عمل آنژیوگرافی قلب از طریق دست [آسان و کم عارضه]

انجام آنژیوگرافی در بیماران از طریق شریان دست و نیز کشاله ران امکانپذیر می باشد. در این مقاله با توضیحات جامعی پیرامون آمادگی بیمار پیش از آنژیوگرافی تا مراقبت های پس از آنژیوگرافی و نیز چند فیلم از روش انجام آنژیوگرافی از طریق پا و دست در خدمت شما هستیم.

در آنژیوگرافی بسته به وضعیت بیمار برخی افراد به صورت اورژانسی آنژیو می گردند اما بیشتر بیماران از قبل و با برنامه، کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر می شوند و آمادگی های لازم را دریافت می نمایند. انجام آنژیوگرافی در بخش کاتتریسم بیمارستان است. غالبا شما در روز آنژیوگرافی به بیمارستان مراجعه نموده و بستری می شوید. پرستاران پیش از انجام آنژیوگرافی از نوع داروهای شما و شرح حالتان برگه ای را پر خواهند کرد.

انواع آنژیوگرافی

آنژیوگرافی شامل: آنژیوگرافی از طریق کشاله ران و نیز آنژیوگرافی از طریق شریان دست قابل انجام است. در ادامه فیلم انجام آنژیوگرافی از راه کشاله ران که توسط دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق صورت گرفته، نمایش داده شده است.

روش انجام آنژیوگرافی چگونه است؟

پس از شروع آنژیو شما به پشت روی تخت آنژیوگرافی دراز می کشید. ممکن است به درو بدن و پای شما یک کمربند بسته شود. دوربین اشعه ایکس به دور سینه و سر شما چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد.

محل ورود کاتتر که بر روی دست و یا کشاله ران است، توسط محلول های ضد عفونی تمیز شده و حجم کمی ماده بی حس کننده در آن تزریق می شود. ممکن است بریدگی کوچکی توسط پزشک در این منطقه ایجاد شود.

سپس توسط پرستار از شما یک لاین وریدی (رگ) گرفته می شود. ممکن است یک داروی آرامش بخش از طریق ورید به شما تزریق شود تا باعث آرامشتان گردد. از این طریق داروها و مایع نیز به شما تزریق می شود.

حال یک لوله پلاستیکی کوچک (شیت) داخل شریان شما قرار داده می شود. یک کاتتر یا لوله بلند از داخل این شیت عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. عبور کاتتر نباید باعث درد شود. اگر احساس درد می کنید، پزشک خود را آگاه سازید.

از داخل کاتتر ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود. هنگام تزریق ممکن است شما احساس گرما یا گر گرفتگی داشته باشید. ولی هر نوع احساس درد یا سنگینی را به پزشک اعلان نمایید.

ماده حاجب بخوبی توسط دوربین اشعه ایکس مشاهده می شود  به راحتی پزشک را قادر می سازد تا چنانچه گرفتگی و تنگی در رگ های قلب وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد. بر اساس آنچه پزشک در آنژیوگرافی شما مشاهده می کند، ممکن است تصمیم بگیرد اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی (به کار بردن بالون و یا استنت ) را انجام دهد.

در حین انجام آنژیوگرافی ممکن است از شما چند کار خواسته شود به عنوان مثال: نفس عمیق بکشید، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید و یا موقعیت دست خود را تغییر دهید.

در زمان آنژیو، الکترودهای روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل هستند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای اجتناب از انعقاد خون به شما تزریق گردد.

بیمار هنگام آنژیوگرافی هوشیار بوده و تمام مراحل را می تواند مشاهده نماید. انجام آنژیوگرافی حدود یک ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.

انجام آنژیوگرافی

مراقبت های قبل از آنژیوگرافی چیست؟

۱- روز قبل استحمام کرده و موهای زائد کشاله ران تمیز شود.

۲- صبح روز آنژیوگرافی از مصرف مواد غذایی اجتناب شود.

۳- مصرف داروها تحت نظر پزشک ادامه یابد.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی چیست؟

✅ در آنژیوگرافی پس از انتقال بیمار به بخش آنژیوگرافی بدون انجام بیهوشی و با بی حسی موضعی عکسبرداری از عروق قلب انجام می گیرد.

✅ پس از اتمام، چنانچه آنژیوگرافی عروق از طریق کشاله ران انجام گرفته باشد بیمار حدود ۶ ساعت بی حرکت مانده و بواسطه گذاشتن کیسه شن خونریزی کنترل می شود.

✅ در صورت انجام آنژیوگرافی عروق از طریق شریان دست (رادیال) بلافاصله مریض اجازه دارد بدون محدودیت حرکت کرده و نیازمند استراحت نمی باشد، اما حدود ۴ ساعت تحت نظر خواهد بود.

✅ آنژیوگرافی تنها یک روش تشخیصی است اما چنانچه لازم باشد می توان پس از تصمیم گیری، باز کردن عروق دچارگرفتگی را آغاز کرد (آنژیوپلاستی)

آیا آنژیوگرافی خطرناک است؟

مانند هر روش درمانی، آنژیوگرافی عروق ممکن است عوارضی را ایجاد نماید. عوارضی از جمله خونریزی محل آنژیوگرافی، درد ناحیه آنژیو گرافی و…ممکن است شایع نباشد و اغلب براحتی و با گذشت زمان بهبود می یابد.

عمل آنژیوپلاستی قلب اغلب خطرناک نیست ولی گاهی ممکن است با شانس پایین یکی از عوارض زیر رخ دهد:

حمله قلبی

سکته مغزی

– صدمه به عروق

– آریتمی

– آلرژی به ماده حاجب که در آنژیوگرافی استفاده می شود.

– پاره شدن رگ قلب

– صدمه به کلیه ها

– خونریزی شدید

– عفونت

– عوارض ناشی از برخورد مقدار زیاد اشعه ایکس به بدن

نتیجه آنژیوگرافی چه چیزی را نشان می دهد؟

 ۱- شرح حال بیمار اول با آنژیوگرافی نرمال یا طبیعی

بیمار خانمی ۶٢ ساله با تنگی نفس کوششی بودند که از ده سال قبل سابقه فشار خون کنترل شده را داشتند. در اسکن پرفیوژن قلب ایشان کم اکسیژنی قدام قلب مشاهده شد.

بیمار کاندید انجام روش آنژیوگرافی گردید. با توجه به نتایج آنژیوگرافی، انسداد شدید در عروق قلب ایشان مشاهده نشد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

به بیمار توصیه گردید که مصرف مرتب دارو را ادامه دهد و تلاش کند روزانه یک ساعت پیاده روی مداوم داشته باشد. همچنین از ایشان خواسته شد تا شش ماه بعد برای ویزیت مجددا مراجعه نماید.

۲- شرح حال بیمار دوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی

بیمار آقایی ۶۵ ساله با تنگی نفس کوششی هستند که شش ماه قبل نیز مراجعه کرده بودند.

ایشان ۵ سال سابقه دیابت دارند که البته تحت درمان با قرص ضد قند بوده است. علاوه بر این فشار خون بالا نیز آن هم به مدت ١۵ سال از دیگر بیماری های این بیمار بود.

بیمار با توجه به عوامل خطر، مستقیما کاندید انجام آنژیوگرافی گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

بیمار به جهت انسداد شدید در هر سه رگ اصلی تغذیه کننده قلب، کاندید جراحی قلب باز است.

۳- شرح حال بیمار سوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی حاد

بیمار آقای ٧٠ ساله دیابتی با درد سینه فعالیتی مراجعه کرده است که روزانه بیست عدد سیگار می کشد و قند خون ندارد.

ایشان دارای فشار خون هستند که البته کنترل نشده بود. جهت تشخیص دقیق علت بیماری، انجام آنژیوگرافی تجویز گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

جهت درگیری تنه اصلی رگ تغذیه کننده قلب، بیمار کاندید جراحی قلب اورژانسی است.

۴- شرح حال بیمار چهارم مستعد استنت گذاری

بیمار آقایی ۵٠ ساله بود که به علت درد سینه هنگام راه رفتن و تنگی نفس کوششی به مطب دکتر قلب مراجعه نمود. ایشان سابقه مصرف روزانه شش نخ سیگار را به مدت سی سال و فشار خون کنترل شده طولانی مدت دارد.

جهت بررسی بیماری و انتخاب درمان مناسب، بیمار کاندید روش آنژیوگرافی شد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

در آنژیوگرافی انجام شده دو رگ تغذیه کننده قلب دچار گرفتگی شدید می باشند. در ادامه ی درمان بیمار کاندید آنژیوپلاستی عروق کرونر گردید که در یک جلسه هر دو رگ مسدود به وسیله استنت باز شدند.

به نظر دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی، انجام آنژیوگرافی از طریق کشاله ران بهتر است یا مچ دست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال اینجا را کلیک کنید.

عمل آنژیوگرافی قلب از طریق دست [آسان و کم عارضه]
4.3 (86.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرZahra دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین دکتر خیلی ممنون از وقت گران بهاتون که دراختیار سوالات میگذارید! مادر من یک ساله که پیا پی خون دماغ میشه و شدیدا بدنش کبود میشه ازوقتی دکترشو عوض کرد بخاطر طولانی بودن راه بیمارستان شهید رجایی! ولی هرچی این دکتر داروهاشو زیادتر میکنه بهتر نمیشه ک بدتر میشه حتی اوایل ک داروهاشو زیاد کرد بود شبا دچار خفگی میشد دور لباش قشنگ کبود میشد الان هم مجددا حدودا ۱۲ ساعته درحال خون دماغ شدنه حدداقل ماهی یک باراینطوری خون دماغ میشه در بعضی ماه ها ک چندین بار پیش اومد الانم ک آزمایش گرفتیمI.N.R ۴.۴
  و پی تی ۳۲.۳!وارفارین و... مصرف میکنن بنظرتون دلیلش مقدار داروس؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   عدد inr بالاست
   بايد دوز وارفارين البته با نظر پزشكشون كم بشه
 • تصویر کاربرپروین دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،من 45ساله ،دوباردریکسال انژیوکردم،باای اوضاع من نمیتونم داروخارجی بگیرم بگیرم،اوضامم خوب نی،چکارکنم،دیابتم دارم ،دکترمیگه احتمال ایکه دوباره بخاطردیابت رگت بگیره هس،درحال حاضرفنرم زدم دوبار،لطفاراهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   بهتره داروتون رو ادامه بديد
   اگر خيلي مشكل داريد ميتونيد جايگزين ايرانيشو مصرف كنيد
 • تصویر کاربرشیرخوانی یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...روزتون بخیر
  آقای دکتر مادرم 75 ساله با 78 کیلو وزن روز 12 شهریور با درد شدیدناف بطور اورژانسی در بیمارستان ضیاییان توسط دوتر پارسایی رزیدنت بیمارستان عمل میشود با بی حسی از کمر
  فردای روز عمل بیمار خال عمومی تقریبا خوبی داشته و با توصیه پزشک راه میره و ناشتا هیچ چیزی حتی آب نمیخوره که از بعدازظهر حال بیمار تغییر کرده تهوع سبز رنگ خیلی به دفعات زیاد پیش میاد که براش لوله از بینی میگذارند..سپس تنفس بدون اکسیژن برای بیمار مشکل میشه و تب هم 38 درج
  دکتر قلب به سی سی یو انتقال میدن و همزمان سی تی آنژیو هم انجام میشه مریص 7 سال پیش سابقه آمبولی ریه داشته و سه سال وارفارین مصرف میکرده
  در سی سی یو با اکسیژن تنفس به 86 درصد و بدون آن به 70 میرسه..بعد از سه روز تب و تنفس شکمی 30 تا در دقیقه مریض را به آی سی یو انتقال میدهند لوله را خارج و مریض فقط دو روز سوپ و ماست میخورد
  روز سوم به بخش منقل میشه و بعداز یکساعت دوباره تهوع با شدت سبز پررنگ به دفعات زیاد تکرار میشود
  سپس بنده که کنار مادرم بودم ..میبینم که ملافه به آب و خون آعشته شده و وقتی پرستار پانسمان و باز میکنه و پزشک میبینه که از محل بخیه هاست و با تیغ چندتا از بخیه ها را باز و یهویی خونابه به مقدار زیاد از بدن بیمار خارج میشود دکتر میگه بخیه های داخل باز شده و فتق عود کرده...خلاصه بعد از دو روز زخم همانطور باز و شستشو داده میشه و پیشنهاد دکتر به راه بردن بیمار به دفعات زیاد در روز تا معده کار کند و اصطلاحا میگن فلج روده از بین برود مریض همچنان ناشتا میباشد...روز سوم مریص بعد از راه رفتن احساس درد میکند و دوباره پانسمان باز و روده بیمار از محل جراحی بیرون زده که دوباره دکتر مریض را به اتاق عمل برده و زخم را می بنندد
  حالا مسئله ی نگران کننده به توصیه پزشک مربوطه اینه که باید محل نشتی پیدا شود و دکتر قلب حمیدرضا حکمت از اکوی بیمار حدسی زدن و مریص و برای اسکن دو مرحله ای فرستادن که جواب فردا آماده میشه
  تقاضای من از شما اینه که نطرتان را با توجه به توصیحات بفرمایید
  اگه سوالی هم هست بفرماییدذرضمن جواب سی تی و دکتر قلب اینطوری گفتن که شک ما بر آمبولی ریه بود ولی حالا میبینیم که عفونت ریه است و گفتن قلب بیمار بزرگ شده و گرفتگی عروق هم داره
  الان مادرم بدون اکسیژن تنفس داره..و اینکه هیچ چیز نمیخوره و ناشتاست ولی همش میگه شکمم نفخ داره و شکم مادرم داره مثل هفته قبل که از آی سی یو اومده بود بزرگ میشه البته شکم بیمار نسبتا بزرگ و چربی شکمی دارد ولی با بزرگتر میشود
  الان نگرانی ما و دکتر جراح اینه که دوباره این مایع در شکم مادرم جمع و سبب پارگی بخیه ها شود
  لطفا نظرتان را بفرمایید
  با تشکر و سپاس از لطف شما .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   با اين شرايط پيچيده بدون ويزيت و معاينه بيمار امكان نظر دادن وجود نداره چون قطعا دقيق نخواهد بود
   بعد هم عمدتا اينها در حوزه تخصص من نيست و مربوط به مشكلات جراحيه
 • تصویر کاربرقاسمی یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر همسر من ۳۶ سالشون هست چند سال پیش به علت درد در ناحیه قلب و نفس تنگی ناشی از بالا رفتن از پله به دکتر مراجعه کردیم که پس از تست ورزش و اکو متوجه شدند که ماهیچه های قلب ضعیف و درصد کارکرد ماهیچه هارو ۴۵ اعلام کردن بعد از دوسال دوباره برای چکام به دکتر مراجعه کردیم که گفتن قلب ضعیف تر شده و درصد کارکرد ۳۰ درصد هست وگفتن همسرم نارسایی شدید قلبی دارن داروهایی که تجویز کردن آ اس آ. کوریول. کاپتوپریل. زالربان و لانوکسین هست به همراه مکمل تغذیه ایی ژل رویال چندتا سوال داشتم خدمتتون اول اینکه این داروها درست تجویز شده و اینکه برای بهتر کردن کارکرد قلب هم موثر هست یا اینکه فقط برای جلوگیری از تضعیف قلبه و دیگه اینکه چرا در عرض دوستل کارکرد قلبشون ۱۵ درصد کمتر شده و چیکار باید کرد خواهشا جواب من رو بدین .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   بيمار بايد ويزيت و معاينه شود
   بيمار بايد انژيو هم شود
   دارها در افزايش كار قلب تا حدي كمك كننده است و البته مانع افت كار قلب ميشه
 • تصویر کاربرهدی چهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. ببخشید جناب دکتر بنده نزدیک به دو ماهه شصت پای راستم ناگهانی بی حس ویا سوزش ضربه ای دارد.البته آزمایش دادم نشون داد کم خونی و کمبود Dدارم. و میزان قند هم ۱۰۹بود که دکتر فرمودند احتمالا نشانه دیابت هست.اما بااینکه رعایت میکنم رژیم غذایی رو اما سوزش تغییر نکرده البته گاه گاهی شدت میگیره.چی میتوننه باشه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   شابد نقرس باشه
   به روماتولوژيست مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است.

پرسش از دکتر