دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال قلب یا گرفتگی آن سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته کرده و سبب تنگی نفس شود. برای اطلاع راجع به تنگی دریچه ی قلب و بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

تنگی دریچه میترال قلب چیست؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود. علت اصلی گرفتگی دریچه میترال قلب یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تشخیص تنگی دریچه میترال

علایم گرفتگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال قلب نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید.
 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی
 • تورم پا یا ساق پا
 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش
 • سرگیجه یا غش
 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون
 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه
 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال قلب ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال قلب اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی

بهترین درمان تنگی دریچه میترال قلب

اگر به کمک بالن نتوانند تنگی دریچه را برطرف کنند، با جراحی والوتومی، رسوبات کلسیم و سایر بافت های اسکار را که باز شدن دریچه میترال قلب را مسدود می کنند، از بین می برند. برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه قفسه سینه در طی این جراحی، قلب باید متوقف شود. یک دستگاه قلب و ریه به طور موقت کار قلب را بر عهده می گیرد. در صورت بازگشت تنگی دریچه میترال، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

اگر دریچه میترال قابل ترمیم نباشد، ممکن است جراحی برای تعویض دریچه آسیب دیده انجام شود. دریچه آسیب دیده با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان جایگزین می شود. دریچه ای که از بافت حیوانی یا انسانی ساخته می شود، دریچه بافت بیولوژیکی نامیده می شود. دریچه های بافت بیولوژیکی به مرور زمان خراب می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. افرادی که دارای دریچه های مکانیکی هستند برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز به رقیق کننده خون مادام العمر دارند.

علل تنگی دریچه میترال

علل گرفتگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود.

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود.

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

عوارض گرفتگی دریچه میترال قلب

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال قلب می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند.

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود. لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد.

 

مقایسه ی دریچه ی میترال تنگ با دریچه میترال سالم

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب

پزشک قلب و عروق در مورد سابقه پزشکی شما خواهد پرسید و یک معاینه فیزیکی که شامل گوش دادن به قلب شما از طریق یک گوشی پزشکی است را انجام خواهد داد. تنگی دریچه میترال باعث ایجاد صدای غیر طبیعی قلب، به نام سوفل قلبی می شود.

متخصص قلب همچنین به ریه های شما برای ارزیابی گرفتگی ریه گوش خواهد داد چرا که تجمع مایع در ریه های شما می تواند با گرفتگی  دریچه میترال قلب مرتبط باشد. دکتر متخصص قلب سپس تصمیم خواهد گرفت که چه آزمایشاتی برای تشخیص تنگی دریچه میترال نیاز خواهد داشت.

تست های تشخیص تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- اکوکاردیوگارم

اکوکاردیوگرام از راه قفسه سینه امواج صوتی هدایت شده درقلب شما از یک دستگاه گرز مانند (مبدل) که بر روی قفسه سینه نگه داشته شده تصاویر ویدئویی از قلب در حال حرکت شما را تولید می کند. این آزمایش برای تایید تشخیص گرفتگی دریچه میترال استفاده می شود.

۲- نوار قلب یا ECG

سیم (الکترود) متصل شده به پدها بر روی پوست شما، پالس های الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد ریتم قلبی شما فراهم می کند. همچنین شما ممکن است بر روی تردمیل و یا پدال دوچرخه ثابت در طول یک ECG راه بروید تا متخصص قلب ببیند که چگونه قلب شما به انجام فعالیت پاسخ می دهد.

۳- عکس رادیو گرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی پزشک شما را قادر می سازد که تعیین کند آیا حفره قلب بزرگ شده یا خیر و همچنین وضعیت ریه شما را نیز بررسی کند.

عملی تنگی دریچه میترال قلب

۴- اکوکاردیوگرام از راه مری

در روش اکوکاردیوگرام از راه مری یک مبدل کوچک متصل شده به انتهای یک لوله به پایین مری شما وارد می شود و اجازه نگاهی دقیق تر به دریچه میترال را به پزشک می دهد.

۵- کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی روشی تهاجمی است که به طور معمول برای تشخیص گرفتگی میترال انجام نمی شود اما ممکن است هنگامی استفاده شود که به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما نیاز باشد. این روش شامل یک لوله نازک (کاتتر) وارد شده از طریق عروق خونی و یا کشاله ران شما به یک سرخرگ در قلبتان و تزریق ماده رنگی از طریق کاتتر به شریان است که در نهایت وضعیت رگ های قلب با اشعه X قابل مشاهده است. کاتتریزاسیون قلبی یک تصویر دقیق از قلب شما را فراهم می کند.

تست های قلبی به پزشک در تشخیص گرفتگی دریچه میترال از دیگر ناراحتی های قلبی دریچه میترال مانند شلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال کمک خواهد کرد. این آزمایشات همچنین علت تنگی دریچه میترال شما را نشان خواهند داد و اینکه آیا دریچه قلب شما می تواند ترمیم شود یا خیر؟!

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال قلب به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید.

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

1/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هاجر جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من ده سال پیش بخاطر تپش قلب اکو انجام دادم و افتادگی و شلی دریچه قلب داشتم الان بعد از ده سال توی قلبم انگار یک بادکنک میذارن و یک حس که انگار باد کرده قلبم و میخام به شدت فشارش بدم تا این حالت از قلبم خارج بشه دارم . مجدد اکو انجام دادم گفتن شلی دریچه جمع تر و تنگ تر هم شده ..اسکن هسته ای هم انجام دادن و مشکلی در رگ ها نشون نداد..پس این درد ها چیه گاهی آنقدر این حالت زیاد میشه که درد و گرفتگی توی دست و پای سمت چپم هم میوفته..بیشتر مواقع هم وقتی ناراحت میشم یا قبل و بعد از دوره پریود این مشکل برام پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   علایم اضطرابی است
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  درمان تنگی دریچه میترال چیه ؟آیا خطرناک هس؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   بیتگی به سن و شدت دارد...ببه شکل بسته و یا باز می توان درمان مکود
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   نمود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Fatemh شنبه ۱۴ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۱۸ سالمه و چند روز هست درد در ناحیه قلب حس میکردم به طوری که درد به کتف سمت چپم هم رسید پیش دکتر رفتم اکو قلب دادم و گفتن افتادگی دریچه میترال دارم ولی گفتن مشکلی نداره و برام قرص اینپرال ۲۰ تجویز کردن،من ورزش بدنسازی به صورت حرفه ای انجام میدم میخواستم بدونم بلند کردن وزنه باعث تشدید و یا بدتر شدن قلبم میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   خیر...می توانید ورزش کنید....
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام باعرض معذرت آقادکترعزیز من واسه سوراخ قلبیم سوال کردم شمافرمودید.نوشته حباب رد نشد یعنی چی.من اکو رو پیشه خانم دکترآرزوخسروی انجام دادم.به دکتر نشون دادم گفت این سوراخ اصلا مهم نیست میخواستم نظر شمارو بدونم
  1. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 10 ماه پیش)
   تنگی نفس خیلی دارم
  2. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 10 ماه پیش)
   ,,گوشمو رو بالشت که میزارم یا رو هرچیزه دیگه ضربان دوضربه ای میزنه.تق تق.خداوند ازبزرگی کمتون نکنه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 10 ماه پیش)
   از نظر من هم مهم نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نریمانی پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام‌دکتر‌خوب‌هستین‌
  من‌یه کمی‌مشکل‌داشتم‌رفتم‌دکتر‌نوار‌قلب‌اکو‌گرفتن‌دکتر‌گفت‌یه‌کمی‌گشادی‌داری‌توقلبت‌
  وگفت‌که‌ضربان‌قلبت‌زیاده‌‌وخیلی هم‌استرس‌دارم
  وقتی که‌استرس‌دارم‌به‌بدنم‌یک‌حالت‌گرم‌وارد‌میشه‌
  وقتی‌مثلا‌میشنوم‌فلانی‌مریض شدیا‌اتفاقی‌براش‌افتاده‌ضربان‌قلبم‌زیاد‌میشه‌
  میتونین‌بگین‌من‌باید‌چه‌کار‌کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   اینها علایم استرسی است و جای نگرانی ندارد قرص پرانول ۱۰ صبح و شب و پوکساید ۵ شبها بخورید
 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن مادرم۳۷ سالشه ازجوش زیاددریچه قلبشون بازشده لطفاکمکم کنیدبگین چه خوراکی هایی براقلبشون خوب نیست بخورن وقلبشون خوب میشه خیلی نگرانشونم..چی برای قلبشون خوبه که حالشون بهتربشه لطفاکمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   ارتباطی به تغذیه ندارد توصیه کنید ورزش منظم داشته باشند
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام‌وقتتون‌بخیر.من نوزده ساله هستم حدود چهار سال هست که قلبم درد میکنه نوار قلبمو گرفتم: گفتن که دریچه سینی سمت راست گشاد هست من خاستم بپرسم که آیا چربی و روغن برای من ضرر دارد یا خیر؟ چون شنیدم که میگن روغن رگهای قلبو تنگ میکند من فک میکنم مصرف روغن برای تنگ شدن دریچه قلبم خوب باشد! اما چون مطمئن نیستم و میترسم از این جهت میپرسم، و اینکه اگر کسی تو فشار یا مصییتی می افتد پریشان میشود و به خودش فشار می آور به گونه ای که تا چند ثانیه نفسش را بخاطر عصبانیت نگه میدارد و بعد بیست ثانیه رها میکند و تو این هنگام همه رگهای گردن صورت ورم میکند و در می آید. میخام‌بپرسم‌که‌این‌کار‌چه‌ضرری‌به‌قلبم
  میرساند چون من زود رنج هستم و تو فشار ها و مصیبت ها از بچگی این کار را میکردم و آیا همین باعث گشادی دریچه سینی قلبم شده؟ و در پایانم اضافه میکنم از عمو زاده خنگم که همیشه عادت دارد سرش را توی یک پلاستیکی یا یک چیزی که سرش را داخل آن میکند که تا چند ثانیه نمی تواند نفس بکشد یعنی دم و بازدم نفش داخل آن پلاستیک هست به گونه ای که اکسیژن وارد بدنش نمی شود و کربن دی اکسید در بدنش جمع میشود این چه ضرری به قلب میرساند؟ چون شنیدم وقتی که اکسیژن نباشد و کربن دی اکسید در بدن زیاد باشد این باعث گشادگی دریچه های قلب میشود.درست هست؟ وبرای شش ها و ریه ها چه ضرری دارد؟
  ممنونم❤🌹
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آذر ۱( 1 سال پیش)
   ببینید اینهایی که می گویید هیچ گدام به قلب ربطی ندارد و تماما علایم استرسی است. در حال حاضر شما فقط لازم است که فعالیت منظم ورزشی داشته باشید و تا جای ممکن از استرس پرهیز کنید رژیم غذایی هم در حد کم نمک و کم سرخ کردنی باشد. نفس کشیدن داخل پلاستیک و غیره هم اثری ندارد
  2. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۶ آذر ۱( 1 سال پیش)
   ببخشید آقای دکتر،اگر کسی بخاد دریچه قلبش سریع گشاد بشه و بزرگ بشه باید چکار بکنه؟ این سوالم فقط جنبه اطلاعاتی داره یعنی فقط بدونم.همین.
   خیلی ممنونم بابت جواب قبلی‌تون.سپاس🌹❤
  3. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۶ آذر ۱( 1 سال پیش)
   ببخشید آقای دکتر،اگر کسی بخاد دریچه قلبش سریع گشاد بشه و بزرگ بشه باید چکار بکنه؟ این سوالم فقط جنبه اطلاعاتی داره یعنی فقط بدونم.همین.
   خیلی ممنونم بابت جواب قبلی‌تون.سپاس🌹❤
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   چنین روشی نداریم یعنی گشاد یا تنگ کردن دریچه ممکن نیست با هیچ روشی
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر موسی سه شنبه ۳ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام من نارسایی وافتادگی خفیف میترال دارم الان ۲ساله ضربان قلبم نرماله ولی کوبشی هستش یعنی باهرضربان قشنگ تکون میخورم یکروند هستش اصلاامونم نمیده ضربان بالا نمیره.تو کل بدنم میکوبه.از چیه ۶ماه دارو هایداعصاب میخورم فایده نداره.این گشادی باافتادگی پیشرفت نمیکنه
  1. تصویر کاربر موسی یکشنبه ۱۷ مهر ۱( 1 سال پیش)
   سلام جواب سوالمو ندادید
  2. تصویر کاربر موسی دوشنبه ۱۸ مهر ۱( 1 سال پیش)
   من خیلی وقته دکترجان منتظر جوابتون هستم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ آبان ۱( 1 سال پیش)
   گشادی که شدید نیست و خطری ندارد و علایم بیشتر استرسی هستند توصیه ی من مصرف پرانول ۱۰ صبح و شب است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محبوبه پنجشنبه ۳ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  باسلام گشادی دریچه میترال قلب دارم وفشارخون ک تا۱۸ درمواقعی میرسه.تپش قلب بالا.پرانول۲۰ ولوزارتان مصرف میکنم ولی دردهای قفسه سینه رادارم ک دردبه دست چپ میریزه.درمواقع عادی خیلی دچارتپش قلب میشم.اسکن قلب واکوهم شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   اگر اسکن و اکو سالم بوده پس قلب سالم است برای فشار بالا باید دارویتان عوض شود بهتر است به جای لوزارتان لوزارتان اچ بخورید
 • تصویر کاربر طاهری سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  خیلی ممنون از پاسخ گوییتون بیمارستان میلاد رفتیم اونجا بهمون گفتن که عمل سختی هستش دکترای اینجا نمیتونن باید ببرید شهید رجایی پیش دکتر حسینی بعد یه اشنا داشتیم با پیگیری ایشان قرار شده دوباره بریم دکتر ویزیتت کنن ببینیم میشه تو بیمارستان میلاد عمل کردچون هزینه تو بیمارستان شهید رجایی یکم بالاست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر نشد مرکز قلب تهران هم ببرید بیمه قبول می کنند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟