقادکترکجابفرستم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   همینجا

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر