تنگی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترالتنگی دریچه میترال  یا تنگی میترال سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

[toc heading_levels=”2″]

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست ، شامل چهار حفره . دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند . دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد . سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند . یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود .

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی تنگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

علایم تنگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید

 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی

 • تورم پا یا ساق پا

 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش

 • سرگیجه یا غش

 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون

 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه

 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد ، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند .

در تنگی دریچه میترال ، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی .

نشانه های تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال همچنین ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند که پزشک شما در طول بررسی آنها را پیدا خواهد کرد. از جمله نشانه های تنگی دریچه میترال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوفل ( صدای سمعی ) قلب

 • تجمع مایع در ریه ها

 • ریتم های نامنظم قلبی (آریتمی)

علل تنگی دریچه میترال

علل تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی ، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود .

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود .

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

فیلم تنگی دریچه میترال و عملکرد دریچه میترال

عوامل خطر تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال امروزه کمتر رایج است چرا که یکی از شایع ترین علت های آن ، تب روماتیسمی، بوده ودر ایالات متحده نادر است. با این حال، تب روماتیسمی یک مشکل در کشورهای در حال توسعه است.

عوامل خطر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تاریخچه تب روماتیسمی

 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده

عوارض تنگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند .

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود . لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند ، و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد .

۶- احتقان ریه (ادم ریوی)

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت ، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید .

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد ، و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مــریــم جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  آقــاے دڪــتــر اڪــو و نــوار قــلــبــم بــراتــون فــرســتــادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   عکس اکو کامل و واصح نیست

 • تصویر کاربر 531 یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  نظر در مورد اکو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس و نارسایی خفیف

   مهم نیست و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر. پیگیری سوال قلب. فرمودین اکو بفرستید. من عکس رو خدمت شما ارسال میکنم. مورد گشادی میترال
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید دارو مصرف کنند و همینطور انژیو عم شوند

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم سلطانی هستم 24ساله از همدان من ده سال پیش دچار گلو درد چرکی شدم و دیر به دکتر مراجعه کردم دارو دادن دارو اشتباهی بود اسم قرص حضور ذهن ندارم باعث شد دریچه قلب گشاد بصورت خفیف که گفتن بادارو جواب میده ونیازی به عمل نداری الان درجه رو 40درصد هستش دارو کارودیل 625و زیست پریل5 مصرف میکردم که زیر نظر دکتر مهدوی متخصص کودکان بودم .سالی 1بار میام تهران. که الان ازدواج کردم وباردارم. این قرصا رو قطع کردم. خواستم ببینم تاکی این قرصو بخورم الان 3ماهه قطع کردم هیچ مشکل ندارم. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید یک اکو دقیق توسط فوق تخصص اکو شوید تا بشه دقیقا نطر داد

 • تصویر کاربر مبارکی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده یه سوال داشتم خدمتتون؛
  من از دی ماه 94 دچار افتادگی دریچه میترال همراه با نارسایی Mild هستم
  به نظر شما این نارسایی به ساختمان قلب به خصوص بطن چپ و دهلیز چپ آسیب وارد نمیکنه؟ و نیاز به عمل نیست؟ لطفاً راهنماییم کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام نارسایی میترال ممکنه به همین علت باید تحت نظر باشین
 • تصویر کاربر ارابو جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام ۶ سال بود که قرص کلونازپام مصرف میکردم و ان را قطع کردم طول یک‌ماه با کم‌کردن از ان زمان تنگی نفس گرفتم رفتم دکتر قلب اکو کرد گفت پرولاپس میترال خفیف دارم و مهم نیست تا اینکه بعد از ۸ ماه دوباره تنگی‌نفس گرفتم البته ماههای اخیر بدنسازی رفتم و تقریبا فشار به خودم اوردم و هیچ دارویی استفاده نمیکنم برای ورزشم دکترم اینبار تست ورزش نوشت و دید گفت چیزی نیست و شروع کردم متوپرولول مصرف کردن دیروز دوباره اکوی تخصصی دادم گفتند پرولاپس نداری اما تا متوپرولول را کم میکنم علایم برمگردند اشکال از چی میتونه باشه دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه اضطراب یا کم خونی یا پر کاری تیرویید باشه

   بهتره در درجه اول به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  من حدود یکسال در نفس عمیق کشیدن مشکل دارم رفتم پیش دکتر مصطفی لو بابل گفت دریچه میترال قلبت شل .هیچ دارویی نداد گفت سالمی .الان بعد6ماه نفس تنگی خوب که نشده بعضی وقتا عرق شدیدمیکنم از رفتن تو جمع میترسم فکرای منفی .کمی سرگیجه عدم تعادل.ضعف وبی حالی بعضی وقتا .میخواستم بدونم نیاز به پیگیری بیشترقلب دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   به روانپزشك مراجعه كنيد مشكل شما قلبي نيست
 • تصویر کاربر مهدیه دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دخترم 9ساله است حدود 5ماه پیش با درد قفسه سینه و سردرد مواجه شد ک اطرافیان گفتن بخاطر معده است اهمیت ندادیم ولی این درد ادامه داشت تاهر هفته یکی دوبار درد داشت اما الان حدود یک ماه است ک هر روز درد دارد به پزشک مراجعه کردم گفتن گشادی دریچه داره ولی خیلی زیاد نیست هیچ گونه دارویی ن دادن اما دخترم همچنان از درد قفسه سینه و سر شکایت میکند و در هنگام ورزش تنگی نفس دارد لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد با پزشك قلب و ريه اطفال مشورت كنيد
   گاهي هم بچه ها به دايل مشكلات در خانواده يا مدرسه دحار اين حالات ميشن و بهتره به روانپزشك اطفال هم رجوع كنيد
 • تصویر کاربر ناهید پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام من یک خنم 30سله هستم چند وقت پیش بعلت درد در قفسه سینه وتنگیه نفس به دکتر قلب مراجعه کردم که بعد از اکو گفتن دوتا از دریچه های قلبت گشاد شده و به من روزی دونوبت پروپرانول داد الان سوال من اینه که من میتونم بدنسازی کنم یانه و اینکه ایا درمان. داره یا نه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اگر خفيف باشن مشكلي نيست و ميتونيد ورزش كنيد
 • تصویر کاربر عالیه یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  درد در زیر بغل ،قفسه سینه و دست چپ و کتف چند روز درد شدید در قفسه سینه و زیر بغل و کتف طوریکه نفس کشیدن مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ممكنه اضطرابي يا عضلاني باشه
   بهتره اضطراب رو درمان كنيد
   اگر بهتر نشديد تست ورزش انجام دهيد
  2. تصویر کاربر عالیه شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   ممنونم اقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   ممنونم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر