تنگی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترالتنگی دریچه میترال  یا تنگی میترال سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

[toc heading_levels=”2″]

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست ، شامل چهار حفره . دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند . دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد . سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند . یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود .

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی تنگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

علایم تنگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید

 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی

 • تورم پا یا ساق پا

 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش

 • سرگیجه یا غش

 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون

 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه

 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد ، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند .

در تنگی دریچه میترال ، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی .

نشانه های تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال همچنین ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند که پزشک شما در طول بررسی آنها را پیدا خواهد کرد. از جمله نشانه های تنگی دریچه میترال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوفل ( صدای سمعی ) قلب

 • تجمع مایع در ریه ها

 • ریتم های نامنظم قلبی (آریتمی)

علل تنگی دریچه میترال

علل تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی ، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود .

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود .

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

فیلم تنگی دریچه میترال و عملکرد دریچه میترال

عوامل خطر تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال امروزه کمتر رایج است چرا که یکی از شایع ترین علت های آن ، تب روماتیسمی، بوده ودر ایالات متحده نادر است. با این حال، تب روماتیسمی یک مشکل در کشورهای در حال توسعه است.

عوامل خطر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تاریخچه تب روماتیسمی

 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده

عوارض تنگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند .

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود . لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند ، و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد .

۶- احتقان ریه (ادم ریوی)

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت ، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید .

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد ، و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.برادر من 15 سال سن دارن و به دلیل درد قفسه سینه سمت چپ نزدیک زیر بغل به دکتر مراجعه کردند.دکتر بعد از اکو تشخیص گشادی دریچه میترال رو دادن.نتایج اکو رو هم براتون ارسال میکنم.اگه میشه لطف کنید بفرمایید از کدام نوع خفیف و متوسط و شدید هست بیمارشون.و راه درمان و پیشگیری رو هم لطف کنید بفرمایید.و اینکه چند وقت یکبار باید دوباره اکو بشن.راستی دکتر قرص پروپرانول 10 رو هم بهشون داده و گفته باید روزی 2 عدد استفاده کنن.برادر من بندسازی هم کار میکنه و خیلی هم به این رشته علاقه داره به نظرتون اگه وزنه های سبک بزنن و فعالیت های هوازی انجام بدن مشکلی براشون پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرامرز سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام ،از لحاظ پزشکی درمان قطعی برای علاج بزرگي خفیف دریچه ميترال وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   درمان قطعي ندارد ولي بيماري خطرناكي هم نيست
 • تصویر کاربر Faramarz پنجشنبه ۲۲ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام ،بعد از یک فعالیت ورزشی (بدنسازی )دچار تپش قلب شدیدی شدم که مجبور به مراجعه به بیمارستان شدم (قبلا در فعالیتهای ورزشی چنین مشکلی سابقه پیش آمد نداشت )با انجام نوار قلب و آزمایش خون مربوطه مشکلی در من دیده نشد ولی با مراجعه به دکتر قلب و اکو بزرگی دریچه ميترال قلب تشخیص داده شد ،بعد از این ماجرا ترس و وحشتی در من قالب شده،سوال من این است که آیا بزرگی دریچه قلب مشکلی برای ادامه فعالیتهای ورزشی من که بدنسازی میباشد پیش می آورد یا خیر ؟. وايا این بزرگی قابل درمان و بی خطر میباشد ؟ متعاقبا از پاسخ گویی شما کمال تشکر رو به عمل می اورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر behnambagheri پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  TRG به چه معناست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   گراديان دريچه تري كاسپيد
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام.من بعد از تشخیص دکتر واکو وتست ورزش مشخص شد افتادگی میترال دارم .دکتر برام قرص متورال ونوشته.صبح وشب یک چهارم.ولی اگه یه بار نخورم حالم خیلی بد میشه ی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   بدون نگراني ادامه دهيد
 • تصویر کاربر مولائی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  گشادی میترال یاپرولاپس میتونه مشکل جدی باشه؟راه درمان؟
  1. تصویر کاربر مولائی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   چراجوابی نیست؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   بر اساس شدت جواب متغير است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علي شنبه ۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت اقاي دكتر بنده يك سالي پيش بود يه دفعه بدنم گر گرفت واحساس تنگي نفس كردم ا اين روند ادامه داشت به صورتي كه پشت قلبم درد ميكرد يك درد خفيف كه بعضي وقتها انتشار پيدا ميكرد به قفسه سينم و بازوي چپم با مراجعه به پزشك متخصص و انجام اكو متوجه شدم كه شلي دريچه ميترال دارم پزشك گفت چيز مهمي نيست فقط هر چن سال يكبار اكو بدم و هر وقت درد داشتم قرص پروپرانول مصرف كنم الان من قرصي مصرف نميكنم اما هنوز اون درد خفيف رو پشت قلبم و روي سينم و دست چپم دارم ميخواستم بدونم خطرناك نيست ناراحتي من؟؟ نياز به تعويض يا ترميم دريچه خواهم داشت؟؟ چون من خيلي استرسي هستم سنم 25سال هست هفته اي سه جلسه بدن سازي انجام ميدم و هفته اي يكبار شنا خواهشمندم به سؤال من پاسخ دهيد باتشكر فراوان از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   خير خطرناك نيست
   ورزش را ادامه دهيد
   بخصوص ورزشهاي ايروبيك
  2. تصویر کاربر علي شنبه ۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   با سپاس فراوان از شما كه اين اعتماد رو به ادم ميدن
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   ?
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر