عمل آنژیوگرافی قلب از طریق دست [آسان و کم عارضه]

انجام آنژیوگرافی در بیماران از طریق شریان دست و نیز کشاله ران امکانپذیر می باشد. در این مقاله با توضیحات جامعی پیرامون آمادگی بیمار پیش از آنژیوگرافی تا مراقبت های پس از آنژیوگرافی و نیز چند فیلم از روش انجام آنژیوگرافی از طریق پا و دست در خدمت شما هستیم.

در آنژیوگرافی بسته به وضعیت بیمار برخی افراد به صورت اورژانسی آنژیو می گردند اما بیشتر بیماران از قبل و با برنامه، کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر می شوند و آمادگی های لازم را دریافت می نمایند. انجام آنژیوگرافی در بخش کاتتریسم بیمارستان است. غالبا شما در روز آنژیوگرافی به بیمارستان مراجعه نموده و بستری می شوید. پرستاران پیش از انجام آنژیوگرافی از نوع داروهای شما و شرح حالتان برگه ای را پر خواهند کرد.

انواع آنژیوگرافی

آنژیوگرافی شامل: آنژیوگرافی از طریق کشاله ران و نیز آنژیوگرافی از طریق شریان دست قابل انجام است. در ادامه فیلم انجام آنژیوگرافی از راه کشاله ران که توسط دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق صورت گرفته، نمایش داده شده است.

روش انجام آنژیوگرافی چگونه است؟

پس از شروع آنژیو شما به پشت روی تخت آنژیوگرافی دراز می کشید. ممکن است به درو بدن و پای شما یک کمربند بسته شود. دوربین اشعه ایکس به دور سینه و سر شما چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد.

محل ورود کاتتر که بر روی دست و یا کشاله ران است، توسط محلول های ضد عفونی تمیز شده و حجم کمی ماده بی حس کننده در آن تزریق می شود. ممکن است بریدگی کوچکی توسط پزشک در این منطقه ایجاد شود.

سپس توسط پرستار از شما یک لاین وریدی (رگ) گرفته می شود. ممکن است یک داروی آرامش بخش از طریق ورید به شما تزریق شود تا باعث آرامشتان گردد. از این طریق داروها و مایع نیز به شما تزریق می شود.

حال یک لوله پلاستیکی کوچک (شیت) داخل شریان شما قرار داده می شود. یک کاتتر یا لوله بلند از داخل این شیت عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. عبور کاتتر نباید باعث درد شود. اگر احساس درد می کنید، پزشک خود را آگاه سازید.

از داخل کاتتر ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود. هنگام تزریق ممکن است شما احساس گرما یا گر گرفتگی داشته باشید. ولی هر نوع احساس درد یا سنگینی را به پزشک اعلان نمایید.

ماده حاجب بخوبی توسط دوربین اشعه ایکس مشاهده می شود  به راحتی پزشک را قادر می سازد تا چنانچه گرفتگی و تنگی در رگ های قلب وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد. بر اساس آنچه پزشک در آنژیوگرافی شما مشاهده می کند، ممکن است تصمیم بگیرد اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی (به کار بردن بالون و یا استنت ) را انجام دهد.

در حین انجام آنژیوگرافی ممکن است از شما چند کار خواسته شود به عنوان مثال: نفس عمیق بکشید، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید و یا موقعیت دست خود را تغییر دهید.

در زمان آنژیو، الکترودهای روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل هستند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای اجتناب از انعقاد خون به شما تزریق گردد.

بیمار هنگام آنژیوگرافی هوشیار بوده و تمام مراحل را می تواند مشاهده نماید. انجام آنژیوگرافی حدود یک ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.

انجام آنژیوگرافی

مراقبت های قبل از آنژیوگرافی چیست؟

۱- روز قبل استحمام کرده و موهای زائد کشاله ران تمیز شود.

۲- صبح روز آنژیوگرافی از مصرف مواد غذایی اجتناب شود.

۳- مصرف داروها تحت نظر پزشک ادامه یابد.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی چیست؟

✅ در آنژیوگرافی پس از انتقال بیمار به بخش آنژیوگرافی بدون انجام بیهوشی و با بی حسی موضعی عکسبرداری از عروق قلب انجام می گیرد.

✅ پس از اتمام، چنانچه آنژیوگرافی عروق از طریق کشاله ران انجام گرفته باشد بیمار حدود ۶ ساعت بی حرکت مانده و بواسطه گذاشتن کیسه شن خونریزی کنترل می شود.

✅ در صورت انجام آنژیوگرافی عروق از طریق شریان دست (رادیال) بلافاصله مریض اجازه دارد بدون محدودیت حرکت کرده و نیازمند استراحت نمی باشد، اما حدود ۴ ساعت تحت نظر خواهد بود.

✅ آنژیوگرافی تنها یک روش تشخیصی است اما چنانچه لازم باشد می توان پس از تصمیم گیری، باز کردن عروق دچارگرفتگی را آغاز کرد (آنژیوپلاستی)

آیا آنژیوگرافی خطرناک است؟

مانند هر روش درمانی، آنژیوگرافی عروق ممکن است عوارضی را ایجاد نماید. عوارضی از جمله خونریزی محل آنژیوگرافی، درد ناحیه آنژیو گرافی و…ممکن است شایع نباشد و اغلب براحتی و با گذشت زمان بهبود می یابد.

عمل آنژیوپلاستی قلب اغلب خطرناک نیست ولی گاهی ممکن است با شانس پایین یکی از عوارض زیر رخ دهد:

حمله قلبی

سکته مغزی

– صدمه به عروق

– آریتمی

– آلرژی به ماده حاجب که در آنژیوگرافی استفاده می شود.

– پاره شدن رگ قلب

– صدمه به کلیه ها

– خونریزی شدید

– عفونت

– عوارض ناشی از برخورد مقدار زیاد اشعه ایکس به بدن

نتیجه آنژیوگرافی چه چیزی را نشان می دهد؟

 ۱- شرح حال بیمار اول با آنژیوگرافی نرمال یا طبیعی

بیمار خانمی ۶٢ ساله با تنگی نفس کوششی بودند که از ده سال قبل سابقه فشار خون کنترل شده را داشتند. در اسکن پرفیوژن قلب ایشان کم اکسیژنی قدام قلب مشاهده شد.

بیمار کاندید انجام روش آنژیوگرافی گردید. با توجه به نتایج آنژیوگرافی، انسداد شدید در عروق قلب ایشان مشاهده نشد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

به بیمار توصیه گردید که مصرف مرتب دارو را ادامه دهد و تلاش کند روزانه یک ساعت پیاده روی مداوم داشته باشد. همچنین از ایشان خواسته شد تا شش ماه بعد برای ویزیت مجددا مراجعه نماید.

۲- شرح حال بیمار دوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی

بیمار آقایی ۶۵ ساله با تنگی نفس کوششی هستند که شش ماه قبل نیز مراجعه کرده بودند.

ایشان ۵ سال سابقه دیابت دارند که البته تحت درمان با قرص ضد قند بوده است. علاوه بر این فشار خون بالا نیز آن هم به مدت ١۵ سال از دیگر بیماری های این بیمار بود.

بیمار با توجه به عوامل خطر، مستقیما کاندید انجام آنژیوگرافی گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

بیمار به جهت انسداد شدید در هر سه رگ اصلی تغذیه کننده قلب، کاندید جراحی قلب باز است.

۳- شرح حال بیمار سوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی حاد

بیمار آقای ٧٠ ساله دیابتی با درد سینه فعالیتی مراجعه کرده است که روزانه بیست عدد سیگار می کشد و قند خون ندارد.

ایشان دارای فشار خون هستند که البته کنترل نشده بود. جهت تشخیص دقیق علت بیماری، انجام آنژیوگرافی تجویز گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

جهت درگیری تنه اصلی رگ تغذیه کننده قلب، بیمار کاندید جراحی قلب اورژانسی است.

۴- شرح حال بیمار چهارم مستعد استنت گذاری

بیمار آقایی ۵٠ ساله بود که به علت درد سینه هنگام راه رفتن و تنگی نفس کوششی به مطب دکتر قلب مراجعه نمود. ایشان سابقه مصرف روزانه شش نخ سیگار را به مدت سی سال و فشار خون کنترل شده طولانی مدت دارد.

جهت بررسی بیماری و انتخاب درمان مناسب، بیمار کاندید روش آنژیوگرافی شد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

در آنژیوگرافی انجام شده دو رگ تغذیه کننده قلب دچار گرفتگی شدید می باشند. در ادامه ی درمان بیمار کاندید آنژیوپلاستی عروق کرونر گردید که در یک جلسه هر دو رگ مسدود به وسیله استنت باز شدند.

به نظر دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی، انجام آنژیوگرافی از طریق کشاله ران بهتر است یا مچ دست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال اینجا را کلیک کنید.

عمل آنژیوگرافی قلب از طریق دست [آسان و کم عارضه]
4.3 (86.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنسیم سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سایر بیماریهای قلب
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سوالتون چيه
 • تصویر کاربریغنی یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر قرص زالربان را یک دفعه قطع کنیم خطر دارهای بابا چقدر خسته
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   بله
   حتما بايد با نظر پزشك باشه
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر.یک سال پیش قلب دردشدم در بیمارستان بستری شدم نوار قلب گرفتن اکوگرفتن چون معلول بودم به جای تست ورزشی اسکن هسته ای گرفتن تمام اینهاسالم نشان دادگفتن مشکلی نداره یکسال است قلب دردم همراه باسوزش
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   بهتره ويزيت ورمعاينه شويد
   بستگي به نوع درد روش هاي تشخيصي متفاوته
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربربهمن سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما ، مادر من به تازگی عمل قلب باز به همراه تعویض دریچه میترال داشته است ، 75 سال سن دارد و سابق دیابت و بیمارهای دیگر ندارد فقط برای چند سال از قرص آتنونول 50 استفاده کرده است ....سوال من این است که درست بعد از گذشت 8 روز از عمل دوچار تنگی نفس شد و از بخش به آی سی یو منتقل شد و گفتند ترشحات و مایع در ریه وجود داشته ...با داروهای مدر وضعیت به نرمال برگشت و گفتند فعلا برای مدتی در طول روز یک و نیم لیتر مایه از هر نوع که باشد بیشتر مصرف نکند .... بعد هم ترخیص شد و به منزل امدند در طی 16 روزی که در منزل بودند یک بار توسط پزشک جراح چک شدند و همه چیز رضایت بخش بود و دو بار هم توسط پزشک قلب و اکو انجام شده توسط پزشک نشان دهند ه وضعیت نرمال و رضایت بخش بیمار بعد از جراحی میدهد ...اما به نا گاه سه روز پیش از ساعت دو بامداد دوچار خشکی دهان شد و آب به ایشان دادیم و در ساعت 8 صبح تعریق و احساس بی قراری و اندکی تنگی نفس داشتند ایشان را به اورژانس بردیم در انجا یک قرص آرام بخش و یک قرص زیر زبانی دادند و فشار 19 روی 7 بود ..بعد فشار پایین امد شد 14 و متاسفانه دوباره فشار بالا رفت و ابتدا 16 و بعد 17 بعد 20 د بعد 23 شد که در این حالت دکتر قلب امد و تنفس خیلی مشکل پیدا کرده بود و نمیتوانست نفس بکشد و به آی سی یو رفت و بعد از چند ساعت همه چیز به نرمال برگشت و حال ایشان خوب شد ...دکتر عکس گرفت و اکو کرد ولی اثری از ترشحات و مایع در ریه ایشان دیده نشده مجددا آزمایش و عکس را تکرار کردند ولی چیزی دیده نشده است و علت این موضوع برای دکتر هم مشخص نیست ...آیا شما میتوانید به من اندی کمک کنید در روشن شدن این مطلب ..ضمنا داروهایی که ایشان مصرف میکردند به شرح زیر است پنتومید 40 ناشتا روزی یکبار ...کونکور کور 25 یک عدد در روز .....آدوان 40 یکی صبح و یکی شب ....ای ..زی ..آیرون یک بار در روز .....روپیکسون 10 یک عدد در شب ...زالربان 15 یک عدد در شب ...آسپرین 80 یک عدد در شب ....همچنین به علت پرکاری تیروئید ..لووتیروکسین یکی در روز ناشتا .... ضمنا یک قطره استریل چشمی هم از قبل استفاده میکرندند به نام اپتیمول . با احترام .ببخشید یادم رفت بگم که دارویی هم بنام فوروزماید 40 صبح نصف استفاده میکرد که بعد از دو هفته و در ویزیت دوم توسط پزشک متخصص قلب گفتند حذف شود از دستور دارویی ...با احتزام مجدد.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   براي اظهار نظر بيمار بايد ويزيت و معاينه شود و همه مدارك رويت شود
   با شرح حالتون بدون معاينه نميشه اظهار نظر دقيق كرد
  2. تصویر کاربربهمنسه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   درود بر شما تشکر
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   ممنونم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرآزیتا چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام شوهر من 32 ساله بوده، حدود یک سال قبل به دلیل سکته مغزی به بیمارستان منتقل شد (به دلیل تشخیص سریع سکته عوارضی مثل سستی دست و...باقی نماند) دلیل سکته وجود توده بطنی تشخیص داده شد وهمان موقع تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفت متاسفانه تمایلی به پیاده روی ویا ورزش ندارد و رژیم غذایی سالمی را رعایت نکرده و پرخوری میکند فبلا اضافه وزن داشت در حال حاضر نیز وزنش مرتب در حال افزایش است در چند ماه اخیر دچار فشار خون بالا شده وداروهای والستارن80 (هر 12 ساعت) ،آ اس آ(هر روز یکی)،پرازوسین 1 میلی(هر شب یکی) و متوپرولول 100 (هر 12 ساعت) مصرف میکند نگران عوارض این شرایط هستم، در صورت امکان عوارض احتمالی شرایط شوهرم را بگویید پیشاپیش از اینکه وقت گرانقدرتان را در اختیارم میگذارید نهایت تشکر را دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   هم چاقي ورهم فشارخون مي تواند باعث گرفتگي و نارسايي قلب شود
   بايد روش زندگي اصلاح شود
   به روانپزشك در صورت افسردگي مراجعه كنند
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است.

پرسش از دکتر