دکتر محمد حسین نجفی

 آنژیوپلاستی Angioplasty یک روش درمانی است که در آن از یک بالون برای باز کردن انسداد رگ های قلب ناشی از بیماری عروق کرونر، استفاده می شود. این روش درمانی، باعث بهبود جریان خون به قلب می شود. بنابراین بدون جراحی قلب باز، جریان خون به عضله قلب، باز می گردد.  آنژیوپلاستی  به عنوان یک روش اورژانسی در هنگام حمله قلبی، استفاده می شود. 

ایجاد پلاک در عروق کرونر، ممکن است باعث ترکیدن آن ها و ایجاد لخته خون  شود. اگر لخته خون به اندازه کافی بزرگ شود، می تواند عمدتا یا به طور کامل جریان خون بخشی از عضله قلب را مسدود کند. باز کردن سریع انسداد ایجاد شده، آسیب به قلب را در هنگام حمله قلبی کاهش می دهد و جریان خون را به عضله قلب باز می گرداند.

آزمایشات و مراقبت های قبل از آنژیوپلاستی

اگر آنژیوپلاستی شما به عنوان یک درمان اورژانسی انجام نشود، قبل از عمل با پزشک معالج خود ملاقات خواهید کرد. پزشک سابقه پزشکی شما، از جمله داروهایی که مصرف می کنید را بررسی می کند. یک معاینه بالینی انجام می دهد و در مورد روش مناسب برای شما، صحبت خواهد کرد. پزشک شما همچنین آزمایش های معمولی را که نیاز است، تجویز می کند. برخی از این آزمایش ها، عبارتند از:

 • آزمایش خون
 • الکتروکاردیوگرام یا همان EKG
 • عکس قفسه سینه

هنگامی که تصمیم گرفته می شود که از این روش درمانی استفاده کنید، توصیه های زیر را به شما می کنند:

 • ناشتا بودن یا نبودن پیش از عمل. اغلب باید تا نیمه شب قبل از عمل، از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید و چیزی میل نکنید.
 • در روز آنژیوپلاستی چه داروهایی را باید مصرف کنید و چه داروهایی را نباید مصرف کنید.
 • چه زمانی باید در بیمارستان حضور داشت و به کجا مراجعه کرد.

روش انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر، در بخش خاصی از بیمارستان به نام آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلب، انجام می شود. آزمایشگاه کات، دارای صفحه های ویدئویی ويژه و دستگاه های اشعه ایکس است. پزشک شما از این تجهیزات برای دیدن تصاویر بزرگ شده از نواحی مسدود شده در عروق کرونر قلب شما استفاده می کند.

در آزمایشگاه کاتالیزور، روی یک میز دراز خواهید کشید. یک لوله داخل وریدی یا همان IV در بازوی شما قرار می گیرد تا به شما مایعات و داروهای مورد نیاز را در طول فرآیند بدهد. داروها آرامبخش هستند و همچنین از تشکیل لخته های خون جلوگیری می کنند. این داروها ممکن است باعث خواب آلودگی یا بی حسی شما نیز شوند.

مراحل آماده شدن برای این روش درمانی:

 • ناحیه ای که کاتتر در آن قرار می گیرد، معمولا بازو و یا کشاله ران درست بالای ران، موهای آن تراشیده می شود.
 • ناحیه تراشیده شده تمیز می شود تا عاری از هر میکروبی باشد و سپس این ناحیه بی حس می شود. داروی بی حسی ممکن است هنگام ورود حس سوزش و نیش زدن را به همراه داشته باشد.
مقایسه ی آنژیوپلاستی با CABG

وقتی داروهای آرامبخش اثر کردند، پزشک شما، کارش را شروع می کند. شما بیدار خواهید بود اما خواب آلود، تقریبا می توان گفت به یک خواب مصنوعی فرو می روید. یک برش کوچک در بازو یا کشاله ران شما ایجاد می شود و لوله ای به نام غلاف در آن قرار می گیرد. سپس پزشک یک سیم راهنمای بسیار نازک را از طریق شریان بازو یا کشاله ران شما به سمت ناحیه ای از شریان کرونری که مسدود شده است، می فرستند.

پزشک یک لوله بلند، نازک و منعطف به نام کاتتر را در داخل غلاف قرار می دهد و آن را روی سیم راهنما به سمت قلب می کشد.پزشک شما کاتتر را به داخل شریان کرونری منتقل می کند تا انسداد ایجاد شود. هنگامی که کاتتر در محل مناسب خود قرار گرفت، سیم راهنما را خارج می کند.ممکن است مقدار کمی رنگ از طریق کاتتر به جریان خون تزریق شود تا به نشان دادن انسداد در اشعه ایکس کمک کند. این عکس اشعه ایکس از قلب، عمل آنژیو قلب نامیده می شود.

در مرحله بعد، پزشک لوله ای با یک بالون کوچک تخلیه شده را از طریق کاتتر به داخل شریان کرونری که مسدود شده است می فرستند.هنگامی که لوله به محل انسداد می رسد، بالون باد می شود. بالون پلاک را به دیواره شریان فشار می دهد و آن را گشاد می کند. این روش به افزایش جریان خون به قلب کمک می کند. سپس بالون تخلیه می شود.

گاهی اوقات بالون بیش از یک بار باد و تخلیه می شود تا شریان گشاد شود. پس از آن، بالون و لوله از بدن خارج می شوند.در برخی موارد، پلاک تشکیل شده در طی آنژیوپلاستی برداشته می شود. یک کاتتر با یک تیغ تیز در نوک آن در شریان قرار داده می شود تا پلاک سخت را از بین ببرد. همچنین ممکن است از لیزر برای شکستن و حل کردن پلاک ها در جریان خون، استفاده شود.

اگر پزشک شما متوجه شود که نیاز است یک استنت ( لوله توری کوچکی) در شریان شما قرار داده شود، لوله دیگری با یک بالون از طریق شریان شما، وارد می کند. یک استنت دور بالون پیچده شده است. پزشک شما بالون را باد می کند، که باعث میشود استنت در برابر دیواره شریان منبسط شود. سپس بالون تخلیه می شود و با لوله از شریان بیرون کشیده می شود، اما استنت در شریان باقی می ماند.

پس از انجام آنژیوپلاستی، پزشک کاتتر را بیرون می کشد و کاتتر و غلاف همراهش را خارج می کند. سوراخ ایجاد شده روی شریان، یا با استفاده از وسیله ای خاص، بسته می شود و یا تا زمان بسته شدن رگ، روی آن فشار وارد می شود.

در طی عمل آنژیوپلاستی، داروهای ضد پلاکت قوی از طریق IV قرار داده شده در بازو، به بدن تزریق می شود تا از تشکیل لخته های خون در شریان یا روی استنت جلوگیری شود. این داروها به رقیق شدن خون شما کمک می کنند. مصرف این داروها درست قبل از انجام آنژیوپلاستی شروع می شوند و ممکن است ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از آن نیز ادامه داشته باشند.

پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر، شما را به بخش مراقبت های ويژه منتقل می کنند و چند ساعت یا یک شب کامل، در آنجا می مانید.  در حالیکه در این بخش، تحت مراقبت هستید، باید چند ساعت پس از آنژیوپلاستی، بی حرکت دراز بکشید تا رگ های خونی بازو یا کشاله ران، کاملا بسته شوند.

در حین بهبودی پرستاران، ضربان قلب و فشار خون شما را بررسی خواهند کرد. آن ها همچنین، کشاله ران یا بازوی شما را برای احتمال خونریزی بررسی خواهند کرد. پس از چند ساعت، شما می توانید با کمک پرستاران، راه بروید.

محلی که لوله از طریق آن وارد شده است، ممکن است برای حدود یک هفته احساس درد یا حساسیت داشته باشد.

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

داروهایی که بعد از آنژیوپلاستی باید مصرف کنید

اکثر افراد ۱ تا ۲ روز پس از آنژیوپلاستی از بیمارستان مرخص می شوند. وقتی پزشک تشخیص می دهد که شما شرایط ترخیص از بیمارستان را دارید، دستورالعمل هایی را به شما می دهد که باید در خانه، آن ها را انجام دهید. این دستورالعمل ها عبارتند از:

 • میزان ورزش یا فعالیتی که می توانید انجام دهید.
 • چه زمانی باید برای چکاپ، مجددا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • چه داروهایی را باید مصرف کنید.
 • هنگام بررسی علائم عفونت در اطراف ناحیه ای که لوله در آن قرار داده شده است، باید روزانه به چه نکاتی توجه کنید. علائم عفونت ممکن است شامل قرمزی، تورم یا ترشحات باشد.
 • چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید. به عنوان مثال، اگر تب یا علائم عفونت، درد یا خونریزی در محل قرار دادن کاتتر یا احساس تنگی نفس داشتید. ممکن است در این شرایط لازم باشد با پزشک خود تماس بگیرید.
 • چه زمانی نیاز است با اورژانس تماس بگیرید (مثلا وقتی که احساس درد در قفسه سینه داشتید).

پزشک برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون، داروهایی را تجویز می کند. باید داروها را طبق دستورالعملی که پزشکتان به شما داده، مصرف کنید. اگر برای شما استنت قرار داده شده است، داروهایی برای جلوگیری و کاهش  خطر تشکیل لخته های خون در استنت ، برای شما تجویز می شود. لخته شدن خون در استنت می تواند جریان خون را مسدود کند و باعث بروز حمله قلبی شود.

اکثر افراد پس از آنژیوپلاستی به سرعت بهبود می یابند و حدود یک هفته پس از ترخیص از بیمارستان، به سر کار خود باز می گردند. پزشک شما میخواهد میزان بهبود شما را پس از خروج از بیمارستان بررسی کند. در طول ویزیت بعدی، پزشک شما را معاینه می کند، و در صورت نیاز تغییراتی در داروهای شما ایجاد می کند. در این مرحله هر گونه آزمایش لازم را انجام می دهد و بهبودی کلی شما را بررسی می کند. شما می توانید در این جلسه، درباره فعالیت های خود، داروهای یا تغییرات لازم در سبک زندگی خود، یا صحبت درباره موضوعات دیگری که به سلامت شما مربوط است، با پزشک معالج خود، صحبت کنید.

خطرات آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر، یک روش درمانی رایج است. اگر چه این روش درمانی، به طور معمول بی خطر است، اما خطرات کمی نیز دارد. این خطرات عبارتند از:

 • خونریزی از رگ خونی که کاتتر در آن قرار داده شده است.
 • آسیب ناشی از کاتتر، به عروق خونی.
 • واکنش آلرژیک به رنگ تزریق شده در طی آنژیوپلاستی.
 • آریتیم یا همان ضربان قلب نامنظم.
 • نیاز به پیوند اورژانسی بای پس عروق کرونر در طول عمل، این اتفاق تنها در ۲ الی ۴ درصد افراد، رخ میدهد. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که یک شریان به جای باز شدن، بسته شود.
 • آسیب ناشی از رنگ تزریق شده به کلیه ها.
 • حمله قلبی، تنها در ۳.۵ درصد افراد اتفاق می افتد.
 • سکته مغزی، در کمتر از یک درصد افراد اتفاق می افتد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

1.5/5 - (104 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهناز دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام مدت یک هفته ست که درد و سوزش عمیقی سمت قلب حس میکنم این اتفاق همراه سرفه های خشک هست که قبلا نداشتم ... از اونجا که وزن متعادل دارم و تحرک کافی .هیچ وقت لزومی ندیدم که گوشت قرمز و یا شیرینی و بطور کامل حذف کنم ، میتونه مربوط به استرس باشه یا حتما گرفتگی عروق وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   سلام بهتره برای بررسی یه نوار قلب بگیرین و به متخصص قلب مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید.
  جناب دکتر سوالی که داشتم اینه که من دارو هایی که بعد از آنژیوپلاستی مصرف میکنم عبارتند از روپیکسون ۲۰ و آ اس آ و پلاویکس و متورال ۴۷.۵ و متفورمین ۵۰۰ و پنتاپرازول
  و چون ناراحتی روده دارم دکتر متخصص گوارشم داروی بیسموت و مبورین برایم تجویز کرده.
  میخواستم ببینم این دو دارو با دارو های قلبم تداخل دارویی ندارد؟
  1. تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۸ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   در ضمن میخواستم ببینم خوردن پنتاپرازول واجب است به دلیل خوردن آ اس آ و پلاویکس؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   بله...پنتوپرازول مصرف کنید...تداخل خاصی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۲۱ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  امروز خواهرم عمل سوراخ قلب شدواستند گذاشتن،گفتن فردا باید اکو بشه تا ببیننداستند سر جاش افتاده.
  آقای دکتر یعنی ممکنه سر جاش نشینه،خیلی نگرانیم.
  خسته نباشید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   نگران نباشید
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۴ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  برای کسی که دیابت داره و یک رگ رو فنر گذاشته توصیه میکنن به زدن واکسن انفولانزا
  بنظر شما باید بزنن؟ اگر بله چه نوع واکسنش؟ و اینکه خطر نداره برا بیمار قلبی عوارضی چیزی؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   بله حتما...واکسن چههر ظرفیتی هلندی یا فرانسوی
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  من بر اثر گرفتگی رگ قلب آنژیو پلاستی شدم و یکی از دارو هایی که مصرف میکنم داروی متورال 47.5 هست که با سرچی که تو اینترنت کردم متوجه شدم که باعث کند تر کردن ضربان قلب میشه. و به دلیل توصیه پزشک که گفته شده حتما پیاده روی سرعتی بکنم در طول روز. مشاهده کرده ام که ضربان قلب من در بالاترین حد که به خودم فشار میارم 90 میشود. آیا این مقدار فعالیت و این مقدار ضربان قلب مشکل زا نمیباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   خیر...مدام ضربان را نگیرید
 • تصویر کاربر الهه جمعه ۱۰ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  باسلام یه سوال ازآقای دکترداشتم من یکماه هست استنت گذاشتم هنوز درد درقلب دارم وهمچنین بافعالیت تعرق دارم وهنوز دستم که ازطریق اون استنت گذاشته شده دردداره آیااین دردها طبیعی هست.ممنون پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   با پزشک خود مشورت کنید..انتظار بهبودی بعد از آنژیوگرافی وجود دارد
 • تصویر کاربر بامشاد جمعه ۱۰ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  ببخشید مزاحم شدم ایا منظور جنابعالی امادگی ذهنی جهت عمل است یا همانگونه که فرمودید در سطع فنر می باشد اگر بنظر جنابعالی عمل من ترسی ندارم تنها می خواهم خانواده را کم کم توجیه واماده کنم لطفا راهنمائی بفرمائید. معذرت می خواهم که وقت ارزشمندتتان گرفتم. بامشاد نجفی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   .
 • تصویر کاربر شکری چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام آنژیو گرافی کردم ۳ تا رگ گرفتگی دارد و یکی ۹۹ درصد ..گفتن باید عمل قلب باز بشوید جند جا رفتم گفتند که می شود استنت گذاشت و عمل نکن خواستم بپرسم آیا می شود یا خیر
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام حتما بايد سي دي انژيو رو ببينم براي تصميم گيري
 • تصویر کاربر pezhman چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 403 مشاهده پرسش
  با سلام
  دو ماه پیش به علت حمله قلبی تحت درمان آنژیوپلاستی و نصب استنت بروی رگ LAD قرار گرفتم که در البته دو رگ OM , Ramus هم مشکل داشت که 15 روز بعد آنها هم آنژیو و استنت کار گذاشته شد.
  لذا داروهای مربوط به قلب را طی دوماه گذشته مصرف می کنم
  ASA 80 هرشب 1 عدد
  Plavix 75 هر صبح یک عدد
  Atrovastatin40 روزی 2 عدد
  Bisoprolol (concor) 2.5 هر صبح یک عدد
  Captopril 25 هر 12 ساعت 1/4 قرص
  Pantoprazol40 هر صبح یک عدد
  من قبلا فشارم حدود 14 تا 14.5 بروی 9.5 بود ولی دارو مصرف نمیکردم
  الان فشارم 11 بروی 7 است و ضربانم حدود 60 است و نیز به هیچ وجه درد قفسه سینه یا سنگینی آنرا ندارم حتی موقع بالارفتن از پله ها.
  ولی گاهی سرگیجه یا سبکی سر میگیرم و شروع به خمیازه کشیدن میکنم که اگر طول بکشد فشارم حتی تا 9 بروی 6 پایین می آید
  ضمنا وقتی در ماشین درحال حرکتم اگر با موبایل کارکنم سریعا حالم کمی بد میشود و به اصطلاح ماشین مرا میگیرد ولی قبلا اینطور نبود
  هفته گذشته دکتر در بررسی 1 ماهه آنژیو پلاستی جهت رفع مشکلم دوز concor را نصف کردند ولی تاثیر کمی بروی این سرگیجه های موردی گذاشت (و نیز خمیازه ها قطع شد) ولی فشارم هم تغییری نکردو الان ضربانم گاهی تا 55 هم پایین می آید.
  الان هروقت سرم چند دقیقه پایین است (مثلا دولا میشوم برای کاری ) و بعد بلند میشوم این حالت سبکی سر پیش می آید.
  آیا ممکن است با تغییر قرصها (مثلا قطع مصرف concor یا کاهش دور کاپتوپریل) این حالت برطرف شود
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   کاپتوپریل را دوزش را کاهش دهید این علایم بخاطر افت فشار است و با تنظیم دوز این داروها قابل کنترل است هم چنین می توانید کنکور را هم کمتر کنید
  2. تصویر کاربر pezhman سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   ضمن تشکر از پاسخ شما،
   آیا درست می فهمیدم منظورتون این است که کلا یک چهارم قرص کاپتوپریل در روز بخورم.
   ونیز قرص کنکور ۲.۵ رو هم که الان هر روز نصف قرص میخورم ، به ۱.۷۵ میلی گرم ( معادل یک چهارم قرص کنکور ۲.۵) در روز برسونم؟
   ضمناً آیامیشه اصلاً یکی از این دو قرص رو کلاً حذف کرد تا با عوارض جانبی کمتری مواجه بود؟ با توجه به اینکه دو ماه از سکته قلبی من میگذرد.
   بسیار سپاس گزارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   بله نصف کنید کنکوررا و کاپتوپریل یک چهارم اما فعلا نمی شود قطعشان کرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 423 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  میخواستم بدونم پدر من 50سال هست و اصلا چیزی هم مصرف نمیکنه ولی بچگیش تب روماتیسمی داشته الان دوتا از دریچه های اون تنگی داره ایا امکانش هست بدون عمل باز جراحی بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام باید اکو دقیق انجام بشه و بر اساس اکو تصمیم گیری انجام بشه

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر