آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلب چیست؟

آنژیوپلاستی کرونری که مداخله ی پوستی کرونری نیز نامیده می شود روشی است که برای باز کردن شریان های مسدود شده ی قلب به کار می رود. 

آنژیوپلاستی چیست؟

 چرا آنژیوپلاستی انجام می شود؟

آنژیوپلاستی برای درمان نوعی از بیماری های قلبی به نام آترواسکلروزیس ( تصلب شرایین ) استفاده می شود. تصلب شرایین ساخته شدن آهسته پلاک های چربی در رگ های خونی قلب شماست. پزشک شما ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان گزینه ی درمانی زمانیکه داروها یا تغییرات شیوه ی زندگی برای بهبود قلب شما کافی نیستند یا اگر شما یک حمله ی قلبی داشتید یا درد قفسه سینه بدتر شد (آنژین صدری) یا سایر علائم پیشنهاد کند.

آنژیوپلاستی برای همه بیماران قابل استفاده نیست. اگر شریان اصلی که خون را به سمت چپ قلب شما می آورد تنگ است، اگر عضله ی قلب شما ضعیف است یا اگر شما بیماری عروقی متعدد دارید، جراحی بای پس شریان کرونر می تواند گزینه ی بهتری نسبت به آنژیوپلاستی باشد.

در جراحی بای پس شریان کرونری، رگ خونی از جای دیگری از بدن شما برای کنار گذاشتن قسمت های مسدود شده ی شریان شما استفاده می شود.

اگر شما دیابت یا گرفتگی های متعدد دارید، ممکن است پزشک شما جراحی بای پس کرونری را پیشنهاد کند. انتخاب آنژیوپلاستی در مقابل جراحی بای پس بستگی به وسعت بیماری قلبی و کلیه ی شرایط پزشکی دارد.

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

در آنژیوگرافی متخصص قلب یک کاتتر را از طریق کشاله ران و یا دست به سمت عروق قلب شما می فرستد. حال یک لوله پلاستیکی کوچک، داخل شریان شما قرار داده می شود که کاتتر از داخل آن عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. پزشک از طریق آنژیوگرافی وضعیت گرفتگی رگ های شما را بررسی می کند.

در آنژیوپلاستی همین عمل انجام می شود با این تفاوت که دکتر قلب بعد از بررسی شرایط رگ های قلب شما، در صورت نیاز یک بالن را به سمت رگ های بسته ارسال و آن را باد می کند تا گرفتگی برطرف شده و جریان خون بتواند به خوبی در میان رگ ها عبور کند.

ریسک و خطرهای آنژیوپلاستی

هر چند آنژیوپلاستی روش کم تهاجمی برای باز کردن شریان های مسدود شده نسبت به جراحی بای پس است اما این روش هنوز هم ریسک هایی به همراه دارد.

متداول ترین خطرات آنژیوپلاستی عبارتند از:

-تنگی مجدد شریان (ری استنوزیس)

با آنژیوپلاستی به تنهایی، بدون جایگذاری استنت حدود ۳۰ درصد موارد تنگی مجدد اتفاق می افتد. استنت ها به منظور کاهش تنگی مجدد استفاده میشوند. استنت فلزی برهنه شانس تنگی مجدد را حدود ۲۰ درصد  و استفاده از استنت آغشته به دارو این ریسک را به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می دهد.

-لخته ی خون

لخته های خون می توانند حتی بعد از عمل داخل استنت شکل بگیرند. این لخته ها می توانند شریان را بسته و منجر به سکته قلبی شوند. مهم است که از آسپرین، کلوپیدوگرل ( پلاویکس )، پراسوگرل ( افینت ) یا داروهای دیگر برای کاهش خطر لخته ی خون همانطور که تجویز شده استفاده شود تا شانس تشکیل لخته در استنت شما را کاهش دهد. با پزشک خود درباره ی اینکه چه مدت نیاز به مصرف این داروها خواهید داشت صحبت کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک خود این داروها را قطع نکنید.

-خونریزی

شما ممکن است در پا (ران) یا دست (باند) خود در جاییکه کاتتر قرار داده شده بود خونریزی داشته باشید. این معمولا به یک کبودی ساده ختم می شود اما گاهی خونریزی جدی اتفاق می افتد که ممکن است نیاز به تزریق خون یا عمل جراحی داشته باشد.

خطرات نادر دیگر آنژیوپلاستی عبارتند از:

-حمله قلبی

هر چند نادر شما ممکن است در طول عمل حمله قلبی داشته باشید.

-آسیب شریان کرونری

در طول عمل شریان کرونری شما ممکن است پاره یا گسسته شود. این عوارض ممکن است نیاز به جراحی بای پس اورژانسی داشته باشد.

-مشکلات کلیوی

ماده ی حاجب استفاده شده در آنژیوپلاستی و جایگذاری استنت قلب می تواند منجر به آسیب کلیوی شود ،خصوصا در افرادی که در حال حاضر مشکل کلیوی دارند. اگر شما در ریسک بالایی قرار دارید پزشک شما اقداماتی در جهت حفاظت کلیه های شما انجام خواهد داد مانند: محدود کردن مقدار ماده ی حاجب و اطمینان از اینکه شما در طول عمل به خوبی هیدراته خواهید بود.

– سکته مغزی

در طول آنژیوپلاستی سکته مغزی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هنگامیکه کاتتر در حال حرکت درون آئورت است پلاک ها رها شوند. لخته های خون، همچنین می توانند در کاتتر تشکیل شده  و به مغز مهاجرت کنند. سکته از عوارض بسیار نادر در آنژیوپلاستی کرونری است و رقیق کننده های خون در طول عمل برای کاهش خطر استفاده می شوند.

– ریتم غیر طبیعی قلب

در طول عمل، قلب ممکن است خیلی تند یا خیلی کند بتپد. این مشکلات ریتم قلبی معمولا کوتاه مدت اند اما گاهی دارو درمانی یا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب ( ضربان ساز) موقتی لازم است.

قبل از آنژیوپلاستی چه بخوریم؟

روش انجام آنژیوپلاستی یا جایگذاری استنت قلب چگونه است؟

 بدن شما بریده و باز نخواهد شد. به جز یک برش خیلی کوچک روی پوست  پا، بازو یا مچ که یک لوله ی کوچک و باریک ( کاتتر ) از خلال آن کار گذاشته می شود و عمل انجام می شود. آنژیوپلاستی بسته به میزان سختی و تعداد انسدادها و اینکه هر گونه عارضه ای رخ دهد می تواند از ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

آنژیوپلاستی توسط یک فوق تخصص قلب (اینترونشنیست کاردیولوژیست) و تیمی از پرستاران متخصص قلب و عروق و تکنسین ها در اتاق عمل مخصوص به نام آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی انجام می شود. این اتاق cat lab نیز نامیده می شود.

آنژیوپلاستی معمولا از طریق شریانی در کشاله ران (فمورال) انجام می شودولی  ممکن است از طریق شریانی در بازو یا ناحیه ی مچ انجام شود. قبل از عمل، آن ناحیه با محلول ضدعفونی کننده آماده شدهو یک منطقه ی استریل روی بدن شما قرار داده میشود. یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه ای که کاتتر قرار داده خواهد شد، تزریق می شود.

پدهای کوچک الکترودهای روی قفسه سینه شما قرار داده می شود تا در طول عمل قلب شما را مانیتورکند. بیهوشی عمومی لازم نیست. شما در طول عمل تسکین یافته ولی بیدار خواهید بود. شما مایعات، داروهایی برای آرام شدنتان و داروهای رقیق کننده خون ( ضد انعقاد ) از طریق کاتتر وریدی دریافت خواهید کردو سپس عمل شروع می شود.

بعد از بی حس کردن ناحیه ی برش، سوزن کوچکی برای دسترسی به شریان در پا یا بازوی شما استفاده می شود و برش کوچکی در پوست ایجاد می شود.

پزشک شما یک سیستم هدایتی نازک که به وسیله ی یک کاتتر دنبال می شود را درون شریان قرار داده و از ناحیه ی برش داده شده به سمت بالا تا انسداد درون قلب شما حرکت می دهد.

ممکن است شما در ناحیه ای که کاتتر قرار داده شده احساس فشار کنید. اما نباید درد زیادی حس کنید. اگر دردی حس کردید به پزشک خود بگویید. همچنین شما کاتتر را درون بدن خود حس نخواهید کرد.

مقدار کمی ماده ی حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود. این به پزشک شما کمک می کند که به انسداد درون تصویر اشعه x به نام آنژیوگرام نگاه کند.

بالن کوچکی که در انتهای استنت باد می شود که شریان مسدود شده را باز نماید. بعد از اینکه شریان باز شد باد بالن خالی شده و برداشته می شود. پزشک شما ممکن است چندین بار بالن را قبل از برداشتن از باد پر و خالی کند تا شریان هر بار اندکی بیشتر متسع شود.

اگر شما چندین گرفتگی داشته باشید عمل ممکن است برای هر گرفتگی تکرار شود. چون بالن موقتا جریان خون را به بخشی از قلب شما مسدود می کند عادی است که در زمانیکه باد می شود درد قفسه سینه را تجربه کنید.

انجام آنژیوپلاستی بر روی یک مرد ۵۷ ساله ی خارجی

بعد از آنژیوپلاستی چه اتفاقی رخ می دهد؟

مراقبت های لازم پس از انژیوپلاستی چیست؟

تهیه و تنظیم: دکتر نیلوفر امینی

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلب چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلى چهارشنبه ۶ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  براى كسىً كه انژيو پلاسى كرده دوماه قبل و دو تا استند گذاشته آيا بلند كردن و حمل اجسام سنگين زيان دارد يا نه
  متشكرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۶ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربرلیلا جمعه ۱ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر.و سپاس بخاطر راهنماییهاتون
  پدر من دچار بیماری قلبی و ضعف عضله قلب هستند .نظر یک پزشک متخصص استفاده از باتری بود.این پزشک پدرم رو به پزشک دیگری معرفی کردند که ایشون گفتند فعلا لازم نیست.
  پدرم به توصیه دکتر اول شروع به مصرف آتوراستاتین و وارفارین کردند. که بعدش به شدت بدنشون دچار ضعف و بی اشتهایی شده بودند.هفته گذشته با درد قفسه سینه و احساس تنگی قلب بیدار شدند .پس از تماس با 115 پزشک حاضر نوار قلب گرفتند و سطح اکسیزن خون و گفتند درد مربوط به قلب نیست.
  عصر همان روز پیش دکتر دوم بردیم ایشون هم با نوار که گرفتند گفتند مشکل از قلب نیست.ایشون آترواستاتین و وارفارین رو قطع کردند و به جاش نیترو کانتین و اسپیرونولاکتون و دیگوکسین دادند.حالا پدرم بعد از یک هفته هنوز اظهار می کنند گاهی قفسه سینه شون درد می کنه و گاهی ضعف دارند و گاهی خوب هستند.شما چه راهنمایی می کنید.
  باز هم از لطفتون ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   اينطور نميشه اظهار نظر كرد
   بايد با كليه مدارك مراجعه كنند و ويزيت و معاينه شوند
 • تصویر کاربرسمیرا سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  S:
  با عرض سلام من سمیرا لطفی هستم.33 سال دارم.حدود سه سال پیش احساس ریزش پشت هم داشتم که آزار دهنده بود رفتم دکتر قلب با اکو و هولتر تشخیص pvc دادند و قرص سوتانول.البته اون موقع باردار بودم و وقتی بچه ناخواسته سقط شد علائمم خیلی کم شد هر چند ماه یا ماهی یکبار قلبم میریخت.اما از اسفند ماه گذشته این علائم هر روز هستند و بیشتر حالا کوبیدن یا یک ضربان محکم هست گاهی حالتهای خاص دارم که غیر قابل توضیحه.کم کم داره بیشتر میشه.من فقط پروپرانول 10 می خورم روزی دوتا.رفتم دکتر نوار و اکو خوب بود ولی پروپای خفیف هم اضافه شده که قبلا نداشتم.گفتند است ورزش بدهم اما به محض وصل کردن دستگاه گفتند علائم نرمال نیست و اگر است بدهم مثبت میشود پس اگر خواستم اسکن کنم بهتره.حالا نمیدونم چه کنم.خواهش میکنم کمک کنید من اضطراب شدیدی گرفتم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   متورال هر ١٢ ساعت نصف استفاده كنيد
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر درد سينه فعاليتي داريد اسكن انجام بديد
 • تصویر کاربرم سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید مزاحم شدم، آقای دکتر عزیز پیرو سوال قبلی که فرمودید در تست ورزش ایست داشتم باید بررسی شوم می خواستم بفرمائید آیا کم کاری تیروئید و پایین بودن ویتامین دی هم تاثیر دارد درپایین بودن ضربان قلب وآریتمی
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   گاهي كم كاري تيرويبد باعث ضربان پايين ميشه ولي ويتامين د نه
 • تصویر کاربرارش جمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. شرح اکو اینجانب :
  جنسیت مرد. سن 18
  Lvidd=4.88cm
  ضخامت دیواره بین دوبطن=0.956cm
  Normal left venticular size
  No sign valvular heart disease
  No sign polmunary embolism
  No sign polmunary hyperention
  Ef=66%
  اقای دکتر سابقه ی بیماری قلبی در خانواده و بستگان درجه دو نداریم.(البته عموم در سن ۵۳ سالگی به علت گرفتگی عروق درگذشتند. منظورم اینه که سابقه ی مادر زادی نداریم برای ایشون اکتسابی بود). چطور ارزیابی میکنید؟؟؟ ممنون میشم در مورد ضخامت قلب بگید و این که طبیعیه؟؟؟ بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام. اکو نرمال است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر