دکتر محمد حسین نجفی

عمل آنژیو قلب که گاهی آنژیو عروق کرونری نیز نامیده می شود برای بررسی درصد گرفتگی رگ های قلب از طریق دست و یا پا انجام می شود. در آنژیوی قلب نوعی اشعه ایکس برای بررسی عروق خونی استفاده می شود. رگ‌های خونی به وضوح در عکس‌برداری معمولی با اشعه ایکس خود را نشان نمی‌دهند، بنابراین ابتدا باید یک رنگ مخصوص به نام ماده حاجب به خون شما تزریق شود. این کار رگ های خونی شما را برجسته می کند و به پزشک اجازه می دهد تا هر گونه مشکلی را ببیند. ماده حاجب از طریق یک سیم نازک و بلند به اسم کاتتر تزریق می شود. [NHS]

آیا آنژیو قلب بیهوشی دارد؟

در عمل آنژیو قلب شما کاملا هوشیار می باشید و به کمک بی حسی موضعی عکسبرداری از عروق قلب انجام می گیرد. چنانچه بیمار استرس زیادی داشته باشد به کمک داروهایی می توان حالت خواب آلودگی را در وی ایجاد کرد.

در حین آنژیو شما معمولاً بیدار خواهید بود، اما ممکن است برای کودکان خردسال از بیهوشی عمومی استفاده شود. یک برش کوچک در پوست روی ۱ شریان ایجاد می شود که معمولاً در نزدیکی کشاله ران یا مچ دست است. سپس از بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن آن ناحیه استفاده می شود تا آسیبی وارد نشود.

مراقبت های قبل از عمل آنژیو قلبی

بستری شدن قبل از عمل آنزیو قلب

دکتر محمد حسین نجفی در دو بیمارستان نیکان سپید در شرق تهران و عرفان نیایش بودند. معمولا برای پذیرش، از شب قبل بیماران در بخش آی سی یو بیمارستان بستری میشوند. شما می توانید شام بخورید ولی دیگر از زمان بستری تا آنژیو نباید چیزی بخورید یا به عبارتی باید ناشتا باشید.

روند انجام عمل آنژیو

آنژیو قلب چقدر طول میکشد؟

عمل آنژیو قلب در صورت نرمال بودن شرایط حدود ۳۰ دقیقه به طول می انجامد. در صورتیکه که نیاز به تعبیه استنت در رگ باشد این فرآیند می تواند تا ۲ ساعت هم طول بکشد.

مراقبت های بعد از عمل آنژیو قلب

اتمام عمل آنژیوگرافی قلب

عوارض عمل آنژیو قلب چیست؟

آنژیو عروق تغذیه کننده قلب در شرایط فعلی یا از طریق شریان فمورال ( کشاله ران) و یا شریان رادیال ( مچ دست) انجام می شود. هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خاص خود از جمله تورم و یا تب  بالا را دارد.

تب

بررسی نتیجه عمل آنژیو قلب بیماران دکتر نجفی

 ۱- شرح حال بیمار اول با آنژیو نرمال یا طبیعی

بیمار خانمی ۶٢ ساله با تنگی نفس کوششی بودند که از ده سال قبل سابقه فشار خون کنترل شده را داشتند. در اسکن پرفیوژن قلب ایشان کم اکسیژنی قدام قلب مشاهده شد. بیمار کاندید انجام عمل آنژیو گردید. با توجه به نتایج آنژیو، انسداد شدید در عروق قلب ایشان مشاهده نشد.

تشخیص دکتر :

به بیمار توصیه گردید که مصرف مرتب دارو را ادامه دهد و تلاش کند روزانه یک ساعت پیاده روی مداوم داشته باشد. همچنین از ایشان خواسته شد تا شش ماه بعد برای ویزیت مجددا مراجعه نماید.

۲- شرح حال بیمار دوم با آنژیو غیر طبیعی

بیمار آقایی ۶۵ ساله با تنگی نفس کوششی هستند که شش ماه قبل نیز مراجعه کرده بودند. ایشان ۵ سال سابقهدیابت(قند خون ناشتا ۱۱۶) دارند که البته تحت درمان با قرص ضد قند بوده است. علاوه بر این فشار خون بالا نیز آن هم به مدت ١۵ سال از دیگر بیماری های این بیمار بود. بیمار با توجه به عوامل خطر، مستقیما کاندید انجام آنژیو قلب گردید.

تشخیص دکتر :

بیمار به جهت انسداد شدید در هر سه رگ اصلی تغذیه کننده قلب، کاندید جراحی قلب باز است.

۳- شرح حال بیمار سوم با آنژیو غیر طبیعی حاد

بیمار آقای ٧٠ ساله دیابتی با درد سینه فعالیتی مراجعه کرده است که روزانه بیست عدد سیگار می کشد و قند خون ندارد.

ایشان دارای فشار خون هستند که البته کنترل نشده بود. جهت تشخیص دقیق علت بیماری، انجام آنژیو قلب تجویز گردید.

تشخیص دکتر :

جهت درگیری تنه اصلی رگ تغذیه کننده قلب، بیمار کاندید جراحی قلب اورژانسی است.

۴- شرح حال بیمار چهارم مستعد استنت گذاری

بیمار آقایی ۵٠ ساله بود که به علت درد سینه هنگام راه رفتن و تنگی نفس کوششی به مطب دکتر قلب مراجعه نمود. ایشان سابقه مصرف روزانه شش نخ سیگار را به مدت سی سال و فشار خون کنترل شده طولانی مدت دارد. جهت بررسی بیماری و انتخاب درمان مناسب، بیمار کاندید روش عمل آنژیو شد.

تشخیص دکتر :

تغذیه کننده قلب دچار گرفتگی شدید می باشند. در ادامه ی درمان بیمار کاندید آنژیوپلاستی عروق کرونر گردید که در یک جلسه هر دو رگ مسدود به وسیله استنت باز شدند.

مدت بستری آنژیو چقدر است؟

مدت بستری آنژیو حدود ۱ ساعت در بخش ویژه ای در کت لب خواهد بود. پس از حدود ۳۰ دقیقه شما به بخش منتقل می شوید. شما بعد از انجام عمل، یک شب در بیمارستان بستری خواهید بود و فردای آن در صورتی که مساله ی خاصی ایجاد نشود، مرخص خواهید شد. امل مراقبت های بعد از آنژیوگرافی در منزل مهم هستند در این باره اطلاعات کسب کنید.

عکس رگ ها در آنژیو

علت درد دست بعد از آنژیو چیست؟

علت ایجاد درد دست بعد از آنژیو از طریق شریان دست اغلب ایجاد لخته در اون منطقه ای است که شیت آنژیو داخل شریان گذاشته شده است. به جهت اینکه دست از سیستم دوگانه، خونگیری می کند اگر در داخل شریانی خون لخته بشود، خونرسانی به دست از طریق شریان مقابل انجام می شود و این باعث می شود حیات دست به خطر نیافتد.

اما باید درد دست بعد از آنژیو را جدی گرفت زیرا ممکن است خونریزی زیر جلدی وجود داشته باشد که به تدریج باعث بروز مشکلات بزرگتر می شود. معمولا با قرص هایی مانند پروفن درد دست کاهش میابد. پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که ساعت های اولیه از کمپرس سرد و در روزهای بعدی از کمپرس گرم استفاده کنید.

آیا خونریزی های داخل شکمی نیز می تواند از عوارض آنژیو باشد؟

گاهی بعلت صدمه به دیواره خلفی شریانی که از طریق آنژیو انجام می شود، خون وارد فضای شکم می شود. این نوع عارضه بیماران اغلب از طریق سونوگرافی و مشاهده مایع داخل شکمی تشخیص داده می شوند. اغلب این بیماران با روش های نگهدارنده مانند تزریق خون و داروهای انعقادی درمان می شوند.

علت تپش قلب بعد از آنژیو چیست؟

گاهی در حین آنژیو قلب به علت وارد شدن ابزارهای عمل فرد ممکن است دچار تپش قلب بشود ولی این تنها دلیل تپش قلب در حین آنژیو نیست. مواد حاجب نیز می توانند باعث تحریک قلب و ایجاد ضربان نامنظم بشوند.https://drhsnajafi.com/wp-content/uploads/2019/09/WhatsApp-Audio-2019-09-15-at-12.51.47-PM-1.ogg

احتمال مرگ در آنژیو چقدر است؟

احتمال مرگ در عمل آنژیو قلب خیلی کم و تقریبا صفر است.

۳.۷/۵ - (۸۹ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حشمت پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 378 مشاهده پرسش
  با سلام.
  ایام بر شما خوش باد.
  مامان من سه روز پیش آنژیو کردند و چند تا از رگ ها که گرفتگی داشت باز کردند. بیست روز دیگر انشاالله عازم کربلا هستیم می توانیم ایشان را هم با ویلچر و بصورت هوایی به کربلا ببریم؟ممنون.لطف جنابعالی متعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش)
   سلام
   بله ميتوانند مشرف شوند
   التماس دعا
 • تصویر کاربر فرزانه یکشنبه ۹ اسفند ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 364 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید آقای دکتر بعد از جراحی تعویض دریچه میترال با دریچه فلزی و ترمیم دریچه سه لتی معمولا تا چه زمانی خطر آندوکاردیت - آب آوردن قلب و ریه وجود دارد با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۹ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   خطر اندوكارديت مداوم و تا اخر عمر است
   اب اوردن قلب و ريه در فاز حاد تا يكي دو هفته اول بيستر است ولي تا اخر عمر به هر علت كاهش عملكرد قلب ايجاد شود محتمل خواهد بود
 • تصویر کاربر ابراه‍یم چهارشنبه ۲۸ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 347 مشاهده پرسش
  باتشکرازپاسختون.
  بعضی مواقع یه حالت پریدگی رو در جاهای مختلف بدنم احساس میکنم این واسه چیه؟
  آیااین بیماری مشکل آفرین هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر ابراه‍یم دوشنبه ۲۶ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   لطفاپاسخ دهید..درضمن بعضی مواقع یک تپش ناگهانی دارم.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   اگر كبودي رخ ميدهد يك ازمايش خون بدهيد
   اگر رنگ پريدگي است اهميت ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر