تنگی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترالتنگی دریچه میترال  یا تنگی میترال سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

[toc heading_levels=”2″]

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست ، شامل چهار حفره . دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند . دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد . سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند . یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود .

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی تنگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

علایم تنگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید

 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی

 • تورم پا یا ساق پا

 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش

 • سرگیجه یا غش

 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون

 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه

 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد ، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند .

در تنگی دریچه میترال ، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی .

نشانه های تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال همچنین ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند که پزشک شما در طول بررسی آنها را پیدا خواهد کرد. از جمله نشانه های تنگی دریچه میترال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوفل ( صدای سمعی ) قلب

 • تجمع مایع در ریه ها

 • ریتم های نامنظم قلبی (آریتمی)

علل تنگی دریچه میترال

علل تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی ، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود .

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود .

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

فیلم تنگی دریچه میترال و عملکرد دریچه میترال

عوامل خطر تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال امروزه کمتر رایج است چرا که یکی از شایع ترین علت های آن ، تب روماتیسمی، بوده ودر ایالات متحده نادر است. با این حال، تب روماتیسمی یک مشکل در کشورهای در حال توسعه است.

عوامل خطر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تاریخچه تب روماتیسمی

 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده

عوارض تنگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند .

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود . لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند ، و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد .

۶- احتقان ریه (ادم ریوی)

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت ، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید .

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد ، و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کوثر شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک دختر 13 ساله هستم دریچه میترال من کمی گشاد است و باعث درد قلبم می شود به دکتر ها که می گم می گویند چیزی نیست اما درد می کند و من یک دختری پراسترس هستم لطفابگید من چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   گشادی خفیف دریچه چیز مهمی نیست و درد نمیده

   باید جهت درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  همسر بنده دچار نقص مادر زادی بنام vsd - سوراخ درچه قلب می باشد. در حال حاضر 35 سال دارند ولی از نوزادی متوجه این مشکل شده اند و در بیمارستان شهید رجایی تهران تحت مراقبت بودند ولی نه جراحی شدند و نه درمان خاصی. برای ایشان درمانی وجود دارد. چند سالیست که به دکتر مراجعه نمی کنند. کاری میشود برای ایشان انجام داد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر سایز قلب بزرگ شود یا علایم ایجاد شود جراحی باز یا عمل بسته انجام می سود

   در غیر اینضورت نیاز به پیگیری مداوم هست

 • تصویر کاربر محمدافشار جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما ببخشید دخترم رگ قلبش یه ذره گشاد شده دکتر رفتیم اکو داده گفتن باید هرسال اکو بدین میخواستم بپرسم که خطر نداره باید چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   عکس مدارک رو بزارید تا ببینم دقیقا جی بوده

 • تصویر کاربر Arash جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام من دو سال پيش اكو كردم و mild rv enlargement تشخيص داده شد الان يه مدتيه دچار تنگيه نفس ميشم ، هفتهاي ٣ بار high intensity activity دارم ميخاستم بدونم احتياج به چك اپ مجدد دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره اکو شوید و اگر بطن راست بزرگ بود اکو مری شوید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  تقریبا چند ماه حدود 3ماه است که قلبم درد میکنه و‌میزنه ب دست راستم و دکتر ک رفتم باتوجه به اکو و‌نوار قلب گفتن ک گشادی دریچه قلب دارید مرحله بعد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   گشادی خفیف دریچه مهم نیست و جای نگرانی نداره

   اکر اضطراب دارید درمان کنید اگر بهتر نشدید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  اینجانب عمل تعویض دریچه میترال داشته ام وروزانه 3/4وارفارین مصرف میکنم آیامیتوانم این قرص را جایگزین وارفارین کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سیلام

   وارفارین در شرایط شما هیچ جایگزینی نداره

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  بنده دو سال پیش بعلت سوزش ناگهانی در سمت چپ قفسه سینه رفتم دکتر، گفتن دریچه قلبتون شل شده و به مرور زمان سنتون که بالا بره و استرس و اضطراب نداشته باشین و چیز سنگین بلند و نکنین خوب میشه،، دیشب وزنه سنگین زدم الان قلبم بمدت نیم ساعت با هر دم و بازدم بشدت میسوزه ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد به مشکل دریچه ارتباط نداره

   بهتره به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  اقای دکتر نارسایی دریچه میترال در حد modrat چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نیاز به کار خاصی نیست 

   هر دو تا سه سال اکو شوید

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام ؛ آقای دکتر خسته نباشید.
  حدود5ماه پیش به دلیل دردی که ازقفسه سینه ام شروع شده وبه کتفم زده سپس ازبازوی چپم تا نوک سه انگشت(کوچک ،انگشتری و وسط)ادامه داشت به پزشک قلب مراجعه کردم پس از انجام نوار قلب و اکو گشادی دریچه قلب تشخیص داده شد.
  پزشک قرص فشار و قرص سیتالو پرام تجویز کرد.
  اما هرموقع که این قرص ها را قطع می کنم دوباره درد را احساس می کنم . می خواستم
  نظرتان را راجع به بیماری ام و نیز مصرف این قرص ها بدانم.
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این قرص ضد اضطرابه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

   و تست ورزش هم انجام اهید تا قلب بطور کامل بررسی شور

 • تصویر کاربر خاچکیان سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  با سلام
  ایا نیوتادین اثر تنگی نفس شبانه ناشی از گشادی میترال را از بین میبرد ؟ اگر نه داروی چه‌بیماری است‌اقای دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   اگررگشادی خفیف باشه دارو نداره

   اگر شدید باشه داروی قلبی

   باسد مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر خاچکیان چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   اقای دکتر قبلا تپش قلب داشتم بعضی وقتا به طوریکه یکی دوبار تکی میزد در روز‌ اما الان سه روزه روزی سه چهار بار هر بار چهار پنج‌تا قلبم میاد تو گلوم از چی میتونه باشه ؟
   چهار ماه پیش اکو و نوار قلب گرفتم گفتند چیزیت نیست لازمه باز بگبرم‌اکو و نوار قلب برای الان که مدل تپش عوص شده و تعداد بیشتر ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا ضربان نابجا هست که معمولا زمینه اضطرابی داره

  4. تصویر کاربر خاچکیان پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   مجددا لازمه برم پیش دکتر قلب و نوار و اکو بگیرم ؟ اکثر اوقات که نشسته ام بلند میشم اینجور میشه نطر شما چیست چه کار کنم الان من ؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   باید مراجعه کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر