آنژین قلبی چیست؟

آنژین قلبی یا درد سینه به علت کاهش خون رسانی به عضله قلب رخ می دهد. هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. 

آنژین قلبی که با عنوان درد سینه نیز شناخته می شود، از جمله بیماری های عروق کرونر و قلب است که اغلب به صورت احساس درد، فشردگی،سنگینی و یا گرفتگی داخل سینه بیان می شود.

تعریف آنژین قلبی یا آنژین صدری

هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. شایعترین علت کاهش خون رسانی به عضله قلب گرفتگی عروق کرونر (coronary artery disease) می باشد. عروق کرونر در اثر پلاک های چربی تنگ می شود و به این پدیده آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین گفته می شود.

در اثر کاهش خون رسانی به عضله قلب به خصوص هنگام فعالیت که قلب نیازمند اکسیژن بیشتری است احساس سنگینی یا درد قفسه سینه رخ می دهد. اما با استراحت که تقاضای اکسیژن قلب کاهش می یابد درد بهتر می شود.

انواع آنژین قلبی یا درد سینه عبارتند از:

۱- آنژین پایدار

آنژین پایدار اغلب به هنگام فعالیت بدنی رخ می دهد. هنگامی که از پله ها بالا می روید و یا فعالیت شدید بدنی دارید، تقاضای قلب برای اکسیژن افزایش می یابد ولی بعلت نازک شدن عروق تغذیه کننده قلب خون رسانی خوبی به آن انجام نمی شود. علاوه بر فعالیت فیزیکی برخی شرایط دیگری که نیاز و تقاضای اکسیژن قبلی را افزایش می دهد عبارتند از: استرس عصبی، هوای سرد، صرف حجم زیاد غذا، کشیدن سیگار که می تواند باعث ایجاد درد سینه شود.

۲- آنژین ناپایدار

هر گاه پلاک های حاوی چربی داخل عروق کرونر دچار پارگی شوند و لخته خونی روی آن شکل بگیرد، به سرعت باعث توقف خون رسانی به عضله قلب می شود. علت دیگر آنژین ناپایدار لخته هایی است که باعث انسداد بخشی از رگ خون رساننده به قلب می شود و انسداد کلی نیست.

اگر برای مدت طولانی خون به عضله قلب نرسد، سلول های قلبی دچار مرگ می شوند و به اصطلاح حمله قلبی رخ می دهد. آنژین ناپایدار شرایطی خطرناک است و نیازمند درمان فوری است.

۳- آنژین واریانت

این آنژین که اصطلاحا پرینزمتال هم نامیده می شود اغلب در اثر اسپاسم عروق تغذیه کننده عضله قلب رخ داده و باعث تنگی موقت می شود. این تنگی موقت باعث کاهش خون رسانی موقتی به عضله قلب خواهد شد و حتی ممکن است در استراحت نیز رخ دهد و اغلب شدید است. آنژین واریانت ممکن است با درمان بهبود یابد.

 علائم آنژین قلبی یا درد سینه

درد سینه یا سنگینی سینه توسط بیمار به شکل احساس فشار، یا درد واقعی داخل قفسه صدری توصیف می شود. برخی بیماران از احساس قرار گرفتن وزنه ای سنگین روی سینه شکایت دارند. برخی ممکن است علائم را با سو هاضمه اشتباه توصیف کنند. شدت، مدت زمان و نوع درد از یک بیمار تا بیمار دیگر ممکن است متفاوت باشد.

برای بیمار مهم است که آیا الگوی درد در روزهای اخیر تغییر کرده است یا خیر؟ درد جدید یا تغییر در الگوی درد ممکن است علائم هشدار یک وضعیت خطرناک و جدی  (آنژین ناپایدار) و یا حمله قلبی باشد.

آنژین پایدار شایعترین نوع درد سینه است و اغلب با فعالیت بدنی بدتر شده و با استراحت بهبود می یابد. اگر به تازگی دچار درد سینه شده اید، حتما در اسرع وقت از پزشک متخصص قلب و عروق تقاضای وقت نمایید تا علت این درد مشخص شده و درمان شروع شود. اگر به تازگی دچار بدتر شدن درد سینه شده اید  یا شدت و تعداد حملات افزایش یافته است به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید.

خصوصیات آنژین پایدار

-درد با افزایش فعالیت بدنی و بالا رفتن از پله افزایش می یابد.

-درد اغلب مشابه دردهای قبلی است و الگوی آن تغییری نکرده است.

-مدت زمان کوتاهی طول می کشد (اغلب کمتر از ۵ دقیقه)

-بسرعت با استراحت یا مصرف داروهای قبلی بهبود می یابد.

خصوصیات آنژین ناپایدار: (یک اورژانس واقعی)

-درد حتی به هنگام استراحت وجود دارد.

-درد بطور غیر قابل پیش بینی رخ دهد.

-اغلب شدت آن در مقایسه با آنژین پایدار بیشتر بوده و حتی ممکن است تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

-ممکن است با استراحت یا استفاده از داروهای قبلی بهبود پیدا نکند.

عوارض آنژین قلبی یا همان درد سینه چیست؟

Severe heartache, man suffering from chest pain, having heart attack or painful cramps, pressing on chest with painful expression.
درد قفسه سینه که اصطلاحا آنژین نامیده می شود گاهی در فعالیت معمول مانند راه رفتن ایجاد می شود ولی مهمترین عارضه آن حمله قلبی است.

علائم و نشانه های حمله قلبی عبارتند از:

-احساس فشار و درد شدید در مرکز سینه که بیش از چندین دقیقه طول می کشد.

-دردی که در قفسه سینه احساس شده و به شانه، بازو، پشت و گاهی دندان ها یا فک تیر می کشد.

-افزایش تعداد دفعات درد سینه

-درد طولانی در قسمت فوقانی شکم

تنگی نفس

-تعریق

-احساس خفگی

-غش کردن

-تهوع و استفراغ

ملاقات و نوبت دهی از پزشک:

اگر دچار درد ناگهانی و شدید سینه شده اید با اورژانس تماس بگیرید. اگر دردهای  شما با فعالیت زیاد شده و با استراحت بهتر می شود حتما به سرعت از پزشک قلب و عروق تقاضای وقت نمایید.

درمان درد سینه یا آنژین قلبی

راه های گوناگونی برای درمان آنژین صدری وجود دارد از قبیل تغییر شیوه زندگی، دارو درمانی، آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت داخل عروق قلب و جراحی قلب باز. هدف از درمان کاهش دفعات و شدت درد و علائم بیماری قلبی است تا شانس حمله قلبی کاهش یابد. اما چنانچه شما دچار آنژین ناپایدار درد سینه ای شده اید که با دفعات قبل متفاوت است و حتی در حال استراحت رخ داده سریعا خود را به بیمارستان برسانید.

۱- تغییر در شیوه زندگی

اگر شدت آنژین شما خفیف باشد تنها ممکن است با تغییر در شیوه زندگی بهبود حاصل شود. حتی اگر درد شدید است باید تغییرات زیر را انجام دهید:

-اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک نمایید. حتی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب نمایید.

-اگر دچار چاقی هستید، با پزشک در رابطه با کاهش وزن مشورت نمایید.

-اگر دیابتی هستید مطمئن شوید که به خوبی  قند را کنترل کرده اید و تلاش کنید ورزش روزانه داشته باشید.

-از مصرف مقدار زیاد غذا در یک وعده اجتناب کنید.

-از استرس حتی المقدور اجتناب کنید.

-از غذای سالم مانند سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده نمایید.

-از پزشک متخصص قلب و عروق راجع به شروع ورزش سوال کنید.

۲- داروهای مناسب برای درمان آنژین قلبی ( درد سینه )

اگر  تغییر شیوه زندگی به شما در کنترل و بهبود درد کمکی نکرد ،داروهای زیر با تجویز پزشک می تواند به شما کمک نماید:

 • نیترات ها
 • آسپرین
 • پلاویکس
 • بتابلوکرها
 • استاتین ها
 • داروهای بلوک کننده کانال کلسیم
 • رانولیزین

۳- آنژیوپلاستی و استنت گذاری

هنگام آنژیوپلاستی یا PCI یک بالون نازک داخل رگ تنگ شده قرار داده و بالون باد می شود. نهایتا برای جلوگیری از بسته شدن مجدد رگ یک داربست فلزی تحت عنوان استنت در محل تنگی تعبیه می شود. با این روش خون رسانی به عضله قلب بهبود یافته و شما دچار درد قفسه سینه نخواهید شد.

۴- جراحی قلب باز

در این روش از طریق رگی که از پا و یا پشت قفسه سینه گرفته می شود محل تنگی دور زده می شود و خون بیشتری به بعد تنگی می رسد.

آنژین صدری یا درد سینه در بانوان

ممکن است درد سینه در خانم ها متفاوت از درد کلاسیک تعریف شده باشد. ممکن است خانم ها از تهوع، تنگی نفس، درد شکم، خستگی مفرط با یا بدون درد سینه شاکی باشند. ممکن است بیمار خانم از احساس سنگینی در گردن، فک یا کتف شکایت نمایند. این اختلاف ممکن است تشخیص را به تاخیر بیندازد.

چه زمانی توسط پزشک ویزیت شویم؟

اگر مدت درد سینه طولانی تر از گذشته شده و یا با استراحت یا با دارو بهبود نمی یابد به سرعت به بیمارستان مراجعه نمایید زیرا ممکن است نشانه حمله قلبی باشد.

حتما با اورژانس تماس گرفته و از اینکه خود رانندگی نمایید، اجتناب کنید.

راه های پیشگیری از درد سینه و کنترل بیماری آنژین قلبی

Dietary

با اصلاح شیوه زندگی می توان از شدت یافتن گرفتگی عروق قلب جلوگیری کرد و این کارها شامل موارد زیر است:

ترک سیگار

-کنترل فشار خون، قند و چربی

-تغذیه و رژیم غذایی سالم

-کنترل وزن

-کاهش استرس

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آوا یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با سپاس از پاسخ قبلی شما، دختر 8ساله ای دارم که سه هفته پیش با احساس درد وسوزش وتیر کشیدن در قسمت میانی قفسه سینه ودرد قلب به پزشک عمومی مراجعه کردیم که نوار قلب گرفتند ونوار قلب نا منظم بود وما بیمارستان کودکان معرفی شدیم اونجا اکوی قلب گرفتند و تشخیص نهایی چست پین بود، الان از اون موقع تا حالا گاهی احساس سوزش وتیر کشیدن ودرد قفسه سینه داره حتی درموقع استراحت، ویکی دوبار هم احساس درد در زیر بغل سمت چپ داشته که یک روز طول کشیده، می خواستم لطفا درمورد چست پین در کودکان وعلایم خطر درکودکان توضیح بدین؟ و درمورد دختر من با این نشانه ها چه باید کرد؟ بسیار سپاسگزارم ازشما❤️
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   درد در بچه ها معمولا غیر قلبیه

   ولی بهتره به متخصص قلب اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرتضي شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير تقريبا بيش از ده سال است كه مداوم يك نقطه به اندازه يك دايره پنج سانتي روي قفسه سينه چپم دقيقا كمي بالاتر از نيپل به سمت جناق درد مداوم دارد و معمولا اين درد شب ها قبل از خواب توجهم را جلب مي كند آزمايش هايي مثل اكو، تست ورزش، تصوير رنگي از طريق تزريق مواد راديواكتيو در قلب و اندوسكوپي و تصويربردادي از ريه انجام شده كه همه نرمال بوده جز التهاب در معده واقعا نگرانم و هميشه مي ترسم از قلب ام باشي يا گرفتگي عروق چكار كنم خيالم راحت شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .خسته نباشین .بنده مشکل اریتمی دارم .هرچند وقت یکبار که قلبم به صورت کوبنده میزنه که در حد چند دقیه بیشتر نیس بعد از این ضربه ها تا چندرور بعدش قفسه سینم درددارم وبه صورت ثانیه ای ضربه های کوبشی به صورت تک ضربه ای دارم وبهد از دوسه روز تموم میشه تا دفعه بعد که باز اون حملات بهم دست میده ...ایا این درد قفسه سینه مربوط به قلب بنده هست واینکه باید چکار کنم. مشکل اریتمی منو خیلی ازار نمیده اما درد قفسه سینم ازارم میده واینکه بعد این ضربه ها احساس میکنم توانایی قلبم کم میشه وبه سرعت از انجام کاراهای روزانم حتی خسته میشم وحس میکنم قلبم توانایی نداره اگه میشه بنده رو راهنمایی بعرمایین وعلت این درد رو اگه مقدور یه توضیح مختصری برام بدین ...با تشکر ا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)

   سلام

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اینها صربان نابجسات

   میتونید پروپرانولول هر دوازده ساعت بخورید

   بهتره مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده مدت طولانی دچار رفلاکس معده ی شدید و تپش قلب میشدم مدتی قرص ضد اضطراب و امپرازل 40 مصرف میکنم و کمی تپش قلب کم شده اما برگشت غذا به مری همچنان ادامه داره...ماه پیش هم ازمایش خون و هم ادرار و هم نوار قلب دادم طبیعی بود..اقای دکتر جدیدا متوجه شدم که هنگام بلند کردن چیز سنگین یا زور زدن قلب و دست چپم همزمان تیر میکشن که بیشتر زمان پر بودن معده رخ میده و هنگام خالی بودن معده ضعیف تره...میخواستم بپرسم ایا این مشکل قلبه یا مشکل چیز دیگه ایه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   تیر کشیدن معمولا قلبی نیست
   ولی بهتره حتما تست ورزش انجام دهید
  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   اقای دکتر شبا قبل خواب هم هر چند ثانیه حالت شوک شبیه به زمان ترس به قلبم وارد میشه قرص ضد اضطراب هم 0.25 میخورم بنظرتون باید قوی ترش رو بخورمش یا مشکل چیز دیگس؟و اینکه اقای دکتر این مشکل شوک که شبیه ترسه هر چند ثانیه به قلب وارد میشه اصلا ربطی به رفلاکس داره؟کمک کنید ممنون میشم خواب ندارم شبا
  3. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   شبا هم زمان خواب هر چند ثانیه حالت شوک شبیه ترس به قلب وارد میشه و گفتم شاید از اضطراب باشه و قرص ضد اضطراب 0.25 میخورم ولی اثر نداره بنظرتون قرص رو قوی تر کنم یا این مشکل شوک شبیه به ترس مشکل دیگه و جدییه؟؟کمک کنید ممنون میشم شبا خواب ندارم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)

   سلام

   باید در این مورد حتما به روانپزشک مراجعه کنید

  5. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   اقای دکتر مشکل قلبی نیس؟چون مشکل قلبی خطرناک تر از چیزای دیگس میخوام اینو بدونم که اضطرابیه یا قلبی
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   اینطوری دقیق نمیشه گفت
   باید مراجعه کنید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ,
  آقای دکتر من 15 سالمه چند ماه هست که قلبم درد میگیره که اوایل خیلی کم بود اما کم کم زیاد شد دفعات به طوری که این چند وقته تقریبا هر روز چند دفعه درد قلب رو دارم , و از خیلی وقت پیش موقع دویدن تنگی نفس شدید پیدا میکردم که الان بعضی وقت ها موقع استراحت هم برام پیش میاد و احساس خستگی که تو روز دارم, با این علائم چند روز پیش به متخصص قلب مراجعه کردم و نوار قلب گرفتند و گفتن نوارت خوبه و گفتن احتمال میدم عصبی باشه و قرص پرانول 10 و سلکوکسیب 100 دادن هر دو هر 12 ساعت گفتن اگر بهتر نشد مراجعه کنم
  می خواستم بپرسم ممکنه که این درد ها که ادامه دار هست ریشه غیر عصبی داشته باشه و اگر این قرص رو مصرف نکنم ممکنه مشکلی پیش بیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا اضطرابيه
   اما بهتره اكو هم انجام بديد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر