آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلب چیست؟

آنژیوپلاستی کرونری که مداخله ی پوستی کرونری نیز نامیده می شود روشی است که برای باز کردن شریان های مسدود شده ی قلب به کار می رود. 

آنژیوپلاستی چیست؟

 چرا آنژیوپلاستی انجام می شود؟

آنژیوپلاستی برای درمان نوعی از بیماری های قلبی به نام آترواسکلروزیس ( تصلب شرایین ) استفاده می شود. تصلب شرایین ساخته شدن آهسته پلاک های چربی در رگ های خونی قلب شماست. پزشک شما ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان گزینه ی درمانی زمانیکه داروها یا تغییرات شیوه ی زندگی برای بهبود قلب شما کافی نیستند یا اگر شما یک حمله ی قلبی داشتید یا درد قفسه سینه بدتر شد (آنژین صدری) یا سایر علائم پیشنهاد کند.

آنژیوپلاستی برای همه بیماران قابل استفاده نیست. اگر شریان اصلی که خون را به سمت چپ قلب شما می آورد تنگ است، اگر عضله ی قلب شما ضعیف است یا اگر شما بیماری عروقی متعدد دارید، جراحی بای پس شریان کرونر می تواند گزینه ی بهتری نسبت به آنژیوپلاستی باشد.

در جراحی بای پس شریان کرونری، رگ خونی از جای دیگری از بدن شما برای کنار گذاشتن قسمت های مسدود شده ی شریان شما استفاده می شود.

اگر شما دیابت یا گرفتگی های متعدد دارید، ممکن است پزشک شما جراحی بای پس کرونری را پیشنهاد کند. انتخاب آنژیوپلاستی در مقابل جراحی بای پس بستگی به وسعت بیماری قلبی و کلیه ی شرایط پزشکی دارد.

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

در آنژیوگرافی متخصص قلب یک کاتتر را از طریق کشاله ران و یا دست به سمت عروق قلب شما می فرستد. حال یک لوله پلاستیکی کوچک، داخل شریان شما قرار داده می شود که کاتتر از داخل آن عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. پزشک از طریق آنژیوگرافی وضعیت گرفتگی رگ های شما را بررسی می کند.

در آنژیوپلاستی همین عمل انجام می شود با این تفاوت که دکتر قلب بعد از بررسی شرایط رگ های قلب شما، در صورت نیاز یک بالن را به سمت رگ های بسته ارسال و آن را باد می کند تا گرفتگی برطرف شده و جریان خون بتواند به خوبی در میان رگ ها عبور کند.

ریسک و خطرهای آنژیوپلاستی

هر چند آنژیوپلاستی روش کم تهاجمی برای باز کردن شریان های مسدود شده نسبت به جراحی بای پس است اما این روش هنوز هم ریسک هایی به همراه دارد.

متداول ترین خطرات آنژیوپلاستی عبارتند از:

-تنگی مجدد شریان (ری استنوزیس)

با آنژیوپلاستی به تنهایی، بدون جایگذاری استنت حدود ۳۰ درصد موارد تنگی مجدد اتفاق می افتد. استنت ها به منظور کاهش تنگی مجدد استفاده میشوند. استنت فلزی برهنه شانس تنگی مجدد را حدود ۲۰ درصد  و استفاده از استنت آغشته به دارو این ریسک را به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می دهد.

-لخته ی خون

لخته های خون می توانند حتی بعد از عمل داخل استنت شکل بگیرند. این لخته ها می توانند شریان را بسته و منجر به سکته قلبی شوند. مهم است که از آسپرین، کلوپیدوگرل ( پلاویکس )، پراسوگرل ( افینت ) یا داروهای دیگر برای کاهش خطر لخته ی خون همانطور که تجویز شده استفاده شود تا شانس تشکیل لخته در استنت شما را کاهش دهد. با پزشک خود درباره ی اینکه چه مدت نیاز به مصرف این داروها خواهید داشت صحبت کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک خود این داروها را قطع نکنید.

-خونریزی

شما ممکن است در پا (ران) یا دست (باند) خود در جاییکه کاتتر قرار داده شده بود خونریزی داشته باشید. این معمولا به یک کبودی ساده ختم می شود اما گاهی خونریزی جدی اتفاق می افتد که ممکن است نیاز به تزریق خون یا عمل جراحی داشته باشد.

خطرات نادر دیگر آنژیوپلاستی عبارتند از:

-حمله قلبی

هر چند نادر شما ممکن است در طول عمل حمله قلبی داشته باشید.

-آسیب شریان کرونری

در طول عمل شریان کرونری شما ممکن است پاره یا گسسته شود. این عوارض ممکن است نیاز به جراحی بای پس اورژانسی داشته باشد.

-مشکلات کلیوی

ماده ی حاجب استفاده شده در آنژیوپلاستی و جایگذاری استنت قلب می تواند منجر به آسیب کلیوی شود ،خصوصا در افرادی که در حال حاضر مشکل کلیوی دارند. اگر شما در ریسک بالایی قرار دارید پزشک شما اقداماتی در جهت حفاظت کلیه های شما انجام خواهد داد مانند: محدود کردن مقدار ماده ی حاجب و اطمینان از اینکه شما در طول عمل به خوبی هیدراته خواهید بود.

– سکته مغزی

در طول آنژیوپلاستی سکته مغزی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هنگامیکه کاتتر در حال حرکت درون آئورت است پلاک ها رها شوند. لخته های خون، همچنین می توانند در کاتتر تشکیل شده  و به مغز مهاجرت کنند. سکته از عوارض بسیار نادر در آنژیوپلاستی کرونری است و رقیق کننده های خون در طول عمل برای کاهش خطر استفاده می شوند.

– ریتم غیر طبیعی قلب

در طول عمل، قلب ممکن است خیلی تند یا خیلی کند بتپد. این مشکلات ریتم قلبی معمولا کوتاه مدت اند اما گاهی دارو درمانی یا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب ( ضربان ساز) موقتی لازم است.

قبل از آنژیوپلاستی چه بخوریم؟

روش انجام آنژیوپلاستی یا جایگذاری استنت قلب چگونه است؟

 بدن شما بریده و باز نخواهد شد. به جز یک برش خیلی کوچک روی پوست  پا، بازو یا مچ که یک لوله ی کوچک و باریک ( کاتتر ) از خلال آن کار گذاشته می شود و عمل انجام می شود. آنژیوپلاستی بسته به میزان سختی و تعداد انسدادها و اینکه هر گونه عارضه ای رخ دهد می تواند از ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

آنژیوپلاستی توسط یک فوق تخصص قلب (اینترونشنیست کاردیولوژیست) و تیمی از پرستاران متخصص قلب و عروق و تکنسین ها در اتاق عمل مخصوص به نام آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی انجام می شود. این اتاق cat lab نیز نامیده می شود.

آنژیوپلاستی معمولا از طریق شریانی در کشاله ران (فمورال) انجام می شودولی  ممکن است از طریق شریانی در بازو یا ناحیه ی مچ انجام شود. قبل از عمل، آن ناحیه با محلول ضدعفونی کننده آماده شدهو یک منطقه ی استریل روی بدن شما قرار داده میشود. یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه ای که کاتتر قرار داده خواهد شد، تزریق می شود.

پدهای کوچک الکترودهای روی قفسه سینه شما قرار داده می شود تا در طول عمل قلب شما را مانیتورکند. بیهوشی عمومی لازم نیست. شما در طول عمل تسکین یافته ولی بیدار خواهید بود. شما مایعات، داروهایی برای آرام شدنتان و داروهای رقیق کننده خون ( ضد انعقاد ) از طریق کاتتر وریدی دریافت خواهید کردو سپس عمل شروع می شود.

بعد از بی حس کردن ناحیه ی برش، سوزن کوچکی برای دسترسی به شریان در پا یا بازوی شما استفاده می شود و برش کوچکی در پوست ایجاد می شود.

پزشک شما یک سیستم هدایتی نازک که به وسیله ی یک کاتتر دنبال می شود را درون شریان قرار داده و از ناحیه ی برش داده شده به سمت بالا تا انسداد درون قلب شما حرکت می دهد.

ممکن است شما در ناحیه ای که کاتتر قرار داده شده احساس فشار کنید. اما نباید درد زیادی حس کنید. اگر دردی حس کردید به پزشک خود بگویید. همچنین شما کاتتر را درون بدن خود حس نخواهید کرد.

مقدار کمی ماده ی حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود. این به پزشک شما کمک می کند که به انسداد درون تصویر اشعه x به نام آنژیوگرام نگاه کند.

بالن کوچکی که در انتهای استنت باد می شود که شریان مسدود شده را باز نماید. بعد از اینکه شریان باز شد باد بالن خالی شده و برداشته می شود. پزشک شما ممکن است چندین بار بالن را قبل از برداشتن از باد پر و خالی کند تا شریان هر بار اندکی بیشتر متسع شود.

اگر شما چندین گرفتگی داشته باشید عمل ممکن است برای هر گرفتگی تکرار شود. چون بالن موقتا جریان خون را به بخشی از قلب شما مسدود می کند عادی است که در زمانیکه باد می شود درد قفسه سینه را تجربه کنید.

انجام آنژیوپلاستی بر روی یک مرد ۵۷ ساله ی خارجی

بعد از آنژیوپلاستی چه اتفاقی رخ می دهد؟

مراقبت های لازم پس از انژیوپلاستی چیست؟

تهیه و تنظیم: دکتر نیلوفر امینی

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلب چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزینب پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ی هویی سنگین شدن دست چپ همراه با سنگین شدن دهاندل _ربا:
  ی هویی سنگین شدن دست چپ همراه با سنگین شدن دهان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   بلافاصله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربراسماعیل شنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مرسی آقای دکتر واقعا ازتون تشکر میکنم
  آمیودارون دارو مناسبی هست برای کنترل آریتم
  و چربی هم باعث آریتم میشه
  چون گفتم آنژو 5سال پیش کردم ک مشکل نداشتم خداراشکر
  الان من باید چکارهای انجام بدم ک دیگه سراغم نیاد رژیم ک الان 40روزه ک حالم بد شد دارم میگیرم
  دود گذاشتم کنار چون قلیون کم و بیش میکشیدم. و پرخوری هم باعث آریتم میشه
  بعد درست یکسال فلوکستین و کلیریدا پوکساید و بوسپیرون میخورم و رفتم باز پیش دکترم دوز دارو رو دوبرابر کرد برام دقیق چهارشنبه اضاف کرد برام پنجشنبه حالم بد شد یعنی همینا رو در روز دوبرابر کرد اینها هم باعث میشن
  چون عسلویه کار میکنم اینجا هم هوا خیلی خیلی گرمه و وحشتاک شرجی
  فقط در آخر آقای دکتر تست ورزش مشکل قلبی ک باشه نشون میده
  یعنی من مشکلی دیگه ندارم چون ب دکتر گفتم یه زره هم ندارم گفت اگه داشتی فردا آنژوت میکردمتشکر از آقای دکتر شرمنده این همه سوال میپرسم و باعث گرفتن وقت شریفتون شدم. چون خانمم چند سال پیش فوت کرد پسرم هم پاش قطع شد اینها خیلی رو تاثیر منفی گذاشتن
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   وزنتون رو كنترل كنيد و تحت نظر روانپزشك باشيد
   به نظر عمده مشكلاتتون قلبي نيست و اضطرابيه
   داروهاتون رو ادامه بديد كافيه نياز به اقدام خاصي نيست
 • تصویر کاربربهبهانی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر پدرم مدتی تنگی نفس دارد نوار قلب و آزمایش آنزیم و اکو و حتی تست ورزش گرفته شده است همه آزمایش ها سالم بود در تست ورزش در جاهایی ضربان قلب کمی نامنظم میزد آیا به نظر شما نیاز به آنژیو گرافی می باشد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   بيمار بايد ويزيت شود و مدارك ديده شود
 • تصویر کاربرك جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بيمارستان كه اقاي دكتر عمل ميكنن ؟ و يك وقت در بيمارستان دولتي خواستم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   به مطب زنگ بزنيد منشي راهنماييتون ميكنن
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من 41 ساله هستم و مدت 13 روزه. عمل استنت گذاری در رگ LAD انجام دادم اما از روز بعد آنژیوگرافی درد و سنگینی قفسه سینه بطور متناوب و درد شدید کتف چپ دارم .تا کنون به پزشک معالجم رجوع کردم اظهار داشتن که اسپاسم عضلانی است و مربوط به قلب نیست .امروز هم به یکی از متخصاصان قلب مراجعه کردم پاسخ خاصی دستگیرم نشد .حال آنکه قبل ازعمل چنین درد متاوبی نداشتم و فقط روزی که بصورت اورژانسی به بیمارستان قلب مراجعه نمودم درد کتف چپ و قفسه سینه و فشار خون بالا برایم ایجاد شد.اما متاسفانه بعد استنت گذاری این دردها از بین نمی رود .خواهشمندم راهنمایی فرمایید .با تشکر از کرمانشاه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا اضطراب داريد و اين دردها ناشي از اضطرابه
   اگر اينطور هست به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر