دکتر محمد حسین نجفی

تنگی دریچه میترال + علائم

اگر علائمی را مشاهده میکنید که در رابطه با آن آشنایی ندارید مراجعه به متخصص قلب و عروق اهمیت بالایی دارد. تنگی دریچه میترال یا تنگی میترال سبب می شود تا دریچه میترال به درستی باز نشود که در نتیجه مانع ورود جریان خون به داخل محفظه اصلی پمپاژ قلب شما یا بطن چپ می شود. تنگی دریچه میترال می تواند شما را خسته ساخته و سبب تنگی نفس شود.

عملکرد دریچه میترال درون قلب چگونه است؟

قلب، مرکز سیستم گردش خون شماست، شامل چهار حفره. دو محفظه بالایی (دهلیز) خون را دریافت خواهند کرد. دو محفظه پایینی (بطن) خون را پمپاژ می کنند. باز و بسته شدن چهار دریچه قلب به جریان خون اجازه میدهد از طریق قلب شما تنها در یک جهت حرکت کند. دریچه میترال – بین دو محفظه در سمت چپ از قلب شما نهفته است که – شامل دو فلپ بافتی است که leaflets نامیده می شود.

دریچه میترال زمانی که جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ میرود بازمیگردد. سپس فلپ ها بسته میشوند تا خون فقط به داخل بطن چپ عبور کرده واز جریان رو به عقب خون جلوگیری کند. یک دریچه قلب معیوب نمیتواند هم باز و هم به طور کامل بسته شود.

تنگی دریچه میترال چیست؟

علت اصلی تنگی دریچه میترال یک عفونت به نام تب روماتیسمی است که مربوط به عفونت های استرپتوکوکی است. تب روماتیسمی در حال حاضر در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه رایج می باشد، می تواند دریچه میترال را زخم کند. عدم درمان، تنگی دریچه میترال سمت چپ می تواند به عوارض جدی قلبی منجر شود.

نارسایی دریچه میترال

علایم تنگی دریچه میترال

شما ممکن است احساس خوبی با تنگی دریچه میترال نداشته باشید و یا ممکن است حداقل علائم برای چندین دهه داشته باشید . با این حال، مشکلات خفیف می توانند به طور ناگهانی بدترشوند. اگرعلایم شما گسترش یافتند به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تنگی نفس، به خصوص با فعالیت یا زمانی که شما درازکشیده اید

 • خستگی، به خصوص در افزایش فعالیت بدنی

 • تورم پا یا ساق پا

 • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع، تکان و لرزش

 • سرگیجه یا غش

 • سرفه سنگین، گاهی اوقات با خلط آغشته به خون

 • ناراحتی قفسه سینه یا درد قفسه سینه

 • سردرد شدید، مشکل در صحبت کردن و یا سایر علایم سکته مغزی

علایم تنگی دریچه میترال ممکن است هر باری که ضربان قلب شما افزایش میابد ظاهر و یا بدتر به نظر به رسد، از جمله در طول ورزش. یک دوره از ضربان قلب سریع ممکن است با این علایم همراه باشد یا آنها ممکن است در دوران بارداری و یا دیگر فشار بدنی از قبیل عفونت شروع شوند.

در تنگی دریچه میترال، فشاری که در قلب ساخته می شود و سپس به ریه ها فرستاده می شود، منجر به تجمع مایع (تراکم) و تنگی نفس می شود. علایم تنگی دریچه میترال اغلب در بین سنین ۳۰ و ۵۰ در کشورهای توسعه یافته ظاهر میشوند، اما آنها می توانند در هر سنی رخ دهند – حتی در دوران کودکی .

نشانه های تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال همچنین ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند که پزشک شما در طول بررسی آنها را پیدا خواهد کرد. از جمله نشانه های تنگی دریچه میترال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوفل ( صدای سمعی ) قلب

 • تجمع مایع در ریه ها

 • ریتم های نامنظم قلبی (آریتمی)

علل تنگی دریچه میترال

علل تنگی دریچه میترال عبارتند از:

۱- تب روماتیسمی. یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی ، تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. تب روماتیسمی شایع ترین علت تنگی دریچه میترال است. با ایجاد فلپ ها به ضخیم شدگی و یا فیوز می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. علائم و نشانه های تنگی دریچه میترال ممکن است تا سال ها نشان داده نشود .

۲-رسوب کلسیم. با افزایش سن، کلسیم می تواند در اطراف حلقه اطراف دریچه میترال (آنولوس)، رسوب کند که گاهی اوقات می تواند باعث تنگی دریچه میترال شود .

۳-علل دیگر. در موارد نادر، نوزادانی با دریچه میترال تنگ (نقایص مادرزادی) به دنیا می آیند در طول زمان باعث مشکلاتی میشود . معمولا برای ترمیم تنگی میترال مادرزادی جراحی توصیه می شود. دیگر علل نادر عبارتند از تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس.

فیلم تنگی دریچه میترال و عملکرد دریچه میترال

عوامل خطر تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال امروزه کمتر رایج است چرا که یکی از شایع ترین علت های آن ، تب روماتیسمی، بوده ودر ایالات متحده نادر است. با این حال، تب روماتیسمی یک مشکل در کشورهای در حال توسعه است.

عوامل خطر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تاریخچه تب روماتیسمی

 • عفونت های استرپتوکوکی درمان نشده

عوارض تنگی دریچه میترال

مانند سایر مشکلات دریچه ای قلب، تنگی دریچه میترال می تواند به قلب شما فشار و جریان خون را کاهش دهد. در صورت عدم درمان تنگی دریچه میترال می تواند به عوارضی منجر شود از قبیل:

۱- پرفشاری خون ریوی

این یک بیماری است که در آن فشارافزایش یافته در شریانی که خون را از قلب شما به ریه های شما (شریان ریوی) حمل میکند وجود دارد، و باعث میشود قلب شما سخت تر کار کند .

۲- نارسایی قلبی

دریچه میترال تنگ شده با جریان خون تداخل میکند. این می تواند باعث ساخت فشار در ریه های شما شود، ومنجر به تجمع مایع گردد . تجمع مایع طرف سمت راست قلبی، منجر به نارسایی قلب راست میشود. با تنگی شدید دریچه میترال، در طول زمان، توانایی قلب برای پمپ کردن خون ممکن است کاهش یابد.

۳- بزرگ شدن قلب

تجمع فشار در نتیجه تنگی دریچه میترال باعث بزرگی محفظه بالایی سمت چپ قلب شما میشود (دهلیز).

۴- فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگی دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجربه بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های بالایی از قلب شما ضربان آشفته و سریعی دارند

۵- لخته شدن خون

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده می تواند باعث لخته شدن خون موجود در محفظه سمت چپ بالا از قلب شما شود . لخته های خون از قلب شما می تواند شل شده و شکسته شود و به سایر نقاط از بدن شما مهاجرت کند ، و اگر لخته ها یک رگ خونی در مغز شما را مسدود کنند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی میگردد .

چه زمانی برای تنگی دریچه میترال به پزشک خود مراجعه کنید؟

اگر خستگی یا تنگی نفس شما حین فعالیت فیزیکی، تپش قلب یا درد قفسه سینه گسترش یافت ، برای تعیین یک وقت ویزیت فوری با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر شما مبتلا به تنگی دریچه میترال تشخیص داده شدید اما علائمی نداشتید، با پزشک خود در مورد ارزیابی مراجعات بعدی صحبت کنید .

خون و مایع می تواند به درون ریه های شما برگردد ، و منجر به تنگی نفس و گاهی اوقات، سرفه آغشته به خلط خونی گردد.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ملیکا پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر
  من 25سالمه حدود 6ماه پیش دچار تنگی نفس و سرگیجه و تپش قلب شدم و این حالات به مدت دوهفته مداوم بود بطوریکه مدام چشمم سیاهی میرفت و شبها از فشاری که روی قفسه سینم حس میکردم نمیتونستم بخوابم.به دکتر مراجعه کردم نوارقلب و اکو گرفتن گفتن گشادی دریچه میترال هست خفیفه و جای نگرانی نیست،قرض لگزاتال و پرانول 40دادن بهم ولی بعد از چند روز قرصها رو قطع کردم به دلیل اینکه بعد از مصرف افت فشار و سرگیجه داشتم
  تو این مدت هم درد های خفیفی رو توی سینه و دست چپ و پشت کتفم احساس میکردم و معمولا بعد از فعالیت های سنگین و پله های زیاد بالا رفتن دچار نفس تنگی و درد تو سینه و سرگیجه میشدم
  تو روزهای عادی بدون فعالیت خاصی ضربان قلبم رو 90تا120میرفت که خیلی اذیت کننده بود
  الان هم حدود سه روز هست که یه درد مداوم تو سینه ام احساس میکنم که به بازو ی سمت چپم هم میزنه و بعد از فعالیت یا صحبت کردن شدت پیدا میکنه شبها هم از اون درد خفیف ممتد و فشار و سنگینی سینه نمیتونم بخوابم
  به نظر شما نیاز هست مجددا به پزشک مراجعه کنم؟
  چون پزشکی که پیششون رفتم گفتن هر چند وقت یکبار باید چک بشه ولی من قصدشو نداشتم تا این چند روز اخیر که درد مداوم داشتم و قرص پروپرانول هم مصرف کردم درد رو کمتر نکرد فقط ضربانم رو پایین آورد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 7 ماه پیش)
   اینها هیچ کدام علام نگران کننده و استرس زایی نیستند ولی توصیه می شود برای بررسی ببشتر یک اکو بکنید اگر سالم بود همین داروها را ادتمه بدهید و نگران نباشید
 • تصویر کاربر mhp پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  خانمی ۲۶ساله هستم دوسال پیش که حامله بودم رنگ ناخن هام کبود بود به متخص قلب مراجعه کردم واکو گرفتن گفتن که یک صدای اضافی قلبم داره ویکی از دریچه های قلبم گشاده که هر چه سنم بالا بره خودش درست میشه والان میخام دوباره حامله بشم وآیا مشکلی واسم پیش میاد یانه ونیازی هست که دوباره برم اکو بگیرم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 8 ماه پیش)
   بر اساس این اکو منعی برای بارداری نیست ولی یک اکوی مجدد قبل بارداری بعدی بدهید
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام بنده مادری ۴۸ساله دارم که دکتر به مادرم گفته از شدت استرس دریچه قلبش باز شده میخواستم اگر که بتونید این هارو مشاهده کنید و راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   یکیش این هست
  2. تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   در اینها که چیزی مشخص نیست عکس صفحه ی دوم اکو را بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام 35سال دارم چند سال پیش دکتر گفت که گشادی دریچه میترال دارم ولی تا پنجاه سالگی اذیت نمیکنه 29 شهریور کرونا گرفتم دو روزه که اندازه یک سکه سمت چپ قلبم درد می‌کنه و مدام مجبورم نفسهای عمیق بکشم و در حالت دراز کش دردم بیشتر میشه.چکاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر شدت گشادی خفیف نیاز به نگرانی از نظر قلبی نیست و احتمالن این دردها ببشتر منشا اضطرابی دارد
 • تصویر کاربر عادل شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام مردی۴۴ساله هستم دریچه ی قلبم مادرزادی گشاد است و خیلی سرفه میکنم واحساس میکنم که نفسم کم میاید آقای دکتر به نظرتان چه دارویی رامصرف کنم سیگاری هم هستم باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ابتدا باید علت مشخص شود تا بر اساس علت درمان انجام شود

   حتما باید جهت معاینه و اکو و تست ورزش مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر عادل دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   باسلام اکو وتست راانجام دادم و دکتر گفت که مشکلی نداری فقط دریچه قلبت گشاد است ولی سرفه میکن ونفس کم میاید
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   گشادی اگر خفیف باشد چیز مهمی نیست

   اگر شدید باشد و باعث نارسایی قلب شود درمان نارسایی قلب باید انجام شود

   برای مشکل سرفه باید از جهت مشکلات ریوی بررسی شوید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  دخترم از سال ۹۳ زیر نظر دکتر تابان و اموزگار بود و چون ارثی گشادی دریچه میترال داشت سالی یک پار چکابش میکردم
  بعد از سال ۹۴ ، امسال دخترم قلبش درد گرفت و بردمش دکتر نقش زن و بعد تشخیص دادن که دریچش شل تر شده و نیاز به درمان هست چون تپش شدید قلب هم داشت بعد براش سه ماه اول قرصی بنام انالاپریل ۵ تجویز کردن شبی نصفش بعد سه ماه بعد گفتن قرص لوزافارم نصف صبح و شب بخوره بعد دکتر دیگه هم بردم گفتن به روش همین دکتر نقش زن ادامه بدن
  من چون شیراز هستم نمی تونم بیام پیش شما
  تشخیص شما چیه دخترم کمی نفس تنگی و درد زیر قلب داره گاهی اوقات و تپش قلب هم داره ارثی هم دریچش گشاد هست ولی دکتر نسبت به اکو هاش از سال ۹۴ گفتن شل تر شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اصلا به این شکل نمیشه نظر داد

   به فوق تخصص قلب اطفال دیکری هم برای اطمینان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر loghmanmohammadi یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر
  لطفا میخواستم جواب سوال را بدانم اگر امکانش هست ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   تنگی دریچه معمولا در اثر روماتیسم قلبی در کودکی ایجاد میشه و باعث تنگی نفس و نارسایی بطن راست میشه اگر درمان نشود

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  باسلام من مهدی 36 سال هستم با وزن هشتاد کیلو سه سال هست اریتمی دارم و معمولا بعد از خوردن غذا و استرس دچار اریتمی میشم اما چند وقتی هست هر روز قلبم نامنظم کار میکنه اکو و نوار قلبم هم ضربان نامنظم رو نشون داده و گشادی دریچه و پس زدن خون رو هم دکتر قلب تایید میکنه . قرص کنکور 2/5 رو تجویز کرده و به دکتر گوارش ارجاع داده اونجا هم اندوسکوپی کردم و زخم معده و مری و اثنی عشر و میکروب معده داشتم . لطفا راهنمایی بفرمایید این اریتمی خطرناک هیت ؟ و آیا قابل درمان هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   میشه دوز داروتون رو زیاد کنید و اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر جواب نداد میتوتید کانون اریتمی رو ابلیت کنید

  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   باسلام و تشکر از پاسخ گویی شما . الان یک ماه هست کنکور 5 مصرف می کنم بهتر شدم اما هنوز اریتمی رو دارم .
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   میشه دوز دارو رو زیاد کرد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر داود چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام دکتر قلب برام گفت شلی خیلی کم دریچه میترال داری،،، وگفت نیازی به دارو نیست،،،، میشه راهنمایی کنید،،،، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   افتادگی و نارسایی دریچه چیز مهمی نیست و نیاز به اقدام خاصی نداره

 • تصویر کاربر رقیه جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی .
  بنده مادرم مشکل گشادی دریچه قلب دارد ما نزد شما مراجعه کردیم و شما برایشان دارو تجویز کردید تا سه ماه چون توانایی عمل ندیدید .
  الان یک هفته هست طرف چپ بدن درد شدید و مدام دهانش خشک می شود و بی حال است .چه راهی رو انجام بدیم برای بهبود اوضاع.موضوع نگران کننده س.
  سن 63 سال .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ابتدا باید معاینه شوند تا علت مشخص شود 

   بیمار باید معاینه شود و نوار قلب گرفته شود

   باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر