تنگی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترالتنگی دریچه میترال  یا تنگی میترال سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

فهرست مطلب

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست ، شامل چهار حفره . دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند . دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد . سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند . یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود .

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی تنگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

علایم تنگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید

 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی

 • تورم پا یا ساق پا

 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش

 • سرگیجه یا غش

 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون

 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه

 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد ، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند .

در تنگی دریچه میترال ، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی .

نشانه های تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال همچنین ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند که پزشک شما در طول بررسی آنها را پیدا خواهد کرد. از جمله نشانه های تنگی دریچه میترال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوفل ( صدای سمعی ) قلب

 • تجمع مایع در ریه ها

 • ریتم های نامنظم قلبی (آریتمی)

علل تنگی دریچه میترال

علل تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی ، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود .

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود .

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

فیلم تنگی دریچه میترال و عملکرد دریچه میترال

عوامل خطر تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال امروزه کمتر رایج است چرا که یکی از شایع ترین علت های آن ، تب روماتیسمی، بوده ودر ایالات متحده نادر است. با این حال، تب روماتیسمی یک مشکل در کشورهای در حال توسعه است.

عوامل خطر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تاریخچه تب روماتیسمی

 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده

عوارض تنگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند .

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود . لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند ، و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد .

۶- احتقان ریه (ادم ریوی)

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت ، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید .

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد ، و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

تنگی دریچه میترال چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربریداللهی دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  &&&:
  سلام !24سالمه ودرکودکی وقتی فعالیت میکردم نفس تنگی شدیدمیگرفتم همیشه هم‌ازمشکل قلبم‌ ب خانواده میگفتم تااینکه دکترقلب رفتیم وتشخیص دادن که دریچه نیترال قلبم‌گشاده بصورت مادرزادی یماه تحت نطرپزشکان تهران داروخوردم‌تاشایدمشکل حل بشه امابسته نشددریچه عمل کردم!من شدیدا استرسی هستم وقتی توموقعیتش قراربگیرم احساس خفگی بدی میکنم قلبم دردمیگیره وازدردزیادصورتم ولپام سرخ میشه عین لبوصورتم داغ میشه عین آتیش تازمانی که دردقلبم خوب بشه،دستام ونوک انگشتان پاهام یخ،بنظرتون نیازب مراجعه پزشک هست بایدداروتجویزبشه؟ببخشیددکترهمچین بیماران مادرزادی میتونن ازدواج کنن؟اخه ب هرخواستگاری ک این موضوع گفته میشه پشیمون میشن؟خیلی ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام اقاي دكتر من ٣٣ سالمه و مجرد هستم. وزنم ٥٤ و قدم ١٥٧ هست. يكسال پيش دكتر قلب تشخيص دادند كه گشادي دريچه ميترال دارم و مادرزادي هست. سمت چپ قفسه سينه مدرد دارم. و تپش قلب هم دارم. و مواقع استرس و سرما بيشتر ميشه. سوالي كه دارم اينه كه هميشه بايد قرص تپش قلب بخورم . در دراز مدت اين درد برام مشكل ساز ميشه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمريم پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود يكسال پيش به دكتر قلب و عروق مراجعه كردم و تشخيص گشادي دريچه ي ميترال دادن و گفتن براي بررسي بيشتر به يك فوق تخصص الكتروفيزيولوژي مراجعه كنم و رفتم ايشون هم تست سنكوپ نوشتن
  كه من نرفتم .
  Lv end diastole 49
  Lv end systole 33
  Ef66
  La dimenation 31
  Pericardium/ok
  البته من نتونستم برخي از نوشته هاي دكتر رو بخونم.و نمي دونم ميزان گشادي دريچه أم چه قدر هست ؟؟؟به نظر شما با اين جواب دادن تست سنكوپ ضروري ؟؟باتوجه به چيزي كه در اينترنت راجع به تست سنكوپ خوندم مي ترسم انجام بدم .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحکم جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من امروز صبح رفتم اکو و گفتن دوتا دریچه قلبت گشادی داره و آب دور قلبت جمع شده و با دستگاه اکو شکم و گلوی من و نگاه کردن اما چون بیمارستان شلوغ بود توضیح ندادن و گفتن چیز مهمی نیست و با دارو حل میشه ولی من الان حسابی ترسیدم و هول کردم تا شنبه نیفتم بمیرم از صبح تپش قلب گرفتمممنون میشم هرچه سریعتر جواب بدینبا تشکرمتشکرمممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحمید دوشنبه ۳۰ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا درمان بیماری گشادی میترال از طریق سلولهای بنیادی در یک بیمار با سن 70 سال امکان پذیر است.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۳۰ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر