دکتر محمد حسین نجفی

سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی نوعی تصویر برداری است که در آن می توان عروق تغذیه کننده قلب را مشاهده نمود، بر خلاف عمل آنژیو قلب مرسوم در این روش هیچ کاتتری داخل بدن نشده و با تصویر برداری عروق مشاده می شوند. در این روش از یک ماشین قوی تولید کننده اشعه x استفاده می شود تا تصاویر عروق و قلب را نمایان سازد.

سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی بوده و نیازمند بستری پس از آن در بیمارستان نمی باشد. شما هنگام آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی تحت تاثیر اشعه x قرار می گیرید ولی میزان اشعه دریافتی در دو روش متفاوت است.

اگر شما بیماری شناخته شده قلبی دارید بهتر است تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرید تا سی تی آنژیوگرافی زیرا در فرآیند آنژیوگرافی در صورت وجود گرفتگی پزشک با اندکی تغییر رویه میتواند گرفتگی رگ را از بین ببرد.

سی تی آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

در این روش با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب به داخل ورید محیطی تصویر سازی از عروق تغذیه کننده قلب و یا سایر عروق انجام می گیرد.

چرا سیتی آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی قلب برای بررسی قلب بخصوص ارزیابی عروق تغذیه کننده قلب، بررسی شدت تنگی و محل تنگی کاربرد دارد. گاهی از سی تی آنژیوگرافی قلب به جای آنژیوگرافی مرسوم استفاده می شود و عروق قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند. در افرادی که احتمال بیماری عروق قلب کم یا متوسط است، انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نسبت به آنژیوگرافی ارجح است.

در آنژیوگرافی کرونر یک کاتتر یا لوله توخالی از طریق یک شریان (شریان فمورال کشاله ران یا شریان رادیال مچ دست) به داخل آئورت و سپس ابتدای رگ قلب وارد شده و ماده حاجب به داخل عروق تغذیه کننده قلب تزریق می شود. این ماده حاجب توسط اشعه x تصویرسازی شده و نمایی از عروق قلب به وجود می آید. در این روش چنانچه هر نوع گرفتگی شدید داخل عروق قلب مشاهده شود که قابل باز کردن باشد، در همان مرحله با استفاده از ابزاری مانند بالون یا استنت باز خواهد شد ( آنژیوپلاستی ).

در سی تی آنژیوگرافی قلب هیچ کاتتری وارد عروق نشده و ماده حاجب از طریق ورید دست به داخل جریان خون تزریق می شود. حال یک دستگاه اشعه ایکس به کمک این ماده حاجب عروق قلبی را تصویرسازی می نماید اما به جهت اینکه هیچ کاتتری وجود ندارد نمی توان اقدام به باز کردن عروق قلبی نمود و برای باز کردن عروق دچار تنگی یا انسداد نیازمند یک آنژیوگرافی مستقل می باشد.

یک روش مشابه سی تی آنژیوگرافی قلب بررسی کلسیم عروق قلب است. در این روش با استفاده از نوعی خاصی از سی تی میزان کلسیم عروق قلب ارزیابی می شود. هرچه میزان کلسیم عروق بالاتر باشد، شانس وجود بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. طی این روند ماده حاجبی داخل عروق تزریق نمی شود.

تفسیر جواب سی تی آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب

خطرات و عوارض سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

در سیتی آنژیوگرافی قلب از اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود. پس شما و بدنتان برای چند دقیقه تحت تاثیر اشعه ایکس خواهید بود. میزان اشعه دریافتی بستگی به نوع دستگاهی که از آن استفاده می شود، دارد. بطور متوسط میزان اشعه ای که توسط فرد طی یک سی تی آنژیوگرافی قلب دریافت می شود، معادل یک تا ۵ سال اشعه در زندگی معمول است. شانس ابتلا به سرطان در ازای این مقدار اشعه هنوز کاملا مشخص نمی باشد؛ ولی بسیار اندک است.

به دلیل صدمات بالقوه اشعه برای جنین این روش برای مادران حامله ممنوع است. گاهی برخی بیماران به ماده حاجب آلرژی دارند؛ اگر این چنین هستید پزشک خود را از حساسیت به ماده حاجب آگاه سازید.

آمادگی های لازم سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک شما را جهت آمادگی سی تی آنژیوگرافی آگاه می سازد. از چهار ساعت قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب غذا میل نکنید. می توانید مایعات مصرف کنید ولی مواد حاوی کافئین ممنوع است؛ زیرا باعث افزایش ضربان قلب شده که در انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اخلال ایجاد می کند. می توانید به راحتی هم قبل و هم بعداز آنژیوگرافی رانندگی نمایید.

روش انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی قلب یا در بخش رادیولوژی بیمارستان و یا در یک مرکز رادیولوژی انجام می گیرد. قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب اگر گردنبند دارید آن را تحویل دهید؛ ممکن است به شما لباس بیمار(گان) داده شود. ممکن است برای کاهش تعداد ضربان قلب، قبل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب به شما داروی آهسته کننده ضربان قلب داده شود ( بتابلوکر ). اگر حساسیت به بتابلوکر دارید حتما پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

دستگاه های جدید سی تی آنژیوگرافی قلب برای تصویربرداری نیازمند ضربان قلب پایین نیستند؛ ولی با مصرف این داروها وضوح تصاویر بهتر خواهند بود. تکنسین از طریق ورید روی دست مقداری ماده حاجب داخل رگ تزریق می نماید. زمان لازم برای انجام سی تی آنژیوگرافی قلب حدود ۱۰ ثانیه بیشتر نیست ولی گاهی برای آماده سازی قلب و آهسته کردن ضربان حدود یک ساعت وقت صرف می شود.

تکنسین چندین الکترود روی قفسه سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب را مانیتور نماید. طی مرحله سی تی آنژیوگرافی قلب یک تیوپ اشعه ایکس به دور قفسه سینه می چرخد و از زوایای متفاوت عکس برداری می کند. به شما آموزش داده می شود که برای مدتی نفس خود را حبس کرده تا وضوح تصویربرداری بهتر شود.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

2.5/5 - (18 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  من 55ساله هستم. دو ساله آنژیو انجام دادم و در یکی از رگها فنر گذاشتن برام، از دو هفته پیش شروع به بدنسازی کردم، از ناحیه سینه چپ احساس درد خفیف دارم، میخواستم ببینم آیا ربطی به بدنسازی داره یا نه؟ تا چند کیلو وزنه میتوانم در ورزش استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمیشه دقیقا اظهار نظر کرد که درد قلبی هست یا غیر قلبی

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  بیماری 48 که با بیماری sah اکنون آنژیوگرافی کرده که گفتن دو هفته دیگه آنژیو رو تکرار کنه آیا دلیلش آنوریسم بوده یا نه هنوز تایید نشده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید با متخصصان مغز و اعصاب مشورت کنید

 • تصویر کاربر مریخ سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  دکتر سلام بعد از انژیو دکتر گفت گشادگی دو رگ داری دارو والسارتان 80نصف هر 12 ساعت روپیکسون 10 شب یک عددآاس آ 80شب یک عدد ولی هر وقت قرص ها را می خورم احساس می کنم سرحال ترم دیابت هم دارم متفورمین میخورم احساس میکنم سمت راستم درد دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   درمان مناسب شروع شده

   سوالتون چی هست

 • تصویر کاربر باران جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر ارجمند.پدر من دوهفته اس که انژیو شده اند البته قبلا بالن گذاشتند ودر این انژیو دکترشون فرمودن هیچ کاری براشون نکردند چون رگشون گرفته واگه بخواند باز کنند رگ آسیب می بینه پس بهتر دست بهش نزنیم ودارو های قبلی را استفاده کنن.ولی الان بعد از دوهفته هنوز سرگیجه دارن و به حالت قبل برنگشتند.هر از گاهی هم تپش قلب دارن .می خواستم ببینم این عادی است؟؟ممنون می شم جوابم را بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام من ٢٤ساله هستم از كرج حدود دو ماه پيش رفتم دكتر براي سردرد يه سرم زدم اون نفري كه سرم رو زد يه دانشجو بود وخيلي درد داشت از اون موقع هنوز كه هنوزه كتفم خيلي درد ميكنه شما بكين بايد چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا به سرم ارتباط نداره

   باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر تهمینه جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  همسرم انژیو سی تی انجام داده واز کل عروق فقط یکی انهم 50-25 درصد گرفتگی دارد ایا لازم است انژیوپلاستی شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   معمولا درمان گرفتگی در این حد صرفا دارویی است

 • تصویر کاربر کرامت پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید آقای دکتر من ۴ سال پیش استنت انجام دادم ودر حال حاضر جهت کنترل مجدد اسکن انجام داده‌ام جواب آن اسکیمی در بخش آپیکال تحتانی گزارش شده است آیا خطرناک می باشد نیاز به استنت دوباره دارد ضمنا من تمام داروهای بموقع مصرف می کردم چرا دوبار تنگی اعلام شده است در آزمایش خون تمام فاکتور ها نرمال می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بستگی داره که شدت چقدره چه وسعتی هست و چه علایمی دارید

   باید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حسين جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  من چند ساله كه از سمت چپ احساس درد دارم نوار قلب گرفتم تست خون دادم اكو و گاما اسكن و سي تي آنژيو هم انجام دادم مشكلي نداشت ولي هنوز خوب نشدم الان چند روزه دوباره شروع شده نوار گرفتم آزمايشمم مشكل نداشت دوباره دكتر گفت واسه اطمينان برو گاما بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بستگی به نوع درد داره

   اگر درد تیپیک باشه لازمه

   اگر اتیپیک باشه لازم نیست

   باید ویزیت شوید

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام

  از بین مرکز قلب (کارگر شمالی) یا بیمارستان شهید رجایی کدام را بلحاظ دقت دستگاه و ریپورت برای انجام سی تی آنژیوگرافی ارجح میدانید؟


  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیلی تفاوتی نداره

 • تصویر کاربر کریمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر.. مادر بنده به دلیل انسداد رگ قلبش چند روز پیش آنژیوگرافی انجام داد ولی هنوز جوابش نیومده و در حال حاضر بعضی مواقع دچار درد خفیف و تنگی نفس می شود. همچنین از داروهای دروکانتین.. آتورواستاتین.. متورال.. اسویکس و استیل سالیسیلیک اسید استفاده میکنه. البته این داروها برای قبل از آنژیوگرافی هستش و بعد از آنژیوگرافی دکتر معالج برای ایشون دارو تجویز نکرده.. سوالم اینکه برای درد خفیف قفسه سینه و تنگی نفس باید چه اقداماتی انجام شود. با احترام و با تشکر از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   نیتروکانتین ۲.۶ روزی دوبار استفاده کنند

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر