تنگی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترالتنگی دریچه میترال  یا تنگی میترال سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

[toc heading_levels=”2″]

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست ، شامل چهار حفره . دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند . دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد . سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند . یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود .

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی تنگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

علایم تنگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید

 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی

 • تورم پا یا ساق پا

 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش

 • سرگیجه یا غش

 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون

 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه

 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد ، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند .

در تنگی دریچه میترال ، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی .

نشانه های تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال همچنین ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند که پزشک شما در طول بررسی آنها را پیدا خواهد کرد. از جمله نشانه های تنگی دریچه میترال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوفل ( صدای سمعی ) قلب

 • تجمع مایع در ریه ها

 • ریتم های نامنظم قلبی (آریتمی)

علل تنگی دریچه میترال

علل تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی ، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود .

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود .

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

فیلم تنگی دریچه میترال و عملکرد دریچه میترال

عوامل خطر تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال امروزه کمتر رایج است چرا که یکی از شایع ترین علت های آن ، تب روماتیسمی، بوده ودر ایالات متحده نادر است. با این حال، تب روماتیسمی یک مشکل در کشورهای در حال توسعه است.

عوامل خطر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تاریخچه تب روماتیسمی

 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده

عوارض تنگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند .

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود . لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند ، و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد .

۶- احتقان ریه (ادم ریوی)

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت ، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید .

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد ، و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام بنده مادری ۴۸ساله دارم که دکتر به مادرم گفته از شدت استرس دریچه قلبش باز شده میخواستم اگر که بتونید این هارو مشاهده کنید و راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   یکیش این هست
  2. تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   در اینها که چیزی مشخص نیست عکس صفحه ی دوم اکو را بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام 35سال دارم چند سال پیش دکتر گفت که گشادی دریچه میترال دارم ولی تا پنجاه سالگی اذیت نمیکنه 29 شهریور کرونا گرفتم دو روزه که اندازه یک سکه سمت چپ قلبم درد می‌کنه و مدام مجبورم نفسهای عمیق بکشم و در حالت دراز کش دردم بیشتر میشه.چکاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   اگر شدت گشادی خفیف نیاز به نگرانی از نظر قلبی نیست و احتمالن این دردها ببشتر منشا اضطرابی دارد
 • تصویر کاربر عادل شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام مردی۴۴ساله هستم دریچه ی قلبم مادرزادی گشاد است و خیلی سرفه میکنم واحساس میکنم که نفسم کم میاید آقای دکتر به نظرتان چه دارویی رامصرف کنم سیگاری هم هستم باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ابتدا باید علت مشخص شود تا بر اساس علت درمان انجام شود

   حتما باید جهت معاینه و اکو و تست ورزش مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر عادل دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   باسلام اکو وتست راانجام دادم و دکتر گفت که مشکلی نداری فقط دریچه قلبت گشاد است ولی سرفه میکن ونفس کم میاید
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   گشادی اگر خفیف باشد چیز مهمی نیست

   اگر شدید باشد و باعث نارسایی قلب شود درمان نارسایی قلب باید انجام شود

   برای مشکل سرفه باید از جهت مشکلات ریوی بررسی شوید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  دخترم از سال ۹۳ زیر نظر دکتر تابان و اموزگار بود و چون ارثی گشادی دریچه میترال داشت سالی یک پار چکابش میکردم
  بعد از سال ۹۴ ، امسال دخترم قلبش درد گرفت و بردمش دکتر نقش زن و بعد تشخیص دادن که دریچش شل تر شده و نیاز به درمان هست چون تپش شدید قلب هم داشت بعد براش سه ماه اول قرصی بنام انالاپریل ۵ تجویز کردن شبی نصفش بعد سه ماه بعد گفتن قرص لوزافارم نصف صبح و شب بخوره بعد دکتر دیگه هم بردم گفتن به روش همین دکتر نقش زن ادامه بدن
  من چون شیراز هستم نمی تونم بیام پیش شما
  تشخیص شما چیه دخترم کمی نفس تنگی و درد زیر قلب داره گاهی اوقات و تپش قلب هم داره ارثی هم دریچش گشاد هست ولی دکتر نسبت به اکو هاش از سال ۹۴ گفتن شل تر شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اصلا به این شکل نمیشه نظر داد

   به فوق تخصص قلب اطفال دیکری هم برای اطمینان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر loghmanmohammadi یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر
  لطفا میخواستم جواب سوال را بدانم اگر امکانش هست ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تنگی دریچه معمولا در اثر روماتیسم قلبی در کودکی ایجاد میشه و باعث تنگی نفس و نارسایی بطن راست میشه اگر درمان نشود

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  باسلام من مهدی 36 سال هستم با وزن هشتاد کیلو سه سال هست اریتمی دارم و معمولا بعد از خوردن غذا و استرس دچار اریتمی میشم اما چند وقتی هست هر روز قلبم نامنظم کار میکنه اکو و نوار قلبم هم ضربان نامنظم رو نشون داده و گشادی دریچه و پس زدن خون رو هم دکتر قلب تایید میکنه . قرص کنکور 2/5 رو تجویز کرده و به دکتر گوارش ارجاع داده اونجا هم اندوسکوپی کردم و زخم معده و مری و اثنی عشر و میکروب معده داشتم . لطفا راهنمایی بفرمایید این اریتمی خطرناک هیت ؟ و آیا قابل درمان هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   میشه دوز داروتون رو زیاد کنید و اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر جواب نداد میتوتید کانون اریتمی رو ابلیت کنید

  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   باسلام و تشکر از پاسخ گویی شما . الان یک ماه هست کنکور 5 مصرف می کنم بهتر شدم اما هنوز اریتمی رو دارم .
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   میشه دوز دارو رو زیاد کرد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر داود چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام دکتر قلب برام گفت شلی خیلی کم دریچه میترال داری،،، وگفت نیازی به دارو نیست،،،، میشه راهنمایی کنید،،،، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   افتادگی و نارسایی دریچه چیز مهمی نیست و نیاز به اقدام خاصی نداره

 • تصویر کاربر رقیه جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی .
  بنده مادرم مشکل گشادی دریچه قلب دارد ما نزد شما مراجعه کردیم و شما برایشان دارو تجویز کردید تا سه ماه چون توانایی عمل ندیدید .
  الان یک هفته هست طرف چپ بدن درد شدید و مدام دهانش خشک می شود و بی حال است .چه راهی رو انجام بدیم برای بهبود اوضاع.موضوع نگران کننده س.
  سن 63 سال .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ابتدا باید معاینه شوند تا علت مشخص شود 

   بیمار باید معاینه شود و نوار قلب گرفته شود

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Neda شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  آیا این امکان وجود داره که بدون هیچ گونه عوارض (درد،خستگی،فشار خون بالا ) گشادی شدید دریچه میترال داشته باشیم؟ و در این صورت درمان فقط تعویض دریچه است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله ممکنه

   در مواردی مثل شما که تنگی هم داره فقط تعویص دریچه

 • تصویر کاربر ن. یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام من 26 ساله هستم و با علائم چون درد گرفتن قفسه سینه و درد گرفتن دست چپ و تپش قلب به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم و اکو قلب انجام دادم ایشون گفتن که مشکل شل شدن یا افتادگی دریچه میترال قلب دارم ایشون برام یک آمپول خوراکی و یه قرص پرانول 10 تجویز کردن و گفتن هر هشت ماه باید اکو قلب انجام بدم بعد از یه ماه درد قفسه سینه م خیلی شدید شده به طوری که شب ها موقعه خواب درد زیادی دارم تو قفسه سینه م
  دوباره پیش همون دکتر رفتم و ایشون متورفان 50 و ویتامین و قرص آهن نوشتن
  شب گذشته نصف شب تو خواب هری ریختن تو قلب م حس کردم و از خواب بلند شدم
  آقای دکتر شما چه تشخیصی میدید
  و این که تپش قلب م هم زیاد شده نسبت به قبلن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   شل شدن دریچه چیز مهمی تیست و لازم نیست اکو هر ۸ ماه انجام بشه

   هر ۵ سال کافیه

   علایمتون قلبی نیست و اضطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر