هزینه آنژیوگرافی قلب چقدر است؟

هزینه آنژیوگرافی و هزینه آنژیوپلاستی از جمله سوالات شایع بیماران است. در این مقاله ابتدا با تفاوت آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی، سپس با مراکز درمانی و بیمارستان های مخصوص انجام آنژیوگرافی آشنا می شوید. همچنین در انتها چند مورد از بیمه های درمانی طرف قرارداد در عمل آنژیوگرافی و قیمت استنت قلب شرح داده می شود.

تفاوت آنژیوگرافی قلب با آنژیوپلاستی چیست؟

در Angiography از طریق یک شریان که ممکن است کشاله ران (فمورال) یا آنژیوگرافی از طریق دست ( آنژیوگرافی رادیال ) باشد، یک لوله تو خالی به داخل رگ اصلی تغذیه کننده بدن (آئورت) وارد شده و در ابتدای عروق تغذیه کننده قلب (کرونر) قرار می گیرد. حال از داخل این کاتتر ماده حاجب در ابتدای رگ قلب تزریق شده و این ماده با ورود به داخل رگ قلب توسط اشعه ایکس ردیابی و تصویربرداری خواهد شد.

پس از انجام آنژیو گرافی کاتتر تعبیه شده از کشاله ران و یا مچ دست خارج می شود. اگر آنژیوگرافی از طریق کشاله ران انجام شود برای جلوگیری از خونریزی حدود ۳ ساعت یک یا دو کیسه شن روی محل قرار داده می شود،بیمار برای ۶ ساعت اجازه حرکت ندارد، اما در آنژیوگرافی از طریق دست بیمار بلافاصله اجازه پیدا می کند که راه رفته و و محدودیت حرکت نداشته و نیازمند کیسه شن نیز نمی باشد.

آنژیوگرافی قلب

در آنژیوپلاستی از همان روش آنژیوگرافی قلب برای رساندن لوله تو خالی به ابتدای شریان تغذیه کننده قلب (کرونر) استفاده می شود. سپس یک سیم بسیار نازک وارد عروق قلب دچار تنگی شده و داخل رگ ثابت می شود. برای باز شدن رگهای پا یا همان باز کردن رگ دچار تنگی یا انسداد و یا حاوی لخته ابزارهای گوناگونی مانند ترومبوساکشن ، بالون و استنت از روی این سیم نازک وارد عروق قلبی می شود و کار بیرون کشیدن لخته تازه یا بازکردن رگ دچار انسداد از این طریق انجام می گیرد.

زمان مورد نیاز برای آنژیو قلب بطور متوسط حدود ۳-۲ دقیقه است ولی در آنژیوپلاستی بطور متوسط ۳۰-۱۵ دقیقه زمان لازم می باشد. اغلب بیماران پس از انجام آنژیوگرافی از طریق شریان دست پس از گذشت ۶-۵ ساعت در صورت نرمال بودن رگ مرخص می شوند ولی بیمارانی که تحت بازکردن عروق قلب قرار می گیرند حداقل یک شب را در سی سی یو سپری می نمایند.

آنژیوگرافی قلب

هزینه آنژیوگرافی

نرخ خدمات درمانی برای بیماری های قلب و عروق در کشورمان در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بسیار ارزان تر است. البته مفهوم این سخن آن نیست که بیماران هزینه زیادی را متحمل نمی شوند بلکه صرفا در مقایسه با سایر کشورها به خصوص کشورهای همسایه، نرخ درمان بیماری های قلبی کمتر می باشد. از این رو، بیماران زیادی از کشورهای همسایه از جمله آذربایجان، عراق، امارات و افغانستان تمایل دارند تا با توجه به کیفیت عالی این خدمات و هزینه پایین آن، روند درمانی خود را در ایران انجام دهند. به همین جهت طی سالهای اخیر توریسم درمانی در ایران بخوبی فعال شده است.

سوال شایع بیماران محترم راجع به هزینه آنژیو قلب و هزینه آنژیوپلاستی است. بر اساس اینکه بیمار تحت پوشش کدام بیمه پایه است (بیمه تامین اجتماعی ، سلامت یا نیروهای مسلح)؟ آیا بیمه تکمیلی (آتیه سازان حافظ ، ایران، آسیا، پاسارگاد، بانک ملی و سایر بانک ها، هواپیمائی، میهن و…) دارد یا خیر؟ آیا آنژیوگرافی به تنهایی یا همراه آنژیوپلاستی انجام شود؟ از استنت داروئی و یا غیر داروئی استفاده شود و نیز در کدام بیمارستان قلب و عروق این کار انجام می گیرد، هزینه آنژیوگرافی و قیمت آنژیوپلاستی متفاوت است.

هزینه آنژیوگرافی و قیمت استنت قلبهزینه آنژیوگرافی قلب سال ۹۵ در یک بیمارستان خصوصی در فردی که هیچکدام از بیمه های پایه را ندارد حدود ۶ میلیون تومان و هزینه آنژیوپلاستی ( قیمت بالون قلب ) اگر فقط روی یک رگ با استنت داروئی انجام گیرد حدود ۱۳ میلیون تومان و اگر روی دو رگ با استنت دارویی انجام گیرد هزینه آنژیوپلاستی یا همان قیمت بالن قلب حدود ۱۸ میلیون تومان است.

هزینه آنژیوگرافی در بیمارستان های دولتی قلب و عروق در تهران

در طیف دیگر اگر طرح سلامت فعلی ادامه یابد در بیمارستان های دولتی مانند حضرت رسول، مدرس، مرکز قلب تهران امیر آباد کارگر شمالی و بیمارستان قلب شهید رجائی هزینه ی آنژیوگرافی حدود پانصد هزار تومان و هزینه آنژیوپلاستی یا همان هزینه بالن قلب بطور متوسط ۱ تا ۳ میلیون تومان می باشد.

در بیمارستان شهید مصطفی خمینی نیز آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی تحت پوشش بیمه انجام می گیرد که در صورت داشتن بیمه تکمیلی هزینه آنژیوگرافی و نیز هزینه آنژیوپلاستی برای بیمار کاملا رایگان خواهد بود. در تصویر زیر بیمه های تحت پوشش بیمارستان شهید مصطفی خمینی ذکر شده است:

photo_2016-10-29_01-15-24

بیماران تامین اجتماعی می توانند با مراجعه به بیمارستان میلاد یا شهید لواسانی بطور رایگان تحت آنژیوگرافی قرار گیرند، این بیماران چنانچه لازم باشد که تحت آنژیوپلاستی قرار گیرند در شورای استنت مطرح شده و در صورت پذیرش بطور رایگان آنژیوپلاستی انجام خواهد گرفت.

بیمارانی که تحت پوشش بیمه های تکمیلی هستند اغلب به ۲ گونه هزینه هایشان پرداخت می شود یا بطور نقدی با بیمارستان حساب کرده و با مدارک جهت دریافت هزینه به بیمه خود مراجعه می نمایند؛ اما راحت تر است که یک معرفی نامه جهت انجام آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی و یا هر دو از بیمه تکمیلی خود گرفته و به بیمارستان تحویل دهند. اغلب بیمه های تکمیلی هزینه آنژیوگرافی را به طور کامل و بخشی یا تمام هزینه های آنژیوپلاستی را متقبل می شوند.

قیمت استنت قلب در ایران

تا قبل از اجرای طرح سلامت، هزنیه استنت های دارویی در ایران حدود ۶ میلیون تومان بود که به این قیمت، هزینه های تعبیه فنر نیز افزوده می شد. ولی طی سالهای اخیر قیمت استنت قلب بطور یکسان در سیستم دولتی و خصوصی حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان تعریف شده است.

سوالی که بسیاری از بیماران برایشان مطرح است این است که آیا کیفیت استنت های به کار رفته در ایران از آنچه که در بهترین مراکز درمانی دنیا معرفی می شود، پایین تر است یا خیر؟

انجام آنژیوگرافیدر پاسخ با قطعیت می گویم که کیفیت استنت یا فنر قلب که در ایران استفاده می شود کاملا به اندازه استنت هایی هست که در بهترین مراکز دنیا به کار می روند.

در روند درمان با استنت علاوه بر قیمت استنت قلب، دستمزد پزشک و وسایل مصرفی نیز به هزینه استنت قلب افزوده می شود. در مجموع حدود هشت تا نه میلیون تومان برای تعبیه یک استنت داخل رگ لازم است؛ اما نکته این است که بیمار بر اساس اینکه این درمان را در چه نوع بیمارستانی یعنی خصوصی، دولتی و یا هیات امنایی انجام دهد، موظف است بخشی یا تمام این هزینه را پرداخت نماید. بعنوان مثال در بیمارستان های دولتی بیمار حدود ده درصد این مبلغ را پرداخت کرده و مابقی توسط سیستم بیمه به بیمارستان پرداخت می شود ولی در بیمارستان های خصوصی این مبلغ تماما توسط بیمار پرداخت خواهد شد.

هزینه سی تی آنژیوگرافی قلب

یکی از راه های تشخیص سلامت و یا گرفتگی عروق قلب، سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر است. در مجموع از سی تی آنژیوگرافی جهت رویت تمام عروق بدن از جمله پاها، دست ها، عروق کلیه، عروق مغزی و غیره استفاده می شود. در سی تی آنژیو عروق کرونری بر اساس پروتکل های موجود یک ماده خاص به داخل ورید تزریق شده و از عروق (شریان) عضو هدف تصویربرداری می شود.

بر اسا مصوبات و دستورالعمل بیمه های پایه کشور، بیمه ها تعهدی برای پرداخت هزینه سی تی آنژیوگرافی قلب متقبل نمی شوند. حدود هزینه انجام یک سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد که بر اساس مکان انجام آن گاهی تا بیست درصد بالاتر و یا پایین تر خواهد بود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

هزینه آنژیوگرافی قلب چقدر است؟
4.3 (85%) 4 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر09191907201 چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من 3 هفته پیش دکتر قناعتی انژیوگرافی. و تزریق برام انجام دادن برای ای وی ام صورتم بعد از انجامش تا الان در ناحیه انزیو درد و سفتی دارم که درد به زیر شکمم هم میزنه یکم راه میرم پام دردش بیشتر میشهبرای ویزیت پیش خودشون رفتم سونو یا کار خاصی انجام ندادن گفتن این درد و سفتی طبیعیه و سه چهار هفته طول میکشه تا خوب بشه الان سه هفته گذشته درد همچنان وجود داره راه میرم کمی بیشتر دردش بیشتر میشه به پهلوم زیر شکمم و پشت همه سمت راست و سمت انژیو شده میزنه یه وقتایی هم کل پام درد میکنه کمی این درد نگرانم کرده ایا جای نگرانی داره لازمه پیگیری کنم یا نه
  1. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   یک سونو از محل انژیو و شکم انجام دهید

  2. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   یک سونو از محل انژیو و شکم انجام دهید

   باید معاینه شوید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرخ،مولایی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بهیر.اقای دکتر۲۴ سالمه دچارناراحتی قلبی مادرزادی هستم.از۱۹سالگی متوجه این موضوع شدم. داروهای مصرفیم متوهگزال وپرانول ودیلتیازم ولوزارتان،اسپرین ونیتروکاردین هستن.مدتی دچارسوزش سینه میشدم ب دکترم مراجعه کردم دوبارتست ورزش نتونستم انجام بدم، ازم اسکن قلب گرفتن .گرفتگی جزئی نشون داده ولی دکترم منو ب شک انداخته میگه مثبت باشه منفی نشون میده وبرعکس.من میگم از رو اسکن انژیو کنین قبول نمیکنن وازم سیی انژیو میخوان.شما لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید نوع بیماری مادرزادیتون رو بفرمایید

   با مدارک مراجعه کنید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید 

  2. تصویر کاربرخ،مولاییچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   پرولاپس دریچه میترال، و سه لتی
  3. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   پرولاپس بیماری تلقی نمیشه

   با مدارک مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرامیر شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  پپ
  1. تصویر کاربرNAMEشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)

   سلام

   بر حسب بیمه و بیمارستان فرق میکند

 • تصویر کاربرحیدری پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید چند وقت پیش مشخص شد پدر من مشکل گرفتگی عروق قلب دارند انژیو شدند و در گزارش انژیو پیشنهاد عمل بای پس داده شده است اما پدر من راضی به عمل نشدن
  در حال حاضر حدود دو ماه هست که تحت درمان دارویی هستند ایا امکان رفع مشکل عروق هست ؟در حال حاضر رژیم غدایی رعایت میشود ، دیابت 2 و 63 ساله هستند و داروهای اتورواستاتین 40 ، اسویکس ، اسپرین 80، لوزارتان 25 ، الوپورینول و گلی کلازید و اکاربوز هم مصرف میکنند
  متاسفانه به دلیل قطع مصرف اتورواستاین و بی نظمی مصرف اسپرین در حدود یکسال پیش این مشکل حادث شده است
  ممنون میشم اگر برای شما هم مقدور هست بفرمایید ایا با دارو مشکل برطرف میشود ؟
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام

   دارو رگ رو باز نمیکنه 

   فقط میزان پیشرفت و سکته رو کم میکنه

 • تصویر کاربرفاطمه پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  بنده ٣٥ ساله هستم سابقه مصرف دخانيات حدود ٥ سال دارم، حدود يك ماه هست كه درد خفيف قفسه سينه سمت چپ، دست و كتف چپ دارم، نوار قلب، اكو ( نتيجه: پرولاپس خفيف دريچه ميترال) و تست ورزش (ETT منفي) رو انجام دادم كه گفتند دردها عصبي هست ولي خيلي نگران گرفتگي عروق هستم بخصوص كه يك ماه آينده جراحي با بيهوشي كامل دارم، مي خواستم راهنمايي بفرماييد براي اطمينان خاطر تست سيتي آنژيو دقيقتر گرفتگي عروق را نشان مي دهد يا اسكن هسته اي قلب؟ ممنون مي شم پاسخ بديد تشكر
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام

   سی تی انژیو

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر