عمل آنژیوگرافی قلب از طریق دست [آسان و کم عارضه]

انجام آنژیوگرافی در بیماران از طریق شریان دست و نیز کشاله ران امکانپذیر می باشد. در این مقاله با توضیحات جامعی پیرامون آمادگی بیمار پیش از آنژیوگرافی تا مراقبت های پس از آنژیوگرافی و نیز چند فیلم از روش انجام آنژیوگرافی از طریق پا و دست در خدمت شما هستیم.

در آنژیوگرافی بسته به وضعیت بیمار برخی افراد به صورت اورژانسی آنژیو می گردند اما بیشتر بیماران از قبل و با برنامه، کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر می شوند و آمادگی های لازم را دریافت می نمایند. انجام آنژیوگرافی در بخش کاتتریسم بیمارستان است. غالبا شما در روز آنژیوگرافی به بیمارستان مراجعه نموده و بستری می شوید. پرستاران پیش از انجام آنژیوگرافی از نوع داروهای شما و شرح حالتان برگه ای را پر خواهند کرد.

انواع آنژیوگرافی

آنژیوگرافی شامل: آنژیوگرافی از طریق کشاله ران و نیز آنژیوگرافی از طریق شریان دست قابل انجام است. در ادامه فیلم انجام آنژیوگرافی از راه کشاله ران که توسط دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق صورت گرفته، نمایش داده شده است.

روش انجام آنژیوگرافی چگونه است؟

پس از شروع آنژیو شما به پشت روی تخت آنژیوگرافی دراز می کشید. ممکن است به درو بدن و پای شما یک کمربند بسته شود. دوربین اشعه ایکس به دور سینه و سر شما چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد.

محل ورود کاتتر که بر روی دست و یا کشاله ران است، توسط محلول های ضد عفونی تمیز شده و حجم کمی ماده بی حس کننده در آن تزریق می شود. ممکن است بریدگی کوچکی توسط پزشک در این منطقه ایجاد شود.

سپس توسط پرستار از شما یک لاین وریدی (رگ) گرفته می شود. ممکن است یک داروی آرامش بخش از طریق ورید به شما تزریق شود تا باعث آرامشتان گردد. از این طریق داروها و مایع نیز به شما تزریق می شود.

حال یک لوله پلاستیکی کوچک (شیت) داخل شریان شما قرار داده می شود. یک کاتتر یا لوله بلند از داخل این شیت عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. عبور کاتتر نباید باعث درد شود. اگر احساس درد می کنید، پزشک خود را آگاه سازید.

از داخل کاتتر ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود. هنگام تزریق ممکن است شما احساس گرما یا گر گرفتگی داشته باشید. ولی هر نوع احساس درد یا سنگینی را به پزشک اعلان نمایید.

ماده حاجب بخوبی توسط دوربین اشعه ایکس مشاهده می شود  به راحتی پزشک را قادر می سازد تا چنانچه گرفتگی و تنگی در رگ های قلب وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد. بر اساس آنچه پزشک در آنژیوگرافی شما مشاهده می کند، ممکن است تصمیم بگیرد اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی (به کار بردن بالون و یا استنت ) را انجام دهد.

در حین انجام آنژیوگرافی ممکن است از شما چند کار خواسته شود به عنوان مثال: نفس عمیق بکشید، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید و یا موقعیت دست خود را تغییر دهید.

در زمان آنژیو، الکترودهای روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل هستند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای اجتناب از انعقاد خون به شما تزریق گردد.

بیمار هنگام آنژیوگرافی هوشیار بوده و تمام مراحل را می تواند مشاهده نماید. انجام آنژیوگرافی حدود یک ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.

انجام آنژیوگرافی

مراقبت های قبل از آنژیوگرافی چیست؟

۱- روز قبل استحمام کرده و موهای زائد کشاله ران تمیز شود.

۲- صبح روز آنژیوگرافی از مصرف مواد غذایی اجتناب شود.

۳- مصرف داروها تحت نظر پزشک ادامه یابد.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی چیست؟

✅ در آنژیوگرافی پس از انتقال بیمار به بخش آنژیوگرافی بدون انجام بیهوشی و با بی حسی موضعی عکسبرداری از عروق قلب انجام می گیرد.

✅ پس از اتمام، چنانچه آنژیوگرافی عروق از طریق کشاله ران انجام گرفته باشد بیمار حدود ۶ ساعت بی حرکت مانده و بواسطه گذاشتن کیسه شن خونریزی کنترل می شود.

✅ در صورت انجام آنژیوگرافی عروق از طریق شریان دست (رادیال) بلافاصله مریض اجازه دارد بدون محدودیت حرکت کرده و نیازمند استراحت نمی باشد، اما حدود ۴ ساعت تحت نظر خواهد بود.

✅ آنژیوگرافی تنها یک روش تشخیصی است اما چنانچه لازم باشد می توان پس از تصمیم گیری، باز کردن عروق دچارگرفتگی را آغاز کرد (آنژیوپلاستی)

آیا آنژیوگرافی خطرناک است؟

مانند هر روش درمانی، آنژیوگرافی عروق ممکن است عوارضی را ایجاد نماید. عوارضی از جمله خونریزی محل آنژیوگرافی، درد ناحیه آنژیو گرافی و…ممکن است شایع نباشد و اغلب براحتی و با گذشت زمان بهبود می یابد.

عمل آنژیوپلاستی قلب اغلب خطرناک نیست ولی گاهی ممکن است با شانس پایین یکی از عوارض زیر رخ دهد:

حمله قلبی

سکته مغزی

– صدمه به عروق

– آریتمی

– آلرژی به ماده حاجب که در آنژیوگرافی استفاده می شود.

– پاره شدن رگ قلب

– صدمه به کلیه ها

– خونریزی شدید

– عفونت

– عوارض ناشی از برخورد مقدار زیاد اشعه ایکس به بدن

نتیجه آنژیوگرافی چه چیزی را نشان می دهد؟

 ۱- شرح حال بیمار اول با آنژیوگرافی نرمال یا طبیعی

بیمار خانمی ۶٢ ساله با تنگی نفس کوششی بودند که از ده سال قبل سابقه فشار خون کنترل شده را داشتند. در اسکن پرفیوژن قلب ایشان کم اکسیژنی قدام قلب مشاهده شد.

بیمار کاندید انجام روش آنژیوگرافی گردید. با توجه به نتایج آنژیوگرافی، انسداد شدید در عروق قلب ایشان مشاهده نشد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

به بیمار توصیه گردید که مصرف مرتب دارو را ادامه دهد و تلاش کند روزانه یک ساعت پیاده روی مداوم داشته باشد. همچنین از ایشان خواسته شد تا شش ماه بعد برای ویزیت مجددا مراجعه نماید.

۲- شرح حال بیمار دوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی

بیمار آقایی ۶۵ ساله با تنگی نفس کوششی هستند که شش ماه قبل نیز مراجعه کرده بودند.

ایشان ۵ سال سابقه دیابت دارند که البته تحت درمان با قرص ضد قند بوده است. علاوه بر این فشار خون بالا نیز آن هم به مدت ١۵ سال از دیگر بیماری های این بیمار بود.

بیمار با توجه به عوامل خطر، مستقیما کاندید انجام آنژیوگرافی گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

بیمار به جهت انسداد شدید در هر سه رگ اصلی تغذیه کننده قلب، کاندید جراحی قلب باز است.

۳- شرح حال بیمار سوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی حاد

بیمار آقای ٧٠ ساله دیابتی با درد سینه فعالیتی مراجعه کرده است که روزانه بیست عدد سیگار می کشد و قند خون ندارد.

ایشان دارای فشار خون هستند که البته کنترل نشده بود. جهت تشخیص دقیق علت بیماری، انجام آنژیوگرافی تجویز گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

جهت درگیری تنه اصلی رگ تغذیه کننده قلب، بیمار کاندید جراحی قلب اورژانسی است.

۴- شرح حال بیمار چهارم مستعد استنت گذاری

بیمار آقایی ۵٠ ساله بود که به علت درد سینه هنگام راه رفتن و تنگی نفس کوششی به مطب دکتر قلب مراجعه نمود. ایشان سابقه مصرف روزانه شش نخ سیگار را به مدت سی سال و فشار خون کنترل شده طولانی مدت دارد.

جهت بررسی بیماری و انتخاب درمان مناسب، بیمار کاندید روش آنژیوگرافی شد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

در آنژیوگرافی انجام شده دو رگ تغذیه کننده قلب دچار گرفتگی شدید می باشند. در ادامه ی درمان بیمار کاندید آنژیوپلاستی عروق کرونر گردید که در یک جلسه هر دو رگ مسدود به وسیله استنت باز شدند.

به نظر دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی، انجام آنژیوگرافی از طریق کشاله ران بهتر است یا مچ دست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال اینجا را کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفریده سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ۲۳:۱۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما پزشک محترم . مدتی است که تنگ نفس و درد در قفسه سینه و به سختی راه میروم وه سرفه خشک دارم به دکتر مراجعه نمودم تشخیص دادن که اکو مری و انزیو شوم و بعد بالون ... یک زن خود سرپرست هستم که تحت پوشش بهزیستیم و زیر خط فقر زندگی میکنم و هزینه درمان ندارم میتوانید به من کمک کنید تا عمل شوم و بهبود یابم یک دنیا ممنونتان میشوم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ۲۳:۱۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بله
   ايا هيچ بيمه اي داريد؟
 • تصویر کاربرhashem دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۲۲:۵۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر
  سوالم از اقای دکتر اینه
  مادری دارم 63ساله متخصص قلب بعداز مشاهده نوار قلب و اکو به مادرو گفت که رگ اصلی قلبش بسته شده ونیاز به آنژیو داره. حدود 45روزه آنژیو گرافی کرده و دارو مصرف میکنه ولی بازهم نوسان فشار خون داره فشارخون مادرم از 10تا 19 متغییر هست البته قبل از آنژیو مادرم داروی فشار خون مصرف میکرد .حالاعلت این نوسان خونه چیه ایا طبیعی هست یا خیر با تشکر از اقای دکتر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۲۲:۵۵( 2 سال پیش)
   سلام
   اين مقدار نوسان در فشار طبيعي نيست و بايد سريعتر درمان مناسب صورت گيرد ن
 • تصویر کاربرسجاد چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ ۲۱:۰۳( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادر اینجاب 70سال سن دارد و هیچ گونه بیماری قلبی نداشته . انژیوگرافی از طریق دست انجام داد و یک فنر درون رگ های قلب ان گذاشتن در بیمارستا کاشانی شهرکرد....اما یک هفته بعدقرص هایی که دکترتجویز کرده بود مصرف کرده بود البته میلی گرم ان ها بالا بود وبعد از خون ریزی پا های میلی گرمم ان ها را پایین اورد (پنتوپرازل ومتوارل.پلاویکس واتوواستوسوستاک) بعد از مصرف درد شدید و باد کردن پا های و سفت شدن پا های ان و خون ریزیی پاهای ان باعث شد دوباره بستری شود ودکتر سونوگرافی هایی را نگاه کرد ونتوانست حدس بزند وتوجهی به بیمار ندارد و می گوید صبر کنید که تا باد پاهایش بخوابد و می گوید پاهایش باید عمل جراحی شود ومی گوید دلیل خون ریزی پاهای ان مصرف قرص های اس ا....وهیچ اشتاهی به میل به غذا ندارد...حال راه چاره چیست ایا عمل جراحی شود یا با قرص خوب می شود....ولی یک هفته است که اصلا باد ان و درد ان کم نشده ودکتر ها می گویند با رضایت بدهید تا عمل جراحی شو پای ان...وسوال دوم اینکه ایا عمل جراحی ممکن است در اینده مشکلی برایش پیش بیاید....
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ ۲۱:۰۳( 2 سال پیش)
   سلام
   علت در و ورم پا را چه چيزي بيان كرده اند ؟
   تشخيص پزشكشون چيه؟
   ايا سونوگرافي شده اند؟
 • تصویر کاربرفرزانه یکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ ۱۰:۱۱( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید آقای دکتر بعد از جراحی تعویض دریچه میترال با دریچه فلزی و ترمیم دریچه سه لتی معمولا تا چه زمانی خطر آندوکاردیت - آب آوردن قلب و ریه وجود دارد با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ ۱۰:۱۱( 2 سال پیش)
   خطر اندوكارديت مداوم و تا اخر عمر است
   اب اوردن قلب و ريه در فاز حاد تا يكي دو هفته اول بيستر است ولي تا اخر عمر به هر علت كاهش عملكرد قلب ايجاد شود محتمل خواهد بود
 • تصویر کاربرابراه‍یم چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۳:۱۰( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باتشکرازپاسختون.
  بعضی مواقع یه حالت پریدگی رو در جاهای مختلف بدنم احساس میکنم این واسه چیه؟
  آیااین بیماری مشکل آفرین هست یا نه؟
  1. تصویر کاربرابراه‍یمدوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ۲۲:۳۵( 2 سال پیش)
   لطفاپاسخ دهید..درضمن بعضی مواقع یک تپش ناگهانی دارم.
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۳:۱۰( 2 سال پیش)
   اگر كبودي رخ ميدهد يك ازمايش خون بدهيد
   اگر رنگ پريدگي است اهميت ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است.

پرسش از دکتر