دکتر محمد حسین نجفی

 آنژیوپلاستی Angioplasty یک روش درمانی است که در آن از یک بالون برای باز کردن انسداد رگ های قلب ناشی از بیماری عروق کرونر، استفاده می شود. این روش درمانی، باعث بهبود جریان خون به قلب می شود. بنابراین بدون جراحی قلب باز، جریان خون به عضله قلب، باز می گردد.  آنژیوپلاستی  به عنوان یک روش اورژانسی در هنگام حمله قلبی، استفاده می شود. 

ایجاد پلاک در عروق کرونر، ممکن است باعث ترکیدن آن ها و ایجاد لخته خون  شود. اگر لخته خون به اندازه کافی بزرگ شود، می تواند عمدتا یا به طور کامل جریان خون بخشی از عضله قلب را مسدود کند. باز کردن سریع انسداد ایجاد شده، آسیب به قلب را در هنگام حمله قلبی کاهش می دهد و جریان خون را به عضله قلب باز می گرداند.

آزمایشات و مراقبت های قبل از آنژیوپلاستی

اگر آنژیوپلاستی شما به عنوان یک درمان اورژانسی انجام نشود، قبل از عمل با پزشک معالج خود ملاقات خواهید کرد. پزشک سابقه پزشکی شما، از جمله داروهایی که مصرف می کنید را بررسی می کند. یک معاینه بالینی انجام می دهد و در مورد روش مناسب برای شما، صحبت خواهد کرد. پزشک شما همچنین آزمایش های معمولی را که نیاز است، تجویز می کند. برخی از این آزمایش ها، عبارتند از:

 • آزمایش خون
 • الکتروکاردیوگرام یا همان EKG
 • عکس قفسه سینه

هنگامی که تصمیم گرفته می شود که از این روش درمانی استفاده کنید، توصیه های زیر را به شما می کنند:

 • ناشتا بودن یا نبودن پیش از عمل. اغلب باید تا نیمه شب قبل از عمل، از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید و چیزی میل نکنید.
 • در روز آنژیوپلاستی چه داروهایی را باید مصرف کنید و چه داروهایی را نباید مصرف کنید.
 • چه زمانی باید در بیمارستان حضور داشت و به کجا مراجعه کرد.

روش انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر، در بخش خاصی از بیمارستان به نام آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلب، انجام می شود. آزمایشگاه کات، دارای صفحه های ویدئویی ویژه و دستگاه های اشعه ایکس است. پزشک شما از این تجهیزات برای دیدن تصاویر بزرگ شده از نواحی مسدود شده در عروق کرونر قلب شما استفاده می کند.

در آزمایشگاه کاتالیزور، روی یک میز دراز خواهید کشید. یک لوله داخل وریدی یا همان IV در بازوی شما قرار می گیرد تا به شما مایعات و داروهای مورد نیاز را در طول فرآیند بدهد. داروها آرامبخش هستند و همچنین از تشکیل لخته های خون جلوگیری می کنند. این داروها ممکن است باعث خواب آلودگی یا بی حسی شما نیز شوند.

مراحل آماده شدن برای این روش درمانی:

 • ناحیه ای که کاتتر در آن قرار می گیرد، معمولا بازو و یا کشاله ران درست بالای ران، موهای آن تراشیده می شود.
 • ناحیه تراشیده شده تمیز می شود تا عاری از هر میکروبی باشد و سپس این ناحیه بی حس می شود. داروی بی حسی ممکن است هنگام ورود حس سوزش و نیش زدن را به همراه داشته باشد.
مقایسه ی آنژیوپلاستی با CABG

وقتی داروهای آرامبخش اثر کردند، پزشک شما، کارش را شروع می کند. شما بیدار خواهید بود اما خواب آلود، تقریبا می توان گفت به یک خواب مصنوعی فرو می روید. یک برش کوچک در بازو یا کشاله ران شما ایجاد می شود و لوله ای به نام غلاف در آن قرار می گیرد. سپس پزشک یک سیم راهنمای بسیار نازک را از طریق شریان بازو یا کشاله ران شما به سمت ناحیه ای از شریان کرونری که مسدود شده است، می فرستند.

پزشک یک لوله بلند، نازک و منعطف به نام کاتتر را در داخل غلاف قرار می دهد و آن را روی سیم راهنما به سمت قلب می کشد.پزشک شما کاتتر را به داخل شریان کرونری منتقل می کند تا انسداد ایجاد شود. هنگامی که کاتتر در محل مناسب خود قرار گرفت، سیم راهنما را خارج می کند.ممکن است مقدار کمی رنگ از طریق کاتتر به جریان خون تزریق شود تا به نشان دادن انسداد در اشعه ایکس کمک کند. این عکس اشعه ایکس از قلب، عمل آنژیو قلب نامیده می شود.

در مرحله بعد، پزشک لوله ای با یک بالون کوچک تخلیه شده را از طریق کاتتر به داخل شریان کرونری که مسدود شده است می فرستند.هنگامی که لوله به محل انسداد می رسد، بالون باد می شود. بالون پلاک را به دیواره شریان فشار می دهد و آن را گشاد می کند. این روش به افزایش جریان خون به قلب کمک می کند. سپس بالون تخلیه می شود.

گاهی اوقات بالون بیش از یک بار باد و تخلیه می شود تا شریان گشاد شود. پس از آن، بالون و لوله از بدن خارج می شوند.در برخی موارد، پلاک تشکیل شده در طی آنژیوپلاستی برداشته می شود. یک کاتتر با یک تیغ تیز در نوک آن در شریان قرار داده می شود تا پلاک سخت را از بین ببرد. همچنین ممکن است از لیزر برای شکستن و حل کردن پلاک ها در جریان خون، استفاده شود.

اگر پزشک شما متوجه شود که نیاز است یک استنت ( لوله توری کوچکی) در شریان شما قرار داده شود، لوله دیگری با یک بالون از طریق شریان شما، وارد می کند. یک استنت دور بالون پیچده شده است. پزشک شما بالون را باد می کند، که باعث میشود استنت در برابر دیواره شریان منبسط شود. سپس بالون تخلیه می شود و با لوله از شریان بیرون کشیده می شود، اما استنت در شریان باقی می ماند.

پس از انجام آنژیوپلاستی، پزشک کاتتر را بیرون می کشد و کاتتر و غلاف همراهش را خارج می کند. سوراخ ایجاد شده روی شریان، یا با استفاده از وسیله ای خاص، بسته می شود و یا تا زمان بسته شدن رگ، روی آن فشار وارد می شود.

در طی عمل آنژیوپلاستی، داروهای ضد پلاکت قوی از طریق IV قرار داده شده در بازو، به بدن تزریق می شود تا از تشکیل لخته های خون در شریان یا روی استنت جلوگیری شود. این داروها به رقیق شدن خون شما کمک می کنند. مصرف این داروها درست قبل از انجام آنژیوپلاستی شروع می شوند و ممکن است ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از آن نیز ادامه داشته باشند.

پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر، شما را به بخش مراقبت های ویژه منتقل می کنند و چند ساعت یا یک شب کامل، در آنجا می مانید.  در حالیکه در این بخش، تحت مراقبت هستید، باید چند ساعت پس از آنژیوپلاستی، بی حرکت دراز بکشید تا رگ های خونی بازو یا کشاله ران، کاملا بسته شوند.

در حین بهبودی پرستاران، ضربان قلب و فشار خون شما را بررسی خواهند کرد. آن ها همچنین، کشاله ران یا بازوی شما را برای احتمال خونریزی بررسی خواهند کرد. پس از چند ساعت، شما می توانید با کمک پرستاران، راه بروید.

محلی که لوله از طریق آن وارد شده است، ممکن است برای حدود یک هفته احساس درد یا حساسیت داشته باشد.

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

داروهایی که بعد از آنژیوپلاستی باید مصرف کنید

اکثر افراد ۱ تا ۲ روز پس از آنژیوپلاستی از بیمارستان مرخص می شوند. وقتی پزشک تشخیص می دهد که شما شرایط ترخیص از بیمارستان را دارید، دستورالعمل هایی را به شما می دهد که باید در خانه، آن ها را انجام دهید. این دستورالعمل ها عبارتند از:

 • میزان ورزش یا فعالیتی که می توانید انجام دهید.
 • چه زمانی باید برای چکاپ، مجددا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • چه داروهایی را باید مصرف کنید.
 • هنگام بررسی علائم عفونت در اطراف ناحیه ای که لوله در آن قرار داده شده است، باید روزانه به چه نکاتی توجه کنید. علائم عفونت ممکن است شامل قرمزی، تورم یا ترشحات باشد.
 • چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید. به عنوان مثال، اگر تب یا علائم عفونت، درد یا خونریزی در محل قرار دادن کاتتر یا احساس تنگی نفس داشتید. ممکن است در این شرایط لازم باشد با پزشک خود تماس بگیرید.
 • چه زمانی نیاز است با اورژانس تماس بگیرید (مثلا وقتی که احساس درد در قفسه سینه داشتید).

پزشک برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون، داروهایی را تجویز می کند. باید داروها را طبق دستورالعملی که پزشکتان به شما داده، مصرف کنید. اگر برای شما استنت قرار داده شده است، داروهایی برای جلوگیری و کاهش  خطر تشکیل لخته های خون در استنت ، برای شما تجویز می شود. لخته شدن خون در استنت می تواند جریان خون را مسدود کند و باعث بروز حمله قلبی شود.

اکثر افراد پس از آنژیوپلاستی به سرعت بهبود می یابند و حدود یک هفته پس از ترخیص از بیمارستان، به سر کار خود باز می گردند. پزشک شما میخواهد میزان بهبود شما را پس از خروج از بیمارستان بررسی کند. در طول ویزیت بعدی، پزشک شما را معاینه می کند، و در صورت نیاز تغییراتی در داروهای شما ایجاد می کند. در این مرحله هر گونه آزمایش لازم را انجام می دهد و بهبودی کلی شما را بررسی می کند. شما می توانید در این جلسه، درباره فعالیت های خود، داروهای یا تغییرات لازم در سبک زندگی خود، یا صحبت درباره موضوعات دیگری که به سلامت شما مربوط است، با پزشک معالج خود، صحبت کنید.

خطرات آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر، یک روش درمانی رایج است. اگر چه این روش درمانی، به طور معمول بی خطر است، اما خطرات کمی نیز دارد. این خطرات عبارتند از:

 • خونریزی از رگ خونی که کاتتر در آن قرار داده شده است.
 • آسیب ناشی از کاتتر، به عروق خونی.
 • واکنش آلرژیک به رنگ تزریق شده در طی آنژیوپلاستی.
 • آریتیم یا همان ضربان قلب نامنظم.
 • نیاز به پیوند اورژانسی بای پس عروق کرونر در طول عمل، این اتفاق تنها در ۲ الی ۴ درصد افراد، رخ میدهد. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که یک شریان به جای باز شدن، بسته شود.
 • آسیب ناشی از رنگ تزریق شده به کلیه ها.
 • حمله قلبی، تنها در ۳.۵ درصد افراد اتفاق می افتد.
 • سکته مغزی، در کمتر از یک درصد افراد اتفاق می افتد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

۱.۵/۵ - (۱۰۴ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهراشیرازی سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام و وقت به خیر
  نامزدم 34 سال سن دارن، ایشون به صورت ژنتیکی مستعد گرفتگی عروق هستند و سال گذشته 2 رگ را استنت گذاشتن، پدرشون رو در سن 47 سالگی به علت حمله قلبی از دست دادند.
  دیروز دوره ی چکاپ یکساله شون بود، اکو و نوار قلب و فشار خون، همه موارد رو اقای دکتر جمالی (در شیراز) گفتن اکی هست.
  الان سوالی که دارم به خاطر سابقه بیماری ایشون، خانواده ام مخالفت میکنن با ازدواج ما، آیا به خاطر مشکلشون ایشون نمیتونن ازدواج کنند؟من همیشه باید نگران باشم که خدای نکرده اتفاق بدی میفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   به هر حال ريسك بيماري قلبي در ايشون بالاتره و شما با توجه به اين ريسك بايد تصميم بگيريد
 • تصویر کاربر ارش یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام بنده چند روز پیش شرح اکوی قلبم را فرستاده بود و کد رهگیری 254602nt21 را دریافت کردم و پیام امد که جواب سوال امده اما هر چه کد رو میزنم میگه یافت نشد....جناب اقای دکتر یک سوال خیلی خیلی مهم دارم خواهش میکنم با توجه به این اکو به این سوالم پاسخ بدین: جنس پسر و سن ۱۸
  Normal lv size
  No sig vhd
  No sig ph
  No sig pe
  No clot
  Ef=66%
  عکس اکو رو براتون فرستادم سوالم اینه که من hcm یا هر گونه بیماری مادر زاد دیگه که ندارم؟؟ خواهش میکنم بگید دریچه ها در چه وضعن؟
  1. تصویر کاربر ارش شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
   Lvidd 4.88cm
   Lvsd 0.954cm
   Lvpwd 0.87cm
   Lvss 0.839cm
   Lvids 3.08cm
   Lvpws 0.763cm
   Edv 112ml
   Esv 37.6ml
   Fs 36.7%
   Ef 66.4%
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام
   اين اكو نرماله و جاي نگراني نداره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سعید گرگندی:
  سلام من بیمار چهل هفت ساله تنگی دریچه میترالدارم .ایا درتهران از طریق لیزر یا همان جراحی بسته امکان تعویض دریچه هست.من هفته قبل انژیو شده خدا را شکررگهای قلبم مشکلی ندارند خواهشمندم من راراهنمای برای عمل قلب وایاعمل باز سینه یا عملبسته قلب کدام بهتره از لطفه شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر علیدوستی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  قبل از عید پس از مراجعه به پزشک یک استنت گذاشتم و یک رگ دیگرم که دچار سکته شده بودم با توجه به لخته زیاد 30 روز بعد جهت باز کردن مراجعه به بیمارستان داشتم و دو استنت دیگر قرار دادن
  سوال اینکه آیا این سه استنت پس از مدت یکسال تبدیل به رگ می شود؟در ضمن روزی دو عدد پلاویکس میخورم تا کی باید ادامه بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام
   سوال اول بله
   سوال دوم بايد از پزشكتون بپرسيد چون در رگ ها با شكل هاي مختلف فرق داره
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  مادرم انژیو 3 بار انجام دادند و 6تا استنت دارند و دیابت نوع دوم دارن، الان 3 ماه هستش که ما مراجعه می کنیم بیمارستان با علائم لرزش بدن و درد در ناحیه چپ بدن و احساس سرما
  دکتر گفتن که فشارشون هستش اما این علائم باز تکرار میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام
   بايد ويزيت بشوند
   اين علايم خيلي به انسداد عروق قلبي ارتباط نداره
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام مادرم انژیوپلاستی شده مرتب درد سینه دارد و دریچه میترال گشاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شيدا جمعه ۳ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد پدر من6٨ ساله ٣ماه پيش بدون هيچ مشكل قلبي سكته و آنژيو شدن ١ رگ اصلي و بعد آنژيو گفتند ٣5٪؜ قلب كار ميكنه البته ٢رگ ديگه درصد كمي گرفتگي داره و يك لخته وارد قلب شده.. الان با مصرف ٣ دارو رقيق كننده روزي ١.١ چهارم وارفارين و ١ پلاويكس و ١ آس آ٨٠ خطر ندارد باهم ؟ اين لخته خطرناك نيست و درمان چگونه است؟ در اكو جديد كاركرد قلب 5٠٪؜ گفتند ولي تنگي نفس دارند هنوز و لاغر شدند فشار ١١ بود حالا ١4 روي ٧ شده و مصرف ١ چهارم كنكور صبح و شب دارند اين فشار طبيعي و اين دارو كافي؟ لطفا در مورد ادامه روند داروها با اين شرايط توضيح بفرماييد و نحوه صحيح درمان لخته و تنگي نفس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  M Z:
  باسلام من44سال دارم واز 6سال پیش تا بحال 4بار انژیو شدم و4تا استنت دارم ودراین 6سال با توجه به چربی بالا هروز پلاویکس واسپرین و2تاپروپرانول 20واتروواستاتین 40خوردم سوال من این است مصرف هروز پلاویکس ضرری ندارد'متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  با اهداء سلام
  از این که اطلاعات جامعی را در اینترنت قرار دادید تشکر می کنم،جناب دکتر نجفی بنده ساکن شهرستان و دانشجوی مقطع phd حقوق هستم بنابراین اطلاعات پزشکی زیادی ندارم،استدعا دارم تا بنده را راهنمایی کنید و اطلاعات خودتان را در اختیارم قرار دهید.
  پدربنده اخیرا حدود 1هفته است که آنژیو کردند و اکنون در منزل هستند،بزرگواری کنید بنده را راهنمایی کنید چه نکاتی را در منزل رعایت کنم،ایشان از سردی پا،درد در دنده ها و سرفه های شدید نالان هستند ،حقیقتش بسیار غمگین هستم از این که پدرم سالم بود و هیچ سابقه بیماری نداشت و لب به سیگار و..هم نمی زد اما کار قلب ایشان به آنژیو رسیده است و پزشکشان هم گفته است قلب ضعیف شده است و همانند اول نمی شود.هرچند که خدا را شاکرم که بدتر از این وضعیت رقم نخورد اما خواهشمندم راهنمایی کنید از اکنون به بعد چه نکاتی را رعایت کنند و چه اقدامی انجام شود تا سلامتی ایشان تضمین گردد،مادرم هم فشارشان جابه جا می شود و بالا می رود با قرص زیرزبانی کنترل می شود اما انژیو نشدند،چه نکاتی را برای مادر و پدرم مد نظر قرار دهم؟صلاح شما چیست..
  هم چنین چنانچه لایق می دانید پیشنهاد دهید به کدام یک از همکاران شریف حضرت عالی در شهر مشهد مراجعه کنیم،امکان سفر به مشهد را داریم اما به تهران خیر،همان گونه که ابتداء عرض کردم بنده اطلاعات پزشکی ندارم اما فقط همین را متوجه شده ام که اطبء قلب هریک در زمینه خاصی تخصص و تبحر دارند،ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
  با احترام و اهداء سلام و سلامتی مجدد
  مانا و برقرار باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۸ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت بخیر
  ببخشید من نه ماه پیش استنت گذاشتم کوآرکتاسیون آئورت
  فشارم بالا بود الان اومده پایین
  ولی الان چند روزیه انگار تنگ نفس دارم
  با اینکه فشارم روی 11 بود گرفتم
  تنگ نفس مثل اون موقع بود که فشارم میرفت بالا
  به نظر شما مشکل از کجاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر