تنگی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترالتنگی دریچه میترال  یا تنگی میترال سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

[toc heading_levels=”2″]

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست ، شامل چهار حفره . دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند . دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد . سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند . یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود .

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی تنگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

علایم تنگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید

 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی

 • تورم پا یا ساق پا

 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش

 • سرگیجه یا غش

 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون

 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه

 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد ، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند .

در تنگی دریچه میترال ، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی .

نشانه های تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال همچنین ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند که پزشک شما در طول بررسی آنها را پیدا خواهد کرد. از جمله نشانه های تنگی دریچه میترال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوفل ( صدای سمعی ) قلب

 • تجمع مایع در ریه ها

 • ریتم های نامنظم قلبی (آریتمی)

علل تنگی دریچه میترال

علل تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی ، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود .

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود .

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

فیلم تنگی دریچه میترال و عملکرد دریچه میترال

عوامل خطر تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال امروزه کمتر رایج است چرا که یکی از شایع ترین علت های آن ، تب روماتیسمی، بوده ودر ایالات متحده نادر است. با این حال، تب روماتیسمی یک مشکل در کشورهای در حال توسعه است.

عوامل خطر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تاریخچه تب روماتیسمی

 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده

عوارض تنگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند .

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود . لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند ، و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد .

۶- احتقان ریه (ادم ریوی)

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت ، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید .

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد ، و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت دکتر عزیز...

  آقای دکتر چند ماه پیش من بر اثر مشگلات اقتصادی چک و فلان خیلی اضطراب ترس کشیدم تا اینکه روزی ینفر گفت به قلبت صدمه میزنی ها تا اینو گفت من رفتم تو فکر هی اضطراب کرفتم گرفتم این یک نمودار رفت بالا تپش گرفتم تعریق نفس تنگی احساس مرگ درکل کهتو نیم ساعت اوج خودش رسید رفتم بیمارستان قلب نوار وفلان گفتن نه فشارتم نوارتم نرماله این از اضطرابه پانیکه ومن بعد این وسواس شدم همش سنگینی داشتم قفسه سینم رفتم تست ورزش اکو ودکتر قلبم جالبه اونم گفت که همچی نرماله پانیکه برا تو علایمات ولی خوب مثل علایما قلبیه بهم ستالوپرام پراپرونول کلردیوزپکساید قرص ب 1 سیصد وکلسیم داد علایمام 70 هشتاد درصد کم شد...قبل حمله پانیک همیشه فوتبالو شنا و کوه بودم الان دوسه ماهه خونه نشین شدم میترسم برم فکرب میکنم مشگل قلبی دارم و قلبم می ایسته...دکتر تو اکو گفت یزره خفیف دریچت شله که اونم تو فکر کن طبیعیه هیچی نیست اصلا از فکرت در بیار من تضمین میکنم تو هیچیت نیست همش عصبیه حالا میخاستم شمام اکو منو ببینید و راهنمایی و قوت قلب بدید چون میترسم من عاشق فوتبال شناکوه نوردی بودم بعد حمله پانیک قط شده نمیرم ورزش درضم همه آزمایشاتمم خون نرماله تیروئیدمم نرماله یه راهنمایی منو بکنید که برای من شلی خفیفه وبدون نارسایی است منظور قلبم طبیعیه کارکردش ممنون شمارو خیلی دوست دارم قبول دارم سپاس از شما فدای شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اين اصلا مهم نيست و نياز به كاري نداره
   بايد فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر یاسمن شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام من 27 سالمه و نارسایی درچه میترال مادرزادی دارم و بدلیل ریسک عمل در کودکی عمل ترمیم دریچه انجام نشد وبه مدت 10 یا بیشتراز10 سال هیچ پیگیری برای درمان انجام نگرفته تا اینکه بطور اتفاقی برای عمل جراحی انحراف بینی که مشکل تنفسی داشتم به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کردم و ایشون گفتن بدلیل سابقه بیماری ات و فشار ریوی که داری باید قبل از هر جراحی متخصص قلب تایید کند . میخاستم نظر شمارو بدونم که ایا من میتونم جراحی انجام بدم ؟ ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد ابتدا اكو شويد و وضعيت قلب دقيقا و با جزييات مشخص بشه
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین ؟؟؟خواستم بدونم بنده نارسایی دریچه میترال دارم و ضخامت عضله قلبم افزایش مایلد پیدا کرده به خاطر فشارای بالا و میخام وپیوند کنم ایا با این ش ایط قلبم بارداری برام خطر داره ؟؟قبل پیوندم بعد پیوند چی بارداری بااین شرایط قلبم مشکل سازه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   شما بايد با مداركتون ويزيت شويد
   به اين شكل اصلا نميشه اظهار نظر كرد
 • تصویر کاربر علیزاده دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید مادرم هم دچار فشار خون بالا وکمی گشادی وکمی گرفتگی دریچه میترال استو دارو استفاده میکنه.به دلیل مشکل زنان باید کورتاژ تشخیصی انجام بده ولی در ازمایشات مقدار PT13.9وINR1وPT Activity96 بوده.حالا میخواستم بدونم جراحی با بیهوشی برای او خطرناک نیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بتيد با همه مدارك به متخصص قلب مراجعه كتيد تا ريسك عمل تعيين شود
 • تصویر کاربر Bhdu شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام دوروزه که قلبم درد میکنه تیرویید هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   علل مختلفي داره
   بايد حتما ويزيت شويد و نوار قلب بگيريد
 • تصویر کاربر سپیدهعبادی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  علائم گشادی میترال کدامند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بستگي به شدت داره
   اگر شديد باشه تنگي نفس
 • تصویر کاربر A30 جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  A30 000:
  یکسال و 10 ماه زایملن کردم ماه 8 ورم شدید کردم ک پشتم بین کتف درد شدید داشتم آسم هم ازقبل داشتم و اسپری320استفاده میکنم بیمارستانم فشارم گفتن 18 و دفع پروتیین داشتم بچه برداشتن ک سالمه اما بازهم تا الان درد دارم ک شدید شده ومیریزه تو دست چپ و قفسه سینه چندباراورژانس رفتم دارو اسپرین واکسیژن تجویزکردن رفتم دکترقلب گفتن مشکل قلبی نیست اما بعد ازگرفتن اکو گفتن یه کوچولو نرمی دریچه قلب داری ومهم نیست دارو ندادن ومن گاهی اوقات درد دارم بالارفتن پله وبلندکردن وسایل سنگین نفسم میگیره وقلبم دردمیکنه گاهی اوقاتم حس میکنم که یه چیزی توی راه گلوم گیرکرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بهتره تست ورزش بشيد و هم زمان هم به دكتر ريه مراجعه كنيد
   بهتره ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر كامران پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام
  من ٤٣ سالمه ،پس از مراجعه به دكتر توصيه به عمل ترميم يا تعويض دريچه شدم.مي خواستم بدونم مدت عمر دريچه هاي فلزي چقدره ؟ضمنا در پايان عمرشون قابل تعويض هستند؟ايا بعد از اين عمل به زندگي عادي برميگردم يا به نوعي دچار معلوليت ميشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   معمولا عمر دريچه فلزي بالاي ١٠ ساله
   به نر حال رعايت ها و ملاحظاتي داره اما معلوليت نيست
   بله دريچه قابل تعويض هست
 • تصویر کاربر مونا پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام.گشادی قلب خطرناکتره یا افتادگی قلب گشادی قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اينها كلمات عاميانه هست
   منظورتون دقيقا چه بيماري هست
 • تصویر کاربر پروین جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  اکو گرفته شده و گفتندef 50 درصد هست و باید عمل دریچه قلب باز بشه آیا میشه غیر از جراحی باز از روش های بسته انجام داد بیمار75 سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر