بایدها و نبایدهای عمل آنژیوگرافی قلب

انجام آنژیوگرافی در بیماران از طریق شریان دست و نیز کشاله ران امکانپذیر می باشد. در این مقاله با توضیحات جامعی پیرامون آمادگی بیمار پیش از آنژیوگرافی تا مراقبت های پس از آنژیوگرافی و نیز چند فیلم از روش انجام آنژیوگرافی از طریق پا و دست در خدمت شما هستیم.

در آنژیوگرافی بسته به وضعیت بیمار برخی افراد به صورت اورژانسی آنژیو می گردند اما بیشتر بیماران از قبل و با برنامه، کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر می شوند و آمادگی های لازم را دریافت می نمایند. انجام آنژیوگرافی در بخش کاتتریسم بیمارستان است. غالبا شما در روز آنژیوگرافی به بیمارستان مراجعه نموده و بستری می شوید. پرستاران پیش از انجام آنژیوگرافی از نوع داروهای شما و شرح حالتان برگه ای را پر خواهند کرد.

انواع عمل آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی شامل: آنژیوگرافی از طریق کشاله ران و نیز آنژیوگرافی از طریق شریان دست قابل انجام است. در ادامه فیلم انجام آنژیوگرافی از راه کشاله ران که توسط دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق صورت گرفته، نمایش داده شده است.

نحوه انجام آنژیوگرافی

پس از شروع آنژیو شما به پشت روی تخت آنژیوگرافی دراز می کشید. ممکن است به درو بدن و پای شما یک کمربند بسته شود. دوربین اشعه ایکس به دور سینه و سر شما چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد.

محل ورود کاتتر که بر روی دست و یا کشاله ران است، توسط محلول های ضد عفونی تمیز شده و حجم کمی ماده بی حس کننده در آن تزریق می شود. ممکن است بریدگی کوچکی توسط پزشک در این منطقه ایجاد شود.

سپس توسط پرستار از شما یک لاین وریدی (رگ) گرفته می شود. ممکن است یک داروی آرامش بخش از طریق ورید به شما تزریق شود تا باعث آرامشتان گردد. از این طریق داروها و مایع نیز به شما تزریق می شود.

حال یک لوله پلاستیکی کوچک (شیت) داخل شریان شما قرار داده می شود. یک کاتتر یا لوله بلند از داخل این شیت عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. عبور کاتتر نباید باعث درد شود. اگر احساس درد می کنید، پزشک خود را آگاه سازید.

از داخل کاتتر ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود. هنگام تزریق ممکن است شما احساس گرما یا گر گرفتگی داشته باشید. ولی هر نوع احساس درد یا سنگینی را به پزشک اعلان نمایید.

ماده حاجب بخوبی توسط دوربین اشعه ایکس مشاهده می شود  به راحتی پزشک را قادر می سازد تا چنانچه گرفتگی و تنگی در رگ های قلب وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد. بر اساس آنچه پزشک در آنژیوگرافی شما مشاهده می کند، ممکن است تصمیم بگیرد اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی قلب (به کار بردن بالون و یا استنت ) را انجام دهد.

در حین انجام عمل آنژیوگرافی ممکن است از شما چند کار خواسته شود به عنوان مثال: نفس عمیق بکشید، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید و یا موقعیت دست خود را تغییر دهید.

در زمان آنژیو، الکترودهای روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل هستند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای اجتناب از انعقاد خون به شما تزریق گردد.

بیمار هنگام آنژیوگرافی هوشیار بوده و تمام مراحل را می تواند مشاهده نماید. انجام آنژیوگرافی حدود یک ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.

انجام آنژیوگرافی

مراقبت های قبل از آنژیوگرافی چیست؟

۱- روز قبل استحمام کرده و موهای زائد کشاله ران تمیز شود.

۲- صبح روز آنژیوگرافی از مصرف مواد غذایی اجتناب شود.

۳- مصرف داروها تحت نظر پزشک ادامه یابد.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی چیست؟

✅ در آنژیوگرافی پس از انتقال بیمار به بخش آنژیوگرافی بدون انجام بیهوشی و با بی حسی موضعی عکسبرداری از عروق قلب انجام می گیرد.

✅ پس از اتمام، چنانچه آنژیوگرافی عروق از طریق کشاله ران انجام گرفته باشد بیمار حدود ۶ ساعت بی حرکت مانده و بواسطه گذاشتن کیسه شن خونریزی کنترل می شود.

✅ در صورت انجام آنژیوگرافی عروق از طریق شریان دست (رادیال) بلافاصله مریض اجازه دارد بدون محدودیت حرکت کرده و نیازمند استراحت نمی باشد، اما حدود ۴ ساعت تحت نظر خواهد بود.

✅ آنژیوگرافی تنها یک روش تشخیصی است اما چنانچه لازم باشد می توان پس از تصمیم گیری، باز کردن عروق دچارگرفتگی را آغاز کرد (آنژیوپلاستی)

آیا آنژیوگرافی خطرناک است؟

مانند هر روش درمانی، آنژیوگرافی عروق ممکن است عوارضی را ایجاد نماید. عوارضی از جمله خونریزی محل آنژیوگرافی، درد ناحیه آنژیو گرافی و…ممکن است شایع نباشد و اغلب براحتی و با گذشت زمان بهبود می یابد.

عمل آنژیوپلاستی قلب اغلب خطرناک نیست ولی گاهی ممکن است با شانس پایین یکی از عوارض زیر رخ دهد:

حمله قلبی

سکته مغزی

– صدمه به عروق

– آریتمی

– آلرژی به ماده حاجب که در آنژیوگرافی استفاده می شود.

– پاره شدن رگ قلب

– صدمه به کلیه ها

– خونریزی شدید

– عفونت

– عوارض ناشی از برخورد مقدار زیاد اشعه ایکس به بدن

تفسیر آنژیوگرافی قلب

 ۱- شرح حال بیمار اول با آنژیوگرافی نرمال یا طبیعی

بیمار خانمی ۶٢ ساله با تنگی نفس کوششی بودند که از ده سال قبل سابقه فشار خون کنترل شده را داشتند. در اسکن پرفیوژن قلب ایشان کم اکسیژنی قدام قلب مشاهده شد.

بیمار کاندید انجام روش آنژیوگرافی گردید. با توجه به نتایج آنژیوگرافی، انسداد شدید در عروق قلب ایشان مشاهده نشد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

به بیمار توصیه گردید که مصرف مرتب دارو را ادامه دهد و تلاش کند روزانه یک ساعت پیاده روی مداوم داشته باشد. همچنین از ایشان خواسته شد تا شش ماه بعد برای ویزیت مجددا مراجعه نماید.

۲- شرح حال بیمار دوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی

بیمار آقایی ۶۵ ساله با تنگی نفس کوششی هستند که شش ماه قبل نیز مراجعه کرده بودند.

ایشان ۵ سال سابقه دیابت دارند که البته تحت درمان با قرص ضد قند بوده است. علاوه بر این فشار خون بالا نیز آن هم به مدت ١۵ سال از دیگر بیماری های این بیمار بود.

بیمار با توجه به عوامل خطر، مستقیما کاندید انجام آنژیوگرافی گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

بیمار به جهت انسداد شدید در هر سه رگ اصلی تغذیه کننده قلب، کاندید جراحی قلب باز است.

۳- شرح حال بیمار سوم با آنژیوگرافی غیر طبیعی حاد

بیمار آقای ٧٠ ساله دیابتی با درد سینه فعالیتی مراجعه کرده است که روزانه بیست عدد سیگار می کشد و قند خون ندارد.

ایشان دارای فشار خون هستند که البته کنترل نشده بود. جهت تشخیص دقیق علت بیماری، انجام آنژیوگرافی تجویز گردید.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

جهت درگیری تنه اصلی رگ تغذیه کننده قلب، بیمار کاندید جراحی قلب اورژانسی است.

۴- شرح حال بیمار چهارم مستعد استنت گذاری

بیمار آقایی ۵٠ ساله بود که به علت درد سینه هنگام راه رفتن و تنگی نفس کوششی به مطب دکتر قلب مراجعه نمود. ایشان سابقه مصرف روزانه شش نخ سیگار را به مدت سی سال و فشار خون کنترل شده طولانی مدت دارد.

جهت بررسی بیماری و انتخاب درمان مناسب، بیمار کاندید روش آنژیوگرافی شد.

تشخیص دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

در آنژیوگرافی انجام شده دو رگ تغذیه کننده قلب دچار گرفتگی شدید می باشند. در ادامه ی درمان بیمار کاندید آنژیوپلاستی عروق کرونر گردید که در یک جلسه هر دو رگ مسدود به وسیله استنت باز شدند.

به نظر دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی، انجام آنژیوگرافی از طریق کشاله ران بهتر است یا مچ دست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال اینجا را کلیک کنید.
بایدها و نبایدهای عمل آنژیوگرافی قلب
4 (80%) 14 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرچیچان پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من مردی 51 ساله هستم سه سال پیش آنژیوپلاسی انجام دادم دکتر عزیز فرمود که تا یکسال اجباری بایدکلوپیدوگرل75 ازنوع زیلت مصرف کنید البته تا یکسال استفاده کردم زیلت بعداز یکسال نوع ایرانی اسویکس روزی یکی دارم مصرف میکنم میخواستم بدونم تا کی میتونم این دارو رو مصرف کنم و مصرفش مشکل خاصی نداره البته داروهایی همچون نیتروکلیسترین 2/6 دوازده ساعتی یدونه ، کاودیلول 6/25 دوازده ساعتی نصف و آملودیپین 5 ،آتورواستاتین 20 ، آ.اس.آ 80 بیست و چهارساعتی یک دونه مصرف میکنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   مشکلی نیست

   میتونید اسویکس مصرف کنید

 • تصویر کاربرساره شنبه ۴ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چرا به بيمارانى كه آنژيوگرافى مى كنند ديفن هيدرامين مى دهند ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۴ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام

   برای اجتناب از حساسیت به کنتراست

 • تصویر کاربرKiana جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  1هفته است آنژیوگرافی انجام دادم گرفتگی رگ نداشتم فقط یه رگ خیلی خیلی کم داروی آ اس آ وآتورواستاتین دادن بهم چه مدت باید مصرف کنم؟ دلیل آنژیوتنگی نفس بوده که آسم هم دارم ازاسپری بودی فرم وقرص ایروکاست برای آسم استفاده میکنم
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام

   بهتره مادامالعمر باشه

   البته استاتین رو گاهی میشه قطع کرد

 • تصویر کاربرزهرا شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من درد قفسه سینه دارم شدید مخصوصا شبا بعضی وقتا احساس سوزش هم دارم ضربان قلب نامنظم و تنگی نفس هم همینطور حدود 6 ماه پیش به پزشک مراجعه کردم و گفتن Asd دارم 0.5 سانت که گفتن اصلا چیزی نیست و بعدها مراجعه کردم گفتن بسته شده اما هنوز همون علائم رو دارم چندباری هم حالم بد شده اگر ممکنه لطفا نظرتونو بفرمایید که بدونم ممنون از شما.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   asdاين علايم رو ايجاد نميكنه
   ممكنه اضطراب داشته باشيد
   بهتره مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرامیر سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما. خلاصه عرض کنم. بیمار ما به تشخیص پزشک معالج حدود یکسال است که از ضربان ساز قلب یا پیس میکر استفاده میکند. متاسفانه حدود دوماه میشود که بیمار در نیمه شبها دچار حملاتی میشود و حالت تنگی نفس و کرختی بدن برایش به وجود میاید. در این مدت یکبار به منظور تست دستگاه به پزشک معالج مراجعه نمودیم.وی گفت دستگاه ایراد ندارد .در حالی که به منظور درمان انواع آزمایشات را انجام دادیم و بیماری دیگری رویت نشده. متاسفانه مشکل بیمار این است که فقط نیمه شبها دچار حمله میشود وبیمار نمیتواند خواب راحتی داشته باشد.و برای رفع مشکلش از کپسول اکسیژن استفاده میکند.در صورتی که در طول روز عادی است. از جنابعالی خواهشمندم من را راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه اآپنه خواب يا اضطراب داشته باشند
   بيمار بابد جهت معاينه مراجعه كنند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر